Travanj 28, 2024, 07:51:58 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Boja svijetla...  (Posjeta: 7809 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #25 u: Svibanj 06, 2007, 20:17:00 poslijepodne »


Ja studiram biologiju i kemiju. Biljke su nešto u što se razumijem. Kad netko govori da pričam gluposti i nebuloze to me vrijeđa kao i sve znastvenike iz moje buduće struke.


Prvo se malo informiraj od strane znanstvenih radova i časopisa. A ne preko koje kakvih internet stranica koje možde napraviti bilo tko.


Nitko ne raspravlja da li je 2+2 četri. Isto je tako glupo raspravljati o fotosintezi. Oni koji govore suprotno očito nisu informirani i nemaju znanje na tom području. Te očito nisu pozorno slušali biologiju u osnovnoj i srednjoj školi.
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #26 u: Svibanj 06, 2007, 20:39:00 poslijepodne »


Meni ne trebaju znanstveni casopisi da bi shvatio da su lampe od 6500K dobre za biljne akvarije - vise volim sam raditi eksperimente negose drzati teorije.


Reci mi kako objasnjavas da akvarij sa linka funkcionira 10 mjeseci sa lampama od 6500K?


Pogledaj citat na koji sam rekao da je glupost.

Offline Cuvitar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški  
Boja svijetla...
« Odgovori #27 u: Svibanj 06, 2007, 21:41:00 poslijepodne »


Evo ga opet. Cryptocory ti si kao Terminator, vračaš se u nastavcima sa uvijek istom pričom o svjetlu.


Ajmo ovako na brzinu. Poznato je da se biljke najbolje razvijajuu uvijetima idealne sunčeve svjetlosti. A sad ajde na brzinu, ne tražeći pomoć po Googlu, koja je temperatura sunčevog svjetla???


Iz odgovora, pod uvijetom da je točan, biti će tijasno zašto neki od nas u akvaristici upotrebljavaju baš Daylight neonke približno oko 6000 K.Edited by: Cuvitar
Tino, Split-Stari plac
<font color=RED>Imam sat, ali neznam koje je ovo vrime došlo.</font>

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Boja svijetla...
« Odgovori #28 u: Svibanj 06, 2007, 22:08:00 poslijepodne »

Citat: Cuvitar

Cryptocory ti si kao Terminator, vraèaš se u nastavcima sa uvijek istom prièom o svjetlu.


Jedino sto je Arnie uvijek bio precool da istice sto studira, njemu bi to bilo ofucano.

Bila je ista ovakva tema, "izvrijedjali" smo Kriptokori i tebe i tvoje profesore, zasto nastavljas? To sto pricas o spektru su nijanse. U usporedbi s cijenom, koliko su te lampe skuplje, svaka daljnja rasprava, svaki tvoj argument, postaje bespredmetan.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #29 u: Svibanj 06, 2007, 22:58:00 poslijepodne »


Vi očito ne čitate postove. Kao što sam već rekao. Sunce je puni spektar. Odnosno u njemu su svi djelovi vidljivog spektra jednako naglašeni.


Biljke u fotosintezi koriste pigment klorofilm koji od tog vidljivog punog spektra asorbira samo plavi i crveni dio. I to ne bez razloga, već zato jer ti dijelovi daju najviše energije. Dio spektra koji klorofil u potpunosti reflektira je zeleni, a on daje puno manje energije od crvenog i plavog dijela spektra.


Zakvaljujući tomu što klorofil reflektira zeleni dio spektra, biljke vidimo zelene.


Da bi biljke vršile fotosintezu njima ne smeta ako lampe uz crveni i plavi imaju naglašene ostale dijelove spektra ( odnosno puni spektar ), ali bi im smetalo da lampe nemaju crveni i plavi spektar a da imaju ostale dijelove.


Na kraju ja sam u jednom od prethodnih postova savjetovao da upotrijebi žarulju od 6000k ( što neki očito nisu pročitali ).


Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #30 u: Svibanj 06, 2007, 23:04:00 poslijepodne »
Ajde citiraj mi taj post gdje si mu savjetovao da upotrijebi zarulju od 6000K, ja ne mogu naci. Nasao sam samo gdje mu savjetujes da uzme lampu sa sto nizom temp.

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #31 u: Svibanj 06, 2007, 23:10:00 poslijepodne »
Da od tri koje je on izabrao.
Dubrovnik

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #32 u: Svibanj 06, 2007, 23:21:00 poslijepodne »


Malo si se pogubio...


Citat: Cryptocory
Na kraju ja sam u jednom od prethodnih postova savjetovao da upotrijebi žarulju od 6000k ( što neki oèito nisu proèitali ).



Citat: Rastaman
Ajde citiraj mi taj post gdje si mu savjetovao da upotrijebi zarulju od 6000K, ja ne mogu naci. Nasao sam samo gdje mu savjetujes da uzme lampu sa sto nizom temp.



Citat: Cryptocory
Da od tri koje je on izabrao.



Citat: dzecevic
Mogu nabaviti 2500K 2700K i 6000K.
Edited by: Rastaman

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Boja svijetla...
« Odgovori #33 u: Svibanj 06, 2007, 23:26:00 poslijepodne »
a sad bi ja volio cuti dali je ova tema pomogla dzecevic-u u odabiru lampi i sta je odlucio koju ce kupiti...

Offline Rastaman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 837
Boja svijetla...
« Odgovori #34 u: Svibanj 06, 2007, 23:30:00 poslijepodne »
Pa on je vec kupio od 6500K, ali menije gust prepirati se sa Cryptocoryem

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Boja svijetla...
« Odgovori #35 u: Svibanj 06, 2007, 23:43:00 poslijepodne »

Citat: Rastaman
Pa on je vec kupio od 6500K, ali menije gust prepirati se sa Cryptocoryem

onda dobro, samo Vi nastavite

baj d vej, kupit cu i ja ovih dana jednu od 6500K za karantenu koja mi je bez rasvjete

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
Boja svijetla...
« Odgovori #36 u: Svibanj 06, 2007, 23:43:00 poslijepodne »
criptocori, tvoje studiranje ne znaci previse u akvaristici, kad ti ocito fali prakse. Nisam primjetio neki tvoj spektakularni akvarij, sa spektakularnim rastom bilja pod spektakularnim gro-luxicama...
Sa znanstvene strane, sam malo napredniji nego ti, ali to mi svejedno ne daje pravo da ljudima solim pamet o onome sto oni mozda znaju bolje nego ja.
Mislim da sam ti vec to predlozio, ali evo me opet...malo si progooglaj, educiraj, se praksiraj, pa onda zakljuci nesto pametnije nego ovo do sada.

ZG,Vrapče

Offline dzecevic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 236
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Osijek
Boja svijetla...
« Odgovori #37 u: Svibanj 07, 2007, 00:02:00 prijepodne »
 
Citat: Rastaman
Pa on je vec kupio od 6500K, ali meni je gust prepirati se sa Cryptocoryem


Jep, kupio sam to, i zadovoljan sam!

A vi se samo dalje svadjajte.

Pozdrav.

Offline Cuvitar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški  
Boja svijetla...
« Odgovori #38 u: Svibanj 07, 2007, 01:27:00 prijepodne »
Citat: Cryptocory



Biljke u fotosintezi koriste pigment klorofilm koji od tog vidljivog punog spektra asorbira samo plavi i crveni dio. I to ne bez razloga, već zato jer ti dijelovi daju najviše energije. Dio spektra koji klorofil u potpunosti reflektira je zeleni, a on daje puno manje energije od crvenog i plavog dijela spektra.





E, evo ti malo za studiranje jer očito kako Krajten kaže fali ti prakse. A evo malo i teorije.


Sve si pomiša. I temperaturu izvora zračenja, valne duljine spektra zračenja, apsorbciju svjetla s energijom zračenja itd...


Ovo gore o energiji zračenja plave, zelene i crvene boje nema veze s vezom. Sunčevo svijetlo spada u gruputermičkh isijavanja. Termičko zračenje ima kontinuirani spektar zračenja koji je definiran kao funkcija temperature i faktora emisije materijala. Maksimumi energije zračenja pomiču se prema kračim valnim duljinama kako raste tempetratura izvora svjetlosti. Funkcija je silaznog tipa, a sunčeva energija odgovara temperaturiod oko 6000 K i pošto je energija pri toj temperaturi sunčevog zračenja negdje oko 1400W/m2 na početku vidljivog spektra380nm (ljubičasto), pa malo raste prema 1700 W/m2 kod 430nm (plavo), zatim pada prema 1500w/m2 na oko 500nm (zeleno) i pada prema 110W/m2 kod kraja spektra 780nm (crveno). Da ti je lakše za razumit, najjače isijavanje energije je u plavoj i zelenoj boji. Sad san se sitija da sam ti nekad prije u raspravama o svjetlupostavia pitanje zašto je more plave boje???.


Citat: Cryptocory



Vi očito ne čitate postove. Kao što sam već rekao. Sunce je puni spektar. Odnosno u njemu su svi djelovi vidljivog spektra jednako naglašeni.





I jš nešto. Inaće percepcija svjetla se zasniva na raspodjeli na spektralne komponente pa razlikujemo: monokromatsko i složeno zračenje. Složeno se još dijeli na kontinuirano (bez skokovitih promjena valnih duljina). Tu spada sunčevo svijetlo, svjetlo žarulja itd.. i diskretno (s skokovitim promjenama valnih duljina). Tu spadaju neonke. A mi pričamo o neonkama i štednim žaruljama koje su opet neonke, zar ne.Inaće ove skokovite promjene valnih duljina su ti oni pikovi koje vidiš na spektru za pojedinu lampu koju priloži proizvođač.
Tino, Split-Stari plac
<font color=RED>Imam sat, ali neznam koje je ovo vrime došlo.</font>

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Boja svijetla...
« Odgovori #39 u: Svibanj 07, 2007, 17:27:00 poslijepodne »

Citat: Cuvitar


Ovo gore o energiji zračenja plave, zelene i crvene boje nema veze s vezom. Sunčevo svijetlo spada u gruputermičkih isijavanja. Termičko zračenje ima kontinuirani spektar zračenja koji je definiran kao funkcija temperature i faktora emisije materijala. Maksimumi energije zračenja pomiču se prema kračim valnim duljinama kako raste tempetratura izvora svjetlosti. Funkcija je silaznog tipa, a sunčeva energija odgovara temperaturiod oko 6000 K i pošto je energija pri toj temperaturi sunčevog zračenja negdje oko 1400W/m2 na početku vidljivog spektra380nm (ljubičasto), pa malo raste prema 1700 W/m2 kod 430nm (plavo), zatim pada prema 1500w/m2 na oko 500nm (zeleno) i pada prema 110W/m2 kod kraja spektra 780nm (crveno). Da ti je lakše za razumit, najjače isijavanje energije je u plavoj i zelenoj boji. Sad san se sitija da sam ti nekad prije u raspravama o svjetlupostavia pitanje zašto je more plave boje???.




  .......

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
Boja svijetla...
« Odgovori #40 u: Svibanj 12, 2007, 21:53:00 poslijepodne »
Citat: Cuvitar
Citat: Cryptocory



Biljke u fotosintezi koriste pigment klorofilm koji od tog vidljivog punog spektra asorbira samo plavi i crveni dio. I to ne bez razloga, već zato jer ti dijelovi daju najviše energije. Dio spektra koji klorofil u potpunosti reflektira je zeleni, a on daje puno manje energije od crvenog i plavog dijela spektra.





E, evo ti malo za studiranje jer očito kako Krajten kaže fali ti prakse. A evo malo i teorije.


Sve si pomiša. I temperaturu izvora zračenja, valne duljine spektra zračenja, apsorbciju svjetla s energijom zračenja itd...


Ovo gore o energiji zračenja plave, zelene i crvene boje nema veze s vezom. Sunčevo svijetlo spada u gruputermičkh isijavanja. Termičko zračenje ima kontinuirani spektar zračenja koji je definiran kao funkcija temperature i faktora emisije materijala. Maksimumi energije zračenja pomiču se prema kračim valnim duljinama kako raste tempetratura izvora svjetlosti. Funkcija je silaznog tipa, a sunčeva energija odgovara temperaturiod oko 6000 K i pošto je energija pri toj temperaturi sunčevog zračenja negdje oko 1400W/m2 na početku vidljivog spektra380nm (ljubičasto), pa malo raste prema 1700 W/m2 kod 430nm (plavo), zatim pada prema 1500w/m2 na oko 500nm (zeleno) i pada prema 110W/m2 kod kraja spektra 780nm (crveno). Da ti je lakše za razumit, najjače isijavanje energije je u plavoj i zelenoj boji. Sad san se sitija da sam ti nekad prije u raspravama o svjetlupostavia pitanje zašto je more plave boje???.


Citat: Cryptocory



Vi očito ne čitate postove. Kao što sam već rekao. Sunce je puni spektar. Odnosno u njemu su svi djelovi vidljivog spektra jednako naglašeni.





I jš nešto. Inaće percepcija svjetla se zasniva na raspodjeli na spektralne komponente pa razlikujemo: monokromatsko i složeno zračenje. Složeno se još dijeli na kontinuirano (bez skokovitih promjena valnih duljina). Tu spada sunčevo svijetlo, svjetlo žarulja itd.. i diskretno (s skokovitim promjenama valnih duljina). Tu spadaju neonke. A mi pričamo o neonkama i štednim žaruljama koje su opet neonke, zar ne.Inaće ove skokovite promjene valnih duljina su ti oni pikovi koje vidiš na spektru za pojedinu lampu koju priloži proizvođač.


Prakse imam, zato i studiram. Kakav bi to studij bio bez prakse. I kirurg mora stažirati prije nego počme operirati.


More je plave boje zbog zrcaljenja, odnosno zbog neba koje se odražava na njemu.


Zračenje u svim dijelovima spektra je jednako jako. Razlika je samo u percepciji naših očiju. Naše oči bolje vide zeleni, od crvenog dijela spektra. To je razlog što našim očima recimo gro-lux lampe djeluju kao da slabije svijetle od nekih koje imaju naglašen zeleni spektar.


I na kraju biljke s razlogom koriste crveni i plavi dio vidljivog spektra u fotosintezi. Kao što sam rekao to biljkama daje najviše energije u fotosintezi.
Dubrovnik