Travanj 29, 2024, 04:15:55 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Pocetnik i dileme oko sumpa  (Posjeta: 5226 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Pocetnik i dileme oko sumpa
« u: Travanj 04, 2015, 17:49:16 poslijepodne »
Zdravo, ima li ko da je pravio sebi sump za morski, da je raspolozen da malo pomogne savetima?

1. Treba da vidim da li ga u mojoj situaciji uopste praviti
2. ako da kakav s obzirom na situaciju

Situacija: Akvarijum dimenzija 90x44x40V. U akvarijumu je uradjen u desnom cosku preliv 24x12 cm, sa tri rupe u dnu promera 36mm (za 25mm bulkove). Preliv je sad prazan i umesto cesljeva zalepljeno staklo sirine 3-4cm da voda ne preliva naravno.

E sad ispod polica za sump je dosta skucena to je problem. Maksimalne neke dimezije sumpa bi bile 47x35x32cm visine, i ima gore visine do 40cm do gornje daske, dakle toliko da eventualno mogu skinuti casu nekog skimera.

Pitanja su vredi li sump te velicine u odnosu na akvarijum?

Kakve bi pregrade tu mogao odraditi, tj koliko i kakve? Ja nesto kontam 3 maks, tipa uliva se voda preko neke vate ili tako neke mehanicke filtracije dole su mozda ispod biokugle, u sledecoj je skimer i grejac, i na kraju pregrada za povratnu pumpu? Ne znam taj dizajn pregrada mi je najveci problem ako bi neko makar u paintu mogao nesto da preporuci bio bih zahvalan.

Skimer? Meni se cini jedino da 9004 tunze je dovoljno mali sto se tice visine, kazu 30cm, a da nesto valja?

Laicko pitanje, dakle meni u osnovi trebaju bulkovi 3 komada, zatim cevi za vodu koje kupujem u vodovod radnji i staklo/sump i to je to? Dve rupe su za ispust a jedna za povrat jel? kapiram ove dve se spoje dole u jednu pre nego udju u pregradu sumpa?

To su mi neka pitanja za sada, a kapiram bice ih jos?

Ako ovo ne radi posao, druga opcija mi je da zapusim te tri rupe parcetom stakla i napravim samo da se voda kroz cesalj preliva u taj overflow. Tutnem jednu uzduznu pregradu da u prvoj bude skimer, preliva se u drugu gde je mehanika i biokugle i neka pumpa vraca nazad od dole vodu. Ova druga varijanta svakako je jeftinija, prakticno par stotina dinara, ali kapiram sump je sump...

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2015, 17:52:40 poslijepodne »
I molim vas ako ko ima par minuta vremena ako moze i najgluplju skicu da mi nacrta da vidim kako bi izgledao taj predlog na te dimenzije puno bi mi znacilo... Ja sam nasao ove neke sheme za owerflow ne znam ima li koja od njih smisla


Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #2 u: Travanj 05, 2015, 11:50:47 prijepodne »
Ako ikako možeš napravi sump.

Moj OF izgleda ovako

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #3 u: Travanj 05, 2015, 18:57:52 poslijepodne »
ok jasno mi je sto se tice cevi, kako ide postavka. Koliki bi ja trebao promer cevi? Kako sam skapirao ide se na neki 10x litraza akvarijuma protok... ako ja gore budem imao 90x44x37 visine recimo oko 145l vode - kamenje 13kg, nek lupam bude 130l, dakle ja pumpu stavljam nekih 1200/1300L/h? Nije mi jasan bas taj proracun protoka... Jasno mi je ako stavim preuske cevi da pumpa nece moci da povuce toliko, ali kako odrediti sirinu cevi? Jel nema neka prica tipa rokaj 3/4" cevi i to je to ili bas mora da se racuna?

Sto se tice sumpa dole kapiram da imam mesta samo za tri normalne pregrade, jedna sa mehanickom filtracijom i bio kuglama, u jednoj skimer i grejac i ako tu bude mesta da stavim vrecicu sa fosfat removerom super imu trecoj pumpa...

Kapiram po 10cm sirine je dosta za pumpu i mehanicku filtraciju dakle imam za skimer i ostalo 27 duzine 44 sirine neki prostor...

E da i jos jedno pitanje bitno cevi gde voda iz akvarijuma ulazi u sump da li su iznad nivoa vode pa voda pada recimo kroz filter carapu dole na ili su zapravo uronjene? Aj probacu ja da nacrtam nesto da vidimo jel ok....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #4 u: Travanj 05, 2015, 20:23:14 poslijepodne »
Protok i nije toliko bitan, koju pumpu stavis, tpliko prptoka imas, a cijevi-pumpu uskladis s ventilima.

Neki standard je 32mm bulkovi (unutarnji promjer) s naravno fi 32 cijevima za odvod i za povrat ides sa fi 20-tak cijevima i bulkom.

Pregrade u sumpu ti ni ne tr3baju osim one za povratnu pumpu sigurnosti radi. Ski,mer, grijac,reaktori....sve moze biti u istoj pregradi i prostoru.

Kod mene su cijevi uronjene, ne ouno, par cm ispod povrsine vode, radi smanjenjq buke.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #5 u: Travanj 05, 2015, 21:26:17 poslijepodne »
Hvala puno Damire, puno mi znaci ovaj odgovor. Sve tri rupe na akvarijumu su mi 36mm promera, rekose mi u akvashopu da idealno odgovaraju ovi 25mm bulkovi, mislim da im je upravo 32mm spoljni promer.

Samo bi dakle za povrat isao na neki reduktor/adapter kako bi cev isla na fi 20/25 videcu. Ostale dve 32mm, tako ce ici.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #6 u: Travanj 06, 2015, 12:31:11 poslijepodne »
Ja sam radio sa fi 32 unutarnjeg promjera, znaci cijevi su fi 32, sami bulkovi su fi 60-tak ako se ne varam. S time da ja nisam busio rupuza povrat, vec mi je on s druge strane napravljen, s crijevom.

Ako radis 2L sistem, onda ti je obavezan i jedan ventil s kojim odredjujes visinu vode u of boxu, odnosno rasporedjujes prptok vode kroz ibadvije cijevi, radi smanjenja buke preljeva.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #7 u: Travanj 07, 2015, 14:04:04 poslijepodne »
Evo neke skice pa da vas molim za savet jel to ok...esno bi ulazila voda (ja imam 2 cevi za dovod), kroz čarapu ili filter vatu/sundjer na bio kugle, dole ide u malu komoru gde je skimer i grejac (22-23 cm dugacka, mada solidnih 38 cm siroka pa skimer može pozadi a ispre može nešto da stane), i na kraju pumpa (grejač može i tamo ako cu kod skimera da bucnem neku kesicu sa PO4 remover ili slično)...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #8 u: Travanj 07, 2015, 14:47:24 poslijepodne »
Nemozes tako.

Prvo i osnovno, treba ti podatak o optimalnom nivou vode za sump. Taj podatak ti odredjuje visinu zadnje pregrade u sumpu, gdje ide povrwtna pumpa.

Ta pregrqda odredjuje visinu vode u sumpu, dakle sve u nivou pregrade ostaje u sumpu, sve preko toga se sljeva u pregradu s povrwtnom pumpom.

Ovako kako si ti napravio......poplava.

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #9 u: Travanj 07, 2015, 14:59:07 poslijepodne »
Aha pa ja jesam nesto racunao da ta predzadnja bude visine 25cm, sto ostavlaj 10cm do vrha sumpa sto je 10x47x38...17,8 litara. Akvarijum je 90x44 sirok i ako je visinska razlika povrsina vode i češalj preliv 4cm to je...15,8 litara... Ovo sve ide ka tome da cu nekom ko zna morati platiti izgleda, ili zapušiti te rupe na akvarijumu i u ovaj preliv roknem jednu pregradu smestim skimer i grejač u jednu  i povratnu pumpu preko koje je filter masa u drugu i ajd... Hvala svakako na trudu i savetima :) 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #10 u: Travanj 07, 2015, 16:53:20 poslijepodne »
Mislim daje to previsoko, i zbog male visine sumpa, jer moras racunati da se u sump slijeva sve sto je u akvariju uznad linije preljeva, pkus sve ono sto je unutar samog of boxa.

Drugo, 25cm je previsok nivo vode, manje vise svi novi skimmeri rade na 15-20cm nivoa,kako koji, da bi radili optimalno. Koji dkimmer mislis staviti?

Kod mene je npr ta pregrada za povrwtnu pumpu 16x20x20cm, 16 je visina, efektivno   vode u njoj ima 14x20x20. To je u sumpu, u akvariju je to 55x40x25,i u tom prpstoru su cijevi za odvod.

Offline sterymar

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 470
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zadar
    • Nano ZD
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #11 u: Travanj 07, 2015, 17:41:07 poslijepodne »
Pise na slici Tunze 9004 usput kidloco kod nas u Dalmaciji ima jedna izreka" Tko ne plati kurvu plati likara" :-) ili ti ga ne petljaj nego daj nekom tko zna sta treba napraviti.jeftinije je tako nego da poplava nastane

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #12 u: Travanj 07, 2015, 21:48:45 poslijepodne »
Hahan dobra izreka nema šta, bo ga patak moraće se platiti :) Svakako ste mi pomogli u odluci, i možda spasili parket, hvala momci.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #13 u: Travanj 08, 2015, 09:57:05 prijepodne »
Da bi koristio Tunze 9004, sump mora biti drugačije konstruiran, na način da osigura usis vode sa površine kako radi 9004 a opet da dozvoli prihvat viška vode  iz akvarija i spriječi poplavu. To je iz iskustva jer imam takav skimmer a i sump tako da je sve testirano.
Skica kao primjer...
« Zadnja izmjena: Travanj 08, 2015, 10:07:35 prijepodne od GoranC »

Offline kidloco

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Pocetnik i dileme oko sumpa
« Odgovori #14 u: Travanj 08, 2015, 18:19:52 poslijepodne »
Eeeeeeeee to! To mi treba, hvala