Ožujak 28, 2024, 19:12:17 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: zemlja za cvijeće kraj muka  (Posjeta: 36444 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
zemlja za cvijeće kraj muka
« u: Listopad 23, 2010, 17:43:15 poslijepodne »
čekao sam da prođe malo vremena pa da napišem svoja iskustva koja sam najprije čitao na barrreportu, vezano za zemlju za cvijeće, gdje je tom barr spomenuo samo u jednoj rečenici, da je zemlju moguće pripremiti na 2 načina, jedan onaj standardni koji traje od 3-4 tjedna, a drugo je prokuhavanjem..
nije mi se dalo namakti zemlju 3-4 tjedna, pa sam odlučio prokuhati i šibnuti u tank..
naime, on je naveo da ju se treba prokuhati kroz nekoliko minuta, ja sam svoju kuhao 10 minuta, znači dok voda uzavri, pa tek onda 10 minuta...
čitanjem po netu, našao sam zanimljiv podatak da nh4 koji se nalazi u gotovo svakoj zemlji za cvijeće, pri temperaturi od 140 stupnjeva c, oksidira u koristan nitrat..
nakon kuhanja, stavio sam ju van da se ohladi sa tom vodom, nakon toga lagano ispiranje u hladnoj vodi pa lagano ocjediti (ja sam sa rukom), i onda sam ju razlahlio u akvarij, da ne bude sabijena..
gore sitni šljunak 0,3-0,6 mm, jedno 3 cm i preko toga šljunak naprijed 3 cm, a iza oko 7 cm..
rezultat:
namjerno nisam htio mijenjat vodu na trodnevnoj bazi (to sam radio prije kad sam ju samo stavil u tank, a nisam ju namakal il kuhal), nego sam odlučio ostat na tjednoj..
jako sam zadovoljan, naime, u akvarij ne dodajem co2, vodu mijenjam tjedno, dodajem još i 20 ppm kno3 i 2 ppm kh2po4 tjedno prilikom izmjene vode, algi nema ni a od njih i mogu samo reč da je to to..
nema više muka po namakanju zemlje i čekanja nekoliko tjedana, sve je gotovo kroz nekoliko minuta il sat dva, ovisno o količini zemlje i o vašem akvariju..
p.s. žena je bila užasnuta kaj radim, al eto, da spomenem, nema nikakvog mirisa (mislim neugodnog) dapače, osjeća se miris ko da se kuhaju kesteni :D

možda nekome pomogone i svakako mogu preporučit ovaj način pripreme zemlje  :up:

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #1 u: Listopad 23, 2010, 18:07:42 poslijepodne »
svaka cast... meni si pomogao, drugi put me nece susjeda gledati kao nekakvu luđakinju koja je svaki dan do laktova u nekakvom blatu... :up: :D
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #2 u: Listopad 23, 2010, 18:41:45 poslijepodne »
Odlična tema!!!

Potvrđujem da odlično funkcijonira za sada
razlika kod mene je samo što sam ja spakiranu zemlju u najlonke prokuhavao (bilo me malo frka da će se najlonke otopiti, ali izdržale su 10 min kuhanja bez problema)

Nakon 3 dana od postavljanja akvarija su svi parametri vode bili uredu (filter je bio polu cikliran)
-Danas je prošlo nekih 2-3  tjedna i voda je dalje odlična (promjena 50% tjedno)
-Isto tako što se algi tiče; Ni traga...

-U mom slučaju, zemlju sam pojačao malo sa par šaka vulkanita i DIY CO2 sam spojio nakon prvog tjedna (za sada 1 mjehurić svake 3 sekunde), mada CO2 mislim da nije bio potreban, ali montirao sam ga samo da bude spreman ako zatreba, da ne moram skakati poslije )
Isto tako sam pripremio Zeolit u najlonki ako mi amonijak skoči, da ga ubacim u filter kad zatreba, ali za sada ništa, nije bilo potrebe.

Hvala Cann na ideji ... preporučio bi thread za "Sticky" ako se sponzori sajta koji dilaju podloge ne naljute...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #3 u: Listopad 23, 2010, 19:36:52 poslijepodne »
mislim da dodaješ previše nitrata. Trebao bi izmjerit testerima ako možeš. Meni se pokazalo da bez dodavanja KNO3 u akvariju gdje imam zemlju, konstantna koncentracija NO3 oko 35-40 ppma. Naravno to ovisi i o drugim faktorima kao broju riba, promjenama vode, vrstama biljaka...

Ja trenutno imam glossu koja je veliki potrošać nitrata i širi se stvarno ok i jako zdravo izgleda.

Moja iskustva sa zemljom su za sada pozitivna što se tiće rasta biljaka. Jedini problem u zadnja dva postava koje sam imao s njom je bila boja crvenih biljaka... nikako da se zacrvene. Ima više faktora zašto je to tako, ali ja najviše sumnjam na zemlju. Upravo sam krenuo u provođenje nekoliko malo duljih eksperimenata da vidim dali je to tako ili je u pitanju neki drugi faktor.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #4 u: Listopad 23, 2010, 19:45:16 poslijepodne »
ne znam cigo dal si mislil na moj post, a mislim da jesi jer sam napisal da još uz zemlju dodajem nitrate..ajmo reč ko neki eksperiment, na onu temu da višak nutrijewnata ne uzrokuje pojavu algi, a mogu reč da stoji, samo kaj ja limitiram sa fosfatima, pošto nema co2..živine nema nikakve unutra pa onda sa te strane ne mogu potvdit dal njima škodi il ne..a opet testeri, bilo bi zanimljivo izmjerit kolika je koncentracija nitrata dan nakon izmjene vode i prilikom same izmjene, al ok..i da je visoko, mjenjam jednom tjedno po 50% vode, pa mi dođe na isto..

od bilja niti nemam neke potrošače, prije sam ima stargrass, al on je fakat srkal nitrate i rasel je naočigled, i zanimljivo bez onih ružnih zračnih korijena, al malo mi ga je bilo tlaka šišat svka dva dana pa sam ga odlučio vbacit..
eto sljedeći tjedan mjenjam postavu bilje i idem samo na microsorum, pa me baš zanima kak će ić uz toliko hrane, a opet malo manje svijetla, a možda mislim upogonit co2, na koja 2 tjedna, pa da vidim razliku između rasta sa i bez co2..
sve u svemu izvjestit ću vas u zasebnoj temi kad složim akavarij..

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #5 u: Listopad 23, 2010, 19:54:11 poslijepodne »
Vrlo zanimljivo i sigurno ću isprobati ovaj način.Pandorice ovo što kažeš je smiješno što se tiče ruka u blatu.Tako su i mene susjedi zbunjeno gledali i sve ispada smiješno dok im ne pokažeš ili kažeš što i radi čega radiš.Ja sam svoju zemlju namakao po ljetu na način 1 dan u vodi pa dva dana sušenje na suncu i tako 5-6 puta.Nakon toga zemlja više nije crna nego sivkasta i također nema nikakvih mirisa niti algi u akvariju.Sada funkcionira nekih 5 mjeseci i pre zadovoljan sam.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #6 u: Listopad 23, 2010, 21:17:06 poslijepodne »
Vrlo zanimljivo i sigurno ću isprobati ovaj način.Pandorice ovo što kažeš je smiješno što se tiče ruka u blatu.Tako su i mene susjedi zbunjeno gledali i sve ispada smiješno dok im ne pokažeš ili kažeš što i radi čega radiš.Ja sam svoju zemlju namakao po ljetu na način 1 dan u vodi pa dva dana sušenje na suncu i tako 5-6 puta.Nakon toga zemlja više nije crna nego sivkasta i također nema nikakvih mirisa niti algi u akvariju.Sada funkcionira nekih 5 mjeseci i pre zadovoljan sam.

Ti si ustvari mineralizirao zemlju  ;)  

@Cigo:
Nitrati su kod mene jako niski (između 5 i 10 mg/l) a zemlje ima skoro pa duplo od preporučenoga, (jako puno bilja 14 vrsta u pedesetak litara)  isto tako i crvene biljke su crvene, tako da bi tražio razlog u nečem drugome.
Niti jedan akvarij sa zemljom mi ne stvara probleme što se biljka tiče i njihovih boja, jedino se u jednom bila pojavila Diatoma na kraju cikliranja i trajala je oko 2-3 tjedna (radi čestog kopanja i previše riba možda),
kad sam prestao čeprkati i smanjio broj riba, sve je sjelo na mjestu i u njemu.

Samo sam u jednom probao dodavati mikroelemente (1/8 preporučene doze) i uzrokovao pojavu svih mogučih algi u roku od 5 dana, nakon ukidanja microelemenata, sve se očistilo, ali sam morao isčetkati par kamena od smeđe i isčupati par lista sa anubijasa koje je napala čupava crna

Nitrati u vodi ne uspiju narasti preko 20 mg/l mjereno deset dana poslije promjene 50% vode, tako da sam počeo razmišljati o rijeđim izmjenama vode ili dodavanju makro elemenata, (ali ništa dok biljke same ne pitaju)

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #7 u: Listopad 24, 2010, 00:03:41 prijepodne »
Vidio sam na par mjesta da si o tome pisao, i čini mi se zanimljiva ideja. Drago mi je da to funkcionira, kao što funkcionira i kod mene nano bez CO2 sa jakim svjetlom.

Ali  :clown:

ne znam da li je razlog svemu tome upravo prokuhavanje. Nedavno sam čitao da je vodu nemoguće zagrijati običnim prokuhavanjem na više od 100°C jer kao dođe do te temp i tu STANE. Nisam imao pojma o tome do sada, i ne znam da li je to istina. Ali ako je, onda prokuhavanje nije oksidiralo NH4 u nitrate.

Ne polemiziram, samo čisto napominjem. U svakom slučaju pohvalna ideja, ako je to to.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #8 u: Listopad 24, 2010, 01:32:02 prijepodne »
...ne znam da li je razlog svemu tome upravo prokuhavanje. Nedavno sam čitao da je vodu nemoguće zagrijati običnim prokuhavanjem na više od 100°C jer kao dođe do te temp i tu STANE. Nisam imao pojma o tome do sada, i ne znam da li je to istina. Ali ako je, onda prokuhavanje nije oksidiralo NH4 u nitrate.

...Voda se definitivno ne zagrje na 140 prokuhavanjem, jer se na 100 pretvara u paru, a zemlja pretpostavljam da dosegne možda 105 C. ...   -?

hmmm.... pa kako onda funkcijonira ???  di je amonijak nestao ??? ...testeri ga ne pokazuju (mjereno više puta), ribice ne pokazuju nikakve znakove prisutstva amonijaka u vodi ...    enigma
- jedino šta mi pada na pamet je da sam uvijek startao sa izcikliranim medijima u filteru, pa možda je to riješilo amonijak  -? ...I dali je točna informacija da NH4 oksidira na 140 C. ?
...stvarno nebi znao...

-Ima li neko stručan ko bi mogao odgovoriti (objasniti) ?

Dobro si uočio Neve  :up: , i meni je prošlo po glavi, ali nisam povezao sa informacijom da NH4 oksidira na 140 C, več mi je samo bilo sinulo da vodu ne mogu zagrijati preko 100, i zanemario problem valjda pretpostavljajuči da ta info nije točna...  
ah, taj mozak  :weep:, ...a još sam tako mlad   :-[ :D
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 01:37:14 prijepodne od gstaraz »

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #9 u: Listopad 24, 2010, 12:08:50 poslijepodne »
Vidio sam na par mjesta da si o tome pisao, i čini mi se zanimljiva ideja. Drago mi je da to funkcionira, kao što funkcionira i kod mene nano bez CO2 sa jakim svjetlom.

Ali  :clown:

ne znam da li je razlog svemu tome upravo prokuhavanje. Nedavno sam čitao da je vodu nemoguće zagrijati običnim prokuhavanjem na više od 100°C jer kao dođe do te temp i tu STANE. Nisam imao pojma o tome do sada, i ne znam da li je to istina. Ali ako je, onda prokuhavanje nije oksidiralo NH4 u nitrate.

Ne polemiziram, samo čisto napominjem. U svakom slučaju pohvalna ideja, ako je to to.
eh..malo preilistavao google gdje sam našo inforaciju, da nh4 na 140 c ide u nitrate i to stoji, ali..ono što su tamo napisali, jest da su prvo kuhali, pa zatim na suhu sterilizaciju zemlje u pećnicu..
zašt ovdje nema amonijaka stvano ne znam, morao bih malo popričati sa kemičarem, ali ovo što je i gstaraz  napisal da sa mjerenjem nema amonijaka nakon kuhanja, pa onda iskreno niti me previše ne zanima daljnja analiza i prelazak nh4 u nitrate, bitno je da stvar radi i da više ne treba namakati zemlju..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #10 u: Listopad 24, 2010, 12:47:24 poslijepodne »
Osobno vjerujem da u zemlji ima vitamina i drugih korisnih sastojaka kao i bakterija koje prokuhavanjem uništimo pa mi to nekako nije privlačna opcija. Baš zbog tih bakterija recimo stavljanjem zemlje imamo zacikliran akvarij odmah.. no, uvijek ima više puteva ka istom cilju.

Offline Dodode

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb, Vrbik
  • Mikraš!
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #11 u: Listopad 24, 2010, 13:22:24 poslijepodne »
Mislim da u zemlji nema vitamina...
live long and prosper

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #12 u: Listopad 24, 2010, 14:10:04 poslijepodne »
Osobno vjerujem da u zemlji ima vitamina i drugih korisnih sastojaka kao i bakterija koje prokuhavanjem uništimo pa mi to nekako nije privlačna opcija. Baš zbog tih bakterija recimo stavljanjem zemlje imamo zacikliran akvarij odmah.. no, uvijek ima više puteva ka istom cilju.

složit ću se sa prethodnim postom od dodode-a, zemlja stvarno nema vitamiine..
ono na kaj si mislil jesu možda minerali, koji se prokuhavanjem ne gube, jer nisu orgnaski već anorganski sastojci..
ovo treće kaj bi htio reč jesu bakterije, ok, djelomice je točno, ali..ne vidim da je itko kad je stavil zemlju u akvarij odma punil sa ribama, a cikliranje će već biti gotovo sa vremenom, al onda imamo daleko kvalitetniju podlogu nego je neki gotovi kupljeni supstrat..

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #13 u: Listopad 24, 2010, 14:22:18 poslijepodne »
Mislim da ipak ima vitamina
-kakva crknuta buba, živi parazit ili crv...  :D

A prokuhavanjem se sigurno puno toga izgubi, Vodu koju sam bacio imala je jako veliku električnu provodljivost (EC 5.8 ) , tako da je u kanalizaciju otišlo sigurno jako puno toga  :(

Sa druge strane, vjerujem da se nakon nekog vremena na dnu akvarija opet ona obogati svime i svačime...

...ma bitno da se može odmah koristiti, nebi htjeo prolaziti još jednom kroz cijelu cerimoniju namakanja i ženinih komentara kad sam zauzeo pola kade na 3 tjedna :punch:




Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #14 u: Listopad 24, 2010, 16:30:41 poslijepodne »
100 stupnjeva je vrelište vode, i pretvara se u paru brže što je temperatura veća... Ali pretvara se ona u paru i na 3 stupnja.

A sad za ovo jel može biti veća od 100 stupnjeva, ne znam.

Ali mislim da ne može u normalnim uvijetima. Isto tako ne može biti hladnija od 0 stupnjeva, i zato snijeg i je dobar izolator.
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 16:34:44 poslijepodne od Nuclear »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #15 u: Listopad 24, 2010, 16:38:45 poslijepodne »
Cann nisam mislio na minerale nego na vitamine.. bakterije se sigurno gube pa počinjemo ispočetka. Kak velim meni kuhanje nije dobra opcija..višak amonijaka i ostalih štetnih tvari se može elegantno s promjenom vode regulirati..malo posla ali barem imamo "živu zemlju" kao "živi kamen" u morskoj akvaristici.

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #16 u: Listopad 24, 2010, 16:43:27 poslijepodne »
a kolika temperatura se dosegne u express loncu? google kaze 150-160...  :nerd:
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #17 u: Listopad 24, 2010, 17:02:32 poslijepodne »
Mislim da bi sad te temperature vode i to, mogle komotno u drugi plan; nekako bi mi bitnije bilo saznati koliko se zemlja ustvari pokvari ("ispere") nakon običnog kuhanja na 100 stupnjeva...

-Šta sve izađe iz zemlje kuhanjem
-Koje bakterije prežive kuhanje 10 min na 100 C.
-Dali je ona na kraju bolje ili gore kvalitete od kupovnih supstrata za akvarije
-Dali na kraju ima smisla staviti takvu zemlju u akvarij

Isprobano je za sada da: Amonijaka nema, bilje jako zdravo raste bez dodataka mikro/makro elemenata, ribe se normalno ponašaju, i ne potiče razvoj algi sama po sebi (sve to sa 50% promjene vode tjedno)

I naravno, bilo bi zanimljivo shvatiti di je nestao amonijak iz zemlje  :question:  (florabella je kod mene bila u pitanju)

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #18 u: Listopad 24, 2010, 17:05:01 poslijepodne »
a kolika temperatura se dosegne u express loncu? google kaze 150-160...  :nerd:

Express lonac nisu normalni uvijeti, veći je tlak i time se može zagrijati i na veću temperaturu

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #19 u: Listopad 24, 2010, 18:23:03 poslijepodne »
Cann nisam mislio na minerale nego na vitamine.. bakterije se sigurno gube pa počinjemo ispočetka. Kak velim meni kuhanje nije dobra opcija..višak amonijaka i ostalih štetnih tvari se može elegantno s promjenom vode regulirati..malo posla ali barem imamo "živu zemlju" kao "živi kamen" u morskoj akvaristici.

ako si zaista mislio na vitamine, onda mi objasni koji su to?
može se svakak izkontrolirat sa mjenjanjem vode svaka 2-3 dana po 40-50 %, apsolutno se slažem, i prihvatljivo je kod manjih akvarija..ajde nek ti ne bude tlaka to radit kod tankova od 300 pa naviše litara..meni ne hvala

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #20 u: Listopad 24, 2010, 18:29:49 poslijepodne »
Nemam pojma koji su, nemam lab. :D  Al neki vrag ima sigurno nutra. Kuhanjem se sve ubije a najviše je šteta bakterija. Slažem se da za velike akvarije je teže mijenjati vodu...zato ju namaćeš. :)  No, ja i tu imam "svoj način" a to je da nisam niti namakao zemlju..opet iz razloga da ne izvadim iz nje uz štetne i one jako korisne tvari. Što duže stoji u vodi zemlja sve više postaje jalova. Al kak velim svako zna najbolje za sebe. ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #21 u: Listopad 24, 2010, 18:34:30 poslijepodne »
tak je, svako zna najbolje za sebe, meni je definitivno ovaj način prihvatljiv, a ostaje joj ono dobro i korisno za bilje, cikliranje..hm..ne vidim smisao te riječi ovdje, jer ako minjeaš svaka 2-3 dana po 40-50 % vode, onda i te bakterije "korisne" niti ne dožive puno tjedana u novom akvariju, jer ih pobije klor prilikom mjenjanja vode..pa ti dođe na isto.. ;)

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #22 u: Listopad 24, 2010, 19:32:16 poslijepodne »
tak je, svako zna najbolje za sebe, meni je definitivno ovaj način prihvatljiv, a ostaje joj ono dobro i korisno za bilje, cikliranje..hm..ne vidim smisao te riječi ovdje, jer ako minjeaš svaka 2-3 dana po 40-50 % vode, onda i te bakterije "korisne" niti ne dožive puno tjedana u novom akvariju, jer ih pobije klor prilikom mjenjanja vode..pa ti dođe na isto.. ;)

... da, cikliranje definitivno nema smisla spominjati sa ovakvim sistemom, i baš mi zato to sve klimavo i nesigurno djeluje (mada za sada radi bez problema)... zato stalno "cvikam" sa testerom u ruci  :D
- Ali bakterije u podlozi bi definitivno trebalo sačuvati (ili dozvoliti da se nastane), jer nas u protivnom, mislim, čekaju po prilični problemi za koj mjesec...  -?
Ukoliko ih pobijemo u podlozi trebat če po prilično čiščenja i četkanja i jako brzo dodavanje gnojiva u vodeni stup... (špekuliram...)
http://www.abload.de/image.php?img=podlogaxotc.jpg
zemlja za cvijeće kraj muka


@Renta
Jesi negdije na forumu opisao rutinu održavanja Akvarija sa "Tvojim Sistemom" (neisprano/neprokuhano) ? baš bi me zanimalo, (link ako jesi) da ne kopam sada...

==============================
...cikliranje bi se moglo provesti i nakon par mjeseci od pokretanja akvarija (vjerujem jako brzo) ...ili ne ?  ...jednostavno počet smanjivati promjene vode ...

ps.
jer ih pobije klor prilikom mjenjanja vode..
pa šta ne tretiraš vodu prije dodavanja u akvarij  :huh:

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #23 u: Listopad 24, 2010, 19:48:38 poslijepodne »
ako i tretiraš, čak i u stabilnim i dužim sistemima nije preporučljivo mijenjati više od 50% vode tjedno, zbog bakterija..a kamoli ih bombardirat sa vodom svaka 2-3 dana, bez obzira što tretiraš vodu sa preparatima..

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: zemlja za cvijeće kraj muka
« Odgovori #24 u: Listopad 24, 2010, 20:53:36 poslijepodne »
@Renta
Jesi negdije na forumu opisao rutinu održavanja Akvarija sa "Tvojim Sistemom" (neisprano/neprokuhano) ? baš bi me zanimalo, (link ako jesi) da ne kopam sada...


Mislim da nisam posebno opisivao ali tako sam radio u akvariju Endler's tranquillity...

edit: evo link  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=21660.0
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2010, 21:04:12 poslijepodne od Renta »