Ožujak 28, 2024, 19:35:19 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Diskusi slabo jedu?  (Posjeta: 7267 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Diskusi slabo jedu?
« u: Siječanj 19, 2012, 10:54:59 prijepodne »
Imam problem s diskusima zadnjih 10 dana, malo ili ništa ne jedu, a prije toga bi se tukli dok ne bi pojeli sav granulat.

Voda je čista, promijenio sam je 2x u tjedan dana, nema algi, aeracija je dobra...ima tko kakvu ideju?

Inače normalno plivaju i izgledaju, jedino mi se čine plašljiviji nego prije, ali nisu doživjeli nikakav veliki stres

Offline tiger_oscar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Rijeka - Vezica
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #1 u: Siječanj 19, 2012, 11:06:26 prijepodne »
Imam problem s diskusima zadnjih 10 dana, malo ili ništa ne jedu, a prije toga bi se tukli dok ne bi pojeli sav granulat.

Voda je čista, promijenio sam je 2x u tjedan dana, nema algi, aeracija je dobra...ima tko kakvu ideju?

Inače normalno plivaju i izgledaju, jedino mi se čine plašljiviji nego prije, ali nisu doživjeli nikakav veliki stres

Ovo sto ti sada govorim uzmi sa rezervom posto sam u zivotu izlijecio dva discusa, dakle nisam expert

ja sam imao slican problem, podignuo sam temperaturu, stavio ffm.a i vec drugi dan su jeli...
mislim da je to povezano sa temperaturom vode (ako grupno nece da jedu)...

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #2 u: Siječanj 19, 2012, 11:10:10 prijepodne »
Hvala na odgovoru.

Temperatura je stalno 30 C, dakle dosta visoka, i nije se mijenjala.

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #3 u: Siječanj 19, 2012, 11:34:20 prijepodne »
Probaj podici temperaturu na 34 i drzati 2 tjedna,da im se ubrza metabolizam,dakako ako su sami u akvariju,jer druge ribe tesko da ce prezivjeti :up:

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #4 u: Siječanj 19, 2012, 11:40:55 prijepodne »
Probaj podici temperaturu na 34 i drzati 2 tjedna,da im se ubrza metabolizam,dakako ako su sami u akvariju,jer druge ribe tesko da ce prezivjeti :up:

Nisu sami, imam par vrsta čistača :)

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #5 u: Siječanj 19, 2012, 11:52:49 prijepodne »
Probaj podici temperaturu na 34 i drzati 2 tjedna,da im se ubrza metabolizam,dakako ako su sami u akvariju,jer druge ribe tesko da ce prezivjeti :up:

Uh,uh.... današnje ribe a posebno ako imaju oslabljen imunitet mislim da ne bi preživjele ove temperature.

Hajde ti nama ispuni Upitnik o bolestima riba (link se nalazi ispod moga posta) pa čemo ti konkretno reči u čemu je problem i kako ga riješiti, pozdrav.

Offline legolas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Split
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #6 u: Siječanj 19, 2012, 12:19:17 poslijepodne »
Probaj podici temperaturu na 34 i drzati 2 tjedna,da im se ubrza metabolizam,dakako ako su sami u akvariju,jer druge ribe tesko da ce prezivjeti :up:

Uh,uh.... današnje ribe a posebno ako imaju oslabljen imunitet mislim da ne bi preživjele ove temperature.

Hajde ti nama ispuni Upitnik o bolestima riba (link se nalazi ispod moga posta) pa čemo ti konkretno reči u čemu je problem i kako ga riješiti, pozdrav.


Moje su izdrzale...
Život je lijep, potroši ga dobro...

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #7 u: Siječanj 19, 2012, 12:26:36 poslijepodne »

Mislim da je temp.vise nego dovoljna (28 je idealno). Izmjeri nitrite i nitrate...Napravi mix govedjeg srca i ako to ne jedu halapljivo,onda se ozbiljno zabrini da nesto nije u redu sa vodom.
Totalna Steta

Offline legolas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Split
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #8 u: Siječanj 19, 2012, 12:45:24 poslijepodne »

Mislim da je temp.vise nego dovoljna (28 je idealno). Izmjeri nitrite i nitrate...Napravi mix govedjeg srca i ako to ne jedu halapljivo,onda se ozbiljno zabrini da nesto nije u redu sa vodom.


Ili koja bolest...
Život je lijep, potroši ga dobro...

Offline tiger_oscar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 76
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Rijeka - Vezica
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #9 u: Siječanj 19, 2012, 13:07:58 poslijepodne »

Mislim da je temp.vise nego dovoljna (28 je idealno). Izmjeri nitrite i nitrate...Napravi mix govedjeg srca i ako to ne jedu halapljivo,onda se ozbiljno zabrini da nesto nije u redu sa vodom.


Ili koja bolest...

moralo bi biti nesto sa vodom posto su svi stali jesti

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #10 u: Siječanj 19, 2012, 13:16:05 poslijepodne »
Citat:
moralo bi biti nesto sa vodom posto su svi stali jesti

Tako je, zato čekam da ispuni Upitnik da vidimo gdje je problem.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #11 u: Siječanj 21, 2012, 10:46:22 prijepodne »
Evo me, hvala svima na odgovorima.

Akvarij je Juwel Rio 240 s original opremom. Unutra je mangro panj, kamen i nešto echinodorusa.

Čisti se jednom tjedno, filter, pumpa za zrak, alge i mijenjam cca 30% vode, usisavam prljavštinu s šljunka, čist je.

U akvariju je 9 diskusa srednje veličine i 5-6 malih čistača. Akvarij ima cca 1,5 godinu. U zadnje vrijeme nisam dodavao ribe ni bilje.

Vodu sam zadnji tjedan promijenio 2x, na izgled je potpuno čista.

Što se tiče ponašanja riba, osim što ne jedu dobro, diskusi su blizu površine, kao da hvataju zrak, iako je aeracija dobra, pumpa toliko puše da se voda na površini mreška. Čistači se također s dna povremeno zalete na površinu.

Znam da bi trebao ubaciti FFM, ali nema ga ovdje u zoo shopovima.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #12 u: Siječanj 23, 2012, 09:29:58 prijepodne »
Nitko? :(

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #13 u: Siječanj 23, 2012, 09:39:13 prijepodne »
baobab hajde molim te sipuni sve što se traži u upitniku ovdje:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,
-   temperatura,
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH 
-   vrijeme od pokretanja akvarija, 
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,   
-   koliko često i koliko mijenjate vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)   
-   način i periodi čišćenja filter materijala 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) 

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? 
-   grijač
-   pumpa za zrak 
-   CO2 sustav – kakav 
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka 
-   starost ribica   
-   ima li potencijalnih „terorista“ 
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) 

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) 
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...)
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)
-  kad su se simptomi prvi puta uočili 
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima 
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? 
-  stanje ostalih stanovnika

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #14 u: Siječanj 23, 2012, 10:04:26 prijepodne »
baobab hajde molim te sipuni sve što se traži u upitniku ovdje:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, 240 l
-   temperatura, 30 C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  NE ZNAM
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  1,5 GOD
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice, 2 MJESECA
-   koliko često i koliko mijenjate vode JEDNOM TJEDNO TREĆINU
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija DA
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)  ORIGINAL JUWEL RIO
-   način i periodi čišćenja filter materijala  JEDNOM TJEDNOL
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  SPUŽVA, FILC

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  MANGRO PANJ I KAMEN, NEMA
-   grijač ORIGINAL JUWEL
-   pumpa za zrak ORIGINAL JUWEL
-   CO2 sustav – kakav  NEMA
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) AQUASAFE

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  8 DISKUSA I 5 ČISTAČA
-   starost ribica   1,5 GOD
-   ima li potencijalnih „terorista“ NE
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  JEDNOM DNEVNO TETRAPRIMA

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) NE 
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) NE
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke NE

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma SLABOL JEDU, DRŽE SE POVRŠINE, ČISTAČI SE ZALEĆU NA POVRŠINU
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... NE
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) KAO GORE
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) NORMALNO
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  PRIJE 10 DANA
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  PROMJENA VODE 3X U 10 DANA
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  NE
-  stanje ostalih stanovnika

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #15 u: Siječanj 23, 2012, 11:49:44 prijepodne »
Sada je situacija malo preglednija ali nedostaje još bitnih podataka a posebno je bitan podatak o tvrdoči vode (Kakva je voda u mjestu gdje živiš, da li koristiš vodu iz osmoze?)

1. Ako su ribe pri površini znači da imaju problema sa disanjem a s obzirom da znamo da visoka temperatura izbacuje kisik iz vode prvi je prijedlog da odmah kreneš sa smanjivanjem temperature na 28 do 28,5C (tijekom 2 dana postupno) te da u akvarij dodaš jednokratno 1/2 čajne žlice kamene soli (Tuzlanska sol nikako morska a najbolja je nejodirana sol Sera Ectopur-kupuje se u Pet shopu) jer će sol pomoći da ribe bolje iskoriste O2 iz vode.

2. imaš preslab filter za tu litražu jer imaš original unutrašnji filter koji ima protok 400 do 1000l/h a što je za diskuse premalo i potrebno je imati filter protoka od 1200l/h. Pogledaj da ti slučajno nije na filteru smanjen protok na 400l/h tada to stavi na max.

3. tjedno je dovoljno promijeniti cca 25 do 30% uz usisavanje podloge

4. filter materijal peri jednom mjesečno a nikako češće.

5. u filteru si napisao da imaš nekakav FILC nadam se da to nije vata jer ako je vata izbaci ju napolje i zamijeni taj prostor sa akvarijskom spužvom ili mijenjaj vatu svaki 5 dan sa novom jer se ona brzo začepi i još više smanjuje protok vode kroz filter pa naglo rastu razine nitrata i fosfata u akvariju a pošto su diskusi jako osjetljivi posebno na nitrate koji su u tvrdoj vodi i otrovni, tada uzrok ovakvom ponašanju riba može biti i ovo što sam napisao.

6. Diskuse moraš hraniti sa što raznovrsnijom hranom kombinirajuči biljnu i mesnu hranu: kuhana blitva, kuhani špinat, ponekad kuhani grašak, smrznuta aretmija, krvavi crvi, jednom tjedno gliste, ili crvi za pecanje ili goveđi mix te granulice i ljuspice za diskuse.

7. prelažem upotrebu FFM-a nakon svake promjene vode

8. predlažem obavezno jednotjedno dodavanje vitamina na hranu i u vodu (nikako isti dan kada dodaješ FFM)

Evo ukratko ovoliko, čekam komentar da nastavimo sa dopisivanjem.



2. Prvi simptom stresa ali i parazitarne bolesti hexamita jeste da ribe postupno počnu gubiti interes za hranom a ako potamne počnu se skrivati u uglove akvarija ili pri površini te dobiju končast sluzav izmet tada sa sigurnošću možemo tvrditi da se radi o hexamitozi i potrebno je provesti liječenje cijelog akvarija.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #16 u: Siječanj 24, 2012, 09:17:56 prijepodne »
Hvala na odgovoru.

Iako, čudno mi je da im aeracija i temperatura sad ne odgovaraju, a godinu i pol jesu.

Provjerio sam protok, fiksiran je na 1000 l.

I nije da ne jedu nego ne jedu kao prije. Primjer - bacio sam im jučer hranu oko 3, nijedan nije ni takao do noći. Pogledam jutros, po noći pojeli do zadnje mrvice.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #17 u: Siječanj 24, 2012, 09:50:46 prijepodne »
Citat:
I nije da ne jedu nego ne jedu kao prije. Primjer - bacio sam im jučer hranu oko 3, nijedan nije ni takao do noći. Pogledam jutros, po noći pojeli do zadnje mrvice.

Diskusi ne jedu po mraku a hranu su ti pojeli čistači.

S obzirom da ni nakon više promjena vode ribe nisu počele pokazivati interes za hranom ja bih odmah krenuo na liječenje riba sa antiparazitikom Flagelolom (Sera) - možeš kupiti u AquaShopu ili sa metranidazolom koji se kupuje u ljekarnama.

Javi što si odlučio pa ćemo ti savjetovati terapiju.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #18 u: Siječanj 24, 2012, 10:11:55 prijepodne »
Teško da su čistači, mali su, 2cm, a hrane masu :)

Naručio sam FFM i Flagellol

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #19 u: Siječanj 24, 2012, 10:15:22 prijepodne »
Hrana NIKADA ne smije ostati na podlozi NEPOJEDENA to je IZNIMNO opasno jer jako prlja vodu.
Ribe se treba hraniti po malo toliko da za 30-ak sekundi pojedu svu ponuđenu hranu a sva nepojedena hrana trebala bi se usisati.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #20 u: Siječanj 24, 2012, 10:20:44 prijepodne »
OK. Flagellol možda već danas nabavim pa se javim.

Hvala još jednom.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #21 u: Siječanj 25, 2012, 08:23:26 prijepodne »
Plavi, nije bilo Flegallola u Pet centru pa sam uzeo JBT Argudol, da im dam to?

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #22 u: Siječanj 25, 2012, 11:10:43 prijepodne »
Ti si vjerojatno kupio Aradol a on je za kožne parazite sa kojima tvoje ribe nemaju problema.

JBL ima lijek Spirohexol koji se koristi za liječenje hexamite ali meni i mnogim drugim akvaristima se taj lijek pokazao neuspješnim pa ti ga zato nisam niti preporučio.

Najbolji lijek je Flagelol a on se u Hrvatskoj može kupiti samo u Aquashopu (ovdje imaju svoj podforum) kontaktiraj ih i nabavi lijek a ako ne uspiješ javi pa ću ti dati recept za liječenje metranidazolom.

Offline baobab

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #23 u: Siječanj 25, 2012, 11:17:43 prijepodne »
U Aquashopu nemaju Flagellol na zalihi.

Kupio sam baš ARGUDOL. Piše da suzbija škržne crve, živorodne kožne crve i ostale parazite kože.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Diskusi slabo jedu?
« Odgovori #24 u: Siječanj 25, 2012, 11:59:08 prijepodne »
Da taj lijek nije za unutrašnje parazite tipa protozoa koji kod tvojih riba uzrokuju pojavu bolesti hexamita.

Za Flagelol ti još ostaje opcija da kontaktiraš ljude koji su nedavno liječili ribe pa im je ostalo još lijeka (Pročitaj postove u podforumu Slatkovodne bolesti)

No ako nemaju na zalihama tada provedi liječenje sa Metranidazolom kojega češ kupiti u apoteci ali lijepo zamoli tetu da ti proda bez recepta i objasni joj za šta ti lijek treba.

Liječi na slijedeći način:

1. zamijena 1 / 3 vode (sa vodom odstajalom 24 sata) i dobro očistiti staklo i usisati prljavštinu sa dna (nova voda ne smije biti tretirana sa kemikalijama za neutralizaciju klora)
Dobro usisati podlogu, oprati stakla i cijevi.

2. temperatura je 28 C do 28,5C

3. 750 mg Metronidazola dodamo na 100 litara akvarijske vode (u mekim ili RO vodama dodaje se 600mg)

4. slijedeći dan promjena 50% vode (sa vodom odstajalom 24 sata bez dodatka kemikalije za neutralizaciju klora) i ponovno dodamo 750 mg  Metronidazola na 100 l vode. ( Ovo radimo jer je lijek tijekom 24 sata izgubio minimalno 50% aktivnih supstanci)

5. terapiju ponavljamo 5 dana (svaki dan 50% izmjene vode i dodavanje lijeka) a sve dok se stanje ne poboljša, odnosno, dok ribe ne počnu uzimati hranu. (Ribe mogu početi uzimati hranu tijekom liječenja ali često počnu uzimati ponovo hranu tek nekoliko dana nakon liječenja kada se stabilizira probavni trakt i kemizam akvarijske vode).

Nakon završetka liječenja što veća promjena vode, jedan dan filtriranje kroz aktivni ugljen a kada se izvadi ugljen napolje dodaje se AquaStart ili neki drugi preparat sa "dobrim bakterijama" (navodno metronidazol ne ubija dobre bakterije ali to nitko nije znanstveno dokazao pa je bolje dodati nego imati uginuća) te dodati duplu dozu FFM-a.

14 dan ponoviš postupak ako se ribe ponašaju normalno, ako jedu, ako više nemaju bijeli izmet u trajanju od 3 dana a ako još imaju simptome bolesti traje 5 dana s još malo povečanom dozom.

Dakle liječenje se ovakvom metodom pokazalo najuspješnije a ti ako ne možeš mijenjati svaki dan toliko vode mijenjaj manje ili ako ne možeš svaki dan onda barem svaki drugi dan promijeni do 50% vode ali bitno je da svaki dan uspeš punu dozu lijeka.

Za sada toliko, javi što si odlučio i kako se razvija situacija, pozdrav.