Ožujak 28, 2024, 19:24:07 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: sylvania daylightstar  (Posjeta: 10570 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #25 u: Srpanj 07, 2006, 08:58:00 prijepodne »
da sorry lapsus linguae..to sam i mislio, odnosno htio pripomenuti ...
ZG,Vrapče

Offline Maro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1466
  • Spol: Muški   Lokacija: Dubrovnik
sylvania daylightstar
« Odgovori #26 u: Srpanj 07, 2006, 10:17:00 prijepodne »
 
Citat: sb_tropic


raspisali se vi,nema šta.  


e a da li mogu ići u kombinaciji sve tri vrste lampi,daylight,aquastar i grolux?  

Naravno da mogu ali ako želiš jeftiniju kombinaciju uzmi dvije groluxice i neku najobičniju daylight neonku.
Dubrovnik

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #27 u: Srpanj 07, 2006, 23:24:00 poslijepodne »
Citat: krajten
kvrivo si me razumjela...
daylight star je skroz bjela, a kao takva kad je staviš u akvarij bilje (zelene biljke) izgledaju full zeleno i zdravo, dok su crvenkaste i smeđkaste(kripte i neke crvene biljke) dosta blijede. Tako da za nije za nizozemski, šareni tip akvarija. Ali recimo neki Takashi amano stil je super gdje su samo zelene biljke i gdje se hoce dobit neki natural stil sa bijelom iza pozadinom...
Ja osobno isprobao i jamčim za to...
Čisto sumnjam da će bilje rasti bolje pod groluxicama nego pod daylightstarkama...meni rste perfektno i pod jednima i pod drugima, to su samo makretinski trikovi tipa aquaglo i floragro i posebne lampe za biljke, posebne za ovo i ono...da ljudima prodaju svašta. Koliko sam čitao, a čitao sam dosta po istraživanju nema razlike u rastu biljaka, samo je bitna wattaža i starost lampe...
Pozdrav

i ja dajem glas za glolux,




Nije marketinški trik. Točno se zna koji spektar pogoduje fotosintezi, bilje će najbolje uspjevati u onim akvarijima u kojima je spektar naprikladniji zahtjevima biljaka. Tako da nije isto imati 0.5 w/l gro-luxa i 0.5 w/l daylightstara
Dubrovnik

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
sylvania daylightstar
« Odgovori #28 u: Srpanj 12, 2006, 13:06:00 poslijepodne »


pozdrav nakon dugo vremena, preko 4 mjeseca nisam bio u dostupu interneta pa je moje trkeljanje malo zamrlo.


Za rasvjetu akvarija (biljnoga) je bitan spektar i lux-a?a lampi. Zbog lak?e orijentacije op楮ito se govori o Watt-ima po litri (vi?e je razloga a najglavniji je ?to je na lampite?ko na橠koliko ima lumena).


Kaj se ti襠algi od lampi, nebi se slo?io s tvrdnjama da npr. Sylvania Daylightstaruzrokuje alge. Lampe mogu samo dodati onu to諵 na "i" jer su razlozi nastanka isti malo dublji. Jedine lampe koje namjerno uzrokuju alge so one plave za morsku akvaristiku.


?to se ti楠lampi za bilje kao npr. Gro-lux, Aqua-glo itd., one imaju povoljan spektar za rast bilja i za ve橮u akvarija su dostatne ali za neke npr. Dutch akvarije je potrebno dignut i Lux-a?u istog jer ove Gro-lux itd. imaju jako malo lumena.


E sad zadnje pravilo: Pravila nema, jer ?to kod jednog djeluje, kod drugog ne i obratno. Kod nekoga A. Lilacina raste s 0,2 W po litri a kod nekog niti s1 W po litri s brdom gnojiva, podlogom itd. E tu dolazimo do onog faktora X koji jo? nije otkriven. Pozdrav !Edited by: RobiR
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #29 u: Srpanj 13, 2006, 23:08:00 poslijepodne »
Upravo i jest stvar u tome. Naime nekome rastu biljke slabo i na 1 w/l kad lampe koje koristi spektrom neodgovaraju biljkama. Po meni je najvažnije za biljne akvarije imati lampe sve namjenjene rastu biljaka, jer ostali dio spektra njima nije potreban pa ta lampa i nije od koristi ( skoro kao da je nema što se tiče biljaka ).
Dubrovnik

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
sylvania daylightstar
« Odgovori #30 u: Srpanj 14, 2006, 03:17:00 prijepodne »


Što se tice Sylvania Daylightstar, meni se pokazalavrlo dobrom(nisam imao problema s algama )u kombinaciji s Gro-lux i Aqua-glo lampama.ManaDaylightstarke je vrlo visoka cijena. Odlična lampa (meni čak bolja jer dodatno 'zazeleni' bilje ) je i Arcadia Freshwaterkoja je osjetno jeftinija. (čak nekih 30 %).


Nakon nebrojeno kombinacija lampi u mom akvariju, trenutno imam unutra Hagen Power-glo, Philips Aquarelle, Osram Fluora i Arcadia Original tropic i trenutno sam vrlo zadovoljan s izgledom (bojom) akvarija. Bilje (čak i najzahtjevnije) raste k'o blentavo. Pristalica sam kombiniranja čim više vrsta lampi jer niti jedna lampa nije savršena u pokrivanju spektra i u lux-aži.


Santa Cruz / Zaprešić

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #31 u: Srpanj 14, 2006, 22:45:00 poslijepodne »


Za biljne akvarije nije važno pokriti cijeli spektar, neko samo onaj koji njima treba za život, odnosno za fotosintezu. Ja sam pristalica kombiniranja različitih lampi namjenjenih rastu biljaka.


Inače alge rastu na svakom svijetlu, jer njima za razliku od biljaka nije važan spektar svijetlosti.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #32 u: Srpanj 15, 2006, 00:20:00 prijepodne »
slazem se s robijem

Edited by: krajten
ZG,Vrapče

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
sylvania daylightstar
« Odgovori #33 u: Srpanj 16, 2006, 09:48:00 prijepodne »
Citat: Cryptocory



Za biljne akvarije nije va?no pokriti cijeli spektar, neko samo onaj koji njima treba za ?ivot, odnosno za fotosintezu. Ja sam pristalica kombiniranja razli詴ih lampi namjenjenih rastu biljaka.


Ina襠alge rastu na svakom svijetlu, jer njima za razliku od biljaka nije va?an spektar svijetlosti.





Pod različitim lampama smatrao sam različite lampe za bilje. U popisu lampi u mom akvariju su spomenute četiri različite lampesa spektrom namijenjenim rastu bilja. Inače, po ispitivanjima na nekom američkom sveučilištu (trenutno se nažalost nemogu sjetiti na kojem, mislim da je Michigan), utvrđeno je da je za rastakvarijskih biljaka ,od fluorescentnih, najbolja Philipsova TLD850 lampa ,koja se inače koristi za osvjetljavanje prostorija i nema nikakve (barem namjerne) veze s akvaristikom. Tako da netreba baš svaku lampu odmah unaprijed otpisivati ako nije navedena kao akvaristička.


Pozdrav, visokocijenjeni kolega Krajten! Nisam se odmetnuo već su me informacijski izolirali (ukinuli mi net na poslu ). Pitanje o 501 šaljem na PM.
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #34 u: Srpanj 16, 2006, 14:57:00 poslijepodne »
lampa se zove cool white...vec sam pisao o tome i o tom istraživanju...
I nikako se ne mogu složiti sa pojmom '' lampe za bilje'' ???? To je po meni cista glupost. Ako mi netko to potkrijepi nekakvim tesovima, istraživanjem ili necim sličnnim , ja cu reci da sam u krivu, ali kako znanstveno stvari stoje sve lampe unutar 5 000- 10 000 k su super za bilje, s razlikom od + - 5%. (daylight je unutar, kao i grolux ili aquastar ili powerglo ili aquaglo ili floraglo....)
A davno je također i znanstveno dokazano da alge nemaju veze s lampama(osim one coralstarke) već sa parametrima vode i ravnotežom u akvariju

Pozdrav

ZG,Vrapče

Offline RobiR

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 492
sylvania daylightstar
« Odgovori #35 u: Srpanj 16, 2006, 15:15:00 poslijepodne »
Uvaženi kolega Krajten, uzeli ste mi riječ iz usta, samo što ste dodali svoju poznatu (legendarnu pače) oštrinu!
Santa Cruz / Zaprešić

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #36 u: Srpanj 17, 2006, 21:35:00 poslijepodne »


Citat: krajten
lampa se zove cool white...vec sam pisao o tome i o tom istraživanju...
I nikako se ne mogu složiti sa pojmom '' lampe za bilje'' ???? To je po meni cista glupost. Ako mi netko to potkrijepi nekakvim tesovima, istraživanjem ili necim sličnnim , ja cu reci da sam u krivu, ali kako znanstveno stvari stoje sve lampe unutar 5 000- 10 000 k su super za bilje, s razlikom od + - 5%. (daylight je unutar, kao i grolux ili aquastar ili powerglo ili aquaglo ili floraglo....)
A davno je također i znanstveno dokazano da alge nemaju veze s lampama(osim one coralstarke) već sa parametrima vode i ravnotežom u akvariju

Pozdrav
Svaka lampa ima drugačiji spektar. A lampe namjenjene rastu biljaka imaju naglašen plavi i crveni dio spektra. Odnosno onaj dio spektra koji koriste biljke.


Inače lampe u kojima je naglašen zeleni dio spektra su najlošije za biljke.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #37 u: Srpanj 17, 2006, 21:50:00 poslijepodne »
cryptocory, koje su to lampe, recimo od ovih lampi koje su kod nas u ponudi na trzistu, mislim na zeleni spektar?
ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #38 u: Srpanj 17, 2006, 21:57:00 poslijepodne »
To su uglavnom one zbog kojih biljke u akvariju izgledaju zelenije. Naime mi biljke vidimo zelenima zato što one reflektiraju zeleni spektar svijetlosti ( nije im od nikakve koristi ).
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #39 u: Srpanj 17, 2006, 22:17:00 poslijepodne »
hm...ne mogu ti reći da nisi u pravu, pošto nemam trenutačno nikakvih dokaza ili mjerenja, aliiii... .
U tom istraživanju(o kojem sam govorio, i Robi) koje je mogli bi reći da je relevantno(zar ne? rađeno je znanstvenim metodama i napisana je knjiga među ostalim o tim rezultatima), najbolja se pokazala kombinacija cool white i full spectrum lampe. Full spectrum je lampa tipa daylightstara (o kojoj je ovdje i tema) i ima 5 000 k i koja ima puni dnevni spektar svijetla. Cool white nema veze sa akvaristikom. Daylight je definitivno lampa pod kojom biljke izgledaju najzelenije(oko tog nema govora da nije), tako da mi tvoja teorija nekako pada u vodu. Nije mi cilj se prepucavati, već jednostavno informirati ljude o nekim relevantnim činjenicama.
Ove podatke sam pročitao na najcjenjenijem svjetskom biljno-akvarističkom siteu gdje su takvi frikovi za bilje, trendove i informacije da ti mozak stane. Svi se vode jednom činjenicom kad je odabir lampe u pitanju, a to je vlastiti ukus. Najveći majstori koriste vrlo često samo lampe tipa daylightstara i bilje im uspjeva bolesno dobro. Tako da još jednom kažem da je daylight lampa dobra za bilje, čak i vrlo dobra, a razlike unutar lampi 5000 -10000 k su +-5%.

Zanima me koji su tvoji izvori i na temelju kojih činjenica temeljiš svoje tvrdnje?
Hvala i lijep pozdrav

ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #40 u: Srpanj 17, 2006, 22:31:00 poslijepodne »


Vršila su se znanstvena istraživanja na kojem spektru svijetlosti biljke rastu. Istraživanje je pokazalo da biljke za fotosintezu koriste plavi i crveni dio spektra. A zeleni dio spektra je u potpunosti nevažan za njih, pa ga zato i reflektiraju ( zato biljke vidimo zelenima, jer tu svijetlost neasorbiraju ).


Prema tome to je dokazano već odavno, zbog tihistraživanja su i nastale akvarističke lampe namjenjene rastu biljkaka.


Isto tako dvije lampe od 10000 k mogu imati različito naglašen spektar svijetlosti.
Dubrovnik

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
sylvania daylightstar
« Odgovori #41 u: Srpanj 17, 2006, 22:45:00 poslijepodne »
mislim da ne vidimo biljke zelenima jer nesto ne apsorbiraju ili apsorbiraju, vec zato jer su načinjene od klorofila, a on je zelen. Moguće je da je klorofil zelen zbog toga što mu zeleni spektar nije potreban pa se tako najbolje prilagodio, ali to nema veze sa našom percepcijom.
A dobro, kao što rekoh ne želim se prepucavati, ja sam samo ukratko prepisao ono što su napisali najbolji svjetski biljni akvaristi i daleko je od toga da sam sam radio neka mjerenja.
Ako se želiš bolje informirati i nešto naučiti rado ću ti preporučiti par siteova pa uživaj...

ZG,Vrapče

Offline Cryptocory

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 416
sylvania daylightstar
« Odgovori #42 u: Srpanj 17, 2006, 22:52:00 poslijepodne »


Ma ne, ono što ja hoću reći jest to da mi vidimo neki predmet u određenoj boji jer on tu boju reflektira. Stvarne boje zapravo nepostoje, već naše oko zapravo vidi reflektiranje određenog spektra svijetlosti. Pa tako biljke, odnosno klorofili reflektiraju zeleni spektar svijetlosti i zato ih naše oko vidi zelenima. Upravo je to razlog što pod različitoj rasvijeti boje vidimo drugačije.
Dubrovnik