Travanj 23, 2024, 16:57:34 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ATS (Algae Turf Scrubber)  (Posjeta: 36605 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #25 u: Rujan 20, 2012, 21:43:04 poslijepodne »
Renta jel znaš kako i zašto dolazi do žute vode?


Do žute vode dolazi odumiranjem i  raspadanjem dijelova biljaka u ovom slučaju algi tokom njihovog rasta u akvariju.




Treći razlog je što rasprava o ATS-u baš ne spada u uobičajenu sferu interesa početnika (a tamo si postavio temu), uglavnom ga ugrađuju napredniji reeferi bili stažom bilo znanjem.

A to pitanje si mogao postaviti i na PP da ne kvarimo temu.



 Al ok... filter je, imaš pravo, budemo u opremi onda, ti si mod.



Fala što si uočio ovaj detalj.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #26 u: Rujan 20, 2012, 21:46:33 poslijepodne »
Neke stvari nisam spomenuo a mogle bi biti bitne u razumijevanju ATS-a.

Kao prvo i osnovno mene prvog je malo STRAH ovo početi bez skimera i svega ostalog, ali ću ipak riskirati. Jer naravno i ja sam godinama čitao, probavao i sve što ide sa raznim tipovima filtracije u kojem je centralno mjesto imao skimer.
No kad pokušavam logično gledati što radi skimer i ostali tipovi filtracije i što rade alge jedini logični zaključak mi je "pa zašto bar ne probati". I ja se nisam oslanjao toliko na slike displeja ljudi koji koriste ATS jer sam i sam svjestan da slika može biti kakva god netko poželi... nego na čistu logiku.

Također dosta ljudi koji su prije čuli za ATS ustvari imaju "krive" informacije, jer ATS je vjerovali ili ne star 40-tak godina :) Kao i sve tako je valjda i sama priča oko ATS-a napredovala u zadnjih nekoliko desetljeća. Recimo jedan od bivših postulata je bio da se mreža sa algama ispire u akvariju što se ne bi trebalo raditi. Druge stvari su bile krive oko rasvjete, dimenzija mrežice što je u pravilu imalo nedovoljno učinkovite posljedice na samu filtraciju. Neke stvari su se promijenile u zadnjih manje od godinu dana... tako da potpuno razumijem ako netko nije baš siguran da ATS radi sve što bi trebao.

I zadnja ali ne i najmanje bitna stvar je što se po većini jačih foruma ATS marginalizirao do sfere "alternativaca" iz jednostavnog razloga što su naravno sponzori foruma u pravilu dućani sa akvarističkom opremom kojima se nikako ne isplati da netko za 100-200 kuna napravi filtraciju kad oni imaju opremu vrijednu tisuće kuna, eura, čega god. Također nadam se da znate da su neki ljudi čak plaćeni na ovaj ili onaj način da "loše pišu" o nekim stvarima (ovo se ne odnosi samo na ATS) Reefcentral je možda najbolji primjer toga gdje su ljudi koji su koristili ATS čak i banani i još dosta stvari. Recimo samo u americi postoji više od 3000 dućana koji prodaju akvarističku opremu, pa pomnožite to sa brojem zaposlenika aktivnih po forumima, pa prijateljima, mušterijama itd itd.

I zato... bez uvrede ikom, ovo što ću pokušati napraviti ću prvenstveno napraviti zbog sebe, da si smanjim troškove ali i nadam se unaprijedim akvarij. Ali se isto tako nadam da će priča pomoći i ostalima koji prvenstveno nemaju predrasuda i spremni su prijeći preko činjenice da su dali par tisuća kuna (uostalom kao i ja) za raznu opremu a da smo možda mogli proći jeftinije. Ja to gledam na način da ako priča ne uspije bar imam dobar backup u opremi koju imam.

A ako priča ne uspije..., jebiga bar ću pokušati.

I zato molim odmah u startu da ako netko piše o nedostacima ATS-a da bar pokušamo argumentirati to o čemu se piše. Ok ja priznajem vidio sam uživo samo jedan sistem na ATS-u i moći ću više kenjkati više tek kad sam probam.

Hvala.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #27 u: Rujan 20, 2012, 21:54:09 poslijepodne »

Renta jel znaš kako i zašto dolazi do žute vode?


Do žute vode dolazi odumiranjem i  raspadanjem dijelova biljaka u ovom slučaju algi tokom njihovog rasta u akvariju.

[/quote]

I zato bi trebalo biti pravilo da se ATS čisti svakih 7-10 dana (što sam pisao već), ovisno o rastu i iskustvu. Iskustvo je tu jako bitno jer se s vremenom skuži kad alga samu sebe preraste tj. kad donji slojevi zbog većeg rasta dobijaju manje svjetla i počinju izumirati. Tako da treba i malo vremena da se sustav "uštima". A kad se uštima nebi trebalo biti odumiranja pa samim time ni "žute vode" i onda samim time i manje ili ništa potrebe za ugljenom.
AL kako sam već rekao ugljen je najmanji problem, pa tam i u zenskoj čarapi visio okačen u sumpu.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #28 u: Rujan 20, 2012, 21:56:27 poslijepodne »


 Al ok... filter je, imaš pravo, budemo u opremi onda, ti si mod.



Fala što si uočio ovaj detalj.

Ma ništ ništ, i drugi put. Kad ti je bitno, guštaj  ;)
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #29 u: Rujan 20, 2012, 22:07:51 poslijepodne »

Renta jel znaš kako i zašto dolazi do žute vode?


Do žute vode dolazi odumiranjem i  raspadanjem dijelova biljaka u ovom slučaju algi tokom njihovog rasta u akvariju.


I zato bi trebalo biti pravilo da se ATS čisti svakih 7-10 dana (što sam pisao već), ovisno o rastu i iskustvu. Iskustvo je tu jako bitno jer se s vremenom skuži kad alga samu sebe preraste tj. kad donji slojevi zbog većeg rasta dobijaju manje svjetla i počinju izumirati. Tako da treba i malo vremena da se sustav "uštima". A kad se uštima nebi trebalo biti odumiranja pa samim time ni "žute vode" i onda samim time i manje ili ništa potrebe za ugljenom.
AL kako sam već rekao ugljen je najmanji problem, pa tam i u zenskoj čarapi visio okačen u sumpu.
[/quote]


Potpuno si u krivu Roni. Sve dok imaš veću količinu algi odumiranje i raspadanje sa žutom vodom ne možeš izbjeći, čistio svaki dan ili svaki deseti.





 Al ok... filter je, imaš pravo, budemo u opremi onda, ti si mod.



Fala što si uočio ovaj detalj.

Ma ništ ništ, i drugi put. Kad ti je bitno, guštaj  ;)



Bitno? Pa čuj, spada u opis posla. Draže bi mi bilo da ne moram objašnjavati svoje moderiranje....ček, nije li komentiranja rada moderatora protivno pravilima foruma....ili to ne vrijedi za stare članove. :roll:

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #30 u: Rujan 20, 2012, 22:25:14 poslijepodne »


Fala što si uočio ovaj detalj.

Ma ništ ništ, i drugi put. Kad ti je bitno, guštaj  ;)



Bitno? Pa čuj, spada u opis posla. Draže bi mi bilo da ne moram objašnjavati svoje moderiranje....ček, nije li komentiranja rada moderatora protivno pravilima foruma....ili to ne vrijedi za stare članove. :roll:

Pa banaj me onda ako se protivi pravilima foruma, stari ili novi član pravila su pravila. Nemam ja problema sa tim.

Daj samo obriši onda usput i svoj spam u temi o opremi i produži meni ban zbog mog spama. Pravila su pravila ili to ne vrijedi za moderatore?

OK?


http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #31 u: Rujan 20, 2012, 22:29:41 poslijepodne »


Potpuno si u krivu Roni. Sve dok imaš veću količinu algi odumiranje i raspadanje sa žutom vodom ne možeš izbjeći, čistio svaki dan ili svaki deseti.



Što je "veću količinu algi"? Koliko je to? Na što/koliko konkretno misliš?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #32 u: Rujan 20, 2012, 22:35:08 poslijepodne »


Fala što si uočio ovaj detalj.

Ma ništ ništ, i drugi put. Kad ti je bitno, guštaj  ;)



Bitno? Pa čuj, spada u opis posla. Draže bi mi bilo da ne moram objašnjavati svoje moderiranje....ček, nije li komentiranja rada moderatora protivno pravilima foruma....ili to ne vrijedi za stare članove. :roll:

Pa banaj me onda ako se protivi pravilima foruma, stari ili novi član pravila su pravila. Nemam ja problema sa tim.

Daj samo obriši onda usput i svoj spam u temi o opremi i produži meni ban zbog mog spama. Pravila su pravila ili to ne vrijedi za moderatore?

OK?



O kojem ti mom spamu govoriš da mi je samo znati???

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Re: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #33 u: Rujan 20, 2012, 23:02:24 poslijepodne »
Deco..lezim sa oteklinom velicine teniske loptice nakon kaj sam iscupao dva umnjaka,od kojih mi je gornji probio sinus pa krvarim iz nekoliko rupa, boli me bez obzira na voltarene,jeo sam samo juhu cijeli dan i to s teskocom i opcenito sam nad.,khmm.nabrijan ko sotona.. .i onda natrcim na ovu temu.. jel moram jos kaj objasnjavat il ce bit kiss&make up s vase strane?

Sent from my LG-P350 using Tapatalk

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #34 u: Rujan 21, 2012, 08:56:47 prijepodne »
I zato... bez uvrede ikom, ovo što ću pokušati napraviti ću prvenstveno napraviti zbog sebe, da si smanjim troškove ali i nadam se unaprijedim akvarij. Ali se isto tako nadam da će priča pomoći i ostalima koji prvenstveno nemaju predrasuda i spremni su prijeći preko činjenice da su dali par tisuća kuna (uostalom kao i ja) za raznu opremu a da smo možda mogli proći jeftinije. Ja to gledam na način da ako priča ne uspije bar imam dobar backup u opremi koju imam.

... i zbog mene :D

Mene ovo generalno je zanimalo kao alternativa biopeletima da se rijesi viska nitrata i generalno nutrijenata (ko kaulerpa ili spageti alga u refugium), i na par mjesta sam vidio da ljudi sasvim uspjesno drze i ATS i skimmer, tako da cu s zanimanjem pratit tvoj test i razvoj situacije.  :up:

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #35 u: Rujan 21, 2012, 09:50:30 prijepodne »
Citat:
Potpuno si u krivu Roni. Sve dok imaš veću količinu algi odumiranje i raspadanje sa žutom vodom ne možeš izbjeći, čistio svaki dan ili svaki deseti.


O.K. to govoriš iz dugogodišnjeg vlastitog iskustva s ATS i drugim biološkim sistemima filtracije ili si negdje pročitao (Reff central ? i njihov poznati stav o ATS-u  :) ) pa ponavljaš ko papagaj?
Ja iz svog iskustva mogu tvrditi da si u krivu.

BDW ovo mi je zadnji post u ovoj temi, jebiga oprema me od svih morskih tema najmanje zanima.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #36 u: Rujan 21, 2012, 09:58:50 prijepodne »

E nećeš se samo tako izvući Božo.  :)

Nisi odgovorio na moje pitanje s prve stranice, citiram:



A Tuljane samo pitanjce, ako uzmemo da ATS u vidu algi koje upijaju nutrijente i druge nusprodukte u akvariju u dobrom dijelu radi istu stvar kao i aktivni ugljen, kako misliš riješiti  bez ugljena problem žute vode i tko će upijati otrove koje same alge proizvode? Osim ako to ne smatraš problemom...


ako neznaš odgovor razumjet ću.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #37 u: Rujan 21, 2012, 10:45:50 prijepodne »
Ja bi to probao riješiti ugljenom ili promjenom vode.

Samo pitanje je koliko je tih otrova koje alge proizvode.
Zbilja me zanima odkud ti to sve sa otrovima i žutom vodom.
Zato sam te i pitao što misliš pod "veću količinu". Isto te sad pitam koliko je to otrova, o kojim količinama pričaš?
I naravno kako se mjeri taj otrov? NA koji otrov misliš?

Jer ovak kad netko sastrane čita dobije dojam da tih otrova ima strahovito puno.
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #38 u: Rujan 21, 2012, 10:58:52 prijepodne »
Sudeći po tome koliki broj rasprava u morskoj akvaristici od početka do danas izaziva sukobe oko stvari o kojima nitko u biti ne zna puno, rekao bih da tih otrova ima poprilično i da se apsorbiraju kroz kožu i inhalacijom....

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #39 u: Rujan 21, 2012, 11:17:22 prijepodne »
Al o čemu konkretno pričamo?

Gle doslovno ak ja prdnem pored akvarija voda to upije i to je vjeruj mi otrov. Ako pušim pored ista stvar. Znaš kolko tog ima?

Al ponavljam, koliko tog ima, koja količina je štetna, koji su to otrovi, koliko x količina algi otpušta u vodu, koliko treba y da se taj x makne, kako izmjeriti taj x itd itd?

Pričamo o "čuo sam" podacima i sad mi svi tu pametujemo a uopće ne znamo o čemu konkretno pričamo.

Ja i dalje nisam dobio odgovor odkud podatak o žutoj vodi.... i koliko je star?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #40 u: Rujan 21, 2012, 12:41:44 poslijepodne »
nemam ništa protiv ATS-a, tko želi neka proba, kao što je rečeno to je daleko od novog sistema i nečeg novog, Walter Adey je taj sistem patentirao odavno, prije par godina je bilo dosta diskusija na reef centralu o tom sistemu ali se manje više ništa pametno nije moglo napraviti zbog patenta koji nije dozvoljavao komercijalnu proizvodnju ats scrubbea kako je Adey patentirao, većina velikih sistema gdje je korišten ATS scrubber/pišem o starijim sistemima ne o ovim novim/ je propala i jedva spašena, jedna od većih debakla je ako se ne varam bio dome, to je bio veliki par milona$ sustav gdje se koristio ats za prirodno filtriranje, otisao je kompletno u bananu, ostali sustavi koji su koristili ats su ili propali ili spaseni upotrebom moderne tehnologije, vecinom upotrebom ozona koji je neutralizirao toksicne spojeve alga te ugljenom i skimmerima.

Proizvodnja phenola, toxina, kemijske aleopatije nije ništa novo ni nepoznato kod svih vrsta alga i biljka, to je uobicajena stvar, alge proizvode velike količine toksičnih supstanci da bi preživjele, svaki organizam ima svoj način obrane, alge i biljke pošto nemaju nikakve druge mogućnosti koriste kemijske supstance i agresivan brzi rast, proizvodnja fenola, karbohidrata i tko zna čega od svih vrsta alga i biljka je normalna pojava, mislim reći to nije ništa nepoznato.
jedna od interesantnijih obrambenih sustava nekih vrsta zelenih turf alga od biljozdera je proizvodnja cijanobakterija, zelene alge ispustaju supstance koji odgovaraju cijano bakterijama, cijano bakterije su otrovne i herbivori ih ne vole na taj nacin izmedu raznih ostalih obrambenih sistema zelene turf alge tjeraju neprijatelje.

Zutu vodu nije problem uočiti u akvariju, svatko tko duze vremena ima akvarij moze kada mijenja vodu i ako to ne radi redovito primijetiti da mi je voda zuta, za to čak n trebaju ni naučni abstrakti, ne proizvode samo alge te štetne spojeve vec i bakterije.
Osim što je štetna za sve morske organizme žuta voda uvelike sprečava prodor svijetlosti i ako se želi maksimum od rasvijete voda bi trebala biti što čistija i prozirnija.
Ima i nekih koristi od jako žuze prljave vode, naime toksičnost teških metala je povezana sa čistinom vode, u jako žutoj vodi, zutilo uzrokuju razni organski spojevi, toksicni metali se brzo "pokriju" sa organskim česticama i postanu bioloski neaktivni, tj ne mogu više štetiti, što je voda čistija bez organskih čestica teški metali su biološki dostupni i mogu štetiti koraljima.

 

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #41 u: Rujan 21, 2012, 12:52:48 poslijepodne »


Blu, kako se po tebi onda boriti sa stvarima koje si naveo, ugljen ok, on je već spomenut.

Što je sa izmjenama vode po tebi? ATS korisnici ih manje rade

« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2012, 15:09:50 poslijepodne od Renta »
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #42 u: Rujan 21, 2012, 13:14:49 poslijepodne »
Ja preferiram ugljen, od kada sam u akvaristici koristim ugljen i on je meni najbolji, jednsotavan za upotrebu, nisam primijetio negativne efekte i više manje jeftin tj ekonomičan način filtracije akvarija.
Takoder izmjena vode, to mi je broj 1 u akvaristici, što više možeš mijenjati moru ili vodu u akvariju to bolje, izmijena mora naravno ako je napravljena sa dobrom soli ili čistim morem uvijek po mom iskustvu utiječe pozitvno na akvarij, ja da mogu spojio bi akvarij sa morem i non stop mijenjao.

Ali ima akvarija koji nikada ili skoro nikada ne mijenjaju more pa su super, akvaristika pogotovo reef akvaristika je interesantna bas zbog puno različitosti, osobno bih preporucio izmijeno mora ali ako netko želi drugačiji način zašto ne.
Prednost izmijene mora nije samo reduciranje štetnih elemenata koji se stvaraju u akvariju vec i balansiranje sustava i vracanje/resetiranje na početne vrijednosti, tu treba imati na umu samog akvaristu i akcije koje radi u akvariju, svi sistemi su dobri ako se rade sa smislom, svaki ima svoje pozitivne i negativne osobine, akvariji ne propadaju radi upotrebe filtracije ove ili one vrste vec radi gresaka koje se rade a povezane su sa ne znanjem i krivim informacijama, npr kod raznog doziranja svega i svačega što osobno mislim da je jedan od glavnih razloga propadanja velikog broja akvarija, ljudi jednostavno misle ili su uvijereni da ce i neka bocica ili neki preparat/medij procvetati akvarij i popraviti sve, u globalu nece vec ce vecinom napraviti suprotni efekt, doziranjem se radi imbalans elemenata a vecina to pokusava popraviti doziranjem neceg dtugog, izmijenom mora, cak vecim i cestim izmijenama mora reduciramo imbalans i vracamo akvarij na početne postavke koje su dobre, čisti primjer banalni imas visoki kh, mali mg, turbo calcium nivo .. (samo primjer) najednsotavniji i najefikasniji nacin po mom misljenju je da polako prekines svo doziranje i radis izmijene da bi vratio vrijednsoti na normalu, to je velika prednsot izmijene mora po mom misljenju, ne samo sto se tice odstranjivanja otpada i žutila vode vec i same temeljne stabilnosti akvarija.
A taj nacin "resetiranja" je po mom iskustvu puno manje stetan za koralje i zive organizme od drugog nacina, npr povecanjem kh, ne doziranje ca, doziranjem mg... ili sto vec je u imbbalnsu, tako se jos vise remeti a koralji ne vole fluktuacije, sa izmjenama se reducira imbalans na lagani siguran nacin.

Kod filtracije tj izbora filtracije vrlo je bitno što vlasnik preferira, ako netko voli tehničku stranu reefinga nema smisla da se bazira na ats-u i slicnim prirodnim sustavima filtracije, sa druge strane tko voli prirodnu filtraciju ovakvi tipovi filtracije ce mu odgovarati, lakse ce se snaci u njoj i akvarij ce mu biti uspijesan jer ima volje da uci o tome, ali kako sam rekao sve ima svoje prednosti i mane, a najbolji pokazatelj funkcioniranja bilo koje filtracije i tehnike je promatranje akvarija i korlaja, oni ce reci da li ima pase ili ne pase te sto treba mijenjati. Iako kako sam rekao zuta voda može biti vrlo toksicna za koralje ako netko dozira teske metale u akvarij a oni mogu biti vrlo stetni zuta voda ce mu pomoci u reduciranju toksicnosti tih istih teskih metala, sa druge strane ako netko zeli dozirati teske metale u akvarij a ima zutu vodu to mu nema bas puno smisla jer če organski spojevi u vrlo kratkom roku sve teske metale napraviti bioloskim nedostupnima i vise manje dozira samo destiliranu vodu u akvarij.

 

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #43 u: Rujan 21, 2012, 20:19:32 poslijepodne »
O.K. slažem se s večinom ovog što je blue napisao,
promjena mora je super stvar, posebno ako živiš na moru pa ti je praktično besplatna, sve što treba dodati več je u moru nema hrpe bočica I šanse da nešto zajebeš ali meni je nakon 36 godina bavljenja akvaristikom dojadilo mjenjati vodu jednom tjedno, što češ ljen sam  :) a ATS sistem mi oprašta ljenost, da se razumijemo ATS NE BRANI PROMJENU MORA, SAMO VIŠE NIJE TOLIKO NUŽNA ZA USPJEŠNOST SISTEMA.
A nije loše pogledati ni financisku stranu cijele priče, 10% od 1000l mora je 100l, toliko bi mjenjao da sam na skimeru tjedno, pa puta 0.50 lipa koliko me košta litra mora pa puta 400 dođe me 200 kn mjesečno u dvije I pol godine mog akvarija 6000 kn cifra nije za baciti koliko god da se slažemo oko tog da more nije jeftin sport. Svi aditivi koje sam da osad stresao u tank nisu me koštali ni 1000 kn, a večinu bi dodavao čak I da mjenjam more.


Ajmo o straššššnim otrovima koje proizvode alge u turfu I koje spominje Blue, organska kemija 101(I nešto malo mikrobiologije):

Fenoli-spojevi podosta slični alkoholu (votka), samo što im je OH skupina vezana na aromatski prsten a ne na lanac ugljikovodika,izvrstan su izvor energije za bakterije koje buduči da nemogu biti isskimane posluže kao hrana koraljima (i u akvariju najzasičenijem bakterijama navodno ih ima 10 puta manje nego u moru) a ono što krepa opet uđe u dušikov ciklus.
Inače fenola ima poprilično, neke proizvode i jednostanične alge (je I zooxantele) a ima ih podosta koji obavljaju važne biološke funkcije: serotonin, adrenalin, dopamin,noradrenalin,estrogen (sječate se onih talijana I akvarija na humanom hormonu rsata?), BTH, cannabinoid (taj mi odma razvuče usne u osmjeh)
Kad sam kretao u ATS naletio sam na neka istraživanja po kojim su oni jedan od razloga da lagune koje graniče s “poljima” algi imaju brži prirast koralja po metru površine nego one druge, ne tjerajte me da tražim ima dosta od toga pa to slobodno uzmite s rezervom za razliku od drugih podataka.

Karbohidrati = monosaharidi, oligosaharidi, polisaharidi ili ti ga po seljački šečeri  :), jap oni isti zbok kojih su koralji I zarobili zooxantele, da im daju energiju za rast, izvor ugljika zbog kojeg skimer ekipa trpa biopelete u reaktore, spaja skupe dozirke na vodu ili ocat (rijetki I na C6H12O6=karbohidrat= monosaharid= glukozu= šečer  :) ) nebili nahranili bakterije.

Toksin, alelopato, biljni kemiski otrovi – gotovo svi su enzime, a svi enzimi su proteini,a ovi su pak podložni koagulaciji I deaktivaciji pod utjecajem svjetla, a osim toga jedina ozbiljna koncentracija im je u samoj blizini algi a u ATS sistemu nit je želim alge u displej tanku di su koralji niti koralje na mrežici s algama.


Žuta voda: j*** vas žuta voda  :), to je isto ko da nekog pitate kak rješava preljevanje “skimer tekučine” iz čašice skimera natrag u akvari, tak da isprazni čašu skimera kad se napuni. Žuta voda se ne stvara ako je ATS pravilno projektiran I održavan.
Prvo sam imao akvari 7-8 mjeseci bez ugljena I redovito čistio ATS, voda cijelo vrijeme kristalno bistra,
onda sam se uljenio I tri tjedna preskočio čiščenje, voda je požutila, 500ml ugljena u reaktopru ju je očistilo za 24h opet u kristalno čistu,
taj ugljen je ostao nepromjenjen nekoliko mjeseci do novog ATS a, opet sistem bez ugljena I bistra voda do eksperimenta s bebymilom, tu je opet došao ugljen I sad ga mjenjam jednostavno zato što ga imam, kad mi nestane neznam jel ču ga kupovati,
vjerojatno hoču jer sam momentalno prezadovoljan sa stanjem u tanku a vele da se tim koji pobjeđuje ne mjenja ;)

Znači za aktivni ugljen vrijedi što I za promjenu vode. U ATS SISTEMU NIJE ZABRANJEN SAMO IZGLEDA DA MOŽE I BEZ NJEGA ako ga baš volite, niko vam ne brani.


Završni dio bluovog posta je savršen:

Citat:
Kod filtracije tj izbora filtracije vrlo je bitno što vlasnik preferira, ako netko voli tehničku stranu reefinga nema smisla da se bazira na ats-u i slicnim prirodnim sustavima filtracije, sa druge strane tko voli prirodnu filtraciju ovakvi tipovi filtracije ce mu odgovarati, lakse ce se snaci u njoj i akvarij ce mu biti uspijesan jer ima volje da uci o tome, ali kako sam rekao sve ima svoje prednosti i mane, a najbolji pokazatelj funkcioniranja bilo koje filtracije i tehnike je promatranje akvarija i korlaja, oni ce reci da li ima pase ili ne pase te sto treba mijenjati.


Ima ljudi kojima se dopada igrati I eksperimentirati (ja npr ) I s ATS om se može održavati vrlo uspješan akvari, ima svojih prednosti I mana kao na kraju I svaki drugi oblik filtracije. Jedino što ne shvačam je isključivost ljudi i apriori pljuvanje po sistemu o kojem ništa ne znaju i uvjeravanje svih drugih da nešto nevalja a da sasmi nisu to isprobali, još i mogu shvatiti trgovce, ali prosječnog hobistu nikako.

ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #44 u: Rujan 21, 2012, 21:03:03 poslijepodne »

Bilo je vrijeme da se izjasniš u vezi ovoga, možemo ti samo vjerovati na riječ jer mislim da jedini u ovoj temi imaš ATS. Žuta voda može biti potpuno bistra, kristalna na oko kroz akvarij ali je obojana kad se izvadi u bijelu kantu.
Žuta voda se stvara u akvariju i bez upotrebe bilo kojih algi, makro, ATS-a, samim procesima u vodi, starenjem akvarija, ne mijenjanjem vode. Znači nije joj uzrok samo raspadajuće alge iako i tu ima mikroalgi koje se raspadaju a žive po opremi i kamenju u akvariju, no, ne govorim sad o njima. Zato mi je prilično nevjerojatno da kažeš da nisi imao žutu vodu sa tvojim rijetkim režimom zamjene vode. Ona se pojavljuje i bez ATS-a ili makroalgi ako ne mijenjamo vodu i nemamo aktivni ugljen.

I da se razumije ja sam simpatizer svih prirodnih sistema filtracije (koristio sam više godina makro alge svih vrsta u refugiumu) pa i ATS-a jer sam oduvijek lud za biljkama i algama a sam ATS mi je logičan i prirodan način uklanjanja nutrijenata, jedino osobno imam rezervu u vođenju reef akvarija bez aktivnog ugljena (jer sam njegov velikim pobornik) pa i sa ATS filtacijom. I to ne zato što reef akvarij ne bi mogao funkcionirati bez aktivnog ugljena ali zašto se odreći svih njegovih dobrih strana, meni se to čini promašenim.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #45 u: Rujan 21, 2012, 21:12:02 poslijepodne »
Ma utovarit ču vodu sutra u kantu i slikat ju  :), neznam jel če se na fotiču vidjeti ali možeš doči do mene pa provjeriti  :)
A ako je voda naumila požutiti neznam koliko ju promjena od 10% može spasiti  :) i dalje je 90% žuto  :)
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #46 u: Rujan 21, 2012, 21:17:21 poslijepodne »

Spašava ju aktivni ugljen a ne zamjena vode....i to za samo par sati. ;)

I da, tvoje slikanje sad je irelevantno jer si rekao da koristiš trenutno aktivni ugljen pa je normalno da ti je voda kristalno čista i nema boju. :)

Slikaj ju kad ga nećeš koristiti!
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2012, 21:26:31 poslijepodne od Renta »

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #47 u: Rujan 21, 2012, 21:58:17 poslijepodne »
Mislim da ne bi trebali miješati skimmer sa ats-om, ni u pozitivnom ni u negativnom smislu, po mom mišljenju to nema puno veze jedno sa drugim ,skimmer nema toliko utijecaja na aleopatske spojeve, elemente u tragovima ni zutu vodu kao ni na nitrate i fosfate, skimmer vadi van samo organske spojeve koji se mogu uloviti za mjehurice zraka a veliki broj organskih cestica pogotovo toksina ne moze, da moze nebi koristili ugljen ,sam ugljen je puno puno jači u odstranjivanju organskih čestica od skimera, skimmer ima druge pozitivne osobine koje opet moraju biti ukomponirane u cijeli sustav filtracije i odrzavanja akvarija, isto kao i ats. Sam ATS ne znaci nista ako je sve ostalo u banani, kao ni skimmer pa ni ugljen sam po sebi nista ne znaci.

Takoder mislim da se ni mijenjanje vode ne treba poistovjecivati sa ATS-om, to su odvojene stavke, ima ljudi koji imaju skimmere i svu tehnicku opremu pa ne mijenjaju more, mijenjanje mora /ili njegovo nemijenjanje/ nije vezano za neki vid filtracije.

Sto se tice phenola kod morskih alga kao i organskih spojeva u moru pa i bakterija možemo slobodno reći da ne znamo ništa o njima, možda znamo 1 posto ako i toliko, to je jendo veliko potpuno neistraženo podrucje, možemo ga relativno usporediti sa kopnenim biljkama koji imaju oko 15 000 raznih vrsta fenola, neki su vrlo korsini, neki su antioksidansi neki su toksicni, ne bavim se puno sa time ali vjerojatno se i kod kopnenih biljaka ne zna puno toga, medutim posto su kopnene biljke vezane za razvoj covjecanstva /hrana/ taj dio je jako puno istrazen i zna se dosta, morske alge, more bas ne interesira velike korporacije u tom segmentu pa su tu istrazivanja vrlo stura iako ih ima ali to je sve jos uvijek ništa, postoje organski spojevi u moru koje ništa ne može razbiti, stari mozda stotinama i tisucama godina sto je fascinatno po mom misljenju, razvoj raznih organskih spojeva, kombinacija raznih fenola, toksina /ne samo od alga/ tko zna kakvih kemijskih supstanci je vise manje totalna nepoznanica u moru, a akvarij sa svojim malim kapacitetom i ogrmnom kolicinom i raznolikoscu u tom malom prostoru proizvodi tko zna kakve kombinacije i spojeve, po mom misljenju treba ih neutralizirati jer tko zna sto moze doci od njih, ali to je moje misljenje.

Razne supstance koje alge proizvode mogu biti i korisne ne samo štetne, samo je uvijek pitanje za koga su korisne a za koga ne, mi u akvarijima drzimo veliki broj raznih organizama koji su u prirodi bas i ne susrecu niti zive u tako velikoj blizini, kako ce sto utijecati u akvariju je velika nepoznanica. Sa druge strane alge sigurno proizvode toksine i sigurno imaju obranu od neprijatelja, glavni neprijatelji su im biljozderi i naravno konkurencija, a koralji im jesu konkurencija jer im okupiraju zivotni prostor, tesko je reci koje uopce vrste alga se razvijaju na ATS-u a kamo koliko su toksicne, koliko su dobre, za koga su toksicne a za koga ne. Ima jedno jako dobro istrazivanje diatoma i dinoflagelata na reef centralu, dosao je strucnjak koji studira te vrste organizama te je mogao identificirati neke od njih koje imamo u akvarijima, tj oni sto su mu poslali primjerke na analizu, ima akvarista koji imaju sasvim bezopasne dinoflagelate a ima onih koji imaju ekstremno toksicne dinoflagelate u akvariju, nemoguce je doznati od kuda su dosle i kako su se razvile ili zasto netko ima bezopasne a neko toksicne, onaj tko ima bezopasne njemu ne treba nista, onaj koji ima ful toksicne e taj bi trebao koristit uv, ozon i sve moguce da ih unisti .. ne samo radi akvarija

Morski akvairji su vrlo kompleksni....
 

Offline frankovicf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #48 u: Listopad 11, 2012, 00:23:13 prijepodne »
Evo samo da se ja nadovežem koristim ATF već negdje oko godinu dana,uz sve ostalo što ti misliš izbaciti,ja ne vidim razlog izbacivanja ostalog
(denitratora,skimera...) jer na 600 litara uz 30 i kusur riba da bi mi bili nitrati na cca 1-3 mg,... -?misleći osim riba i na koralje..
mislim da sve ne može odraditi ATF bar ne onaj koji bi mogli staviti u npr.sump.
evo slike moje igračke,to funkcionira odlično ,e sad što još izščupa ...nije toliko bitno,jer se sve kontrolira ovako i onako.

Čak bi dodao da se ATF koristi kao dodatak-pomagalo,a ne kao alternativa,jer neke stvari kako su i rečene,alga ne apsorbira,tako da može doći do neželjenog efekta po akvariju....diatome i sl.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATS (Algae Turf Scrubber)
« Odgovori #49 u: Studeni 10, 2012, 23:50:01 poslijepodne »
Roni ima li kakvih novosti po ovom pitanju?