Travanj 18, 2024, 08:30:25 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: buduci pocetnik  (Posjeta: 11354 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« u: Svibanj 16, 2004, 22:31:00 poslijepodne »


razmisljam o tome da drzim morski akvarij(oko 300l).da li je 300l malo,kako pravite slanu vodu, kemija ili...jeli oprema ista kao i u slatkovodnog...bilo šta da mi pomogne pri odluci da ostanem pri slatkovodnom ili da se pribacim na morski
 

Offline Force

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1330
  • Dob: 41
buduci pocetnik
« Odgovori #1 u: Svibanj 16, 2004, 23:09:00 poslijepodne »
Citat: t.o.n.i



razmisljam o tome da drzim morski akvarij(oko 300l).da li je 300l malo,kako pravite slanu vodu, kemija ili...jeli oprema ista kao i u slatkovodnog...bilo šta da mi pomogne pri odluci da ostanem pri slatkovodnom ili da se pribacim na morski



A jesi ti pogledao koliki je izbor jednih i drugih riba?


Ja gotovo nigdje osim u belugu i nisam vidio opremu i ribe za morski akvarij.


Odgovor zakljuci sam


Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
buduci pocetnik
« Odgovori #2 u: Svibanj 17, 2004, 07:44:00 prijepodne »
300 litarski morski, napravljen kako se spada , napunjen koraljima i ribama bez problema dobaci do cifre od 10 000 Eura....nije tipfeler...eura...10 000...

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
buduci pocetnik
« Odgovori #3 u: Svibanj 17, 2004, 08:10:00 prijepodne »
ovisi što želi, jel...
računaj da ti treba sump (akvarij/filter koji je 40ak % kapaciteta od akvarija)
sump je najveća zajebancija.. ima 1000000 vrsta, ali o tome kada te bude više zanimalo, jer je to preduga tema..
treba ti rupa na dnu akvarija, koju ti ne može svatko napravit.. iz te rupe voda ide u sump koji je ispod akvarija..
računaj da ti treba minimalno 10 puta jači protok vode od litraže.. tj. 3000 l/h i +...
dobra rasvjeta zbog koralja - isto ima više solucija..

ja sam imao Jadranski tank / fish only, s full jednostavnom filtracijom i oduzimao mi je previše vremena, ali je to bio predivno.. morski je aaaaaa..

imaš dosta foruma za morsku akvaristiku, pa baci oko.. reef aquarium utipkaj u google.com..
ovdje baš i nema previše iskusnih morskih akvarista..

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
buduci pocetnik
« Odgovori #4 u: Svibanj 17, 2004, 10:38:00 prijepodne »


mislim da je frajer vec odusto od morskog akvarija.
 

Offline Force

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1330
  • Dob: 41
buduci pocetnik
« Odgovori #5 u: Svibanj 17, 2004, 12:29:00 poslijepodne »
Citat: shadow_x



mislim da je frajer vec odusto od morskog akvarija.



Ako zna sto je dobro za njegov dzep i bolje da je odustao :))


Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
buduci pocetnik
« Odgovori #6 u: Svibanj 17, 2004, 12:48:00 poslijepodne »
postoji i pojam mikroreef i nanoreef akvarija... od 10 do 30 litara... troškovi su neuporedivo manji, nerade se sumpovi, ali treba imati puno iskustva i dosta vremena, (radi čestog praćenja parametara vode i čestih izmjena vode). Izbor riba je ograničen, kao i koralja, ali ipak je to na kraju morski tropski akvarij i mogu zbilja prekrasno izgledati. Izguglaj termine microreef i nanoreef pa češ vidjeti.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline igica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 224
buduci pocetnik
« Odgovori #7 u: Svibanj 17, 2004, 13:06:00 poslijepodne »
napravi 300 litara slatkovodni, a papaj morsku ribu, proći ćeš jeftinije.
ora et labora

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
buduci pocetnik
« Odgovori #8 u: Svibanj 17, 2004, 14:23:00 poslijepodne »
definitivno
 

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« Odgovori #9 u: Svibanj 17, 2004, 15:19:00 poslijepodne »
ne još nisam odustao ali ako je tako teško kao što vi kažete onda cu vjerovatno odustati ali još ću se raspitati.Pa svakako cu ako odustanem poslušati savjet od "igice" da napravim 300litarski slatkovodni,ali još ću se malo raspitati jer svaki put kad negdje vidim morski akvarij oduševim se,stvarno je mnogo ljepši nego bilo kakvi slatkovodni.
 

Offline Force

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1330
  • Dob: 41
buduci pocetnik
« Odgovori #10 u: Svibanj 17, 2004, 15:52:00 poslijepodne »
Citat: t.o.n.i
ne još nisam odustao ali ako je tako teško kao što vi kažete onda cu vjerovatno odustati ali još ću se raspitati.Pa svakako cu ako odustanem poslušati savjet od "igice" da napravim 300litarski slatkovodni,ali još ću se malo raspitati jer svaki put kad negdje vidim morski akvarij oduševim se,stvarno je mnogo ljepši nego bilo kakvi slatkovodni.



Dobio si smjernice ostalo je na tebi.


Offline chubby

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1937
  • Lokacija: zg-kc
buduci pocetnik
« Odgovori #11 u: Svibanj 17, 2004, 16:22:00 poslijepodne »
ja mislim da bi se trebao nagutati jos puno slatke vode, pa tek onda razmisljati o slanoj.

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« Odgovori #12 u: Svibanj 17, 2004, 17:15:00 poslijepodne »
ma imam vec dosta dugo slatkovodni akvarij i kako stvari stoje sa morskim izgleda da cu jos dugo ostati pri slatkovodnim akvarijom
 

Offline dunja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 63
buduci pocetnik
« Odgovori #13 u: Svibanj 21, 2004, 18:42:00 poslijepodne »
Da sam ja slušala ove savjete prije nego sam složila morski vjerojatno bi i ja odustala,ali mi je drago da nisam pa ti savjetujem da se malo šire raspitaš.Ipak nije sve tako crno kao što misliš.I imaš pravo ni jedanslatkovodni se ne može usporediti s morskim.
 

Offline Max!!

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
buduci pocetnik
« Odgovori #14 u: Svibanj 21, 2004, 19:24:00 poslijepodne »





Belugo je točno preko puta mene mogu ti otići uzeti ponudu (i mene zanima ali samo cijena) pa da vidimo koliko love točno u kunu. Ja nemam pojma o morskim akvarijima ali zbilja su prekrasni. Imaju tamo dva u dučanu mislim po veličini da nisu veči od 300l i znam da imaju dvostruko filtriranje (nemoj me pitati kako to radi ).

Bolje ja nego neki stranac!!

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« Odgovori #15 u: Svibanj 21, 2004, 19:46:00 poslijepodne »
Citat: Max!!









Belugo je točno preko puta mene mogu ti otići uzeti ponudu (i mene zanima ali samo cijena) pa da vidimo koliko love točno u kunu. Ja nemam pojma o morskim akvarijima ali zbilja su prekrasni. Imaju tamo dva u dučanu mislim po veličini da nisu veči od 300l i znam da imaju dvostruko filtriranje (nemoj me pitati kako to radi ).


.










bio bi ti zahvalan da se raspitaš ,pa mi javi o cijeniEdited by: t.o.n.i
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
buduci pocetnik
« Odgovori #16 u: Svibanj 21, 2004, 20:10:00 poslijepodne »


dunja, dobro došla!


baš nam treba neko "morski", slab nam je forum na tom području...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
buduci pocetnik
« Odgovori #17 u: Svibanj 21, 2004, 23:11:00 poslijepodne »


Citat: dunja
Da sam ja slušala ove savjete prije nego sam složila morski vjerojatno bi i ja odustala,ali mi je drago da nisam pa ti savjetujem da se malo šire raspitaš.Ipak nije sve tako crno kao što misliš.I imaš pravo ni jedanslatkovodni se ne može usporediti s morskim.



O dunja nam je nova. Pozdrav i dobro dosla! Jest da si malo slana al dobro nam takvih bas i treba
 

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
buduci pocetnik
« Odgovori #18 u: Svibanj 22, 2004, 03:36:00 prijepodne »
ako trebas opreme kontaktiraj Bartola on prodaje skimm i hqi..

btw. da se malo ispoziram moj novi slani (2 mjeseca star, 600 litri duboki 3000 eu tezak )







Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
buduci pocetnik
« Odgovori #19 u: Svibanj 22, 2004, 06:12:00 prijepodne »
Joj bruko jedna

Kante, kablovi etc
A gde su patike?

Inace ovde se jasno vidi kako morski akvarijum ima visenamensku funkciju. Jedna od tih funkcija je i da se iza njega moze staviti poneka stolica za kamp, slike i ko zna sta jos.
Kada se sve to uzme u obzir onda morska akvaristika i nije skupa.

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
buduci pocetnik
« Odgovori #20 u: Svibanj 22, 2004, 08:23:00 prijepodne »

A jebiga sad..

koje patike jel ove? Te idu uz RO




Da istina, svega ima svinja sam samo da se operem fotke su mjesec dana stare i sad izgleda malo ljepse..
stavio sam poklopac gore




ovo je isto stara fotka (while curing live rock)
ovi powerheadovi idu van (ocu uzed onu Turbelle stream pumpu sa stream kontrolom da malo ta cirkulacija dobije na funkcionalnosti, uzeo sam aquamedicov pH control da pali/gasi kalcij reaktor, struja je u ormaricu etc.)

Bobane uzeo sam i onu lampu o kojoj sam ti pisao (computer controlled Giesemann System 260 moonlight 2x150 watt + 2x36 t5 +plus moolight s mjesecevim pjegama simulira cijeli mjesecev ciklus 28 dana )
eve je




isprsio sa se za 7 glava (dodje 2000 u ducanu)

jos par fotki

skim i zeovit filter



sump



pa malo livestock














ako nekog zanima nek zaviri u moju galeriju na piranha-fury http://www.piranha-fury.com/photopost/showgallery.php?ppuser=504&cat=500&password=
i pogleda ostatak..

btw. dosla nova kutija sa bestijama vecina je veckaparena no ostala su mi jos 3 elongatusa za prodat, ako ima zainteresiranih mogo bi eventualno nekom ucinit uslugu

kraaa!

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« Odgovori #21 u: Svibanj 22, 2004, 13:50:00 poslijepodne »
svaka cast na akvariju strasan je,evo kad vidiš ovakav jedan primjerak akvarija tko bi odolio da se pokuša u morskoj akvaristici,ali kako do sada vidim skupooo je.
 

Offline t.o.n.i

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
buduci pocetnik
« Odgovori #22 u: Svibanj 22, 2004, 13:52:00 poslijepodne »
gdje nabaviš ovakve koralje,i nešto što me oduvjek zanimalo=kako napraviš slanu vodu, pomoću kemije ili....... Edited by: t.o.n.i
 

Offline Mario_B

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Dob: 53 Lokacija: South of Heaven
buduci pocetnik
« Odgovori #23 u: Svibanj 22, 2004, 20:31:00 poslijepodne »
bok,

Toni, ne mora biti po definiciji skup da bi bio dobar, ako si handy s drvetom, staklom i cijevima dosta tog moze se napraviti na DIY (do it yourself) foru. recimo da bi s vremenom polako ga zidajuci s obzirom na mogucnosti i financije mogo za 2 do 3000 kuna isfurat simple ali ok akvarij. (poput Jasenkinog) S druge strane je vazno ipak znati par stvari o tome kako to zvuci i izgleda u moru (slanost vode, dali tvoji organizmi zahtijevaju jako svjetlo ili ne/ jaku ili slabu cirkulaciju vode , koliko si otrova u vodi mozes priustiti i da te ne isprepadam glupostima recimo tako te stvari)

Jedna stvar je sigurna, netrebas biti slatkovodni guru da startas morski akvarij ali ipak zahtijeva paznje, vremenai ucenja na svojim vlastitim gerskama te nece biti uspjesan i dobar tank ako ga postavis da bi izgledao cool u sobi vec se moras posvetiti njemu iz ljubavi (sto nije tesko jer kad te jednom uzme ovisnost za tim gotov si)

Voda, ima dosta price o vodi ali da odgovorim na tvoje pitanje jednostavno mijesas vodu sa solju po formuli i kontroliras slanost s simple napravom koja se da kupiti po ducanima.. ak si stavio malo dodas jos itd..(hehe naravno to ne radis dirktno u akvariju vec u posebnoj posudi)

Koralje ne kupujem po ducanima vec se mijenjam s entuzijastima, uzmem komad njegovog ili mijenjam za svoj i tako ih uzgajas i polako podizes vrijednost akvarija (takvih akvarista ima dosta i u Hr.)
moj savijet ti je da za start nabavis dobru knjigu recimo npr. ovo je fantasticna knjiga za pocetnika..

http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/1890087025/reeflink/104-6097525-1053552

poslah ti i poruku s nekim zanimljivim linkovima, pa ti checkiraj i ako te bilo sta zanima ne ustrucavaj se pitati


Mario


Offline Max!!

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 235
buduci pocetnik
« Odgovori #24 u: Svibanj 23, 2004, 12:24:00 poslijepodne »


Pazi ovako, ženskica veli da izabereš litražu znači cijena akvarija recimo 300l 3500kn pa trebaš dodatni filter vanjski koj košta oko 900kn kamenje i poseban pjesak koj je nešto malo skuplji od slatkovodnog da tak kažem i priprema vode oko 3 mjeseca. Mislim da je rekla za kamenje i pjesak oko 700kn. dosta toga ti treba za pripremu vode no nije tako drastično mi smo došli na cifru od 8000kn za kompletni akvarij (manji) znači da čekaš 3 mjeseca pa odeš kupovati ribice.


I mene je iznenadila možda nije to tako jako skupo naravno onaj njihov u izlogu mislim da je puno litara je 40 000kn. E i rekla je da bi bilo najbolje da vodu dofuraš s mora pa ako si si dobar s Arsom neka ti pošalje. Mislim da je ova cifra od 8000kn za najviše 300l da uzmeš ja sam sad to sve ugrubo rekao jer znam samo ono kaj mi je rekla pa ti uživaj ako ti uspije plačaš pivu.
Bolje ja nego neki stranac!!