Travanj 19, 2024, 23:34:15 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre  (Posjeta: 1565 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« u: Srpanj 01, 2009, 11:45:19 prijepodne »
Molim iskusne kolege za savjet: kako spriječiti uginuča ženki riba koje su pune ikre a ne mogu se izmrijestiti?

Sukladno navedenom čak sam jednoj matici pokušao sam pomoći blagim masiranjem da izađe ikra, međutim, ikra je izašla a matica je svejedno preminula jer sam možda prekasno reagirao (konkretno se radi o ženki ramireza)...

Imao sam sličnih iskustava sa ženkom skalara i neonki.

Nemojte mi sada reči: pa stavi ih u mrijesni akvarij, pa napravi uvjete za mrijest, pa mrijesti...

Molim samo ozbiljne savjete kolega i kolegica koji su imali slična iskustva.

Offline Black Angel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sobočani,Kloštar Ivanić,Ivanić Grad
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #1 u: Srpanj 01, 2009, 12:21:07 poslijepodne »
E to je pitanje koje i mene zanima..ali zar ženke ne puštaju ikru bez obzira na mrijest? Mislim..nadam se da shvaćate što želim pitati...
BOŽE! Molim za MUDROST, da ga razumijem , za LJUBAV, da mu opraštam, za STRPLJENJE, za njegove hirove, jer ako te zamolim za SNAGU,
prebit ću ga !!!!
OH,I'M SORRY,DID I HURT YOUR KNIFE IN MY BACK?!

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #2 u: Srpanj 01, 2009, 12:31:40 poslijepodne »
Ja nikad nisam imo problema sa tim... Jedino mi je zebrica znala bit u komi ali zato kaj ju je 10 muzjaka naganjalo po akvariju...mislim da zenka moze zadrzat ikru ali to nebi smio bit razlog uginuca
Jer postoji koja druga mogucnost, neka bolest jer su ribe pod stresom kad ih muzjaci naganjaju?

Jer ovo ako si ti malom ramirezu istiskivo ikru je moglo zapravo rezultirat da si ga ti ubio
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #3 u: Srpanj 01, 2009, 12:33:25 poslijepodne »
da ni ja nekužim  :hmm:
pa kad je ženka puna ikre i nema mužjaka da bi došlo do mrijesta ,zar ona nece izbacit ikru koja ce propast??
Ka sam imala samo 2 ženke lifalillia one su nonstop polagale ikru na kamen,ali bi propala jer nisam imala mužjaka?
 rodici ženka skalara uvik tako po grijaču položi.... -? -?
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #4 u: Srpanj 02, 2009, 09:14:20 prijepodne »
Citat:
Jer ovo ako si ti malom ramirezu istiskivo ikru je moglo zapravo rezultirat da si ga ti ubio

Nisam ubio ženku ramireza ja već ikra koja nije mogla izaći napolje, odnosno, nije se izmrijestila kao puno puta do tada...

Ne znam, nisam pametan, u tjedan dana zbog izostanka mrijesta uginula je skalarka, 4 velike neonke i ženka ramireza...

Sada kada razmišljam, u to vrijeme bile su velike oscilacije u visokom i niskom tlaku zraka koje su se vrlo brzo izmjenjivale a poznato je da ciklona (nizak tlak) tjera ribe na mrijest... e sad, ako par nije na vrijeme očistio mjesto za polaganje ikre ili su ih drugi stanovnici uznemiravali, nisu se uspjeli izmrijestiti, a vrlo nizak tlak je kod ženki već producirao sazrijevanje i bubrenje ikre što je pak dovelo do "začepljenja" i uginuća.

Molim vaša iskustva.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #5 u: Srpanj 02, 2009, 09:30:45 prijepodne »
u tjedan dana zbog izostanka mrijesta uginula je skalarka, 4 velike neonke i ženka ramireza...
cini mi se da je to ipak malo previse riba uginulo da bi se moglo reci da su uginule radi zacepljenja, po meni je tu neki drugi razlog posrijedi...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #6 u: Srpanj 02, 2009, 09:53:44 prijepodne »
Citat:
cini mi se da je to ipak malo previse riba uginulo da bi se moglo reci da su uginule radi zacepljenja, po meni je tu neki drugi razlog posrijedi...

Nakon smrti obavezno seciram i pravim razudbu svake ribe a kod svih ovih je zaista uzrok bila ikra bez znakova ikakve upale, parazita...

Dakle, podsjećam, uginule su velike matice koje su se prije redovito mrijestile.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #7 u: Srpanj 02, 2009, 10:01:50 prijepodne »
ne čini ti se da bi doista bio moguć razlog što nisu imale prave uvjete za odlaganje ikre...pa su jednostavno "čuvale" ikru u sebi dok nije bilo prekasno?
nekako mi je to, s obzirom da su inače bile zdrave, čini najlogičnijim zaključkom  -?

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #8 u: Srpanj 02, 2009, 10:24:05 prijepodne »
ne čini ti se da bi doista bio moguć razlog što nisu imale prave uvjete za odlaganje ikre...pa su jednostavno "čuvale" ikru u sebi dok nije bilo prekasno?
nekako mi je to, s obzirom da su inače bile zdrave, čini najlogičnijim zaključkom  -?

Jedan od razloga jeste i taj koji ti spominješ ali ja tražim savjet kako eventualno pomoći ribicama koje se ne mogu izmrijestiti a pune su ikre. Naime, kada je jako nizak tlak ako se same ne izmrijeste ili im se ne pomogne da izbace ikru velika je vjerojatnost da će uginuti.

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #9 u: Srpanj 02, 2009, 10:40:08 prijepodne »
da bi se ribice "zapekle" često je potreban neki period. neznam da li je to nešto što se kod tebe dogodi u  2 dana ili duže vrijeme?

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #10 u: Srpanj 02, 2009, 11:22:21 prijepodne »
stvarno nebi znao plavi (nisam imao takvog iskustva posto se meni redovito mrijeste) ali opet mi je cudno da su u tjedan dana "zapekle" i da su radi toga uginule...

iz sjecanja, koliko sam citao na netu, ta faza traje i po par mjeseci, zato mi je cudno da se to kod tebe odigralo u samo tjedan dana ili mozda nisi primjetio pa je to duze trajalo ???  :-[

u svakom slucaju sretno i nadam se da neces imati jos uginuca...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #11 u: Srpanj 02, 2009, 12:02:53 poslijepodne »
stvarno nebi znao plavi (nisam imao takvog iskustva posto se meni redovito mrijeste) ali opet mi je cudno da su u tjedan dana "zapekle" i da su radi toga uginule...

iz sjecanja, koliko sam citao na netu, ta faza traje i po par mjeseci, zato mi je cudno da se to kod tebe odigralo u samo tjedan dana ili mozda nisi primjetio pa je to duze trajalo ???  :-[

u svakom slucaju sretno i nadam se da neces imati jos uginuca...

U pravu si Mastino, nisu se mrijestile mjesec dana u nazad a neonke nisu nikada, dok je pomor bio u jednom tjednu vjerojatno zbog vremenskih uvjeta koji su ih tjerali na mrijest...

Ali što napraviti sa ribama kada su pune ikre a ne mrijeste se, kako im pomoči da se oslobode balasta u zajedničkom akvariju...

Ove su tropske ribe puno konpliciranije od naših hladnovodnih koje se pretežno mrijeste u prolječe i to je to...

Sjećam se kada smo na fakultetu iz matica šarana istiskivali (muzli) ikru i onda ju miješali sa spermom mužjaka pa sam sukladno onome što sam naučio na fakultetu pokušao sa ženkom ramireza ali očito je već bilo prekasno jer je ikra narasla i nabubrila te tako izazvala pritisak na unutrašnje organe i uginuće...

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #12 u: Srpanj 02, 2009, 12:08:27 poslijepodne »
hm ja imam u akvariju 2 zebrice koje su full pune sa ikrom, i par tetrica isto tako  :o, ali nikakvog uginuca nije bilo  :nerv: srecom, sad cu imati dobru ispriku za mrijest  :D

Offline Aqua terra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 71
  • Spol: Muški   Lokacija: HR-TOMAŠICA
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #13 u: Srpanj 02, 2009, 12:51:18 poslijepodne »
bok ljudi.-)
ugibaju samo bolesne ribe i to je to,znači oslaben imunitet i riba se nemože niti mrijestiti,
i kada  imamo sreče i kupili smo jedan spol/ženke/zdrava riba odbavi ikru bez muškog...to je kod tetri normalno.
Nihov vijek je relativno kratak a tu netreba tražiti preveliku nauku.
Zaboravite neke masaže trbuha to ni meni niko neradi a ko drži od vas doma pastrve?
Dobro raspoloženje neće riješiti sve vaše probleme,ali će nasekirati toliko ljudi da valja ga zadržati.

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Uginuča matica zbog nemogučnosti mrijesta ili izbacivanja ikre
« Odgovori #14 u: Srpanj 02, 2009, 14:25:30 poslijepodne »
I ja sam citala da se to zna desiti al moram priznati da mi se u 7 godina nikad nije desilo nesto slicno. A imala sam dosta zenki koje ne samo da su bile spremne za mrijest nego su i konstantno poticane na mrijest koji se ipak ne odvije na kraju. Nizak tlak smo imali svi pa mislim da bi vise nas okusilo isti problem da je bila stvar u tome.
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...