Ožujak 28, 2024, 15:22:08 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Potpuno friška i totalno opčinjena  (Posjeta: 3080 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LeonaM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb, Sveta Nedelja
Potpuno friška i totalno opčinjena
« u: Prosinac 30, 2018, 00:53:26 prijepodne »
Pozdrav svima!

Dakle, malac mi je (četverogodišnjak) prije tjedan dana dobio na poklon 3 šubukina. U premalom akvariju (18 L), bez ikakve opreme, uz plavi pijesak, dvije plastične biljke i  ajmo reć; dvorac... Zadnjih tjedan dana čitam i educiram se (ponajviše ovdje na forumu) i odlučila sam napraviti sljedeće;

1. kupiti veći akvarij (za prvu ruku mislim da bu 125 L dovoljno), sa potrebnom opremom (grijač, koji mi zapravo ne treba), filter, lampa, zračna pumpa

2. propisno urediti akvarij- i sad me tu nešto zbunjuje- ako sam dobro shvatila supstrat (gnojivo, zemlja) ide ispod podloge (šljunak) i nije nužan (supstrat) u akvarijima sa zlaticama, no kako imam namjeru zazelenit akvarij s anubiasima i kriptama bar bi na neke djelove dna stavila sloj supstrata- jesam li na dobrom putu ili u potpuno krivoj ulici?

3. za hardscape bih uzela panjeve (na koje bih vezala anubiase), nist previse, nek malci imaju mjesta za plivanje

4. bar tri tjedna cikliranja prije prebacivanja šubija- e sad, to me isto muči...

- šubiji su veseli i živahni i u ovih 18 l pa se nadam da im ne bude problem pričekat mjesec do dva dok to sve ne upogonim. Kak ih prebacujem u ciklirani akvarij? Prvo u vrećicu pa malo na vrh u novi da se temperiraju pa onda u novi ili kak? Hoće li im biti problem iz obične pipovače koju mijenjam svakih 5-7 dana uć u istu tu, ali zacikliranu pipovaču, naravno- propisno pripremljenu?

5. nabavila im društvo u vidu par puževa jabučara i čistača misgurnusa, naravno kad se udomaće u novom domu

trebam li i puževe i novu ribicu držat u karanteni (to ce bit onaj mali akvarij) i kak uopće postavljam karantenu? isto moram ciklirat?


Naravno, trebala bih i za ovaj mali akvarij nabaviti neki mali filter dok ne složim sve novo. Kak funkcionira stavljanje filtera u akvarij u kojem već jesu ribe- samo ga potopim i pustim da radi? Jasna mi je logika kad se formira novi akvarij koji se ciklira, ali kaj u ovoj situaciji? Ili da ih i dalje sokiram i stresiram svakih 5-7 dana mijenjajući skoro svu vodu? Dakle, kaj da radim dok to ne bude onak kak treba biti?


Budžet mi je cirka 3000,00 kn (jel bu mi to dost za sve kaj namjeravam napravit)?

U svakom slučaju, ja sam se zaljubila u ovu, na prvi pogled, znanstvenu fantastiku zvanu akvaristika- i da naravno da sve krene od zlatica...



Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Potpuno friška i totalno opčinjena
« Odgovori #1 u: Prosinac 30, 2018, 09:20:04 prijepodne »

1. grijac i pumpa za zrak ti ne trebaju.
2.ja ne bi stavljao nista u podlogu, eventualno one tablete kod korijena kripti kasnije
4. realno, ne treba ti mjesec-dva. Bilo bi OK, odnosno ne bi to bilo nista lose ali nije potrebno a pogotovo u situaciji u kakvoj jesu, ja bi ih prebacio vec nakon 2-3 tjedna cikliranja. I bez puno filozofiranja, ako nemas neku veliku razliku u temperaturi vode samo ih prabacis i bok
5. karantenu ne cikliras i nacelno nije potrebna. Nije to losa opcija, pogotovo kad se radi o skupim organizmima koji idu u skupe akvarije ali za ove vulgaris mozes i bez toga.

filter isperes sa toplom vodom (i materijal isto) i pustis ga da radi. Filter za tih planiranih 125 litara gledaj da bude neki za 250-300l akvarij.

Offline LeonaM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb, Sveta Nedelja
Odg: Potpuno friška i totalno opčinjena
« Odgovori #2 u: Prosinac 30, 2018, 12:10:49 poslijepodne »
Hvala puno!!

Ok, onda pumpu za vodu ne bum uzimala, a grijač ću spremit jer će doć u paketu s  akvarijem...

Znači, kao podlogu samo šljunak (bez gnojiva, bez zemlje, bez supstrata?  i to bu funkcioniralo?)

3-6mm ili trebam veću granulaciju?

Filter bude za prvu ruku ovaj koji dođe u paketu dok ne nabavim jači, vanjski i da- svakako sam računala da bude za veću količinu vode (mislila sam neki za 400 l- jer zlatice su, navodno, svi tako vele, pajceki)


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Potpuno friška i totalno opčinjena
« Odgovori #3 u: Prosinac 30, 2018, 17:35:54 poslijepodne »
pa bude....... gle, sa zlatnima je tak i tak upitno kaj ce ti od bilja uopce opstati a generalno se pokazalo da bas i ne previse toga. S druge strane, ti mozes imati i vrhunski biljni akavrij sa cistom inertnom podlogom (sljunak) i samo prihranom kroz vodeni stup. Ja osobno nisam nikad drzao hladnovodne ali kroz ralicite pokusaje i promasaje sa postavima, ne vidim previse smisla da u akvarij koji nije biljni trpas bilo kakvu hranjivu podlogu koja ce ti samo otezati odrzavanje a nece biti od nikakve koristi.
A granulacija...... mislim da ti ne treba nista vece od 3-6mm.

Offline LeonaM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb, Sveta Nedelja
Odg: Potpuno friška i totalno opčinjena
« Odgovori #4 u: Prosinac 30, 2018, 19:32:05 poslijepodne »
Hvala! Ovo mi olakšava bar taj dio priče...

Znam da zlatice pojedu sve živo, al ove moje su još male pa mislim da možda i ne budu odmah sve požvakale... Anubiasi i microsorumi se ionak vežu na panj ili kamen, a gnojivo je tekuće onda dovoljno (kroz vodeni stup), a za kripte bum vidla jel se budu primile, ak ne, budu išle van...