Travanj 23, 2024, 23:39:50 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Central Reef 400l  (Posjeta: 43896 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #50 u: Prosinac 16, 2013, 16:29:37 poslijepodne »
Moram prokomentirat da je scape prva liga, bas po mom ukusu  :klap:  I sam iscekujem kamen ovih dana pa cu u scape ukomponirat caku sa nakosenim kamenom da dobijem dubinu  :)
Tnx  ;)

Što se grebena tiče moram dodati da sam imao tu sreću da sam mogao sam birati većinu kamena iz velikih bačvi :), a budući da sam znao što želim, to mi je pojednostavilo kasnije slaganje.
Sad je ona dosadna faza u tijeku, more se vrti bez rasvjete, bez kemijske filtracije, samo skimmer, grijač, streamice i top off.
Ali scape je baš ispao interesantan sam po sebi pa ide to nekako  8)

Ovaj put idem polakše, nek se dese svi oni "peak-ovi" bez rasvjete ako može (amonijak - nitriti - nitrati).
Nije da imam testere za amonijak i nitrite, ali pratim nitrate pa za jedno 10 dana ću vidjeti na čemu sam i eventualno upaliti rasvjetu.

Onda mi je plan polako s clean up crew-om i kojom ribicom i koraljem, te u isto vrijeme AU.
Ako ima još koji savjet za što "bezalgičniji" početak, tu sam. ;)

Da dodam, ne zanm još hoću li staviti pellete ili ne jer imam loša iskustva s njima, al opet, drugi tank druga priča...
Treba viditi kako će ić nutrijenti uz refugium, ali i o broju zagađivača sve ovisi...  -? :)
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2013, 16:32:52 poslijepodne od Sonny »

Offline db.garage

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
  • Spol: Muški   Lokacija: Sisak
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #51 u: Prosinac 18, 2013, 15:20:27 poslijepodne »
A gdje si uzimao kamen?

Ja sam imao keramiku pa sam tu i tamo imao problema s algama. Pored keramike sam imao komad tropskog kamena i na njemu nikad nista. Pijesak mi je isto bio cudan. Izbacio sam sve van, keramiku prodao a pijesak oprao 16puta i sad cekam da se posusi pa ide nazad unutra. Nadam se da me ovaj put alge nece mucit tolko.

Sve me strah kakav ce mi kamen stic sobzirom da ne mogu birat -?

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #52 u: Prosinac 18, 2013, 19:46:20 poslijepodne »
A gdje si uzimao kamen?

Ja sam imao keramiku pa sam tu i tamo imao problema s algama. Pored keramike sam imao komad tropskog kamena i na njemu nikad nista. Pijesak mi je isto bio cudan. Izbacio sam sve van, keramiku prodao a pijesak oprao 16puta i sad cekam da se posusi pa ide nazad unutra. Nadam se da me ovaj put alge nece mucit tolko.

Sve me strah kakav ce mi kamen stic sobzirom da ne mogu birat -?
Kamen sam uzimao u Austriji u 2 shopa, te u Sloveniji. Tako se poklopilo jedno putovanje. A što me sce izbolo u ruke taj dan u svim tim bačvama... Pokupio sam sve i svašta, ruke su me pekle par dana kasnije  :D

Imao sam i ja keramiku i na njoj se više primjete alge jer je svijetle boje, a i živi kamen, ako je dobar je već zacikliran i već naseljen poželjnom florom i faunom.

Makar, u istoj bačvi sam znao naći kamen pun koraline, cjevaša i makro algi, a odmah do njega nešto boje keramike i kao da je riječ o suhom kamenu koji je ubačen da oživi. Ne znam, očito se radi o primjercima koji u prirodi nisu bili izloženi suncu ili su jako dugo u prodaji pa je ovaj vidljivi dio life-a pokrepavao.

Ali svakako je dobar feeling kad možeš izabrati kamen. To je neopisiv gušt  :up:

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #53 u: Prosinac 18, 2013, 23:02:35 poslijepodne »
Alge se pojavljuju radi nutrijenata u akvariju i obicno na mjestima sa protokom. Ove jeseni su mi po4 porasli radi prestanka koristenja zeovita i na cijevi od povrata iz sumpa su se razvile koncaste alge.... Sto ne znaci da trebam komad cijevi baciti van sistema. Db. Garage ako si oprao pijesak nekoliko puta, nemora znaciti da je taj granulat otpustio sav no3 i po4 iz sebe. Natopi taj pijesak u kantu ro vode i izmjeri no3 i po4, ako ga ima onda ispiri pijesak sa ro vodom dok ne nestane, po sistemu da ga topis dva tri dana u toj vodi i onda izmjeris.
Sto se tice koraline, nemora znaciti da neki komad kamena je bogatiji zivotom od onog koji nema koralinu.... Kao npr jadranski kamen.
Ja koristim vecinu LR-a ali za neke detalje koje nemogu stvoriti sa kamenom sam se odlucio na keramiku. Meni vec dugo vrijeme sve funkcionira sa tim dijelom keramike i mislim da je dobro porozna te da obavlja dobru nitrificirajucu ulogu. Opet sa druge strane ako je kamen obrasao sav u coralinu nestale su i pore na kamenu!?!
Ali samo da se zna, zagovornik sam prirode i LR!
Kako sam nekoliko puta bio na dalekom istoku, primjetio sam da tamo bas i kombiniraju LR i keramiku!
LR je najbolja opcija, a drugo bi bilo keramika, jer mrtvi LR u sebi drzi jako puno nutrijenata koje treba isprati.... A vecina to ne radi.

Ovo je cisto moje razmisljanje!


Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline db.garage

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
  • Spol: Muški   Lokacija: Sisak
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #54 u: Prosinac 19, 2013, 00:14:09 prijepodne »
@Sonny: Ma vjerujem da ce i meni doci nesto s cim cu se zadovoljiti, ako nista barem me ruke nece peci :D

@simeZg: Ma keramika me ni izgledom vise nije zadovoljavala, pa sam ju izbacio/prodao. Planirao sam zavrsno ispiranje obaviti sa ro ali cu namociti kako si rekao. Hvala na savjetu :) Sto se tice kombiniranja lr i keramike, nemam nista protiv. Vjerujem da cu i sam ubaciti koju terasicu  :)

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #55 u: Prosinac 19, 2013, 07:59:58 prijepodne »
Alge se pojavljuju radi nutrijenata u akvariju i obicno na mjestima sa protokom. Ove jeseni su mi po4 porasli radi prestanka koristenja zeovita i na cijevi od povrata iz sumpa su se razvile koncaste alge.... Sto ne znaci da trebam komad cijevi baciti van sistema. Db. Garage ako si oprao pijesak nekoliko puta, nemora znaciti da je taj granulat otpustio sav no3 i po4 iz sebe. Natopi taj pijesak u kantu ro vode i izmjeri no3 i po4, ako ga ima onda ispiri pijesak sa ro vodom dok ne nestane, po sistemu da ga topis dva tri dana u toj vodi i onda izmjeris.
Sto se tice koraline, nemora znaciti da neki komad kamena je bogatiji zivotom od onog koji nema koralinu.... Kao npr jadranski kamen.
Ja koristim vecinu LR-a ali za neke detalje koje nemogu stvoriti sa kamenom sam se odlucio na keramiku. Meni vec dugo vrijeme sve funkcionira sa tim dijelom keramike i mislim da je dobro porozna te da obavlja dobru nitrificirajucu ulogu. Opet sa druge strane ako je kamen obrasao sav u coralinu nestale su i pore na kamenu!?!
Ali samo da se zna, zagovornik sam prirode i LR!
Kako sam nekoliko puta bio na dalekom istoku, primjetio sam da tamo bas i kombiniraju LR i keramiku!
LR je najbolja opcija, a drugo bi bilo keramika, jer mrtvi LR u sebi drzi jako puno nutrijenata koje treba isprati.... A vecina to ne radi.

Ovo je cisto moje razmisljanje!



Da, slažem se sa svime  :up:
Keramika bi po specifikacijama proizvođača trebala imati i više korisne površine za bakterije, ali kombinacija LR i keramike je po meni super opcija.
Ne mogu se praviti pametan jer ovo mi je prvi scape od LR-a, više ću znati za par mjeseci.
Imao sam prošli akvarij samo sa keramikom i kada ju je obrasla koralina odlično je izgledalo. A i razmišljao sam u tom smjeru, koliko zapravo koralina prekrije korisne površine za bakterije...
Kod nas je jako puno rasprava na temu LR ili keramika, ali baš to, jedno ne mora isključivati drugo, stvar je samo što želimo od aquascape-a.

Jer neusporedivo je lakše raditi scape od keramike na suhome, tu se možeš igrati danima, ništa te ne žuri i imaš svo vrijeme ovoga svijeta.
Jer ovo slaganje scape-a me je koštalo. :D Imam neku valjda alergiju na more/sol koja mi se inače javljala samo ljeti tijekom sezone kupanja u moru, a otkad imam morski akvarij prsti na rukama mi se jako ljušte/isušuje se i puca koža. Inače, dok samo održavam akvarij stvari su pod kontrolom, ali sad sam se dobro namočio u vodi 2 dana i ruke mi se još nisu oporavile  :roll:

Kako se vi nosite s tim? Znam da vas ima ;) :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #56 u: Prosinac 19, 2013, 09:25:48 prijepodne »
Moje si vidio....ratujem već godinama. Pomoći nema. Kile Nivee su već potrošene samo radi ublažavanja posljedica. Kratkotrajna pomoć je samo antibiotska krema po receptu liječnika, no čim gurnemo ruku u more vraćamo se na početak.
Konačno rješenje je jedino odustanak od morske akvaristike.....ali koliko od nas je spremno toliko žrtvovati.. :D  ;)

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #57 u: Prosinac 19, 2013, 09:35:11 prijepodne »
Moje si vidio....ratujem već godinama. Pomoći nema. Kile Nivee su već potrošene samo radi ublažavanja posljedica. Kratkotrajna pomoć je samo antibiotska krema po receptu liječnika, no čim gurnemo ruku u more vraćamo se na početak.
Konačno rješenje je jedino odustanak od morske akvaristike.....ali koliko od nas je spremno toliko žrtvovati.. :D  ;)
Ma kakvi odustat  8) Ima jedna poslovica dolje s Kvarnera: "Krepat ma ne molat"  :D

ALI, možda ima koja magična krema, jer sigurno da nisu sve kreme iste, svaka ima nešto svoje.
Ja najčešće koristim Melem jer je na prirodnoj bazi i koristi se u malim količinama.
U uputama piše da se treba koristiti prije močenja ruku radi zaštite, i to super funkcionira, samo ne kad je akvarij u pitanju, pošto radi "njegove" sigurnosti sva kemija mora biti aus  :o :D

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #58 u: Prosinac 19, 2013, 09:39:10 prijepodne »
To ti je ili ili dilema. More isključuje zdrave ruke i točka. Možda s rukavicama ali kome se to da...

Offline baica_s

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1936
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: SL.Brod Kaniža 38
  • ulovi i pusti
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #59 u: Prosinac 19, 2013, 09:56:18 prijepodne »
Jeste probali kremu na glicerina
Slaven Jurkiv 0989815052    035433028
Facebooku "malawi mbune"
[email protected]

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #60 u: Prosinac 19, 2013, 10:06:37 prijepodne »
Puno krema može pomoći ali ljudi shvatite, čim vratimo ruke u akvarij resetiramo učinak kreme i vraćamo se na početak problema...i tako u krug.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #61 u: Prosinac 19, 2013, 10:32:44 prijepodne »
Neke mega gumene/latex rukavice do ramena? :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #62 u: Prosinac 19, 2013, 11:26:05 prijepodne »
Od krema za problematicne ruke, kreme bazirane na kortikosteroidima (valjda sam dobro napisao) cuda cine za kozu. samo na recept, ali mogu reci da je ucinak dovoljno dugotrajan da se izbjegnu neki veci problemi. samo je koristenje malo ograniceno na kraci period, pa mozda i nije za one koji svaki dan imaju ruke u vodi.

Usput, zasto se javljaju ti problemi?

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #63 u: Prosinac 19, 2013, 12:02:53 poslijepodne »
Neke mega gumene/latex rukavice do ramena? :D
Morat ću pitat frenda veterinara, vjerojatno bi mi one rukavice za pregled krava bile super  :D

Probao sam i one Tunze rukavice do ramena, ali to je takva prevara da nije vrijedno spomena: znači materijal ko da uzmeš onu najtanju vrećicu za zamrzavanje, izrežeš 2 kom po obrisima ruke i zalijepiš ih u rukavice. Znači čim dotakneš kamen probuše se i nula bodova.

Zašto se to javlja, ne znam. Išao sam kao dijete kod više dermatologa, bilo je i bolnih struganja kože, do krvi, i nitko nije znao reći ništa osim da imam osjetljivu kožu. Još mi je tata dr. medicine, a mama radi u ljekarni pa nismo uspjeli pronaći rješenje. Kreme samo rješavaju simptome a ne uzroke, a ja bih volio pronaći uzrok.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #64 u: Prosinac 19, 2013, 12:13:17 poslijepodne »
za rijesiti problem, mislim da si cuo rjesenje. iako ti se ne svidja, ali to je uvijek tako. ako ti nesto smeta-steti, makni se od toga.

sto naravno ne dolazi u obzir.  :D :D :D :D

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #65 u: Prosinac 19, 2013, 12:48:33 poslijepodne »
ili zaradi para pa ti mali azijat prema tvojim uputama razmiješta po tanku, čisti i mijenja vodu...

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #66 u: Prosinac 19, 2013, 12:58:17 poslijepodne »
Uf...koliko cendranja...pickice....pravi muskarac je u moje vrijeme morske akvaristike...prvo eksao 2dcl nafte...onda ruke u akvarij...maznuti jednu zoou cisto da se usta zabavljaju dok ruke preslaguju :) i sibaj sinko.....:)


--------------------------------
sa telefona....sorry na greskama
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Sonny

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 580
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • "Life is too short to drink bad wines"
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #67 u: Prosinac 19, 2013, 13:01:53 poslijepodne »
Uf...koliko cendranja...pickice....pravi muskarac je u moje vrijeme morske akvaristike...prvo eksao 2dcl nafte...onda ruke u akvarij...maznuti jednu zoou cisto da se usta zabavljaju dok ruke preslaguju :) i sibaj sinko.....:)


--------------------------------
sa telefona....sorry na greskama
:D :D :D

Kad ti slikam ruke na šta liče...
Neću, ljudi neće više htjet trgovat sa mnom od straha da je zarazno hehe :D

Ali prođe to čim manje čačkam 8)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #68 u: Prosinac 19, 2013, 15:52:57 poslijepodne »
Od krema za problematicne ruke, kreme bazirane na kortikosteroidima (valjda sam dobro napisao) cuda cine za kozu. samo na recept, ali mogu reci da je ucinak dovoljno dugotrajan da se izbjegnu neki veci problemi. samo je koristenje malo ograniceno na kraci period, pa mozda i nije za one koji svaki dan imaju ruke u vodi.


Spomenuo sam to gore, antibiotik, samo na recept...koristio sam i pomaže jako i brzo...sve do ponovnog moćenja ruke u akvarij..

samo odustanak od morske pomaže trajno...ako netko od vas ima hrabrosti.. :D

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #69 u: Prosinac 19, 2013, 21:17:57 poslijepodne »
ja imam slicnu situaciju.. inace na more nisam alergican, koliko sam to uspio shvatiti odlaskom i ljetovanjima na moru.. ali odkad imam morski i to ovaj zadnji, shvatio sam da guranjem ruku dobijem crvene fleke po rukama i svrbez, ali na kratko samo, jer i prije i nakon guranja ruke dobro operem, ali i dalje imam svrbez na nekih pola sata recimo nakon guranja u akvarij.. i cim to ublazim ispiranjem ruke i stavljanjem kreme, nestanu mi fleke.. znaci ima nas koji smo na neki nacin cudni  :D

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #70 u: Prosinac 19, 2013, 22:22:14 poslijepodne »
Ja ne vjerujem, 20-tak postova cije su ruke crvenije i koja kremica najviše pomaže  :D Radi cuvanja ugleda ovog foruma i da se ne procuje nadaleko, sorry Sonny, ali trebao bi zaključat ovu temu, žrtvuj se za nas jer kad sad navale sa roda.hr ili babe.hr sa svojim savjetima, nahebali smo  :D :D 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #71 u: Prosinac 19, 2013, 22:42:22 poslijepodne »
Renta> sorry, nisam vidio.  :-[

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #72 u: Prosinac 19, 2013, 23:07:55 poslijepodne »
možda će vam zvučati glupo , no ja ću puknuti pa se nadam da ću ostati živ!
ima li možda u vašem akvariju kakav organizam koji bi mogao potencirati vašu osjetljivu kožu, tipa neki huligan koji pušta neki nazovimo ga "otrovom" koji je normalan u podmorju, a vas dodatno iritira?!
eto , budite blagi !  :-[

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Re: Central Reef 400l
« Odgovori #73 u: Prosinac 19, 2013, 23:15:05 poslijepodne »
Ima Dubravko! Uljezi se zovu KORALJI. :D

jer ispuštaju nekoliko vrsta toksina...

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Central Reef 400l
« Odgovori #74 u: Prosinac 20, 2013, 08:42:50 prijepodne »