Travanj 29, 2024, 15:13:01 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: bolesni favites  (Posjeta: 2722 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
bolesni favites
« u: Svibanj 30, 2005, 13:48:00 poslijepodne »
Eto ako netko zna, kaj mu je i dal je moguće spasit ga, nek slobodno napiše...

BTW ovakvog sam ga dobio na poklon da ga "spasim"

















Offline Figaro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 265
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
bolesni favites
« Odgovori #1 u: Svibanj 30, 2005, 14:17:00 poslijepodne »


Ma daj stari otpili to dok se nije proširilo kaj god da je , amputacijom u budućnost
Šest puta bez vaðenja

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
bolesni favites
« Odgovori #2 u: Svibanj 30, 2005, 14:34:00 poslijepodne »


pa ne znam baš..izgleda da većina polipa ima to crvenilo po sebi



Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
bolesni favites
« Odgovori #3 u: Svibanj 30, 2005, 18:07:00 poslijepodne »
Mislim da je cesnjakov juice jedini moguci pokusaj! Reklo bi se, univerzalno sredstvo, s obzirom da ne postoji drugo.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
bolesni favites
« Odgovori #4 u: Svibanj 31, 2005, 08:59:00 prijepodne »
Stavi ga na dobar protok i na slabije svijetlo. Koralji ne vole odmah biti na najjaćem svjetlu u akvariju. Dobro ih je postepeno micati na osvjetljenost koja im odgovara.
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
bolesni favites
« Odgovori #5 u: Svibanj 31, 2005, 11:37:00 prijepodne »
Na dnu akvarija je, tako da je na najslabijem svjetlu, također je na mlazu rotirajuče glave, tako da je i na dobrom protoku...

Mislim da mu nema spasa, al nikad neznaš...iskreno neznam ni kaj mu je...



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
bolesni favites
« Odgovori #6 u: Svibanj 31, 2005, 12:35:00 poslijepodne »
Borneman- opisi bolesti-kaj tam nema ništa? nekakav red band ili slično?

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
bolesni favites
« Odgovori #7 u: Svibanj 31, 2005, 12:38:00 poslijepodne »
posudio sam svog bornemana cosmu... jel da cosmo.. i pumpu i powerhead...



Trebam doč po to... tog ima samo kod nas da nešto i posudiš i još moraš po to i doč...



Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
bolesni favites
« Odgovori #8 u: Lipanj 01, 2005, 15:31:00 poslijepodne »
Cosmo mozda danas dodje iz Rogoznice. Isao je nesto sredjivati.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
bolesni favites
« Odgovori #9 u: Lipanj 04, 2005, 07:16:00 prijepodne »
Stina crni Stina. To nije Favites nego Favia mada su blizu jedan drugog pa lako prevare ...hmm ...Stinu

E sada da te podsetim da nisi naveo kojom se brzinom sve to odvija sto je dosta vazno za ovakve stvari. Sve u svemu, sta je tu je i ti sada ne mozes puno da uradis.

Taj koral je duze vreme bio u sredini koja mu ne odgovara i neka to bude tema za razmisljanje onoga odakle je taj koral dosao. Mozda ce ovo da pogodi nekoga ali to je evidentno. Jasno se vidi da koral odbacuje svoje zelene pigmente i postaje sve svetliji i svetliji ili kako Vedran kaze to crvenilo po sebi. O tome moze dosta da se cita ako se trazi "coral bleaching" ali da sada ne pricamo o tome jer ce ovde da se nadje tona internet materijala a malo konkretnih stvari koje smo iskusili. Eto Stina ti imas sada sanse da se oprobas u tome i ne zavidim ti na moguce stecenom iskustvu. Ipak kazi nam kako ide sa time ako vec nije kasno, to moze da bude od koristi nekom drugom.

Umiranje tog tkiva moze da se poveze sa ovim prvim sto sam napisao jer koral postaje sve slabiji i slabiji pa je izuzetno lak plen za kojekakve bolesti. Druga stvar moze da bude da je oboleo od jelly bolesti pogotovo ako je bio na takvom mestu gde je protok vode ne adekvatan.

Kod takvih situacija ja obicno tretiram koral u preparatu za dezinfekciju korala koji su bazirani na cistom jodu odnosno njegovom kompleksu. Ta dezinfekcija moze da pomogne malo ali je daleko od magicnog resenja. S obzirom na tvoje uslove u akvarijumu ja bi ga izdigao na santimetar dva od povrsine vode u delu gde je protok umereno jak, ne prejak, i tu ostavio da stoji, direktno ispod svetla, tamo gde mislis da je najjace.

Kad budem imao malo zivaca i volje postavicu temu o tome jer bas sada imam tri open brain korale pod tretmanom. Jedan se uspesno oporavlja, jedan je za diskusiju a trecem moze samo bog da pomogne. Videcu sta ce vreme da kaze. To sada traje vec vise od tri meseca, tek da znas na cemu si ali su oni bili u losijem stanju od ovih na slici.

Jos da dodam da bi mogao malo da ga castis i sa artemijom, negde u vecernjim satima pre nego sto odes na spavanje ili pre izlaska u kafanu . Probaj, nije na odmet jer i to je sastavni deo nase morske akvaristike.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
bolesni favites
« Odgovori #10 u: Lipanj 04, 2005, 10:44:00 prijepodne »
E moj Bobane, bijeli Bobane...



Taj koralj sam dobio đabe u dučanu pod favites, (gledao i faviu i bilo mi je sumnjivo, al neznam ja zasad su mi slični), te je to koralj iz pošiljke koja je sva gotovo bila katastrofa i sam prodavač nam je to rekao, bez srama!

Tak da zbilja s te strane, nemogu da krivim prodavača...



Što se tiče toga tretmana, rado bih te poslušao i nečeš vjerovat i budem!

Pa ču ja sad njega uzdignut pod najjače svjetlo, na umjerenu struju, te ču ga navečer častit artemijom!

Iako mogu ti reč da i ne izgleda baš najbolje jer kad se po noći otvori to je minimalac od ticala što ja vidim i mogu prebrojat!

Kupku od joda ču probat isto!!

muchos gracias na info!!







Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
bolesni favites
« Odgovori #11 u: Lipanj 06, 2005, 08:41:00 prijepodne »


Ja se ne bih složio da se radi o bleachingu. Bleaching je gubljenje zooxantela i postajanje koralja bijelim. Na priloženim se slikama to ne vidi. Vidi se jedino da koralj gubi svoju zelenu pigmentaciju, a ispod ostaje smeđ što znači da su zooxantele i dalje tu.


Kupanje u jodu po meni je vrlo upitna metoda. Istina, jod djeluje dezinfekcijski, ali usput dodatno stresira koralj. Bilo koji akvarij teško možemo nazvati sterilnim. U svim akvarijima postoji velik broj vrsta bakterija što je dobro. Nakon jodne kupke kad vratiš koralj nazad u akvarij cijeli postupak dezinfekcije si bacio u vodu jer će se u akvariju bakterije ponovno nahvatati na koralj. Onda u akvariju imaš dodatno streseni koralj, još slabiji za pružanje otpora bolestima.


S mjestom u akvariju trebaš pokusirati, ali razmisli prije toga, ako koralj gubi pigmente, onda nema načina za obranu od prejakog svjetla. Sva svjetlost prolazi kroz tkivo koralja što mu može štetiti.
 

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
bolesni favites
« Odgovori #12 u: Lipanj 07, 2005, 14:21:00 poslijepodne »
Nema tu nicega loseg ako ti mislis drugacije, zato i sluzi sve ovo. Ja sam samo napomenuo kako ja radim.

Sada ni sam ne znam da li treba da diskutujemo u vezi toga ili ne jer ocito su nam definicije bleaching-a razlicite. Ako bi to uskladili onda bi bilo mnogo lakse. Koliko sam ja upucen u  sve to, po tvom stavu gresim,  gubljenje zooxanthellae ili pigmenata se podrazumeva pod time. Ovde se konkretno radi samo o gubljenju zelenih pigmenata sto je ocito.
Koliko vidim ovde se spominje neka knjiga pa moze da se pogleda, valjda pise u njoj i o tome mada je to izvesno ako je Aquarium Corals od Borneman-a. Samo treba pogledati 378 stranu, mislim procitati.

Dezinfekcija korala kod ovakog slucaja je vise nego pozeljna i tu se koristi preparat na bazi joda koji je poznat pod nazivom Lugol mada ima i drugih trgovackih naziva ali je ova tema izuzetno kompleksna pa da je zaobidjemo i ostavimo bakterije na miru.

Jacina svetla u akvarijumu koji ima Stina spada u slabo cak i ispod toga jer se slabo svetlo kotira negde  oko 150w. Umereno svetlo se postize sa oko nekih 200 - 250w, jako sa oko 400w a intenzivno oko 1000w. Akvaristika kao hobi koristi umereno ili jako dok je slabo dosta ograniceno. On sa svojim svetlom nema sanse da osteti koral ni trunke. Ova podela svetla je okvirna ali moze da posluzi kada diskutujemo ili citamo nesto gde se koriste pojmovi kao "moderate light" - umereno svetlo a normalno, radi se o adekvatnim lampama za morsku akvaristiku.

Fluoroscentni zeleni pigment dolazi do izrazaja bas kod jakog i intezivnog svetla sto nam nesto i govori ako slozimo sve kockice.

Sve u svemu na Stini je da odluci sta ce i kako ce da radi bez obzira na nase stavove.