Travanj 27, 2024, 09:57:46 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Visoka temperatura i biljke?  (Posjeta: 19832 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #75 u: Lipanj 11, 2010, 16:41:25 poslijepodne »
jbg, ja ne kužim kak može nekom temp u sobi bit 26, a u akvariju 30+, s tim da je grijač naštelan na 25-26?  -? kaj onda grije vodu? motor filtera?  :D

Možda rasvjeta??
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #76 u: Lipanj 11, 2010, 16:46:32 poslijepodne »
onda je to ziher malo bolja rasvjeta. neke reflektorske žarulje?  :up: ili neka koja se uranja u akvarij?  :nerd:

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #77 u: Lipanj 11, 2010, 20:23:29 poslijepodne »
 :D :D :D :D Baš si me nasmijo :D :D :D
Oni koji imaju t-5 rasvjetu i više od jedne lampe u poklopcu znaju o čemu pričam ;)
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #78 u: Lipanj 12, 2010, 09:16:18 prijepodne »
baš mi je drago da sam te zasmijo :D,
ali ja još uvijek ne kužim. ako se radi samo o neonskoj rasvjeti vjerujem da to ima veze sa lošim položajem lampi ili loše izrađenim poklopcem. drugo nema kaj biti. pa nemam ni ja rasvjetu od jučer, pa da ne znam o čemu pričam. meni je 2x38w rasvjeta nad akvarijem uključena 16 sati dnevno i temperatura se u akvariju ne diže za više od 1 stupnja od temperature okoline, a bogami ni toliko, al zato se svake godine otvori nova tema o kuhanju akvarija (ok, bar se ima o čeme "raspravljat"...").
- da ne govorim o drugim pi.darijama koje su mi priključene na akvarij i teoretski bi također trebale "grijati" vodu. čak mi ne pada napamet niti dizanje poklopca, radi riba koje su "sklone" iskakanju.
 -?...ono...


Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #79 u: Lipanj 12, 2010, 11:21:37 prijepodne »
Pa ne znam baš, tko ima morski sa 4-5 lampi unutra mu se grije sigurno nenormalno.

Ja imam 2x45W T5 s reflektorima koji se isto zagriju, i bude mi tokom dana temp u akvariju do 2°C veća od okoline, baš zbog rasvjete, a tokom noći se spusti na temperaturu sobe.

Akvarij je Rio 180, tak da je poklopac dobro izrađen, a lampe su možda 2cm od vode, možda i manje, što ja vidim kao prednost u iskoristivosti rasvjete

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #80 u: Lipanj 12, 2010, 11:40:54 prijepodne »
T-5 i t-8 rasvjeta su jako različite što se tiće samog grijanja cijevi. Imao sam i jedne i druge tako da znam o čemu prićam.
AQuabot ti imaš samo jednu lampu upaljenu u aq. tak da nema veze što ih imaš 2 u poklopcu i to t-8, koje uopče ne griju ili griju jako malo. kad dođeš kod mene vidil buš o ćemu ti pričam ;)
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #81 u: Lipanj 12, 2010, 11:54:26 prijepodne »
lllnuclearlll, nitko ne govori o 2 stupnja iznad dozvoljene ili preporučane temperature. ovdje se barata o 30+ stupnjeva.
-niti je riječ o morskoj akvaristici, niti je ovo podforum "morske" gdje ljudi imaju 6, 8 ili 12 lampi nad akvarijem i rasvjete od 3000+ kuna. morski koriste i hladnjake ode par tisuća kuna predviđene za hlađenje vode na željenu temperaturu, jer imaju malo vrijedniju i osjetljiviju robu.  ;)
 kolko je tebi ikota uopće temp akvarija?  pa i više puta je rečeno i znano da se t5 griju više od t8, al ziher ne tolko da bi grijale vodu na 31 stupanj...
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2010, 11:59:04 prijepodne od aquabot »

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #82 u: Lipanj 12, 2010, 12:21:32 poslijepodne »
Meni je u sobi 27°C.

Tak da još lampe dodaju 2-3°C i dobijem 29-30 stupnjeva akvarij  

Al OK, nikad mi nije otišao iznad toga, a to i nije nešto drastično. Al mislim da na manjoj litraži bi otišao do 32-33. Moj je 180L
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2010, 12:44:52 poslijepodne od lllnuclearlll »

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #83 u: Lipanj 12, 2010, 12:47:58 poslijepodne »
Svakome ko je zainteresovan za metod direktnog hlađenja vode u akvariju povećanjem isparavanja korišćenjem ventilatora preporučujem da izvede sledeći ogled. Ogled je najbolje izvesti u popodnevnim časovima nekog vrućeg dana pošto nas takva situacija najviše interesuje, ali nije obavezno. Alkoholni termometar (takav svako od nas sasvim sigurno poseduje!) koji pokazuje sobnu temperaturu treba uhvatiti za kraj na kojem se ne nalazi rezervoar sa alkoholom. Zatim ga treba čitavog umočiti u čašu sa vodom koja takođe ima sobnu temperaturu. Nakon toga ga treba prineti na rastojanje od 5-10 cm ispred lopatica dobrog sobnog ventilatora koji je prethodno uključen na trojku. Posmatrajte šta se događa sa temperaturom koju pokazuje termometar. Temperatura bi trebalo da počne brzo da opada, osim u slučaju ako je vazduh u prostoriji jako vlažan. U svakom slučaju, nakon jednog minuta treba očitati pokazivanje, dotle bi vrednost trebala da se stabilizuje. Očitanu vrednost možete orijentaciono prihvatiti kao donju granicu do koje se teoretski može ohladiti voda ovom metodom u konkretnim uslovima – vrednostima parametara koji karakterišu vazduh u prostoriji.  U praksi, to naravno uvek ispadne dosta manje, ali obično ipak prilično. Uslov da bi se voda značajno ohladila je posedovanje odgovarajuće opreme. Ne može se očekivati da će povećanje isparavanja izazvano vazdušnom strujom jednog maleckog kulera primetno uticati na temperaturu vode u akvariju od recimo 300 litara. Uz to, veoma značajan faktor je veličina površine sa koje voda isparava. Količina isparene vode (i toplota koja se pri njenom isparavanju oduzima od vode u akvariju) je osim intenzitetom isparavanja određena i veličinom površine sa koje voda isparava. Tako, treba očekivati mnogo bolje rezultate kod akvarija koji su relativno plitki i uz to široki. Mišljenja sam da ozbiljan problem kod primene ovog metoda rashlađivanja akvarija predstavlja činjenica da intenzitet isparavanja sa vodene površine zavisi od previše faktora koje nije uvek lako kontrolisati. Recimo, osim od temperature vode i vazduha, brzine strujanja vazduha iznad vodene površine, atmosferskog pritiska...., na intenzitet isparavanja presudno utiče i vlažnost vazduha. Ukoliko je  vazduh u prostoriji u kojoj se nalazi akvarij jako vlažan (blizu granice zasićenja vodenom parom), isparavanje i efekat rashlađivanja će biti zanemarljivi – čak i u slučaju da smo na akvarij postavili nekakva ”čudovišta” od ventilatora! Poz.            
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2010, 19:09:50 poslijepodne od ZorK »

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #84 u: Lipanj 12, 2010, 13:20:44 poslijepodne »
Aquabot vidim da moraš biti u pravu, pa zato ti velim; Prijatel u pravu si :up:

A sad da se vratimo na temu. :)
 Meni je u mom 250 lit aq. sinoć bila temp 32, sada kad sam ugasil lampe pala je na 29, i još očekujem padanje. Sad neznam čemu je razlog padanje temp. vjerovatno nekvalitetno odrađen poklopac ili nešto treće, ali lampe sigurno nisu.  :D
Pa šta je onda????
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #85 u: Lipanj 12, 2010, 13:45:49 poslijepodne »
Ajmeee....31°C evo sada, izmjereno. Zgasio sam lampe pa predvečer opet palim. Ionaku su unutra samo anubiasi.
FILIP (Valpovo)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #86 u: Lipanj 12, 2010, 14:54:22 poslijepodne »
đizs, nisu samo akvariji na previsokoj temperaturi. misliš da je u temi bit, bit u pravu?  :D nije. bit je nemat 32 u akvariju, a to se da vrlo lako riješit... uostalom, kaj me briga, meni je 27 u akvariju...

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #87 u: Lipanj 12, 2010, 17:06:05 poslijepodne »
đizs, nisu samo akvariji na previsokoj temperaturi. misliš da je u temi bit, bit u pravu?  :D nije. bit je nemat 32 u akvariju, a to se da vrlo lako riješit... uostalom, kaj me briga, meni je 27 u akvariju...

Da al ti imaš tu nekolicinu postova sa niti jednim prijedlogom za rješenje, tj. svi tvoji postovi su nekakvo izrugivanje "posta prije", pa tako i mog.
Zato uživaj u svojih 27 stupnjeva i pusti nas koji imamo ili smo imali 32 da probamo nać rješenje, do tada popij limunadu u hladu i probaj spustiti svoju temp. kao što si u svom aq. ;)
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline damirOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Osijek
    • 240Biljni
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #88 u: Lipanj 12, 2010, 17:27:07 poslijepodne »
evo ja kupio jučer ventilator od 80mm. Imam RIO240, 2X54W i 2x40W i temperatura vode je bila 32-33 stupnja a u sobi 26-27. Ventilator sam za sada za probu metnio iznad onog otvora za automatsku hranilicu da piri u akvarij i danas je temperatura u akvariju 27-28.... znači stvarno pomaže i sa jednim ventilatorom koji i ne radi kako bi mogao pošto je rupa za automatsku hranilicu manja nego ventilator  :up:
Idućih dana izbušiti ću rupu na poklopcu i montirati ventilator kako treba!

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #89 u: Lipanj 12, 2010, 17:31:04 poslijepodne »
........

al evo:

1. pročitati priručnik za početnike, poglavito o smještaju akvarija
2. poklopac se ne radi od izolacijskih materijala i općenito ga nije potrebno izolirati, već odvući toplinu...
3. lampe se ne meću na centimetar od površine vode
4. diy poklopac je najbolje barem djelomično napravit od aluminija
5. između površine vode i lampi metnut staklo
6. prostor između lampi i vode treba biti prozračan
7. akvarij nije potrebno izolirati stiroporom s nijedne strane, osim ako smo u sibiru, zimi
8. kod nemogućnosti utjecaja na visoke sobne temperature koristiti hangon rasvjetu
9. pročitati napise iskusnijih, pa u ili na poklopac ugraditi ventilator
10. veći akvarij je manje podložan utjecajima nego manji
11. u slučaju juwelovih akvarija, plastične poklopce zamijeniti aluminijskim (trošak cca 60kn)
12. rasvjeta akvarija ne smije imati utjecaja na temperaturu vode
13. temperaturu vode određuje grijač, a ne rasvjeta iznad akvarija
14. u slučaju hrkljavog poklopca izbušiti rupice na njemu
15. ne treba napravit baš sve od napisanog. nekome bu i samo jedan broj pomogao
16. sve kaj sam napisao, a i još puno više, piše okolo, samo je potrebno čitati, a ne kao što je već netko u početku  spomenuo, "svake godine" kukati
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2010, 17:34:49 poslijepodne od aquabot »

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #90 u: Lipanj 12, 2010, 17:35:32 poslijepodne »
Hvala!
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #91 u: Lipanj 12, 2010, 17:38:51 poslijepodne »
u kući mi je oko 30 stupnjeva..
u akvariju 27..2 lampe rade jedna 18 w t8 i jedna t5 24w..bez ventilatora i gluposti...diy poklopac je u pitanju od laminata, al sam ostavil razamak u sredini od kojih 3 cm, po sredini tanka..

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #92 u: Lipanj 12, 2010, 17:41:02 poslijepodne »
u kući mi je oko 30 stupnjeva..
u akvariju 27..2 lampe rade jedna 18 w t8 i jedna t5 24w..bez ventilatora i gluposti...diy poklopac je u pitanju od laminata, al sam ostavil razamak u sredini od kojih 3 cm, po sredini tanka..
majstore. :up: ni s tobom onda nekaj ne štima. i ti onda popij limunadu.  :D

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #93 u: Lipanj 12, 2010, 17:43:59 poslijepodne »
u kući mi je oko 30 stupnjeva..
u akvariju 27..2 lampe rade jedna 18 w t8 i jedna t5 24w..bez ventilatora i gluposti...diy poklopac je u pitanju od laminata, al sam ostavil razamak u sredini od kojih 3 cm, po sredini tanka..
majstore. :up: ni s tobom onda nekaj ne štima. i ti onda popij limunadu.  :D

 :up:
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #94 u: Lipanj 12, 2010, 18:00:52 poslijepodne »
.............
e, a možda ti je 34 nutra, a u stvari ti je riknuo termometar?  :rolleyes: sad gledam, u akv 125L, staklo gore, hangon rasvjeta, 26 stupnjeva. možda je u stvari i meni riknuo termometar... ne jedan, nego oba?  :o

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #95 u: Lipanj 12, 2010, 18:04:43 poslijepodne »
nije  :D :D-...jer je prošli tjedan bilo 24  ;)

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #96 u: Lipanj 12, 2010, 21:30:06 poslijepodne »
.............
e, a možda ti je 34 nutra, a u stvari ti je riknuo termometar?  :rolleyes: sad gledam, u akv 125L, staklo gore, hangon rasvjeta, 26 stupnjeva. možda je u stvari i meni riknuo termometar... ne jedan, nego oba?  :o

 :up:
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #97 u: Lipanj 12, 2010, 23:38:48 poslijepodne »
:D :D :D :D Baš si me nasmijo :D :D :D
Oni koji imaju t-5 rasvjetu i više od jedne lampe u poklopcu znaju o čemu pričam ;)
Da,dodatna rasvjeta t-8 i dobro zadihtan poklopac od caymana i etogac 29 lol!a ostala dva akvarija koja nisu biljna 26(juwel monolux 80,fu-man chu,staklo i iznad lampa djidjimidji11 sa stipaljkom).temp sobe od 24-26
Srecom pa cayman ima par dumina po poklopcu tak da sam skonto i gdje je mjesto za ventilator!kad ga otvoris,dole lijevo..jesi skonto ono?
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #98 u: Lipanj 13, 2010, 08:15:59 prijepodne »
:D :D :D :D Baš si me nasmijo :D :D :D
Oni koji imaju t-5 rasvjetu i više od jedne lampe u poklopcu znaju o čemu pričam ;)
Da,dodatna rasvjeta t-8 i dobro zadihtan poklopac od caymana i etogac 29 lol!a ostala dva akvarija koja nisu biljna 26(juwel monolux 80,fu-man chu,staklo i iznad lampa djidjimidji11 sa stipaljkom).temp sobe od 24-26
Srecom pa cayman ima par dumina po poklopcu tak da sam skonto i gdje je mjesto za ventilator!kad ga otvoris,dole lijevo..jesi skonto ono?

ajd uslikaj pa stavi gdje si uspio na caymana ugurati ventilator ja sam gledo a nigdje nemogu nači neko dobro mjesto, jedino bi ga mogo ugurati na mjesto za hranilicu
Virovitica - Brezovica

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Visoka temperatura i biljke?
« Odgovori #99 u: Lipanj 13, 2010, 11:18:16 prijepodne »
dovoljan je ventilator od stare grafičke kartice ili chipseta, a on se fakat može svugdje smjestit.