Ožujak 28, 2024, 14:38:59 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Biljke za "vodeni vrtić"?  (Posjeta: 2007 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Biljke za "vodeni vrtić"?
« u: Listopad 16, 2016, 08:52:02 prijepodne »
Ili kako se to već zove - široka niska posuda sa šljunkom, vodom, fontanicom eventualno sa kamenom kuglom koja se vrti kako voda protječe i ponekom biljkom. Trebam sugestije ili link koje biljke da stavim. Biljka koja je bila dosada se nekako tu baš i ne osjeća najbolje lijepo napreduje 1-2 godine a onda krepane. Korijenje nije direktno u šljunku/vodi nego u manjoj posudi sa zemljom ali rupama povezana sa ostatkom posude tako da je unutra isti nivo vode. Pretpostavljam da biljke propadaju jer im je korijenje skoro stalno u vodi, valjda ima biljaka koje to podnose ali istovremeno treba podnositi i da je ostatak biljke na (suhom) sobnom zraku pomalo kontroverzno. Možda ako bi drugačije posadio bi li one glinene kuglice za hidroponiju pomogle?

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #1 u: Listopad 16, 2016, 19:04:54 poslijepodne »
Ajde stavi sliku tog vodenog vrta i neke dimenzije posude u kojoj treba biti biljka te mjesto gdje stoji u kući (temp. preko zime) pa će biti i nekakvo riješenje . Da li si gnojio biljku i koliko često i sa kojim gnojivom ?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #2 u: Listopad 18, 2016, 08:46:43 prijepodne »
Koja biljka?
Ima hrpa bilja koja moze rasti sa korijenjem u vodi a liscem vani... To im vise pase nego da su potopljene kao u akvariju

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #3 u: Listopad 18, 2016, 17:26:54 poslijepodne »
Ispričavam se što se nisam javio prije tražio sam slike biljke ali izgleda da su ostale u starom kompjuteru kojem se danas baš i ne radi. U prilogu je trenutačna situacija, onaj bršljan koji se vidi nije problematičan ali nije mi ni zanimljiv. "Biljka" bi po izgledu koliko se sjećam mogla biti Difenbahija, nažalost ostao je samo jednan listić od kojeg se baš i ne vidi puno. No ne mora biti Difenbahija, tražim prijedlog za biljku kojoj bi tu bilo dobro. Promjer zdjele je 30cm. Položaj na ormariću desetak cm od zida i 1.5m do čoška/drugog zida, vrata za balkon se nalaze 1.75m dalje na drugom zidu i zimi su uglavnom zatvorena. Zaljevano je starom vodom iz akvarija i ponekad Zg. pipovačom, nikakvo dodatno gnojenje. Temperature zimi dok se loži(centralno) su 22-24, noću ne padne ispod 19-20.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #4 u: Listopad 18, 2016, 20:24:58 poslijepodne »
Difenbahija nije močvarna biljka koliko ja znam ali stvarno imaš hrpu močvarnih biljaka koje mogu biti sa kompletnim korijenom u vodi i do 15 cm , svakako bi trebao razmisliti o gnojenju te buduće biljke jer se i obične sobne biljke koje rastu u zemlji povremeno gnoje kako bi uspješno i bujno rasle . Patuljasti papirus , vodena palma , patuljasta australska trstika , močvarni ljiljan

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #5 u: Listopad 18, 2016, 21:58:55 poslijepodne »
možda da probaš staviti onaj "Lucky bamboo", iđirot, već spomenutu palmu... al ono, bez nekog konkretnog izvora svjetlosti i hranjive podloge ne bu to nešt posebno izgledalo..

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #6 u: Listopad 19, 2016, 18:21:50 poslijepodne »
No dobro ali tim močvarnim biljkama nadzemni(nadvodni) dio će biti u sobnom zraku koji je zimi prilično suh, 40% i manje - kako će to podnositi? Da je zatvorena ili poluzatvorena u staklu kao u paludariju unutra bi bio i veći % relativne vlage ali to ovdje nije slučaj.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #7 u: Listopad 19, 2016, 18:48:47 poslijepodne »
Moj savjet ti je da probaš sa bilo kojom močvarnom biljkom i ne očekuješ previše , ja imam neke takve biljke koje ne mogu baš prezimzi vani pa su kod mene u zimskom vrtu . Puno svijetla i umjerena temperatura ali nikada nisam pokušavao takve biljke držati cijelu godinu u dnevnom boravku . Probaj pa možda neka biljka bude zadovoljna ponuđenim uvjetima .

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Biljke za "vodeni vrtić"?
« Odgovori #8 u: Listopad 19, 2016, 22:53:00 poslijepodne »
No dobro ali tim močvarnim biljkama nadzemni(nadvodni) dio će biti u sobnom zraku koji je zimi prilično suh, 40% i manje - kako će to podnositi? Da je zatvorena ili poluzatvorena u staklu kao u paludariju unutra bi bio i veći % relativne vlage ali to ovdje nije slučaj.

Vlaga ti je najmanji problem... Najveci je nedostatak svjetla