Travanj 27, 2024, 15:42:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zmija - jeli to je za mene?  (Posjeta: 1505 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Zmija - jeli to je za mene?
« u: Lipanj 29, 2010, 21:50:21 poslijepodne »
Evo ovako: čitam ovaj forum svakodnevno nekoliko mjeseci i iako su mi zmije i prije bile zanimljive, sada su me totalno fascinirale. Već 3-4 mjeseca važem i premišljam se jeli da se upustim u nabavku živinice ili ne, a pokušat ću objasniti i zašto. Dosta kontakta sam imala s njima, a posebno su mi se dopale ona mala narančasta s Aktera (kukuruzna?) i kraljevski piton jednog poznanika od kojeg sam se jedva odvojila  :heart: . Moja nedoumica oko nabavke ima veze s hranjenjem, jer znam da ne bi mogla hraniti živim glodavcima iz više razloga, jedva sam se navikla na hranjenje kukcima. Jeli bi se moglo konstantno servirati podgrijana večera, ili zmija koji put jednostavno mora jesti živi plijen? Pretpostavljam da odmrznuta živina možda nema iste hranjive vrijednosti kao živa…
Druga stvar je odlučiti se za vrstu, a tu mi je naravno i cijena bitna. Naravno mi treba još puno informacija, o karateru pojedine vrste,  jeli ima razlike u karakteru između m i ž, itd.  Što se terarija tiče njega bi dala izraditi. Dužina i visina terarija ne i bio problem, ali širina mi je malo na knap, maksimalno 40-45 cm.  
Ako se odlučim, s izradom terarija bi krenula odmah, a živinicu bi uzela krajem 8. mjeseca…

Evo, to je to, voljela i znati jeli bi to funkcioniralo, silno me zanima vaše mišljenje i prijedlozi...

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #1 u: Lipanj 29, 2010, 22:12:47 poslijepodne »
Imas fakat puno postova po pitanju nabavke zmije u smislu koja za pocetnika i tak dalje.. tako da u to necu ulaziti.  Moras se samo pitati sta zelis od te zivotinje dobiti?  U smislu ako je zelis puno "navlaciti" po rukama - za to su neke zmije puno bolje od drugih.  Ako je zelis gledati u terariju kako puno pici okolo, onda si opet neke zmije iskljucila jel ima masu zmija koje su vrlo malo aktivne i vrlo skrovite.  Ali da ti rijesim najvecu nedoumicu - vecina zmija koje su iz uzgoja mogu i bez frke jedu odmrznutu hranu.  Vani to funkcionira bez frke.  Moj jedan frend npr koji ima preko 100 zmija uredno narucuje smrznute miseve, stakore, buba u skrinju i odmrzava po potrebi.  Tako da hraniti s odmrznutom hranom nije nikakav problem.
I sto se tice terarija, osim ako ne pikiras na neku mrcinu od zmije, dubina od 40-45 cm je sasvim ok.
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline luxy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 933
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Mostar,BiH
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #2 u: Lipanj 29, 2010, 22:13:41 poslijepodne »
ako ti se to sviđa zašto ne :-[
yesterday,all my troubles seemed so far away,now it looks as thought they are here to stay,oh i believe in yesterday...

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #3 u: Lipanj 29, 2010, 22:27:03 poslijepodne »
Imas fakat puno postova po pitanju nabavke zmije u smislu koja za pocetnika i tak dalje.. tako da u to necu ulaziti.  Moras se samo pitati sta zelis od te zivotinje dobiti?  U smislu ako je zelis puno "navlaciti" po rukama - za to su neke zmije puno bolje od drugih.  Ako je zelis gledati u terariju kako puno pici okolo, onda si opet neke zmije iskljucila jel ima masu zmija koje su vrlo malo aktivne i vrlo skrovite.  Ali da ti rijesim najvecu nedoumicu - vecina zmija koje su iz uzgoja mogu i bez frke jedu odmrznutu hranu.  Vani to funkcionira bez frke.  Moj jedan frend npr koji ima preko 100 zmija uredno narucuje smrznute miseve, stakore, buba u skrinju i odmrzava po potrebi.  Tako da hraniti s odmrznutom hranom nije nikakav problem.
I sto se tice terarija, osim ako ne pikiras na neku mrcinu od zmije, dubina od 40-45 cm je sasvim ok.
Hvala na odgovoru, upravo to sam htjela čuti u vezi hranjenja!!! Škrinja je u mom vlasništvu i nikom ne odgovaram za njen sadržaj  :D. Mislila sam da životinja koja je neko vrijeme smrznuta gubi na kvaliteti i nije dovoljno hranjiva... Što se same zmije tiče, naravno da ju želim uzeti u ruke, ali ne "navlačiti" po rukama, to nije u interesu nijedne zmije  :). Dosta sam toga pročitala o zmijama i uglavnom one bitne stvari znam...

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #4 u: Lipanj 29, 2010, 23:05:23 poslijepodne »
Mislila sam da životinja koja je neko vrijeme smrznuta gubi na kvaliteti i nije dovoljno hranjiva...

Pa ako je hrana zamrznuta mesec-dva, nije problem, ali sigurno da gubi na hranljivosti ako se duže
od toga čuva po zamrzivačima, tako da se nebi trebale stvarati neke velike zalihe...

I mnogo je bolje zmiju naviknuti i hraniti mrtvim plenom, jer u protivnom može doći do povredjivanja
zmije, kao što se trenutno desilo jednom članu jednog drugog foruma, gde mu je pacov izgrizao
burmanca...

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #5 u: Lipanj 30, 2010, 04:29:12 prijepodne »
I ja sam u početku imao velikih problema sa tim...
Jednostavno nisam imao srca ubit miša/štakora i ponudit ga zmiji.
Samo bi ga pustio u terarij i bio spreman reagirati ako ga zmija loše ugrize te mu na taj način omoguči da je ozljedi...iako mi niti ta varijanta nije dobro sjela.
Da ne duljim, to je trajalo cca 5-6 mj. dok mi štakor nije ugrizao zmiju i to za nezgodno mjesto...E onda sam tek shvatio da moram mjenjet pristup.
I sada imam zmiju koja već 2 godine odbija mrtve glodavce jer se navikla na žive, i sada svako hranjenje izvodim majmunarije da bi gospođa shvatila da je vrijeme za večeru!
A i što je najinteresantnije od kad ju je ugrizao štakor, više ih uopće ne želi ...Prihvača samo miševe.

Tako da je najbolje kako El Djapo kaže, treba odmah u startu navikavat zmiju na  mrtve glodavce..
Što definitivno nije problem, jer ih kompa uzgaja i prodaje  zamrznute, a s obzirom da sam i ja iz dugava još ćeš imat i mogučnost da kad idem sebi po njih...dofuram i tebi  ;)

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #6 u: Lipanj 30, 2010, 09:12:01 prijepodne »
Što definitivno nije problem, jer ih kompa uzgaja i prodaje  zamrznute, a s obzirom da sam i ja iz dugava još ćeš imat i mogučnost da kad idem sebi po njih...dofuram i tebi  ;)
Sad sam se skoro zapitala kako tip zna da sam iz Dugava  :D :D :D
Hvala na savjetu, a kad bude vrijeme za hranjenje svakako ću ti se javiti  ;)

Slijedeći tjedan ću početi sa izradom terarija koji će biti veličine cca. 110/120 cm x 40/45 cm i koji će biti kompletno pričvršćen na zid, bez postolja, ovisno što će mi frend stolar savjetovati. Naravno, kako nemam pojma o rasvjeti, ventilaciji, unutarnjem uređenju, trebat će mi i tu hrpa informacija
U međuvremenu ću se odlučiti za vrstu, još ću se malo informirati. Malu prednost (osim financijske) pred ostalima ima kraljevski i poslije godišnjih odmora krećem u shopping.. :)

Eto, toliko...

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #7 u: Lipanj 30, 2010, 09:55:09 prijepodne »
a vidi Parisa kako bari.. on bi odma i dostavljao.. koji macan...  :D :D :D :up:

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #8 u: Lipanj 30, 2010, 10:03:20 prijepodne »
a vidi Parisa kako bari.. on bi odma i dostavljao.. koji macan...  :D :D :D :up:
Pusti dečka nek bari, dok god opskrbljuje miševima...  ;)
A i tebe sam htjela gnjaviti kad dođe vrijeme oko savjeta, preporuke, nabavke... nadam se da je to ok?  :-[

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #9 u: Lipanj 30, 2010, 10:17:49 prijepodne »
znam ti ja Parisa on ti je pravi zločko...  :D :D :D

samo ti pitaj.. 

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #10 u: Lipanj 30, 2010, 15:26:12 poslijepodne »
a vidi Parisa kako bari.. on bi odma i dostavljao.. koji macan...  :D :D :D :up:
Da, da čuvaj se jer Paris je lik koji vreba neiskusne na Akvarij.netu! :D

Ps- ako misliš Matiju pitat za savijet i preporuku, odmah te upozoravam da njega ne slušaš jer on zna samo kaj su Morelie. :)
Ostale vrste mu nisu poznate  :D

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #11 u: Lipanj 30, 2010, 15:59:54 poslijepodne »

E moj Vanja, pored ovakvih "Prijatelja" ti neprijatelji nisu ni potrebni :D :D :D...

Offline njub

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 191
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #12 u: Lipanj 30, 2010, 16:06:47 poslijepodne »
ako mislis zmiju koristit kao uteg za papire ili nesto slicno uzmi kraljevskog, a ako mislis nesto sto izgleda zivo uzmi moreliu =) ako zelis bit pojedena zelenu anakondu...


Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #13 u: Lipanj 30, 2010, 16:35:08 poslijepodne »
El Djapo, samo nek se zezaju, još će oni mene pitati za savjet...  :D :D :D

Ali za sada još uvijek dečkima moram vjerovati na riječ  :), pa zato:
kolika ventilacija mora biti na teru 110x45 mm (visinu još neznam)? Koliki otvor za ventilaciju? Jeli ventilacija samo na bočnim stranama u gornjoj polovici ili kako sam vidjela negdje s jedne strane pri vrhu, a na drugoj pri dnu? Ter. će biti od iverice, jeli dovoljno rubove zaštititi nekim neutralnim silikonom, ili? Zatim grane unutra; jeli ih treba sušiti na suncu, premazati s nečim? Pretpostavljam da mi neće stati u pećnicu... Lampe, jedna štedna, jedna spot,ili?
Za sada mi trebaju šture informacije da mogu stolaru objasniti što hoću, a kad krene izrada, onda ću vas izmasakrirati pitanjima...  :devil:

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #14 u: Lipanj 30, 2010, 16:42:14 poslijepodne »
Ček, ajde se prvo odluči što želiš da bude u terariju, ne radi se za svakog isti  :)  Evo i moj glas ide za Moreliu  :heart:

Offline El Djapo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1284
  • Spol: Muški   Lokacija: Beogradski pašaluk
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #15 u: Lipanj 30, 2010, 17:01:19 poslijepodne »

Ventilaciju stavi bočno, i kao što si videla, sa jedne strane pri dnu, a sa druge pri vrhu... Ima da se kupe razni plastični
ventilacioni otvori, i možeš da uzmeš one 17x4cm, pa da po dva takva staviš sa svake strane...

Sasvim ti je dovoljno da sve unutrašnje ivice terarijuma zaštitiš običnim bezbojnim silikonom...

Grane ne moraš ničim da premazuješ, po meni je dovoljno ako su sa nekog čistog područja da ih samo dobro pregledaš,
opereš, i to je to...

Što se svetla tiče, ja recimo u svim mojim malo većim terarijumima imam kombinaciju spot sijalice sa onim malim dugačkim
fluo cevima, tako da po potrebi palim jedno ili drugo... Kažem po potrebi, jer leti nema potrebe za spot sijalicom, i onda im
uključujem samo neonke, koje po meni i lepše obasjavaju terarijum, što je recimo i tebi bitno jer će ti terarijum biti na zidu...




Offline Black Angel

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 422
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Sobočani,Kloštar Ivanić,Ivanić Grad
Odg: Zmija - jeli to je za mene?
« Odgovori #16 u: Lipanj 30, 2010, 17:43:57 poslijepodne »
Regius ! XD
BOŽE! Molim za MUDROST, da ga razumijem , za LJUBAV, da mu opraštam, za STRPLJENJE, za njegove hirove, jer ako te zamolim za SNAGU,
prebit ću ga !!!!
OH,I'M SORRY,DID I HURT YOUR KNIFE IN MY BACK?!