Ožujak 28, 2024, 19:01:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: LED i rezim prihrane  (Posjeta: 1841 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
LED i rezim prihrane
« u: Rujan 25, 2019, 18:32:09 poslijepodne »
ako ima jos nekoga...........
Pitanjce za ekipu koja je presla na LED. Znam da nema smisla i da je svjetlo svjetlo, ali...........
Meni to nije tak. Ja sam prvi LED staio prije cca 2 godine (helialux) i to je bilo OK jer mi je vise sluzilo kao svjetlo nego kao ozbiljna rasvjeta.  Sto sa ~7000lm na 200l i nije.
No, nedavno sam na manji akvarij (60x30x40) stavio chihiros WRGB60 (3500lm) umjesto 2x24W T5 (~2500lm) i nastao je kaos. Akvarij je jedno 2 mjeseca bi samo sa jednom lampom i tu se nakotilo dosta koncaste. To sam pocisto prilikom zamjene rasvjete i koncaste, barem one klasicne ostre vise skoro nema. No u ta 3 tjedna sam uspio uzgojiti valjda sve ostale vrste zelenih algi i cijano. Rasvjeta je na 80%, CO2 prema DCu (i par mrtvih carskih  :( ) je na maksimumu, dnevno tocim 3ppm nitrata, 3ppm kalija i 1 ppm fosfata. To sam dozirao i prije. I to isto doziram u drugi akvarij u kojem je helialux 54W (6750lm) i leddy plant 36W (2500lm). Bilje raste, od jednog vrha sesiliflore cca 3cm sad vec imam 5 komada od cca 30cm, isto vrijedi i za HM, polyspermu, difformis...... Ali na svemu se kroz par dana pojave i zelen alge. I GDA po staklu.
E sad, vjerojatno da imam vise strpljenja ne bi skodilo. Ali ovako ocajan nisam bio valjda 15+ godina.

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: LED i rezim prihrane
« Odgovori #1 u: Rujan 26, 2019, 11:22:26 prijepodne »
Ja sam u 5. ili 6. mjesecu presla na Helialux Spectrum na akvariju od 400L..... tada je akvarij i formiran nanovo. Da rasvjeta niej dovoljna vidim i sama (vec je nabavljeno pojacanje pa cekam vikend da pustim i to u pogon). Koncaste imam i borim se (i to je ima samo na određenim mjestima i nikako ne mogu skuziti zasto bas tamo jer kako god da namjetim protok uvijek je isto), ima i tockaste zelene po staklu ali vrlo malo, a po pozadini (na donjoj polovici pozdine) ima malo crne cupave). Co2 je DIY, cca 1-2 mjehurica u sekundi, dodajem fosfate, kalij i profito, a zeljezo sam trenutno ukinula dok ne vidim dal ce to rezultirati smanjenjem koncaste.
Bilje raste ko blesavo, i nezahtjevno i zahtjevno.
E sad, ne znam sto da kazem jer imam skoro iste probleme kao i ti, nekako to za sada sve pridodajem nezrelom akvariju, mozda sam u krivu :shok:.
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: LED i rezim prihrane
« Odgovori #2 u: Rujan 26, 2019, 15:34:13 poslijepodne »
pa ne cini mi se da su isti. Imas svasta ali fali ti cijano i GDA. A ja nemam BBA ni tockaste.
Mene izluduje kaj je sve ostalo isto osim rasvjete koja radi isto od 10-20 kao i prethodna kod koje je druga lampa radila od 12-18. Znaci, sad je gore LED koji radi od 10-20 s tim da se lagano pojacava na 80% do 12 i onda polako smanjuje od 18. I imam totalni raspad sistema. I sve mi se vise cini da je sve to zapravo cijano u raznim fazama.

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: LED i rezim prihrane
« Odgovori #3 u: Rujan 26, 2019, 15:50:20 poslijepodne »
GDA sam imala u pocetnoj fazi tj. prvih cca mjesec dana nakon generalke ali je nestala kako se i pojavila, a cijano sam imala prije nego sam napravila generalku  :D .... i kod mene je skoro "sakupi ih sve" ali ne odjednom :D.
Znaci GDA je nestala sama od sebe, cijano je rijesena sa eritromicinom, sa zelenom koncastom se igram sa cetkicom za zube, a ovu mal crnu cupavu cu rjesavati sa 3% hidrogenom :). Probala sam i sa smanjivanjem svjetla - nije pomoglo, zamracivanje - nije pomoglo, ako ostavim svjetlo duze - ne vidim ni pomak ni pogorsanje kod algi. I sa ti budi pametan :roll:
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: LED i rezim prihrane
« Odgovori #4 u: Rujan 26, 2019, 17:12:05 poslijepodne »
BBA ti je najvjerojatnije zbog CO2. DIY CO2 na 400l bas i nije opcija. Ja isto imam nesto BBA pri dnu zadnje stranice i vjerujem da je zbog CO2 koji onuda pici kao lud preko dana. I onda nista preko noci. U manjem je taj polozaj filetr/difuzor drugaciji ali opet na stranici di je difuzor ima nesto sitno BBA.