Ožujak 28, 2024, 16:13:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Preporuke za 54l  (Posjeta: 1313 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mirokulo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški  
Preporuke za 54l
« u: Ožujak 20, 2019, 21:34:57 poslijepodne »
Pozdrav,
Razmišljam o kombinaciji riba za 54l akvarij. Mozete mi predlozit koje ribice bi mogao kombinirat? Svidjeli su mi se: corry, tigrasti barbus, red cherry srimp (kozice su mi obavezne, slazu li se sa par corrya?), tetrice općenito su mi fora, ne bi živorotke.
Zahvaljujem na prijedlozima unaprijed.

Offline Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Preporuke za 54l
« Odgovori #1 u: Ožujak 21, 2019, 11:33:45 prijepodne »
Meni su barbusi tamanili kozice na veliko, a bio je zabiljen akvarij dosta...
Ja bih ti radje preporučio neke razborice ili male tetre, ako želiš imati kozice.

Sent from my Samsung Galaxy A8


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Preporuke za 54l
« Odgovori #2 u: Ožujak 21, 2019, 13:35:02 poslijepodne »
Barbusi kako je već napisano nikako nisu za akvarij s kozicama.. Imao sam prilike gledati kako je jato barbusa totalno masakrilalo kozicu od nekoliko cm-a..
Najbolje male tetrice, rasborice.. super bi se uklopila i iriatherina werneri
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preporuke za 54l
« Odgovori #3 u: Ožujak 21, 2019, 16:38:13 poslijepodne »
Prva opaska kaj bi ja reko je da ako iako možeš, prostorom i financijski, ideš na 100 litraša.
Ovi 54 litre su baš ni vrit ni mimo. Nit je dovoljno velik da se lako uspostavi biološka ravnoteža, nit je dovoljno mali da ga možeš jednostavno održavat i mijenjat kanister vode tjedno.
Filteri su u tim kompletima obično jedva zadovoljavajuči, a poklopci obično ovi kaj se nataknu pa onda stalno kondenzat curika sa strane što dugoročno ima i loše posljedice na drveni stalak. Plus kaj za 100-litraša imaš puno veči i konkretniji izbor riba.

Kozice s barbusima realno nemaju šanse. Barbusi i narastu podosta, a u manjim jatima, ispod kojih 12 komada znaju biti i prilično agresivni.
U večim jatima se agresija osjetno smanjuje. Tako da oni definitivno otpadaju za 54 litre.
U svakom slučaju ako misliš držati kozice s ribama računaj na gušče ubiljen akvarij s dosta mahovine, rogolista i sličnih biljaka kako bi se kozice imale gdje skrivati jer mislim da teško da postoji riba koja neče pojesti malu kozicu koja joj stane u usta.

U 54 litre po meni bi lijepa i nezahtjevna kombinacija bila: Red cherry koze, 6-7 komada nekih manje zatjevnih Corydorasa i 9-10 komada kardinala (Tanichtys abonubes).
U principu ti onda ne treba ni grijač jer to sve voli vodu od kojih 20C.

Offline Mirokulo

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Muški  
Odg: Preporuke za 54l
« Odgovori #4 u: Ožujak 21, 2019, 18:20:32 poslijepodne »
Hvala svima na odgovoru.
Mislim o sljedecoj kombinaciji:
Koridorasi, Microrasbora SP. Galaxy, kozice i kardinalke. Naravno da će biti bilja i u izobilju, a 54l samo zato jer je free..

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Preporuke za 54l
« Odgovori #5 u: Ožujak 21, 2019, 19:08:39 poslijepodne »
Nebi smjelo bit problema, ako baš hočeš 2 vrste "glavnih" riba, Corydorase računam pod komunalce, pošto su stalno po dnu...  :D
Iako sam ja pobornik jedne vrste u akvariju. Meni ljepše zgleda, a i ribe se bolje osječaju u večim jatima.
A i sa 10-tak kardinala ti nebi bilo dosadno jer su to prilično živahne i brze ribe.
Coryjima osiguraj neku pečinu jer se vole skrivat.
I nadam se da akvarij ima poklopac jer i ribe i koze znaju skakat van iz akvarija...