Travanj 24, 2024, 07:10:59 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mikro el za cvijece  (Posjeta: 1976 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Mikro el za cvijece
« u: Svibanj 25, 2014, 18:44:52 poslijepodne »
pozdrav ljudovi...sto mislite da li se ovo moglo ubacivati u akvarij u podlogu??? to nadjoh u poljoprivrednoj apoteci pa sam se bas zainteresirao. nesto kontam da probam to ubaciti u podlogu jer cu svakako sad morati mijenjati podlogu, naime niti jedne jedine alge neam jer redovno ubacujem hidrogen u vodu kojom mijenjam 20% ali mi mozda ovo uvede probleme pa da pitam na vrijeme vas koji ste sa iskustvom

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2014, 20:55:55 poslijepodne »
moglo bi se ubaciti. Kao i svasta nesto. Ali nemoj to ubaciti jer imas amonijaka unutra.

Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2014, 22:18:15 poslijepodne »
kad piše NPK na gnojivu onda se to odnosi na soli  amonijaka (N) i kalija (K) fosfata (P) i nitrata (N).
Zato se i zove NPK. Ono što nije dobro je amonijak koji smeta i ne bi ga smjelo biti iznad 2 mg/L u akvarijskoj vodi jer je toksičan.
Također može biti unutra i amonijaka u obliku uree čiji je dušik u amidnom obliku.
On je isto tako toksičan u vrlo niskim koncentracijama.
Također može sadržavati i veće količine klorida koje se dodaju radi formulacije a nisu poželjna u vodi.


Offline thorus

  • Moderator
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 505
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zgb, Jarun
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #3 u: Svibanj 25, 2014, 22:22:49 poslijepodne »
jer redovno ubacujem hidrogen u vodu
Zašto ovo radiš ako smijem pitati?
Pretpostavljam da misliš na vodikov peroksid.
Mislim da je ovo isto dalo maha (tzv uništavanje algi) bez ikakvih dodatnih pojašnjenja.
Ali puno stvari na ovom forumu se "prepuručuju" od raznih stručnjaka bez stvarnih argumenata.

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #4 u: Svibanj 26, 2014, 03:18:21 prijepodne »
onda necu experimentisati   :D :D a sto ja znam, taj peroxid super ubija alge i kako redovno 'spricam'tamo di su prije bile sad ih NIKAKO nema...kontam bolje sprijeciti nego kasnije se sa njima zezati! a radim to dugo i nikome nista izuzev doprinosu neimanja algi :-D

Offline Limun

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #5 u: Svibanj 26, 2014, 09:32:06 prijepodne »
primjerenije je pronaći uzrok pojave algi.......pr. poradi....kod mene bio boom crne alge i staghorn, testiranjem fosfata JBL PO4 testerom otišlo u nemjerlivo plavo. Kada sam skinio fosfate alge su nestale u roku 10 dana....

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #6 u: Svibanj 26, 2014, 12:32:11 poslijepodne »
Ako već želiš nečim pojačati hranjivost podloge,onda stavljaj štapiće ili kuglice koje su za to predviđene i prilagođene akvarijskom bilju.U pet dućanima imaš veliki izbor i cijene nisu pretjerane.Pazi da sa time ne pretjeraš.

Offline sindbad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 79
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #7 u: Svibanj 26, 2014, 17:27:03 poslijepodne »
ma testiram redovno sa Serinim testovima i uvijek mi je ispod granice minimalca..i onda bas ne kontam cemu se to uzorkuje jbg  -? ili je test nepouzdan ili sto drugo u pitanju,  vise mi puk'o film i redovno radim sa peroxidom i neam problema, nekako mi se cini jednostavnije a i bocica peroxida traje dugo i kosta 1e  8)

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #8 u: Svibanj 26, 2014, 20:38:14 poslijepodne »
ja na 45 litara vode dodajem 12 ppm N, 0,8 ppm P i 10 ppm K tjedno odmah sve nakon izmjene vode, jedno vrijeme sam probao smanjiti N na ispod 10 ppm i bilje je počelo blijediti i pojavila se crna čupava, nakon par tjedana na starom režimu 12 ppm N bilje se vratilo u normalu i crna čupava je počela nestajati, ja mislim da je dosta teško dozirati sa tim kuglicama i štapićima ovo u tekućm stanju je puno preciznije i po meni puno bolje i u DIY varijanti nije skupo

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Mikro el za cvijece
« Odgovori #9 u: Svibanj 26, 2014, 20:47:40 poslijepodne »
Pitanje je bilo a još uvijek je mikro elementi za cvijeće. Nemojte brkati mikroelemente i makroelemente.