Travanj 26, 2024, 19:50:43 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: DIY -izrada akvarija cca 120 l  (Posjeta: 9189 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #25 u: Rujan 03, 2012, 14:14:34 poslijepodne »

Provokacije :D

Ja bih stavio akvarij 80x40 na plocu 80x40.

Zadnju stranicu izbusis i kroz nju provedes cijevi :)

Expro 500 imam na 64 litre i ima dosta prejako strujanje za te dimenzije stakla. (ja sam prigusio spraybarom)
Za 100 litara bi mogo biti dobar, ovisno sta ide u akvarij.  Ali ja bi radije 1200 :D

potpisujem i provokaciju i dimenzije akvarija.




 :up:

Znaci:

1.  Bilo bi super kad bi akvarij bio 80x40x40 sa 8mm stalkom 9ne treba ojacanja) Busis rupe za cijevi sa zadnje strane :)
2. Forex je skroz ok i relativno jeftin materijal s kojim je lako raditi i ako se ispravno naprave ojacanja, nema sanse da ce se deformirati,
3. Filter haqos expro 1200 sa DIY spray barom zbog smanjenja strujanja, jeftinija verzija je expro 500, ali bez pretrpavanja akvarija ribama i bez pretjerivanja  kod hranjenja.

To je npr moja vizija situacije :) Nije da sam ja mjerodavan :D

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #26 u: Rujan 03, 2012, 14:21:58 poslijepodne »

Provokacije :D

Ja bih stavio akvarij 80x40 na plocu 80x40.

Zadnju stranicu izbusis i kroz nju provedes cijevi :)

Expro 500 imam na 64 litre i ima dosta prejako strujanje za te dimenzije stakla. (ja sam prigusio spraybarom)
Za 100 litara bi mogo biti dobar, ovisno sta ide u akvarij.  Ali ja bi radije 1200 :D

potpisujem i provokaciju i dimenzije akvarija.




 :up:

Znaci:

1.  Bilo bi super kad bi akvarij bio 80x40x40 sa 8mm stalkom 9ne treba ojacanja) Busis rupe za cijevi sa zadnje strane :)


1.  Bilo bi super kad bi akvarij bio 80x40x40 sa 8mm stalkom 9ne treba ojacanja) Busis rupe za cijevi sa zadnje strane :)

ovo nebu islo, jer ploču treba odmaknuti od zida cca 3-5 cm da mogu cjevi proći iza stalka .

ak je stalak 80x40 i akvarij isto takav nema mjesta odostraga za bušenje :)  , e moj gospon inženjer.  Jedino ak nisi mislio preporučati štemanje zida za cjevi  i žice.

Najmoćniji alat za dizajn je papir i olovka , ne catija i autocad.

Danas sam baš raspoložen za provokaciju i podbadanja.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #27 u: Rujan 03, 2012, 14:24:26 poslijepodne »
Pa odmakne se stalak od zida, ne?

:D

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #28 u: Rujan 03, 2012, 14:29:29 poslijepodne »
Pa odmakne se stalak od zida, ne?

:D

jep, baš sam mu to predložio. i najelegantnije i jedino riješenje. stave se odstojnici i opet je sve čvrsto na zidu.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #29 u: Rujan 03, 2012, 14:30:30 poslijepodne »
Pa odmakne se stalak od zida, ne?

:D

jep, baš sam mu to predložio. i najelegantnije i jedino riješenje. stave se odstojnici i opet je sve čvrsto na zidu.

Ma da, cemu komplikacije ;)

Ja sam rekel sve kaj sam znal  :up:

Pratim temu :D

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #30 u: Rujan 03, 2012, 15:33:50 poslijepodne »
fino se vi to dogovarate bez mene,nis morat cu vas pozvat kad bum radil da vidim jeste vični i kad treba pljunut u šake...  heheheh  :D

Citat:
Znaci:

1.  Bilo bi super kad bi akvarij bio 80x40x40 sa 8mm stalkom 9ne treba ojacanja) Busis rupe za cijevi sa zadnje strane
2. Forex je skroz ok i relativno jeftin materijal s kojim je lako raditi i ako se ispravno naprave ojacanja, nema sanse da ce se deformirati,
3. Filter haqos expro 1200 sa DIY spray barom zbog smanjenja strujanja, jeftinija verzija je expro 500, ali bez pretrpavanja akvarija ribama i bez pretjerivanja  kod hranjenja.

To je npr moja vizija situacije  Nije da sam ja mjerodavan

dal si mjerodavan to se vidi iz tvog projekta, što bi značilo (slika govori 1000 riječi)

onda ide 80x40x40  + maknut gornju ploču naprijed 2-3 cm i to bu dovoljno za crijeva i kablove, valjda bu zgledalo ok.

onda se mjenja i litraža ugrubo 120 litara a ovak bi ispalo cirka 100

sad oće nosači izdržat 100+ to treba istestirat, makar to su homemade nosači i mislim da bi trebalo držat, a komotno ubacim još jedan dva nosača.

grijač koji je sad kod mene je 100w  AQUA SZUT što piše da je za 60-90 litara tako da bi njega mogao ostaviti?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #31 u: Rujan 03, 2012, 15:36:44 poslijepodne »
fino se vi to dogovarate bez mene,nis morat cu vas pozvat kad bum radil da vidim jeste vični i kad treba pljunut u šake...  heheheh  :D

Citat:
Znaci:

1.  Bilo bi super kad bi akvarij bio 80x40x40 sa 8mm stalkom 9ne treba ojacanja) Busis rupe za cijevi sa zadnje strane
2. Forex je skroz ok i relativno jeftin materijal s kojim je lako raditi i ako se ispravno naprave ojacanja, nema sanse da ce se deformirati,
3. Filter haqos expro 1200 sa DIY spray barom zbog smanjenja strujanja, jeftinija verzija je expro 500, ali bez pretrpavanja akvarija ribama i bez pretjerivanja  kod hranjenja.

To je npr moja vizija situacije  Nije da sam ja mjerodavan

dal si mjerodavan to se vidi iz tvog projekta, što bi značilo (slika govori 1000 riječi)

onda ide 80x40x40  + maknut gornju ploču naprijed 2-3 cm i to bu dovoljno za crijeva i kablove, valjda bu zgledalo ok.

onda se mjenja i litraža ugrubo 120 litara a ovak bi ispalo cirka 100

sad oće nosači izdržat 100+ to treba istestirat, makar to su homemade nosači i mislim da bi trebalo držat, a komotno ubacim još jedan dva nosača.

grijač koji je sad kod mene je 100w  AQUA SZUT što piše da je za 60-90 litara tako da bi njega mogao ostaviti?


Ja bi radije neki jaci. Ako je ovaj deklariran na max 90 litara, znaci da ce se zimi muciti da tvojih oko 100 litara zgrije. A to znaci da bu i prije izgorio.
Zamijeni ga za neki 150W koji ce biti super.

To bar nije problem naci za 50-ak kn tu na forumu. Ili ebay, ja sam kupio za 8 dolara 100W nedavno. Hm, cak sam i puno dao :)

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #32 u: Rujan 03, 2012, 15:48:29 poslijepodne »


kolko sam vidio tvoj ormarić je od punog drveta, tak da nosač nebu imao neku svrhu u svemu tome jer su ti stranice nosači, a nosači bu bili držači da se ne odvoji od zida.

Jedino nisam vidio da li imaš zadnju stranicu , tj leđa na ormariću ??
Ako nemaš leđa njih moraš staviti jer oni bu ju držali ormarić da se ne ljulja i ne rasipa.
Bumo jos to prosli na kavici sutra.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #33 u: Rujan 03, 2012, 17:18:49 poslijepodne »
do nedugo je akvarij stajao na polici na istim tim nosačima...

naime ti nosači su napravljeni u garage izvedbi i jako su izdržljivi,

znači oni su zašarafljeni u zid i u gornju ploču tako da je to čvrsto ko kuča!!!!!

tak da akvarij nose samo nosači kao i nekad na polici,ove stranice su tu usputno nekakvi nosači...


Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #34 u: Rujan 04, 2012, 12:44:11 poslijepodne »
evo bio kod staklara čisto radi uvida u cijenu,
znači za dimenzije :

80*40-2 kom
35*40-2 kom
80*35-1 kom
= cijena 8mm debljine = 296 kn  sa obradom stakla - bez računa  ;)
 
imal sam stare dimenzije sa sobom al cijena bu ovak mozda 10 kn skuplja

ja mislim da je to ok cijena...?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #35 u: Rujan 04, 2012, 16:05:53 poslijepodne »
Cijena je ok, za to staklo i te dimenzije, iako ti same dimenzije ne stimaju.

Znaci, ako ti je akvarij 80x40x35, tebi treba ovako nekako:

80,x40 - 2 komada - a to ti je prednja i zadnja stranica.
40x34,82 - 2 komada, to su ti bocne stranice, njihova sirina je umanjena za 2 debljine stakla, radi upasivanja.
79,84x34,82 - dno, jedan komad

Dakle, sve osim prednje i zadnje stranice mora biti umanjeno za debljinu stakla, jer ovako, ako je sve tocnih dimenzija, akvarij neces moci sljepiti.

Jasno, ovo vrijedi za ljepljenje oko dna, ako ljepis na dno, onda je dno 80x35, prednja i zadnja stranica je 80x34,2, dok su reducirane samo bocne stranice za 2 debljine stakla.

Nabrzinu sam racunao, mozda sto i nisam dobro izracunao, ali kuzis ideju.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #36 u: Rujan 04, 2012, 19:24:59 poslijepodne »
hehe,ma jasno sve,nego ovo je samo okvirna informacija bila za staklara,odnosno mene da znam neku cijenu...
 
ima jos do slaganja akvarija, a i naravno da sam uzeo to u obzir.

makar thnx na savjetu jer šta da nisam vodio računa o tome i na ljepljenju stakla dođe do problema...    :-X :-X :-X

zato za bilo koju caku i informaciju - savijet koju znate, predložite i pišite jer od viška glava ne boli!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #37 u: Rujan 04, 2012, 19:32:55 poslijepodne »
Mozda da pokusas pitati staklara da ti on to ljepo izreze i sljepi?

Mislim, meni je za 80x40x35 (dsv), 6mm staklo, razlika izmedju rezanja i brusenja, i izmedju rezanja,brusenja i ljepljenja bila 50kn. dakle, gotov akvarij me je izasao 50kn skuplje nego da mi je samo izrezao i priredio staklo po dimenzijama.

A za tih 50kn mi se stvarno nije isplatilo, to bih potrosio samo na silikon. Tako da, mozda da provjeris i tu varijantu, to je akvarij premalih dimenzija da bi sumnjao u umijece staklara da ga pravilno i uredno poljepi, a izaci ce te malo skuplje. I da ti 100kn uzme sto ce ti to poljepiti, mislim da se isplati itekako.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #38 u: Rujan 04, 2012, 19:34:02 poslijepodne »
dobro bi bilo da je dno od debljeg stakla  -?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #39 u: Rujan 04, 2012, 19:48:39 poslijepodne »
na te dimenzije, dno moze biti i od kartona.... :D

Zezam se, ali i ovo je vec pretjerano, raditi 100 litara od 8mm stakla, i sad jos da dno radi od 10mm....to ce ga kostati kao 200 litarski akvarij... :down:

250 litara se radi od 6mm s dobrim ojacanjima, pa izmisljati na 100 litara akvarij sa dnom od 10mm je ono....bacanje novaca.

Offline dexter-vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Vukovar
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #40 u: Rujan 04, 2012, 19:58:40 poslijepodne »
Za aqua od 120lit tih dimenzija dovoljno je staklo 6mm   :up:
 ...a ako baš i hoćeš možeš ga radit i od 8mm ali o 10mm ne treba ni raspravljati-to je stvarno previše...

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #41 u: Rujan 04, 2012, 20:00:13 poslijepodne »
hm, da moj previd  :(
6mm bi bilo sasvim dovoljno, obzirom da i 4mm drži, ali bih u tom slučaju svakako stavio 8mm dolje

Offline Hazni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 36
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #42 u: Rujan 04, 2012, 22:59:10 poslijepodne »
moj 80*35*35 je od 6mm stakla i drzi bez problema za sada....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #43 u: Rujan 04, 2012, 23:01:40 poslijepodne »
moj 120x50x38 je od 6mm stakla.....i drzi bez problema. :D

Sigurnost je jedno, pretjerivanje je drugo. Ne kazem da treba stedjeti i ici na tanko staklo, ali svakako treba realno razmisliti.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #44 u: Rujan 04, 2012, 23:32:33 poslijepodne »
mislim da je cijena 200 kn za staklo 8mm sa brusenjem prihvatljiva i da ne treba ništa mjenjati...ici ce tako bez pojacanja (jer nije potrebno)

ovo da mi staklar lijepi ak,nisam bas siguran,tko zna dali je to ikada radio i kako ce mi uredit spojeve,moral bi ga pitat...

ako zna onda nije bed dat nesto para vise da to poljepi...jer mora koristit neko posebno ljepilo ili on ima onak sigurno jos bolje ljepilo!?


inace danas sam bio kod Marko_Sp  po marseillu i mogu reči da su mi oči ispale kad sam vidio mrcinu od akvarija!!!!!!!

znači nešto predivno i to slika ne može uhvatit i prepričat , a da ne pričam da sam doso po jednu biljku a otišao sa punom vrečicom...

još jednom thnx i kapa do poda za tank!  :klap: :klap: :klap:

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
« Zadnja izmjena: Rujan 05, 2012, 00:01:16 prijepodne od zgmarkozg »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #46 u: Rujan 05, 2012, 07:57:55 prijepodne »

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #47 u: Rujan 05, 2012, 08:29:46 prijepodne »
Za manje novaca nećeš dobiti bolji filter od Haqos EXPRO1200 u EleganceReef-u
http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=77#ecwid:category=745944&mode=product&product=8085386

Potpisujem. Dobit ces i garanciju i nemas problema.
Sto se tice aquaterre, oni su ipak profici, i ta cijena akvarija kod njih je ok. Neces gotov akvarij tih dimenzija naci jeftiniji, osim u oglasu.
Ja osobno ga nebih dao lijepiti kod staklara. Ipak oni nisu za te stvari. Ima slucajeva. Na forumu gdje su ljudi imali havarije zbog tog.
Uzmi si u aquaterri saudal silikon, malo prouci upute ili pozovi nekog s foruma ko je lijepio, i to si napravi sam. Staklar ce uvijek nesto isfilozofirati oko tog, i nece dobro ispasti.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #48 u: Rujan 05, 2012, 08:42:56 prijepodne »
Citat:
Za manje novaca nećeš dobiti bolji filter od Haqos EXPRO1200 u EleganceReef-u
http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=77#ecwid:category=745944&mode=product&product=8085386

istina al bojim se da nije možda malo prejak za 120 litara,da nebum imal oluju u tanku.

Citat:
Potpisujem. Dobit ces i garanciju i nemas problema.
Sto se tice aquaterre, oni su ipak profici, i ta cijena akvarija kod njih je ok. Neces gotov akvarij tih dimenzija naci jeftiniji, osim u oglasu.
Ja osobno ga nebih dao lijepiti kod staklara. Ipak oni nisu za te stvari. Ima slucajeva. Na forumu gdje su ljudi imali havarije zbog tog.
Uzmi si u aquaterri saudal silikon, malo prouci upute ili pozovi nekog s foruma ko je lijepio, i to si napravi sam. Staklar ce uvijek nesto isfilozofirati oko tog, i nece dobro ispasti.

to si i ja mislim!

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: DIY -izrada akvarija cca 120 l
« Odgovori #49 u: Rujan 05, 2012, 09:02:09 prijepodne »
Citat:
Za manje novaca nećeš dobiti bolji filter od Haqos EXPRO1200 u EleganceReef-u
http://www.elegancereef.com/index.php?option=com_content&view=article&id=62&Itemid=77#ecwid:category=745944&mode=product&product=8085386

istina al bojim se da nije možda malo prejak za 120 litara,da nebum imal oluju u tanku.

Citat:
Potpisujem. Dobit ces i garanciju i nemas problema.
Sto se tice aquaterre, oni su ipak profici, i ta cijena akvarija kod njih je ok. Neces gotov akvarij tih dimenzija naci jeftiniji, osim u oglasu.
Ja osobno ga nebih dao lijepiti kod staklara. Ipak oni nisu za te stvari. Ima slucajeva. Na forumu gdje su ljudi imali havarije zbog tog.
Uzmi si u aquaterri saudal silikon, malo prouci upute ili pozovi nekog s foruma ko je lijepio, i to si napravi sam. Staklar ce uvijek nesto isfilozofirati oko tog, i nece dobro ispasti.

to si i ja mislim!


Nebude ti prejak filter. Imas tec puno filter medija, a jacinu mozes regulirati, i ventilima (sto mi se ne svidja), ali se ugradi spray bar o kojem u cijeloj temi pricam, i tad neces ni osjetiti jaki protok.