Travanj 26, 2024, 04:27:02 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Izrada akvarija  (Posjeta: 11975 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #25 u: Siječanj 26, 2011, 15:53:08 poslijepodne »
Odgovorit ću na najbolji način. Ako misliš na ovu izolir traku, koju sam postavio da lakše skinem silikon, ona je bila proizvoljno udaljena, ali danas ti bacim oko, jer sam sada na poslu pa javim koliko su udaljene. A njih sam stavljao tako da sam prije ljepljenja staklo samo stavio u poziciju gdje bi trebao stajati i onda nekako "odokativno" gađao! :D

Ako nisam dobro odgovorio, pošalji mi pp da se prestanem sramotiti u javnosti!  :-[

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #26 u: Siječanj 26, 2011, 15:53:15 poslijepodne »


Nisam Xlavier, al ću odgovoriti...  ;)

Ja za akvarije do 100 litara stavljam 4 mm fuge, za akvarije do 300 litara stavljam 6 mm fuge, a preko toga 8-10 mm

Neznam jesam li drugo pitanje dobro razumio ali boćne stranice i dno trebaju biti iste širine.



Ovo sto mislim radit nece drzati vodu, vise ce bit kao neki glass box pa cu onda stavljat 4 mm fuge.
A za ovo drugo, mislio sam da se bocne stranice rezu zerku krace od dna tako da kad se to sve sastavi i stisne da ima mjesta za fugu ali sad sam se sjetio da se i prednja/zadnja stranica spaja na dno pa i tamo mora biti malo silikona , tako da na kraju opet sve mora biti u ravnini

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #27 u: Siječanj 26, 2011, 16:12:54 poslijepodne »
.... ali sad sam se sjetio da se i prednja/zadnja stranica spaja na dno pa i tamo mora biti malo silikona , tako da na kraju opet sve mora biti u ravnini


Tako je.. i bočne stranice i dno umanji za nekih 1-1.5 mm od ukupne širine. što će biti dovoljno za fugu.


Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #28 u: Siječanj 26, 2011, 18:06:51 poslijepodne »
Grijesis u svezi pojacanja. Imao sam 200L, 8mm , 80 cm duzine akvarij bez pojacanja i imao je vidljiv trbuh. Nakon par godina je silikon napokon popustio pa mi je 50L zavrsilo na parketu. Sad imam 400L, 10mm , duzine 1300mm i sa uzduznim pojacanjem koje nije spojeno na bocne stranice i nema trbuha.Da li mislis da 2 mm vise stakla igra neku ulogu na tako razlicitim dimenzijama?


dužina akvarija ti nema veze sa debljinom okolnih stranica,...bio on 300cm ili 130cm ukoliko je iste visine ide isto okolno staklo i tlak je jednak jer ga određuje visina vodenog stupca.
slažem se da se pojačanja ne spajaju na bokove!

nisam čitao cijelu temu, ali onaj akvarij iz prvog posta je loše odrađen, od stakla, brušenja, pa do ljepljenja, tako da definitivno nikome nebi trebao biti orijentir kako se to radi,...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #29 u: Siječanj 26, 2011, 18:34:38 poslijepodne »

dužina akvarija ti nema veze sa debljinom okolnih stranica,...bio on 300cm ili 130cm ukoliko je iste visine ide isto okolno staklo i tlak je jednak jer ga određuje visina vodenog stupca.

A zasto onda svi build kalkulatori povecavajaju debljinu stakla s povecanjem duzine akvarija?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #30 u: Siječanj 27, 2011, 15:13:03 poslijepodne »
A zasto onda svi build kalkulatori povecavajaju debljinu stakla s povecanjem duzine akvarija?

Budem ja sam sebi odgovorio... Ako se poigrate sa build kalkulatorom

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Vidjet cete da sa povecanjem visine akvarija proporcionalno raste i debljina stakla, dok za duzinu akvarija ne raste tim tempom ali ipak raste tako da tvrdnja da duzina akvarija nema veze sa debljinom stakla ne stoji.
Tlak vode djeluje jednako u svim smjerovima ali nitko nije rekao da posuda u kojoj se voda nalazi ima  u svakoj tocki istu protusilu. S povecanjem stranice akvarija povecavamo i moment sile tj uvijanje stakla.

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #31 u: Siječanj 27, 2011, 15:41:52 poslijepodne »
Citat:
S povecanjem stranice akvarija povecavamo i moment sile tj uvijanje stakla.

Korektno i logično  :up:

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #32 u: Siječanj 27, 2011, 15:58:00 poslijepodne »
A zasto onda svi build kalkulatori povecavajaju debljinu stakla s povecanjem duzine akvarija?

Budem ja sam sebi odgovorio... Ako se poigrate sa build kalkulatorom

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Vidjet cete da sa povecanjem visine akvarija proporcionalno raste i debljina stakla, dok za duzinu akvarija ne raste tim tempom ali ipak raste tako da tvrdnja da duzina akvarija nema veze sa debljinom stakla ne stoji.


Da, teoretski da ..  ali ti kalkulatori su malo preprecizni i preopćeniti ... u praksi to izgleda malo drugačije.

Npr....po kalkulatoru, su za ove mjere akvarija razlike u debljini stakla vrlo male i nebitne:

100x50x50 treba 7 mm staklo
200x50x50 treba 8 mm staklo
300x50x50 treba 8 mm staklo



...u praksi, najčešće se ne koristi staklo od 7 mm jer ga većina staklara niti nema, nego bi se za navedeni primjer uzelo staklo od 10 mm jer razlika u cijeni kvadrata osmice i desetke je neznatna, tako da bi se s tim staklom moglo lijepiti akvarije i duže od 300 cm, dokle god se ne mjenja dubina i visina ovog akvarija (50 cm)
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2011, 19:05:45 poslijepodne od GROF »

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #33 u: Siječanj 27, 2011, 16:04:41 poslijepodne »

Citat:
S povecanjem stranice akvarija povecavamo i moment sile tj uvijanje stakla.

Korektno i logično  :up:

e jeste studiozni,... :D

usporedimo naprimjer 100*50*50 i 200*50*50  oba ćeš radit od 10mm, ali na veći ćeš stavit gornja ojačanja, a na manji nemoraš



Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #34 u: Siječanj 27, 2011, 16:32:32 poslijepodne »

Citat:
S povecanjem stranice akvarija povecavamo i moment sile tj uvijanje stakla.

Korektno i logično  :up:

e jeste studiozni,... :D

usporedimo naprimjer 100*50*50 i 200*50*50  oba ćeš radit od 10mm, ali na veći ćeš stavit gornja ojačanja, a na manji nemoraš




 :D   :up:

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #35 u: Siječanj 27, 2011, 17:12:27 poslijepodne »
nisam čitao cijelu temu, ali onaj akvarij iz prvog posta je loše odrađen, od stakla, brušenja, pa do ljepljenja, tako da definitivno nikome nebi trebao biti orijentir kako se to radi,...

Hvala Antimone!  :up: Možeš li ti pokazati kako si svoj napravio?

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #36 u: Siječanj 27, 2011, 17:18:38 poslijepodne »
Aha, naljutio si ga  :D ... a bio je tako ponosan  :P  

Šala  ;)

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #37 u: Siječanj 27, 2011, 17:27:38 poslijepodne »
Aha, naljutio si ga  :D ... a bio je tako ponosan  :P  

Šala  ;)

 X-( X-(

Nije, samo sam mislio da razmjenimo iskustva... Tome služi forum,  ne?  :P

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #38 u: Siječanj 28, 2011, 11:41:34 prijepodne »
Ako si vizualni tip evo primjera na mostovima gdje je slican princip


Ti i ja se ne kužimo u ovoj debati i gotovo , cijenim tvoje DIY varijante i sve su super ali ovdje pričamo o druge dvije stvari ,
da ne duljim drago mi je da si stavio ove rešetkaste nosače koji se primjenjuju kod mostova , i lijepo se vidi da su svi upeti/oslonjeni na krajnjim čvrstim točkama (2 komada) - (što su kod akvarija njegovi kutovi). a ojačanja se ne stavljaju na sredini ploče/grede ...
(mislim mogu ali nemaju utjecaja kao od ruba do ruba)
da te ne buni to što su svi zajedno ispresjecani vlačnim/tlačnim štapovima jer oni zajedno tvore nosivu rešetku ... a krajnje sile se prenose na 2 krajnje točke u čvrstu podlogu ...  ;)

off sam skroz ali evo da završimo debatu koja je sad već otišla predaleko ...

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #39 u: Siječanj 28, 2011, 11:59:18 prijepodne »
Hvala Antimone!  :up: Možeš li ti pokazati kako si svoj napravio?

neznam uopće koliko sam ih napravio,...više od stotinu uglavnom (bez ijednog izljeva vode), baš mi je zato i zanimljivo kad netko ko je slijepio 1-2 akvarija dijeli savjete (ovde ne mislim isključivo na tebe već općenito  ;))

 

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #40 u: Siječanj 28, 2011, 12:12:15 poslijepodne »

Ti i ja se ne kužimo u ovoj debati i gotovo , cijenim tvoje DIY varijante i sve su super ali ovdje pričamo o druge dvije stvari ,
da ne duljim drago mi je da si stavio ove rešetkaste nosače koji se primjenjuju kod mostova , i lijepo se vidi da su svi upeti/oslonjeni na krajnjim čvrstim točkama (2 komada) - (što su kod akvarija njegovi kutovi). a ojačanja se ne stavljaju na sredini ploče/grede ...
(mislim mogu ali nemaju utjecaja kao od ruba do ruba)
da te ne buni to što su svi zajedno ispresjecani vlačnim/tlačnim štapovima jer oni zajedno tvore nosivu rešetku ... a krajnje sile se prenose na 2 krajnje točke u čvrstu podlogu ...  ;)

Ma nema veze...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #41 u: Siječanj 28, 2011, 12:49:05 poslijepodne »

neznam uopće koliko sam ih napravio,...više od stotinu uglavnom (bez ijednog izljeva vode), baš mi je zato i zanimljivo kad netko ko je slijepio 1-2 akvarija dijeli savjete (ovde ne mislim isključivo na tebe već općenito  ;))

Meni je jos zanimljivije kad netko napise da nesto nije dobro i onda ne napise kako bi se nesto trebalo napraviti ili bar da stavi link na dobru izradu.

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #42 u: Siječanj 28, 2011, 13:12:17 poslijepodne »
Meni je jos zanimljivije kad netko napise da nesto nije dobro i onda ne napise kako bi se nesto trebalo napraviti ili bar da stavi link na dobru izradu.

ja više nemam volje pomagati akvarističku scenu,...potrošio sam se,...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #43 u: Siječanj 28, 2011, 13:15:58 poslijepodne »

ja više nemam volje pomagati akvarističku scenu,...potrošio sam se,...

Razumijem, al ovak ispada kao da pametujes, kuzis...

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #44 u: Siječanj 28, 2011, 15:21:02 poslijepodne »
Razumijem, al ovak ispada kao da pametujes, kuzis...

ma nema veze,... ;)

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #45 u: Siječanj 28, 2011, 16:46:27 poslijepodne »
Hvala Antimone!  :up: Možeš li ti pokazati kako si svoj napravio?

neznam uopće koliko sam ih napravio,...više od stotinu uglavnom (bez ijednog izljeva vode), baš mi je zato i zanimljivo kad netko ko je slijepio 1-2 akvarija dijeli savjete (ovde ne mislim isključivo na tebe već općenito  ;))

 


To je jednako kao da ja kažem da sam napravio prije ovog postava u akvariju još sto njih, ali ovo je prvi koji slikam! :)

Čuj, da je netko već ovako nešto postavio na forumu, ja sigurno ne bih stavljao. Sada, da li si ti profesionalac ili ne, ne znam, znam samo da iako si ih poljepio jako puno, ni jednom nisi pokazao da ti to znaš bolje, da je tvoj ljepši i tako to. Tako da ovako, stvarno izgledaš kao da pametuješ!  :down:

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #46 u: Siječanj 28, 2011, 18:27:05 poslijepodne »
Čuj, da je netko već ovako nešto postavio na forumu, ja sigurno ne bih stavljao. Sada, da li si ti profesionalac ili ne, ne znam, znam samo da iako si ih poljepio jako puno, ni jednom nisi pokazao da ti to znaš bolje, da je tvoj ljepši i tako to. Tako da ovako, stvarno izgledaš kao da pametuješ!  :down:

eto pametujem,... to smo već ustanovili,... ;)

zašto nema članka o izradi akvarija trebalo bi pitat uredništvo,... osim onog prastarog od Borisa (o izradi kompletnog akvarija) koji ne opisuje proces ljepljenja,... a šta se tiče objava, ovaj forum je već neko vrijeme aktivan tako da ti garantiram da je već bilo,...

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #47 u: Siječanj 28, 2011, 18:47:38 poslijepodne »
Reko sam da si ga naljutio Ante  :D

Offline xlavier

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 246
  • Spol: Muški   Lokacija: Rijeka
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #48 u: Siječanj 28, 2011, 19:14:06 poslijepodne »
Čuj, da je netko već ovako nešto postavio na forumu, ja sigurno ne bih stavljao. Sada, da li si ti profesionalac ili ne, ne znam, znam samo da iako si ih poljepio jako puno, ni jednom nisi pokazao da ti to znaš bolje, da je tvoj ljepši i tako to. Tako da ovako, stvarno izgledaš kao da pametuješ!  :down:

eto pametujem,... to smo već ustanovili,... ;)

zašto nema članka o izradi akvarija trebalo bi pitat uredništvo,... osim onog prastarog od Borisa (o izradi kompletnog akvarija) koji ne opisuje proces ljepljenja,... a šta se tiče objava, ovaj forum je već neko vrijeme aktivan tako da ti garantiram da je već bilo,...

A gle... Potraži malo po forumu. Nema.
Moj aq drži vodu, čak i ribe plivaju u njemu. Koliko će plivati dugo... Ne znam! :D Moj prijedlog, da ako znaš, poslikaš kako se radi, staviš i bok, doviđenja, ja kažem ljudima, eto čovjek zna bolje od mene, pratite njegove instrukcije i sve super, skinem ti kapu. Do onda... Pametuj! :P :D

Reko sam da si ga naljutio Ante  :D


Znaš ti mene!  X-(

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada akvarija
« Odgovori #49 u: Siječanj 29, 2011, 22:01:45 poslijepodne »
Tlak raste s visinom vodenog stupca to je valjda svima jasno  :D

1.Točno je da i tlak u jednoj točci djeluje sa svih strana jednakom silom  :) to se odnosi na bilo koju točku tekućine
ali da ne bi bilo zabune  -?
hidrostatički tlak u akvariju je najveći na stranice u njihovom dnu (stranice) pa opada kako se približavamo površini vode u akvariju.

netko je napisao da s visinom stranica akvarija raste i debljina stakla - ovo gore je razlog tome - također i donje ojačanje bi trebalo biti jače nego gornje ...
jer bi trebalo anulirati progib stakla i spriječiti hidrostatsku silu da izbije donji dio stranice akvarija  ;)

2. Također debljina stakla bi po meni trebala rasti sa duljinom akvarija (mislim da tablica debljina stakla to i potvrđuje):
Zato što sa duljinom akvarija (pretpostavka: ostale dimenzije ostaju iste) raste i vitkost elemenata u ovom slučaju prednje i zadnje stranice
što rezultira većim progibima , a da stupac vode kako sam rekao ostaje isti .

Primjer :
nije isto ako uzmete dvije grede/ploče
d/š/v
100*5*5 i
50*5*5
(dimenzije širine i visine su nebitne ukoliko su iste i konstantne kod oba elementa)
i opteretite ih jednakim silama u sredini ili kontinuiranom silom po dužini (sile su jednake)
Rezultat : jasno je da će se kraća greda/ploča (koja ima manju vitkost) manje progibnuti nego duža
Rezultat je: povećanje debljine stakla s dužinom i ugradnja gornjeg uzdužnog ojačanja

3. kad smo kod gornjeg ojačanja - koje ima svrhu SAMO spriječavanja progiba
ono ukoliko neide od ruba do ruba - odrađuje posao u praksi dokazano sasvim uredu !
OPASKA :
A) povećanjem njene širine (dimenzije koja je u okomita smjeru prednje stranice) = smanjuje se progib
nekoristi se u praksi jer smanjuje gornji otvor akvarija - smeta prilikom održavanja/sadnje itd ...
B) ukoliko je postavimo od ruba do ruba njezini krajevi se upinju/vežu po svojoj širini na bočne stranice akvarija
Rezultat: smanjeni progib , jer se prilikom progiba prednje stranice akvarija i bočne širine uzdužnog ojačanja koje su upete
na bočne stranice akvarija odupiru progibu prednje stranice ...

nadam se da sam razjasnio i pomogao ...  :-[
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 22:06:19 poslijepodne od H3m3roid »