Travanj 24, 2024, 15:37:13 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Umjetna stijena od stiropora i betona  (Posjeta: 26018 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #50 u: Veljača 21, 2005, 13:26:00 poslijepodne »
Prelijepo da bi bilo istinito!      

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #51 u: Veljača 22, 2005, 15:50:00 poslijepodne »
Mislio sam da aeš unutra staviti ciklide jer je za to akvarij savršen.Neonke ipak idu u puno bilja a ako ga staviš ova stjena se neae vidjeti.Tvoj izbor...al mogo bi probat s ciklidima.
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #52 u: Veljača 23, 2005, 08:54:00 prijepodne »


Citat: Njofra
Neonke ipak idu u puno bilja a ako ga staviš ova stjena se neae vidjeti.Tvoj izbor...al mogo bi probat s ciklidima.



I planirao sam više bilja, svi?a mi se Dutch style, no ipak neau baš tako pretjerati. U Požegi je slab izbor bilja, pa au u Zgb...


Ciklide? Lijepi su, slažem se, ali ne bi da mi preruju cijeli akvarij, pojedu biljke i prirede sliene nepodopštine... Ra?e bih nešto "pitomije". Gledao sam akvarije sa ciklidima, lijepe šarene ribe, ali okoliš mi nije baš nešto, eventualno neke rijetke biljke,atvrde k'o da su plastiene...


Svejedno, hvala za ideju.Edited by: Ziggy
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline zoky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 581
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Bjelovar
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #53 u: Veljača 23, 2005, 22:05:00 poslijepodne »
veky ti imas morski akvarij ? i iz bjelovara si?
Sve što sastaviš raspadne se prije ili kasnije.

Offline Frano_Zapresic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 569
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #54 u: Veljača 25, 2005, 21:24:00 poslijepodne »

Zapresic / Hrvatska

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #55 u: Veljača 26, 2005, 20:55:00 poslijepodne »
Ne, imam slatkovodni akvarij. No bez obzira na to sam iz Bjelovara  

Pitao sam kako bi se u slatkovodnom akvariju ponašao pijesak iz mora.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline R I B A

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 159
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #56 u: Veljača 26, 2005, 22:28:00 poslijepodne »


JA SAM IZ ZG. I KUPILA SAM RIBE U PET CENTRU U HEINZLOVOJ.


ISTINA, PRODAVAĆI NISU NEŠ PAMETNI AL PONUDA JE SUPER. TAJ PET CENTAR JE MALO DALJE OD VETERINARA LAKO ČEŠ PREPOZNATI- IMA VELIKOG NAPUHANOG PESEKA NA KROVU(DALMATINER DRŽI NOVINE).





KOLKO SAM JA OBIŠLA DOSTA JE JEFTINO.
**********RIBA**********

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #57 u: Veljača 28, 2005, 10:07:00 prijepodne »


R I B A, hvala. Bio sam u četvrtak i nedjelju u Zgb, pa obilazio...


Pošto je nezgodno voziti sa kartom na suvozačevom sjedalu, ne znaš kud ideš, niti gdje su jednosmjerne ulice, ni gdje se parkirati, ostavio ja auto kod Pet-centra (gdje su sve biljke rasprodali, ostalo samo neko smeće, kažu "dobivaju sutra" ), pa pješke preko Beluga i Papigice (nisu imali ništa interesantno)do Ljubimca i tamo saznam da imaju samo biljke po narudžbi. Bez veze sam išao dotamo, tako je to kad ne znaš...


No obišao sam (i kupio neke biljke) kodVilija, Baumaxa i Lesnine.


Alge nisam kupovao. Rastu same.Kao i puževi...
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #58 u: Ožujak 22, 2005, 12:19:00 poslijepodne »
Hajde, bilo je tu negdje govora o uporabi lijepila za pločice.

Ja samu subotu počeo izradu svoje minis tijene (30x30cm). Izdubio sam i spalio stiropor i spojio ga lijepilom. Jučer sam nanio "drugu ruku" lijepila. Najobičniji karbonov Siprokol od 2kg=6kn. Sjetio sam se da smo nekad doma tim ljepilom nalijepili bar nekih 75m2 stiropora po plafonima i sl. i da je držalo kao bedasto.

Ono što mi nije jasno je može li to lijepilo direktno u vodu? Znači, osuši se i stijena ide u vodu, neće li se razmekšati i otopiti bez ikakve dodatne zaštite? Netko je spominjao to lijepilo pa ga pitam za iskustvo s vodom, kako se ponaša pod vodom? Otpada li ili se otapa?

Ponešto i slikam pa će vjerojatno biti kasnije nekih slikica svega toga.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #59 u: Ožujak 22, 2005, 13:14:00 poslijepodne »


Citat: Veky
Ono što mi nije jasno je može li to lijepilo direktno u vodu? Znači, osuši se i stijena ide u vodu, neće li se razmekšati i otopiti bez ikakve dodatne zaštite? Netko je spominjao to lijepilo pa ga pitam za iskustvo s vodom, kako se ponaša pod vodom? Otpada li ili se otapa?



Pa probaj na nekom otpadnom komadu...


Ja sam imao cijelu seriju testova, dok nisam pronašao dobitnu kombinaciju.
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline bopacak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1058
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Čakovec
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #60 u: Ožujak 22, 2005, 13:26:00 poslijepodne »
Ček malo Ziggy reci ako sma dobro shvatio; napravim stjenu i smjesu 50-50 cement-pjesak + voda, zatim tankim namazima namažem s tom smjesom stjenu. Kad se suši špricam vodom na ne ispuca, a kad se posuši, premažem sve to bezbojnim silikonom?

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #61 u: Ožujak 22, 2005, 15:45:00 poslijepodne »
Znam, no na otpadnom komadu mogu znati kako se ponaša pod vodom nakon npr. 2 ili 3 tjedna no ne i nakon 6 mjeseci ili godinu dana jer tko bi toliko čekao? Pa ukoliko je netko već radio s lijepilom možda ima iskustvo.

Inače, ok radio si cementom pa je jasno no ploče se bolje lijepe tim građevinskim nego silikonom.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #62 u: Ožujak 24, 2005, 11:18:00 prijepodne »


Citat: bopacak
Ček malo Ziggy reci ako sma dobro shvatio; napravim stjenu i smjesu 50-50 cement-pjesak + voda, zatim tankim namazima namažem s tom smjesom stjenu. Kad se suši špricam vodom na ne ispuca, a kad se posuši, premažem sve to bezbojnim silikonom?



Dobro kapiraš... A dok je silikon još ljepljiv posipaš pijeskom i otreseš višak...


Sad da radim ponovo, mislim da bih premazao silikonom dvaput, da dobro izoliram beton od vode. A za posipanje pijeskom bih probao na nekom komadu da vidim što je bolje, prvi premaz osušiti pa drugi sa pijeskom ili prvi sa pijeskom, pa kad se osuši i drugi sa pijeskom.
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #63 u: Ožujak 24, 2005, 11:34:00 prijepodne »
Ja upravo eksperimentiram sa građevinskim lijepilom no pokusi mi baš previše ne ulijevaju nadu. Možda bi masa za fugiranje (a ima je u sivim, smeđim, oker i sl. bojama) bila pogodnija? Ona je ipak za direktan kontakt s vlagom.

Palo mi je na pamet da se sve rpemaže bezbojnim lakom koji se koristi za "donflock". To je onaj mliječnobijeli lak u koji se stavljaju listići u boji kojim se farba zid sa "točkicama". Ne znam je li je otrovan za ribone.

Postavio sam jedan upit proizvođaču tih svih građevinskih matrijala pa se nadam nekom smislenom odgovoru.

Ziggy, u časopisu Majstor puno reklamiraju sredstvo za mikroarmiranje - Allcat. To sredstvo bi također vjerojatno  popravilo svojstva cementa u tako tankim slojevima.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #64 u: Ožujak 24, 2005, 13:10:00 poslijepodne »


Citat: Veky
Ziggy, u časopisu Majstor puno reklamiraju sredstvo za mikroarmiranje - Allcat. To sredstvo bi također vjerojatno popravilo svojstva cementa u tako tankim slojevima.



Nikad čuo... mislim za Allcat, a časopis sam kupovao krajem '70-ih i početkom '80-ih (al' godine lete...) kad je još bio "SAM svoj majstor"i kad nije bio prepun reklama...


Šta da ti kažem,... probaj,... pa javi rezultat. Ja sad neću praviti novu stijenu s tim, ova se sasvim dobro drži...
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline sajonara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 332
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #65 u: Ožujak 25, 2005, 00:01:00 prijepodne »


Ziggy, jedna stvar mi je nejasna kod tvog postupka izrade umjetne stijene! Zašto uopče nanosiš cement na stiropor ako na njega poslije nanosiš silikon i pijesak? Ne vidim svrhu cementa. Molim te da mi to objasniš!


Inače mi se jako dopada tvoj model, međutim ne vidim stvarno potrebe za cementom! Hvala


PS: Ja sam radil sa epoksi smolom (i pijeskom naravno).
Varaždin

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #66 u: Ožujak 25, 2005, 08:20:00 prijepodne »
Vjerojatno kako bi prikrio onu bijelu boju stiropora koja bi probijala negdje ispod pijeska?

Meni je žao što nisam odmah uzeo smjesu za fugiranje, osim što podnosi vlagu ima je u raznim bojama koje se lijepo mogu kombinirati. Jedino me strah da joj ne dodaju neke fungicide za suzbijanje plijesni koja se voli hvatati na fuge u keramici.
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline sajonara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 332
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #67 u: Ožujak 27, 2005, 04:37:00 prijepodne »
Ako je samo zbog toga, onda stvarno nema potrebe se mučiti s tim. Epoksi smolom se nanosi pijesak u nekoliko slojeva dok se ne popuni i najmanja rupica, odnosno sve dok ne prestane "probijati" stiropor. Eto to je moje mišljenje. A silikon mi se čini malo pregust da bi se nanosil na stiropor (epoksi smola je ipak rijeđa) Mada je Ziggy dokazal da je moguče i njegovim postupkom (još jednom svaka čast). Svejedno mi se čini jednostavnije epoksi smolom.
Varaždin

Offline vlalen

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #68 u: Ožujak 28, 2005, 12:11:00 poslijepodne »
 



 E, kad pop nema posla onda i jariće krsti - kaže narodna izreka.



Postavljao sam parket, a poslije lakiranja ostalo mi je nešto laka. S
tim lakom sam premazao komad stiropora i posipao pijeskom,
pa još to i ponovio. Rezultat mi se čini sasvim prihvatljiv. Lak je
izgrizao 2-3 mm stiropora, no površina je sada tvrda i lići na
prirodnu. Jasno da nemam pojma dali je ljepilo podobno za akvarij.

slavonac

Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #69 u: Ožujak 28, 2005, 13:57:00 poslijepodne »
Ziggy daj neku svježiju sliku tanka da vidimo kako to sad izgleda
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline Jednooki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #70 u: Ožujak 28, 2005, 15:10:00 poslijepodne »
Ziggy vidim da smo si blizu (Lipik) a vidim i da si koristio Vranićki pijesak koji je 92% Si a ostalo primjese poput zeljeza i dr. teških metala .Ovdje u Lipiku imamo bolji pijesak sa manje Fe a više Si pa je bijelji od Vranićkog.Što se tiče vezivanja sa cementom -veže odlično ali u jačim omjerima jer je podjednake granulacije pa troši više cementa(zbog toga ga ne upotrebljavaju u građevini).Inače stijena je super a i sam planiram nešto slično raditi pa će mi tvoja iskustva pomoći pri realizaciji.Kod nas postoji iotpadno staklo iz peći (to je kamenje od stakla) vrlo je zgodno ali ima dosta oštrih vrhova pa nisam baš siguran da bi to bilo pametno ali o tome drugom prilikom.
Lipik  Croatia

Offline vlalen

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #71 u: Ožujak 28, 2005, 17:36:00 poslijepodne »
 



 Evo par riječi o "kamenom staklu".

 Osobno mislim da u pravom lijepom akvariju nebi trebalo biti umjetnih materijala, a staklo to je.  

Ako moji Slavonci (ja sam bivši Požežanin) baš to žele, oštri rubovi
stakla se daju lako ukloniti. Komade stakla (čak i od staklenih boca)
stavite u mješalicu za beton i ostavite da se vrti sat vremena. I
to je to.

slavonac

Offline Ziggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 101
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #72 u: Ožujak 30, 2005, 13:04:00 poslijepodne »
Citat: sajonara



Ziggy, jedna stvar mi je nejasna kod tvog postupka izrade umjetne stijene! Zašto uopče nanosiš cement na stiropor ako na njega poslije nanosiš silikon i pijesak? Ne vidim svrhu cementa. Molim te da mi to objasniš!





U principu, Veky je dao pravi odgovor...


Prilikom isprobavanja pokušao sam i samo pijesak na stiropor. Ne valja! Providi se bijelo, a ne vjerujem ni da bi više slojeva pijeska bitno popravilo stvar, vjerojatno bi izgledalo više kao hrpa pijeska nego kamen. Idealno bi bilo samo cement, bez silikona i pijeska, ali to ne bi bilo trajno, sve bi se rastopilo, otpalo, a na vidjelo bi izašao bijeli stiropor. Ovako sloj silikona odvaja cement od vode, praktički drži ga na suhom. Da ponovo radim vjerojatno bih išao sa dva sloja silikona, zbog trajnosti (iako je i ovako zadovoljavajuće izdržljivo), a isprobao bih da li bih prvi sloj radio sa ili bez pijeska.


Ne znam da li ste vidjeli moju temu (Ostalo -> Sitni pijesak u akvariju?), gdje sam opisao probleme sa tim sitnim pijeskom. U konačnici sam ga ipak morao izvaditi, sve očistiti i ponovo složiti akvarij. Sad sam stavio krupni šljunakna dno, preko toga neko mineralno gnojivo za biljke i onda sitni šljunak (iz Jagme kod Lipika - pozdrav Jednookom) Stavio sam i 6 većih raspršivača za zrak na dno, no zrak baš ne ide gdje bih ja htio, već gdje on hoće , iako sam stavio 2 ventilića za regulaciju. Na manjem prednjem dijelu sam stavio nešto sitnog pijeska, zbog travice, no spreman sam ga "posisati" u slučaju potrebe...


Krcko, dogovoreno..., svježe slike stižu sutra.
Požega/Hr
Riba pliva tri puta: prvo u moru, zatim u ulju, pa u vinu.

Offline Jednooki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 172
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #73 u: Ožujak 30, 2005, 20:28:00 poslijepodne »
Vidim da si mi šoblao po firmi (Jagma) a u vezi zraka- moraš do svakog raspršivača vući posebno crijevo sa ventilom ako želiš kontrolirati mjehuriće a to je u tvom slučaju 6 ventilića i 6 crijeva plus razdjelniciali i to se može osobito iza te stijene
Lipik  Croatia

Offline sajonara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 332
Umjetna stijena od stiropora i betona
« Odgovori #74 u: Ožujak 30, 2005, 21:13:00 poslijepodne »


Hvala Ziggyu na odgovoru prije svega! Mada kod mene nije bilo problema sa "probijanjem" stiropora na vidjelo. Radil sam prvi sloj i onda dva puta popravke i ok je.


Sad me još jedna stvar zainteresirala, da li je bilo teško razmazivati silikon na stijenu i kak si nanosil (pretpostavljam nekakvom lopaticom), te koji silikon je bil (prozirni pretpostavljam). Thanks!!!!
Varaždin