Travanj 19, 2024, 14:46:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Molim savjete i prijedloge!!!!!!  (Posjeta: 5503 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« u: Svibanj 01, 2005, 14:54:00 poslijepodne »


Evo spreman sam da složim MORSKI tropski akvarij. Kutni akvarij 160l (juvel, sve original), unutarnji juvel filter. ZAMOLIO bih vas iskusne akvariste koji su slagali morski akvarij za svjete oko slaganja (od početka do kraja), koji da filter koristim( materijal za filter) ili da skinem unutarnji istavm vanjski (koji?, preporuka), pjesak? Dobivanje morske vode? kemikalije koje su mi potrebne? rasvjeta?, kamenje?, organizmi?, testere vode?, ribe?(prema toj veličini).. počinjem ga slagati početkom srpnja. navedite bilo kakve proizvode, sera, tetra, jbl, prodac,.., akvarij slažem u torinu(italija) mom tati, pa šta se opreme tiče nije problem, bar kod njih ima puno tog..volio bih čuti savjete od švicarca, vidim da ima dobrih stvari u švicarskoj, a ja ponekad skočim đir od torina u švicarsku (grad- Lugano), pa mi nije bed kupiti i tamo ako ja kvalitetnije.. nemabeda zacijenu, samo pucajte, stari plaća
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #1 u: Svibanj 01, 2005, 16:56:00 poslijepodne »
O opremi ti ne mogu puno reci, osim da ces trebati skimmer (o vrstama i kvaliteti se vode polemike. S obzirom da sam prije pola sata arhivirao zadnju ribu, mogu ti dati savjet da prvo naselis akvarij sa beskicmenjacima (poslije cikliranja), jer ako ti se ribe razbole neces imati mogucnosti za lijecenje, a da ne unistis dobar dio koralja. Postoji jos varijanta karantenskog akvarija(za lijecenje riba). Ja sam poceo sa SERA morskom soli, a sada trosim Tropic Marin (ne vidim razliku osim u cijeni i pakiranju). Procitaj starije postove, pa odluci Tropi ili Jadran, samo ribe ili samo reef ili mijesano, mogucnosti su raznovrsne. Kikiriki ti svakako moze dati vise savjeta o opremi, makar mislim da je ima i Italija po nizoj cijeni.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Cikliriki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1241
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #2 u: Svibanj 01, 2005, 18:01:00 poslijepodne »


pa ovaj link sto sam slao na sajt je aukcija tipa EBAY tako da je to manje vise polovna oprema mislim ima i nove . slazem se sa bradom da je italija puno jeftinija inace svicarske cjene su najvise jedino se radi o tome sto se ja angaziram da nabavim ono sto netko trazi. evo ti link malo pogledaj ako nesto trebas posalji mi pm


[url]http://tierwelt.ricardo.ch/cgi-bin/auk?cmd=viewcat;catid=135 004170;list_flag=15;listrcatid=26;lng=de [/url];
switzerland / schaffhausen
nisam vise Cikliriki

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #3 u: Svibanj 02, 2005, 10:55:00 prijepodne »


Hmm.. ''skimmer'' sta je to? Ima možda negdje opisano kako složiti cijeli akvarij??-kao onaj članak o slaganju akvarija za ciklide?? Koji mi je prvi korak? Pjesak? Ili voda? odlučio sam za tropski morski jer moj tata želi ribe kričavih boja (i litlle nemo -ribicu), gledao je taj crtić pa se zapalio za te ribe..
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #4 u: Svibanj 02, 2005, 11:27:00 prijepodne »


Bilo bi dobro i da se tvoj tata informira o načinu uspostavljanja i održavanja morskog akvarija. Morski akvarij ne možeš samo postaviti, a da on onda sam od sebe dobro uspjeva. Akvariju treba posvetiti dosta pažnje i ne raditivelike greške. Treba znati održavati opremu, mijenjati vodu, hraniti ribe, osigurati potrebnu rasvijetu, dodavati elemente u tragovima...


Ukratko, treba ti 30 do 40 kg živog kamenja što veće kvalitete, filter unutarnji izbaci van jer ne služi ničemu.Skimmer bi bio dobar aquamedicov turboflotor 1000 ili ukucaj u google "hang on skimmer" pa izaberi neki koji možeš kupiti.Osiguraj dobar protok u akvariju, barem deset puta volumen akvarija na sat. U tvom slučaju 1600 l/h ili još bolje 3200 l/h. Napravi to s dva powerheada koji će vrtiti vodu u raznim smijerovima.


Kamenje poslaži tako da između kamenja ima što više prostora kako bi voda mogla cirkulirati okolo. Ako je kamenje tzv. cured live rock već ćeš za par dana moći staviti ribe i ostale organizme u akvarij. Ako nije cured onda ćeš imati dugotrajan proces liječenja kamenja.


Što se podloge tiče možeš staviti drobljenog koralja ili živog pijeska. Ako je jak protok uzmi drobljeni koralj jer je krupnij i protok ga neće dizati s dna.


Ove podatke smatraj samo grubim uputama. Za uspješan morski akvarij moraš dosta stvari naučiti pa ti preporučam čitanje starih postova i drugih podataka koje možeš naći u knjigama ili na netu.


 

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #5 u: Svibanj 02, 2005, 11:34:00 prijepodne »
Veeeelika je razlika izmedju morske i slatkovodne akvaristike i ako
zelis uspjesan morski akvarij trebas odvojiti dosta vremena za
proucavanje i to se ne da nabrzinu.

Prvi korak ti je sve dobro dobro prouciti.

http://reefkeeping.com/

Na ovoj gore adresi imas online casopis za morsku akvaristiku. Pocni citati od pocetka (2002.) kolumne Douga Wojtczaka.



Od tamo je i ovaj mali dio:



Protein Skimming
                 
Protein skimming is one of the more popular
                    and effective forms of filtration.An advantage of protein
                    skimming is the ability to remove organics and waste material
                    from the aquarium before they begin to be broken down by the
                    biological filter.

                 
The process of skimming involves the following:

                 

                 


                   
                     
                     
                   
                   
                     
                     
                   
                   
                     
                     
                   
                   
                     
                     
                   
                 
·Water and large
                        amounts of air are injected in to a columnar shaped device.
·The air and saltwater
                        are forcefully mixed together, creating bubbles.
·The bubbles become
                        coated with organics and proteins (adsorption), creating
                        foam (or skimmate.)
·The foam rises up
                        the column into a collection cup, located outside of the
                        aquarium, where the organics and proteins are removed
                        from the water.


                 
Another advantage to protein
                    skimming in the reef aquarium is that the mixture of air into
                    the saltwater increases the amount of oxygen in the water,
                    which, in turn, is beneficial to the health of the aquarium
                    inhabitants.



Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #6 u: Svibanj 03, 2005, 08:45:00 prijepodne »
Što se tiče informiranosti, stari sve jako dobro zna jer sam već bio s njim u jednom centru za akvaristiku, sve je već vidio, zna šta ga čeka.. naime aq je kupljen prije dvije godines namjeromnamijenjen morskom akvariju, ja sam se onda trebao seliti u torino pa se brinuti o svemu tome, ali selim se tek ovog ljeta, pa cu se ja brinuti o svemu tome.. već sam ga uhodao u akvaristiku kad sam mu u predvorje bolnice namjestio caymana 230, sa skalarima, guppy, ... ma sve te lagane ribice, tako da ga on sam čisti i brine se o njemu, tj. mene zove na tel. da me pita kako da nešto uradi..tako da sam sve radim on samo financira.. bili smo u tom centru i odlučili se da namjestimo akvarij sa živim kamenjem,cjene počinju od 50 - 70Eur po komadu,do350 - 400 Eur po komadu s organizmima na sebi, ribe se kreću odAmphiprion percula - Clownoko 55 Eur, pa sve do 6000 Eur (pričam o ribama za akvarije do 1000 - 1500L), ostale ribe te, njihove cijene koje dosežu 20 000 Eur vam neću spominjati.. naime dućan je specijaliziran za morsku akvaristiku, ogromno velik, i daje garanciju na puno riba, a neke su i osigurane...
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #7 u: Svibanj 03, 2005, 10:50:00 prijepodne »
55 eura clown,pa kaj taj čisti pere i održava kuću,a na kraju večeri ti izmasira noge? Po meni je to malo preveć tu kod nas su oko 150 kuna znači 20 eura.
Zagreb/Hrvatska

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #8 u: Svibanj 03, 2005, 11:21:00 prijepodne »
U Budimpešti su 80 Kn ocellarisi. Percule nisam vidio.
 

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #9 u: Svibanj 03, 2005, 11:25:00 prijepodne »
Znam da je previše, u tom dućanu sve košta puuno skuplje, ali oprema im je ful kvalitetna ali iskupa..
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #10 u: Svibanj 03, 2005, 11:52:00 prijepodne »


Ako novac nije u pitanju probuši akvarij i napravi sump ispod njega. U sump onda možeš ubaciti neki jači skimmer. Što veći i što bolji skimmer ti stane to bolje. Od kvalitetnih i skupih imaš npr. H&S skimmere www.hsaquaristik.de, a od vrhunskih i najskupljih imaš bubble kingove od Royal exclusiva http://www.royal-exclusiv.de/abschaeumer-Bubble-King.htm.


Ako samo namjerava držati ribeunutra dovoljna je i original rasvjeta. Ako želi imati koralje trebalo bi original rasvjetu zamijeniti T5 lampama ili HQI lampama. HQI nećeš moći smjestiti u originalni poklopac jer se jako griju. I T5 lampe dosta griju pa ćeš s poklopcem morati improvizirati kako bi spriječio pregrijavanje akvarija.


Dobra strana sumpa je što svu opremu možeš staviti dolje u njega, a u akvariju ostaviš samo overflow i povrat vode. Ako se odlučiš za sump trebaš povratnu pumpu iz sumpa do akvarija. Ako novac nije u pitanju kupi red dragon od royal exclusiva. Ako ti je to ipak preskupo ATK [url]http://www.sewatec.de/Pumps/Powerheads/ATK/?osCsid=cd9e8b735 d0c59313526e3e2124338b2[/url]ima odlične pumpe koje su tihe, pouzdane i troše malo struje. Dovoljna ti je i njihova najslabija povratna pumpa MP 5536. U obzir dolaze i Deltec pumpe koje nisam osobno isprobao, ali dosta su hvaljene.


Razdijeli povrat barem na dva izlaza u akvariju i neće ti trebati nikakvi powerheadovi unutra koji bi naruživali izgled akvarija.
 

Offline cosmo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 832
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #11 u: Svibanj 03, 2005, 12:07:00 poslijepodne »


šta T5 lampe griju više od T8 kolko ja znam da je obrnuto da su T5 hladnije,dugotrajnije i sl.
Zagreb/Hrvatska

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #12 u: Svibanj 03, 2005, 12:10:00 poslijepodne »
Hmm malo pre skupo za tako mali akvarij, čak razmišljam i o tome da to kupim pa jednog dana možda mi bude za veći akvarij.. za te royal exclusive mi je pričao u tom dućanu..ali za lampe nije, rekao je da ih ima baš za živo kamenje i koralje ali da su standardne i idu normalno u svaki akvarij..
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #13 u: Svibanj 03, 2005, 12:12:00 poslijepodne »
Sto nije najmanji bubble king prejak za tu litrazu? Opcenito, u
literaturi nalazim da sto se tice skimminga da "bigga iz betta" nije
pravilo i da je overskimming los. Ne znam, dakle, pitam!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #14 u: Svibanj 03, 2005, 12:13:00 poslijepodne »
Originalna rasvjeta ti je preslaba za koralje.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #15 u: Svibanj 03, 2005, 12:25:00 poslijepodne »
Nisam mislio na originalnu rasvjetu, nego na specijalnu rasvijetu koja je standardna, tj. da ulazi u bilo kakav poklopac a ovisi samo o dužini tj. nema modificiranja oko poklopca..
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #16 u: Svibanj 03, 2005, 12:29:00 poslijepodne »


Skimmer je glavna stvar morskog akvarija. Pretpostavljam da literatura o kojoj pričaš nije nekog novijeg datuma.


Što veći, što jači, što bolji skimmer. On nikako ne može škoditi akvariju. Ne znam što to loše skimmer radi da bi škodio. On izvlači organski otpad prije nego što se raspadne u amonijak, prozračuje akvarij itako ubacuje kisik, izbacuje CO2 te time stabilizira pH.


Priče da prejako skimmanje vadi plankton nelogične su. U akvariju i tako nema ni približno dovoljno planktona da bi nefotosintetički koralji samo preživjeli od njega, a kamoli rasli i razmnožavali se. Fotosintetički koralji koje je danas moguće držati u akvariju uopće ne trebaju nikakav plankton. On im može koristiti, ali nije presudan da bi rasli i razmnožavali se.


S druge strane, ako imaš jak skimmer možeš puno hrane trpati u akvarij bez straha od zagađenja vode pa i planktona za koralje. Sve morske ribe navikle su cijeli dan nešto jesti. One nemaju doručak, ručak i večeru nego stalno nešto jedu. Ako imaš jak skimmer slobodno im ubaciš malo hrane kad god prolaziš pokraj akvarija. Ako nemaš, onda ćeš ubacivati malo hrane, ribe će biti gladne pa će im imunitet pasti, razbolit će se, izgubit će boju...


U svakom slučaju, ako se nekome učini da skimmer prejako radi i da to šteti akvariju (ne znam kako) može ga staviti na timer da radi svega nekoliko sati dnevno.
 

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #17 u: Svibanj 03, 2005, 12:38:00 poslijepodne »
Mislave, može malo detaljniji opis skimera? djelovi, materijal.. kako funkcionira - precizno.. da li je samo on dovoljan za filtraciju akvarija? da li treba uz njega neki filter?
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #18 u: Svibanj 03, 2005, 13:13:00 poslijepodne »


Skimmer je vrlo jednostavan uređaj. To ti je cijev koja može i ne mora biti prozirna i koju treba napuniti sitnim balončićima i vodom. Što ima više balončića, što su oni sitniji i što je njihovo vrijeme kontakta s vodom duže to je skimmer učinkovitiji. Ako je proziran onda lako možeš vidjeti koliko je dobar. Cijev skimmera treba biti neprozirna od balončića i bijela kao mlijeko


Na površinu balončića hvataju se hidrofobne tvari koje onda kroz vrat skimmera u obliku prljave pjene izlaze van i skupljaju se u čaši skimmera.


Ako imaš dobar skimmer ništa ti više osim živog kamenjai dobrog protoka za filtaciju akvarija ne treba po mom mišljenju. AKo staviš neki filter koji će mehanički "filtrirati" vodu spriječit ćeš skimmer da te komadiće mehaničke nečistoće izbaci van. Oni će na toj spužvi truliti i kvariti kvalitetu vode.


Imaš ljudi koji uz nabrojano imaju filter s aktivnim ugljenom, s hrđom koja skida fosfate, koji primjenjuju zevit metodu pa onda još imaju filter sa zeolitom...


Sve ove ostale stvari možeš ako hoćeš dodati naknadno. Međutim najbitnije je da osnovnu konstrukciju i opremu napraviš što boljom, a kasnije ćeš lako dodati druge elemente filtracije prema potrebi i želji.


Ja u svom akvariju nemam nikakvog drugog filtera osim skimmera i živog kamenja koje se brine za biološku filtraciju.
 

Offline Moris Popovic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
    • http://www.2advanced.com
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #19 u: Svibanj 03, 2005, 13:33:00 poslijepodne »


Ok, odlučeno za skimmer, nema filtera, mislim da bi aktivni ugljen bio nepogodan zato jer ako živo kamenjevodi bilološku filtraciju, aktivni ugljen veže na sebe neke kemijske elemente, pa ih oduzima kamenju za učinkovit rad, te elemente veže na sebe i pošto znamo da ugljen u prirodi ima najviše kemiskih spojeva, stvara druge elemente, spojeve koji možda živom kamenju ne odgovaraju..mislim, to je moja logika o fltraciji (mehaničkoj, s ugljenom) kad se spaja sa biološkom (prirodnom).. a spužva je čisti gnoj, tj. te bakterije tako funkcioniraju, kao gnoj..


skimmer je izvan akvarija ili unutar? za moj 150l akvarij je dovoljna jedna pumpa? koji protok TI preporučuješ?!!
TORINO/ITALIJA
Svaki auto je lijep ali Ferrari je Ferrari

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #20 u: Svibanj 03, 2005, 17:18:00 poslijepodne »


Aktivni ugljen nije loša stvar, ali u Hrvatskoj nema kvalitetnog. Ovi koje mi možemo kupiti puštaju fosfate u vodu, a to ne želiš. Vjerujem da u Švicarskoj možeš kupiti bolje npr. rowin.


Skimmer stoji izvan akvarija. Ako ne želiš imati sump onda gledaj hang on modele. Ako napraviš sump onda imaš puno veći izbor i možeš ih staviti unutar sumpa.
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #21 u: Svibanj 03, 2005, 21:42:00 poslijepodne »
Ne znam za one cijene koje si naveo. Inače percula clownovi su obično 20-tak eura, obični ocellarisi 15-tak, a ima popriličan izbor u rasponu do 150 eura (barem u Austriji).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #22 u: Svibanj 04, 2005, 11:25:00 prijepodne »
Branko, ti imaš T5. Griju li više od T8?
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Molim savjete i prijedloge!!!!!!
« Odgovori #23 u: Svibanj 04, 2005, 21:33:00 poslijepodne »
Rekao bih da ne, jedino su manje, pa ih imam više strpano na istom prostoru (rezultat= više wata i nešto više grijanja).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!