Ožujak 29, 2024, 07:33:38 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: filter za ribnjak  (Posjeta: 7765 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tomy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
filter za ribnjak
« u: Travanj 27, 2004, 08:52:00 prijepodne »


Pozdrav svima


Planiramnapravitivrtni ribnjak vel.2 X 2m, pa me interesira kakav filter i koje jačine bi mi trebao?
Koprivnica / Hrvatska

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
filter za ribnjak
« Odgovori #1 u: Travanj 27, 2004, 11:14:00 prijepodne »
ja mislim da na www.zajac.de mozes naci informacije o tome. Oni prodaju tu opremu, pa na osnovu njihovih filtera možeš saznati kakv filter trebaš sagraditi. Jedini je problem sto je sajt na njemackom...
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline Tomy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 104
filter za ribnjak
« Odgovori #2 u: Travanj 30, 2004, 13:27:00 poslijepodne »
OK. Hvala na odgovoru. Dobio sam neki filter sa nastavcima za razne vodoskoke. Protok vode mu je 800-1000l/h. to bi trebalo biti dovoljno.
Koprivnica / Hrvatska

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
filter za ribnjak
« Odgovori #3 u: Travanj 30, 2004, 14:47:00 poslijepodne »
Negdje sam čitao da je dobro taj filter izdić sa dna da ne skuplja baš svu prljavštinu (lišće i slično) da se ne zaštopa. Činimi se također da su ga ljudi s nečim znali zaštiti (žičane košare i sl.) iz istog razloga. Imam doma onaj mali serin priručnik za ribnjake, možeš ih naći u zoo-shopovima, možda ima tamo nečeg što bi ti pomoglo.
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
filter za ribnjak
« Odgovori #4 u: Svibanj 03, 2004, 11:15:00 prijepodne »


Ja sam za ribnjak tih dimenzija i dubine 80 cm koristio filter AquaEl Pond Maxi filter i pumpu AquaEl 3000. Poljske su proizvodnje, potrošnja struje je 30W, protočnost max=3000 litara na sat i visina dizanja h=150 cm. Našao sam ih u Osijeku po cijeni od 800 kn komplet filter i pumpa što je naspram ostalih poznatih proizvođača jako povoljno. Rade neprekidno već četiri godine i jedino što filter treba čistiti tri puta godišnje a na pumpi je crkla turbina. Novu sam kupio za 70 kn! Sad sam ih premjestio u ribnjak od 6 kubika i na izlaz pumpe stavio crijevo i priključio ga na vanjski filter ručne (nožne!?) izrade. I dalje sve radi bez frke ali mi se čini da je malo preslab protok. Čini mi se da ću staviti još jednu takvu pumpu da mi vodopad izgleda kako bi trebao.


Pozdrav!


Crni
Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline Kole

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
filter za ribnjak
« Odgovori #5 u: Svibanj 03, 2004, 12:13:00 poslijepodne »


imas koju slikicu ribnjaka, vodopada i okoline? :) da vidimo kak to izgleda?


i kako si napravio filter? s cime si ga napunio?


di si kupio pumpu i filter u osijeku?
 

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
filter za ribnjak
« Odgovori #6 u: Svibanj 27, 2004, 13:23:00 poslijepodne »


Na zalost, nemam uopce foto aparat tako da slike nemam niti jedne jedine!


Izrada filtera: Kupio najvecuPVC posudu za cvijece koju sam pronasao u trgovinama. Trazio sam cetverokutnu ali sam nasao okruglu promjera oko 60 cm i visine oko 50 cm. Na gornjem dijelu (oko6-8 cm odgornjeg ruba posude)probusio rupu za dovod vode i PVC cijevima od 40 mm za kanalizaciju spojio s dnom posude. Donji rub cijevi je oko 5-7 cm od samog dna kako bi voda mogla prolaziti be prevelikog otpora. Na dno prvo ubacio okomito iste te cijevi izrezane na komade od 10 cm (radi skupljanja veaih komada smeaa) i na to stavio izrezani komad komarnika (mreze za komarce). Na mrezu stavis izrezane PVC cijevi za elektricnu instalaciju (one rebraste zute boje). Promjer mojih je 20 mm izrezanih u komate od 5 cm. Ukupno sam izrezao oko 20 m cijevi. Na vrh svega slozio sam pet komada onih PVC vreca za krumpire i postavio par komada kamenja da to sve drzi zbog protoka vode. Sad smo dosli do 10-12 cm od gornjeg ruba posude. Tu sam opet izbusio rupu da napravim izlaz iz filtera i opet uzeo cijevi za kanalizaciju i jedno koljeno i to spojio tako da mi voda iz cijevi dolazi na pocetak malog vodopada i preko kamenja se prozracuje i vraca u ribnjak. Na kraju sam pri dnu posude izbusio jos jednu manju rupu na koju sam montirao slavinu jer imam dosta cvijeca u vrtu pa ga zalijevam vodom iz filtera koja je puna hranjivih tvari. Cvijece i povrce u vrtu raste kao ludo. Najbolja rajcica i salata u susjedstvu! Supruga me je nagovarala da to nekako sakrije da se ne vidi pa sam ovo proljece na vrh filtera postavio obicni lavor s zemljom za cvijece i nekim puzavcima, brljsanom ili sto je vec to. Raste kao ludo i filter prekrasno cisti vodu. Filter cistim jednom ili dva puta godisnje otkad zalijevam cvijece.


AquaEl filter i pumpu sam uzeo u Dogi tradeu u Hutlerovoj ulici.


Kad sve to nacrtam, postaviti cu ovdje da se vidi kako to izgleda. Jedna slika vrijedi vise nego tisucu rijeci.


Pozdrav !
Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !