Ožujak 28, 2024, 09:28:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Skoljka-koja i smije li u aq?  (Posjeta: 10914 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Skoljka-koja i smije li u aq?
« u: Veljača 18, 2011, 21:54:39 poslijepodne »
Ljudovi, trebam pomoc, bio mi danas muz na pecanju i donio mi je skoljku, moram priznat da mi je skroz fora, al ne znam koja je  i smijem li ju staviti u hladnovodni aq!
ima li itko iskustva?

http://i1084.photobucket.com/albums/j414/Picek21/Imgp2316.jpg

hvala puno!!
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline tikky2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 377
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #1 u: Veljača 18, 2011, 22:18:36 poslijepodne »
ne.. školja podiže tvrdoću vode...

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #2 u: Veljača 18, 2011, 22:34:34 poslijepodne »
ok, hvala...  ;)
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #3 u: Veljača 18, 2011, 22:54:11 poslijepodne »
jel to živa školjka?
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #4 u: Veljača 19, 2011, 08:35:44 prijepodne »
ja mislim da je, Pan. kad sam je takla,zatvorila se. i otvara se i zatvara povremeno. citala sam negdje da su skoljke super filtrati stetnih stvari i da po nekoj teoriji cak omeksavaju vodu. sad ne znam vise kaj da radim, nece dugo jos biti ziva, pa moram brzo reagirat!!!  :jupi:
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #5 u: Veljača 19, 2011, 10:32:01 prijepodne »
ja mislim da može, bila je jednom davno tema o živim školjkama u aq...
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #6 u: Veljača 19, 2011, 11:57:16 prijepodne »
Zanimljiva mi je ova tema pa sam malo istraživala može li i u toplovodni... Nažalost odg, je ne jer ne podnose temp. veće od 24, ali da - jako dobro "čiste vodu".. Eventualno u suptropski, ali hladnovnodni definitivno da. Corbicual sp je školjka koja se baš i prodaje kao akvariski organizam, no nisam ju nigdje u ZG vidjela.

Pripazi na bolesti školjkaša: martelioza, bonamioza, haplosporidioza, mikrocitoza, perkinsioza, iridoviroza...

Zaista teško na internetu nalazim opise ovih bolesti, kao slike, pa mislim da je dobro da se 985plavi oglasi u vezi ovoga.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #7 u: Veljača 19, 2011, 12:15:29 poslijepodne »
suer, skoljkica je unutra, a aq je hladnovodni... hvala vam, ako jos ima iskustva, dobrodosla su!!
 :zagrljaj:
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #8 u: Veljača 19, 2011, 19:53:51 poslijepodne »
školjka koja je izvađena iz prirodnog vodotoka svakako treba proći karantenu u koju bi se preventivno stavio nekakav lijek širokog spektra
naime, one mogu biti potencijalni nositelji kojekakvih parazita i raznih beštija

dakle, slatkovodna školjka iz naših vodotoka može u hladnovodni, dapače, ali NE prije nego se provede karantena od najmanje 10 - 14 dana!

nemoj se igrati s time!

i da, ljuštura hladnovodne školjke može ostati u akvariju bez problema jer hladnovondnim ribicama porast tvrdoće vode koju bi ona eventualno uzrokovala doista ne smeta!

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #9 u: Veljača 19, 2011, 20:22:11 poslijepodne »
Boom, hvala ti puno!! da si mi barem rekla prije. :zagrljaj:
bila je niti 24 h u aq, ja se duboko nadam da nije ostavila posljedica. :dead:
dakle, ajmo ovak. moze li skoljka donijeti nesto dobro akvariju i ribicama? ak ne, mislim da nije  vrijedna toliko truda.. sorry na iskrenosti, al nemam ju gdje drzat sljed 14 dana (osim u zdjelici)... pa ako je samo kao ukras, mislim da nis od nje onda....  :(
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #10 u: Veljača 19, 2011, 21:25:27 poslijepodne »
Picek, mogu ti ja posuditi aq od 5 L, zračnu pumpu i filter za nju. NEMOJ JU UBITI. Baš bi bilo fora da bar netko od nas ima školjku u akvariju. Nadam se da ću i ja uskoro jer su stvarno korisne.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #11 u: Veljača 19, 2011, 22:01:47 poslijepodne »
glupo pitanje: kak skuzit jel skoljka ziva ako je stalno zatvorena?  jel stoji teorija da ako je zatvorena je ziva?  :-[
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #12 u: Veljača 19, 2011, 23:16:50 poslijepodne »
stavi ju na jedno mjesto u zdjelici i zapamti ga. kad se vratis za sat-dva ak je se pomakla ziva je a ak nije mozda je samo lijena??  :D

EDIT: evo na jednom forumu covjek napisao ovo:
...I would pull him and give him a sniff...if it smells like seafood starting to go bad he's a goner.
« Zadnja izmjena: Veljača 19, 2011, 23:26:13 poslijepodne od c.e.z »

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #13 u: Veljača 20, 2011, 00:14:38 prijepodne »
Imao sam školjkicu iz Mrežnice neko vrijeme u akvariju sa mrežničkim ''polubiotopom''. Obično bi se ukopala u pjesak a sutradan bih je pronašao na drugom mjestu također ukopanu. I tak svaki dan bih ju nalazio na drugom mjestu. Vratio sam ju u Mrežnicu, što priznajem nije baš akvaristički odgovorno. Tješi me to što je sve što je bilo u tom akvariju a nije došlo iz Mrežnice, tretirano Hipermanganom prije postava.
Uglavnom, nisam znao da li u akvarijskim uvjetima ima dovoljno za papati pa sam ju pustio.

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #14 u: Veljača 20, 2011, 10:03:02 prijepodne »
da, ona se nije nikamo micala u ta 23h. samo se potpuno zatvorila... i to je to od reagiranja. :punch:
a ne mogu je posnjofat (mislim, mogu :D) al necu tim  nista dobit jer mi to iz rijeke smrdi i ovako i onako... za morsku bi mozda i skuzila, al za slatkovodnu, tesko....  :rolleyes:
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline doc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: split
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #15 u: Veljača 20, 2011, 10:41:40 prijepodne »
Ja sam prije 2 godine kada sam bio na rijeci Krki, ulovio par školjki  i ubacio u ribnjak .Školjke su se razmnožavale bez problema ,ali su ih kornjače došle glave jer su ih sve potamanile.

Osobno sam skeptičan kada treba držati školjke u akvariju jer pošto su filteri u prirodi mogu svašta pokupiti i tako u akvarij donijeti nove bolesti .

Vidio sam prije dva dana u zoo hobyu Nemo u splitu da se prodaju nekakve školjkice , ali su puno skupe ,oko 70 kn. Da li itko zna šta o tim školjkama !

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #16 u: Veljača 20, 2011, 11:06:35 prijepodne »
hah, s obzirom da je bila već 24 sata u akvariju - ako je bila bolesna... -?

no, nemoj je nikako ubiti (ako je živa) - radije je pusti u prirodu natrag (hja, iz nje je i došla!?) ako je već nemreš ili ne želiš držati

na tebi je odluka!

Offline moby12

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Našice
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #17 u: Veljača 20, 2011, 12:27:02 poslijepodne »
ja sam takve školjke navato prije 3 godine na nekom potoku, i bez problema su mi bile u tlopovodnom akvariju  :D
kolko sam skužio one se kreču po noći i to nešta jako malo  i nisu imale nikake bolesti ni ništa šta bi ribicama škodilo!
e da, al problem je ak crkne u akvariju jako smrdi,  :dead:  ja sam svoje odma dao frendu a kod njega još dan danas žive u toplovodnom  :)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #18 u: Veljača 20, 2011, 12:54:45 poslijepodne »
Ima školjaka koje žive i po 150 g.  :D Ova Picekina sa slike ak' ima 10 cm vjerojatno ima oko 40 g. Školjke najduže žive a kad krepaju, najčešće krepaju od gladi.  :dead:

http://www.weichtiere.at/english/bivalvia/naiads.html


Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #19 u: Veljača 20, 2011, 13:45:00 poslijepodne »
Ja sam prije 2 godine kada sam bio na rijeci Krki, ulovio par školjki  i ubacio u ribnjak .Školjke su se razmnožavale bez problema ,ali su ih kornjače došle glave jer su ih sve potamanile.

Osobno sam skeptičan kada treba držati školjke u akvariju jer pošto su filteri u prirodi mogu svašta pokupiti i tako u akvarij donijeti nove bolesti .

Vidio sam prije dva dana u zoo hobyu Nemo u splitu da se prodaju nekakve školjkice , ali su puno skupe ,oko 70 kn. Da li itko zna šta o tim školjkama !
   ispravak 40 kn ti je skoljkica u nema :D

Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #20 u: Veljača 20, 2011, 13:45:54 poslijepodne »
Ja sam prije 2 godine kada sam bio na rijeci Krki, ulovio par školjki  i ubacio u ribnjak .Školjke su se razmnožavale bez problema ,ali su ih kornjače došle glave jer su ih sve potamanile.

Osobno sam skeptičan kada treba držati školjke u akvariju jer pošto su filteri u prirodi mogu svašta pokupiti i tako u akvarij donijeti nove bolesti .

Vidio sam prije dva dana u zoo hobyu Nemo u splitu da se prodaju nekakve školjkice , ali su puno skupe ,oko 70 kn. Da li itko zna šta o tim školjkama !
   ispravak 40 kn ti je skoljkica u nema :D
i dobar su filter   :up:

Offline Picek23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 190
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #21 u: Veljača 20, 2011, 14:26:50 poslijepodne »
hvala svima na savjetima. ;)
skoljkica  je trenutno u malom sesterokutu od 5l, na testiranju jel ziva ili ne. ako se pokaze zivom, stavit cu je u aq, pa cemo vidjet kak ce se ponasat unutra... :up:
ipak je vec bila unutra, kao sto kaze boom, pa mislim da je za neko sranje to bilo dovoljno... al samo da vidim je ziva da ju ne stavljam mrtvu da usmrdi aq...
ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije nista uradio, i shvatit ce kat-tad da ne zna sto je HLAD...

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #22 u: Veljača 21, 2011, 09:34:44 prijepodne »
Ako je školjka cijelo vrijeme zatvorena - živa je jer nakon smrti popuste mišiči i bude malo otvorena cijelo vrijeme.

Ako ju držiš u čistoj vodi umrijet će ti od gladi pa ju drži u akvarijskoj vodi u kojoj ima planktona.

Na žalost školjke su prenosioci mnogih parazita pa nije najuputnije držati školjku iz prirode u akvariju posebice jer školjke nisu "Očišćene od parazita" a nemoguće ih je očistiti jer su preosjetljive na večinu antiparazitarnih lijekova...

Ja sam isto za iznesen prijedlog da se školjka vrati u prirodu.

Offline enigma1986

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1305
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Trogir -Ciovo-Dalmacija
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #23 u: Veljača 21, 2011, 12:49:08 poslijepodne »
Ako je školjka cijelo vrijeme zatvorena - živa je jer nakon smrti popuste mišiči i bude malo otvorena cijelo vrijeme.

Ako ju držiš u čistoj vodi umrijet će ti od gladi pa ju drži u akvarijskoj vodi u kojoj ima planktona.

Na žalost školjke su prenosioci mnogih parazita pa nije najuputnije držati školjku iz prirode u akvariju posebice jer školjke nisu "Očišćene od parazita" a nemoguće ih je očistiti jer su preosjetljive na večinu antiparazitarnih lijekova...

Ja sam isto za iznesen prijedlog da se školjka vrati u prirodu.
   a one pet shpo skoljkice jel su one nosioci kakvih gadoszi :D

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Skoljka-koja i smije li u aq?
« Odgovori #24 u: Veljača 21, 2011, 12:59:27 poslijepodne »
pet shop ..... pa.....  8)