Travanj 25, 2024, 09:10:55 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Koje ribice u akvarij?  (Posjeta: 9782 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Koje ribice u akvarij?
« u: Veljača 24, 2011, 23:29:40 poslijepodne »
Dakle,planiram hladnovodni akvarij,96 l.
Imam doma jednu zlatnu ribicu staru oko godinu dana.
Voljela bi uz nju imati teleskope,crvenkapice i mozda jos pokoju zlatnu.
Takoder,zanimaju me koje vrste malenih ribica mogu u hladnovodni,nesto tipa neonki?
Sto staviti i koliko njih?
Dali je potreban grijac? Hvala  :)

Offline duba555

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 267
  • Spol: Ženski   Lokacija: vt
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2011, 01:35:39 prijepodne »
ako planiras staviti grijac, onda to nije vise hladnovodni akvarij.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2011, 08:59:59 prijepodne »
s obzirom na litražu, nemaš veliki izbor
naime, zlatne ribice (sve koje si nabrojala su zlatne ribice različitih varijeteta!) trebaju puno prostora za plivanje i pravilan razvoj i rast,
a kako narastu velike, taj prostor im vrlo brzo postane premalen!

dakle, u taj akvarij bih ti preporučila najviše još jednog karasa ili šubunkina (klasični oblik zlatne ribice) - što bi bilo najbolje, ili
dvije fancy ribice (dakle, loptasti oblik zlatice po izboru)
uz nju nabavi kojeg puža jabučara i ribicu koja će ti čistiti dno - misgurnusa (piškora, "jeguljicu")
to bi bio to!

drugih ribica kod nas na tržištu za hladnovodne akvarije nema (a rijetko ćeš i nešto vani naći)!
sve prijedloge za nešto drugo ako ti netko dade, smatraj neozbiljnima!

grijač ti za zlatne ribice nije potreban, jedino zimi i to samo ako imaš u prostoriji gdje će biti akvarij, velike oscilacije temperatura između noći i dana - tada ga namještaš na 20 stupnjeva i
on će noću održavati tu temperaturu

a s obzirom da vidim da, iako imaš zlaticu, relativno malo znaš o njima - budi dobra i pročitaj na našem portalu članak o zlatnima - tu su ti navedeni osnovni podaci koje bi morala znati o njima!

sretno!

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #3 u: Veljača 25, 2011, 22:25:20 poslijepodne »
Hvala ti na odgovoru!
Imam doma jednog karasa (zaboravila sam napomenuti). Sta nije preporucljivo uzimati teleskope s njima ili je bolje onda ove fancy vrste? I jos me samo zanima,ovaj puz jabucar,koliko ih uzeti? Strah me da da se previse ne razmnoze  :D. Mislim da cu ipak uzeti ovaj od 112 l,razlika je samo 30 kn..

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #4 u: Veljača 26, 2011, 22:18:24 poslijepodne »
ako ćeš uzimati ovaj veći akvarij, lijepo nabavi još jednog karasa ili šubunkina i bit će sjajna ekipa!

teleskopići su malo premirni za te krampuse, i ako ih se već međusobno miješa, to bi trebao biti jako veliki akvarij - da ovi "klasični" mogu divljati, a "mirni" se mogu ukloniti...

što se tiče jabučara - možeš slobodno uzeti 4-5 - da barem dobiješ jedan par i onda imaš stalni podmladak (i previše, vidjet ćeš...)

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #5 u: Veljača 26, 2011, 23:46:38 poslijepodne »
evo i mene d amalo unesem nemira ;)

Naime ja sam imao  hladnovodni sa  gambuzijama i  to je šljakalo neko vrijeme.. ne sjecam se  vise previše osim da  su bile  napast, inace ljudi kazu da  kako su zivorotke  imas problema  sa konstantnim  množenjem, no istini za volju  ženka koju sam ja imal  je     fino   smazala kompletne mrijestove  ako ju bas  nisam  fizicki  sprijecio u tome...   interesantan i divlja riba... vvjerojatno bi  maltretirali  zlaticu.. no to je jedino hladnovodno  sitno za sto sam  cuo... 

HEHE, i ne me  napasti sad, ovo  stvarno je jedan neozbiljni prijedlog   ;)

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #6 u: Veljača 27, 2011, 00:10:28 prijepodne »
Gambuzije su hladnovodne ribice? One bi pasale?

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #7 u: Veljača 27, 2011, 00:30:03 prijepodne »
gambusia  afins  podnosi  temperaturu  od  12-29 celzija, nemam  pojma kakve  bi bile  sa  zlaticama i  bojim se da   ti  kombinacija  tog tipa nebi  ispala  solidno, no one  su koliko  znam jedine  manje hladnovodne  ribice, inače njih ima   i  kod nas  po jezerima i u  kompletnom jadranskom  slivu...   a čak ti postoji ili je postojalao u   zakonu o gradnji zakon da   se u slučaju  iskapanja  jame koja  se natapa  vodom  dulje od  dva tjedna  mora ili vaditi  voda ili ubaciti gambvzije  da  bi  pojele  ličinke  komaraca...  dakle izdrzljive  ribe jedino sto su stvarno divlje... tuku s ei ganjaju i  bojim se da  bi neka  fensy zlatica ostala osakacenog repa u sekundi...  



« Zadnja izmjena: Veljača 27, 2011, 00:33:12 prijepodne od Smilas »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #8 u: Veljača 27, 2011, 20:37:27 poslijepodne »
smilas, sa nisi sam rekao da je ovo bio krajnje neozbiljan prijedlog, dala bih ti opomenu!
ovako ti je ovaj puta oprošteno - i molim te, nemoj ubuduće se zezat na taj način!
naime, bio si ozbiljno svhaćen, bez obzira na napomenu, a to je uvijek potencijalni problem kod ovakvog zezanja!

dakle NE gambuzije u nikakav akvarij, pogotovo ne sa zlaticama!
ne samo što su mali agresivci već jednostavno NE idu u akvarij (makar možda ima ljudi koji se ne bi složili - bili
bi prilično nedosljedni - sve one više-manje, nakon pokušaja držanja u akvariju budu preseljene ili u jezerca
ili (što je naročito "krasno")  puštene u prirodu gdje su totalni agresivci jer ne spadaju u naš riblji svijet!)

ako ih hoćete držati - slobodno, ali u jezercima!

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #9 u: Veljača 28, 2011, 02:09:12 prijepodne »
neozbiljan je odgovor zato sto gambuzije  ne bih sa zlaticama, no to je  bio moj odgovor  na  pitanje: " Takoder,zanimaju me koje vrste malenih ribica mogu u hladnovodni,nesto tipa neonki?",  drzi ih nekoliko  ljudi u akvariju i nije to neki problem i ne treba raditi dramu oko  toga.. no  nisu ni neka sreća meni osobno...  Tako da   bi molio da mi se ne prijeti  opomenom jer sam odgovarao na jedno od  postavljenih pitanja, zaključivši da  su to jedine sitne nabavljive hladnovodne ribice za koje sam  čuo, ali sam isto tako napomenuo da ih iz osobnog iskustva ne preporučam ni same..   Jako mi je  žao što to ako je i kako je moj odgovor  protumacen ne odgovara moderatorima ovog foruma, no on nije  bio  "neozbiljan" u  onom "šestisamrazredikopamnos" stilu, več zato  što makar nudi   odgovor na jedno od njenih pitanja ne  nudi i razriješenje. To je jedna od opcija, čak mi se čini i jedina dostupna sitna alternativa, to što je ja ne preferiram i relano ne preporučam  to ne znaci da ne može biti  suvislo primejnjena (čak sam  voljan navesti nekoliko forumaša koji su je  lijepo primjenili u nekoliko setinga).  No kako se radi o zdravoseljačkirečeno neobojanom gupiju, onda je vrlo lako zaključiti da  za njih  kao i za   gupije  akvariste  nakon  nekog vremena i iskustva za istu vrstu napusti interes.  A sad, ako me se nakon ovog ili prijašnjih odgovora može, smije i želi sankcionirati i kako god to  bilo, molio bih da se to učini. Zahvaljujem na  obavijesti!  

« Zadnja izmjena: Veljača 28, 2011, 02:53:23 prijepodne od Smilas »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #10 u: Veljača 28, 2011, 07:45:56 prijepodne »
dakle, tvoj je uvrijeđeni odgovor upravo potvrda moje teze - ovjde se mnogo toga krivo shvati i protumači!
tako je i tvoj odgovor protumačen kao da gambuzije mogu ići u hladnovodni SA zlaticama....

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #11 u: Veljača 28, 2011, 12:52:11 poslijepodne »
Ne nije Potvrda teze da se nesto krivo shvaća, makar je to jasno i ne osporavam to, nego dodatno ukazivanje na to da je moj drugi post u potpunosti odignoriran s tvoje strane a u njemu sam upozorio na to da nisu za zlatica kombinaciju no neću jos i oftopiciti, eto ja sam rekao sto sam znao i upozorio...  nadam se da je barem sad sve shvaceno kako treba ;)
« Zadnja izmjena: Veljača 28, 2011, 12:57:10 poslijepodne od Smilas »

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #12 u: Veljača 28, 2011, 23:40:36 poslijepodne »
Zbilja se nisam nadala da ce moja tema pokrenuti "lavinu".
No,nadam se da je to rijeseno.
Danas sam vodila vrlo zanimljiv razgovor s frendicom.
Ja: koje imas ti ribice u akvariju?
Ona: A imam ti ih oko 30-tak.
Ja: a koji akvarij?
ona: od 56
Ja: sta im nije to maleno?
Ona:ma nije ne,ja im cistim stalno onaj pijesak
ja: a koje ribice imas?
ona:ma imam ti neonke i karase i rekla je neku vrstu jos,mislim kometa?
ja:ma kako imas neonke s karasima kad su jedni toplovodni a jedni hladnovodni?
ona: ma oni idu skupa,znam ja s ribicama
ja:ali citala sam na netu i po forumu da oni nemogu skupa jer..
ona:ma daj pa valjda znam kako idu ribe imam ih od 1.osnovne.

Malo kasnije tokom razgovora ona: meni sve ribe uginu ili se pojedu,samo mi ovaj cistac ostane.
 :down:

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #13 u: Ožujak 01, 2011, 00:24:18 prijepodne »
pouka je dakle, ne mjesati  hladno i toplovodnu  ribu, i pazljivo kod odabira... stvarno ima ljudi an forumu koji ce ti drage volje pomoci, iskreno uz zlatice  nemoj vise nisata staviti, naravno tu se  vodi  Babyboomovim savjetom o  ostatku riba, dakle  cistacu i pužima, i pogledaj malo akvarije po forumu, dobro  složeni akvarij od 96 litara sa svega par   zlatica može izgledati ko grom! 

Inace,  sto se tice velcina i kombiniranja, u ovom slucaju sitnije toplovodne ribe, ja sam  recimo uvidio  da mi je ugodnije promatrati slozeni akvarij sa ribama odprilike iste velicine.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #14 u: Ožujak 01, 2011, 04:23:42 prijepodne »
khm, a što je s kardinalom - Tanichthys albonubes, nije li to mala hladnovodna ribica?

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #15 u: Ožujak 01, 2011, 07:52:36 prijepodne »
kardinali podnose temperature od 10 do 25/26 stupnjeva, ali su najsretniji ipak kod viših temperatura
kod nižih temperatura su mirnije, gotovo da hiberniraju...
i ne smatraju se hladnovodnima

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #16 u: Ožujak 01, 2011, 09:21:56 prijepodne »
Uuuuuu, za njih ne znam, nisam ih bas vidio za kupiti, a i nisam znao da podnose hladnu vodu. Interesantno...
« Zadnja izmjena: Ožujak 01, 2011, 09:25:59 prijepodne od Smilas »

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #17 u: Ožujak 01, 2011, 10:34:52 prijepodne »
ma kad gledaš u literaturi onda vele da podnose te temperature, ali
kad sam ih gledala u Njemačkoj i Austriji, a tamo ih se relativno često može naći, rečeno mi je (priznajem, privukle su me jer su
slatke...) da iako podnose niže temperature, ipak trebaju biti u grijanim akvarijima, s puno biljaka, i da nikako ne idu
zajedno sa zlaticama ...

možda bi bilo zgodno oblikovati akvarij baš samo s njima - sigurno bi bilo vrlo lijepo i atraktivno...

Offline bedemgrad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 262
  • Spol: Muški   Dob: 57
  • Lokacija: Našice, Croatia
    • http://www.bedemgrad.hr
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #18 u: Ožujak 01, 2011, 10:56:39 prijepodne »
Kardinala, Tanichthys albonubes ili White Mounting Minnows imaš u Osijeku, u Pet Centru. Cijena 9,50 kn po komadu ali su ribice premlade, premale su. Trebalo bi ih još par tjedana ostaviti bez prodaje da se malo "ugoje".
Nasice/Croatia
Glasujte za mene !!!!
Ne možete Vi od mene toliko puno tražiti koliko ja Vama mogu puno obećati !

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #19 u: Ožujak 01, 2011, 16:54:31 poslijepodne »
Hvala vam svima na savjetima i odgovorima. Ipak,malo sam sve pomijesala.. Evo sto bi ja voljela staviti pa mi molim vas recite jos jednom dali je to u redu ili da koga ne stavljam,i koliko od svakoga?
Karasi
Teleskopi
Puz jabuka (jesu dovoljna 2? Nebi htjela da mi bas pretrpaju cijeli akvarij svojim potomstvom :))
Nekog hladnovodnog cistaca
Pajcolanku

Imam doma jednog karasa starog oko godinu i nekoliko mjeseci,postoji li mogucnost da se ponasa agresivno prema drugim ribicama? Takoder,citala sam za biljke i sve to,biljke jos neznam koje cu jer ih navodno sve pojedu.. Ali sto se tice supstrata odlucila sam se za zemlju,cini mi se nekako najbolja i najjeftinija.. Kakva su vasa iskustva?

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #20 u: Ožujak 01, 2011, 18:03:43 poslijepodne »
Uz svog karasa, mislim da mozes uzeti jos jednog karasa ili shubunkina, fancy ribice nemoj uzimati jer jar ce karas biti brzi. Unutra mozes staviti 4-5 jabucara. Od biljaka unutra mogu ici crypte, anubiasi,microsorumi i valsineriju, a za njih nije potrebna harnjiva podloga.
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #21 u: Ožujak 01, 2011, 23:16:36 poslijepodne »
Puz jabuka (jesu dovoljna 2? Nebi htjela da mi bas pretrpaju cijeli akvarij svojim potomstvom :))

jabučari liježu jaja u gnijezda izvan vode, u akvariju obično na poklopcu, tako da se lako uklone ako ne želiš podmladak.

Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #22 u: Ožujak 01, 2011, 23:55:13 poslijepodne »
nemoj stavljati hranjivu podlogu, a pogotovo zemlju jer bi moglo bit svasta, karasi i ostale zlatice jako puno kopaju po sljunku i sve ispremecu. sto se tice bilja i hranjive podloge za anubiase i kripte ti  ne treba.

Offline andreadea

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Ženski   Dob: 31
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #23 u: Ožujak 02, 2011, 10:13:35 prijepodne »
Oh,pa super,jos manje troska  :-[
Samo,nije mi jasno,iz cega onda oni rastu i crpe sto im je potrebno? -?
I jos bi samo nes priupitala,oprostite sto gnjavim
Rasvjeta. Dakle,akvarij 112 l. Napravila bi sama poklopac nekako drveni ili nesto,pa stavila u njega lampe jer je akvarij kad se kupi bez njega. Ove akvarijske lampe su mi jako skupe pa sam od toga odustala,kupila bih neke stedne,samo od koliko i koliko njih? Koliko da budu odmaknute od dna?

Offline rebeka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 196
  • Spol: Ženski   Dob: 27
Odg: Koje ribice u akvarij?
« Odgovori #24 u: Ožujak 02, 2011, 16:36:31 poslijepodne »
Oh,pa super,jos manje troska  :-[
Samo,nije mi jasno,iz cega onda oni rastu i crpe sto im je potrebno? -?
I jos bi samo nes priupitala,oprostite sto gnjavim
Rasvjeta. Dakle,akvarij 112 l. Napravila bi sama poklopac nekako drveni ili nesto,pa stavila u njega lampe jer je akvarij kad se kupi bez njega. Ove akvarijske lampe su mi jako skupe pa sam od toga odustala,kupila bih neke stedne,samo od koliko i koliko njih? Koliko da budu odmaknute od dna?
One ti se zavezu za kamen (anubias microsorum), a neke zapiknes u kamenicce (crypta, valsinerija), ja mislim da bi ti bile dosta tri stedne lampe 20w 6700K, ali neka iskusniji odgovore.
:police: FBI :ninja: Riboobavještalac :ninja: