Travanj 25, 2024, 19:34:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: moj prvi akvarij..početnički 300 lit  (Posjeta: 4504 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« u: Ožujak 11, 2015, 20:54:07 poslijepodne »
..da predstavim svoj aqua..
..dimenzije malo čudne..90x58x58  dxšxv..nisam mogao birati..takvog samga dobio..staklo
..sve ostalo je diy...
-polopac drveni lakiran nekoliko premaza..sa stražnje strane otvori za rasvjetu i crijeva..
-rasvjeta diy..LED..klasične LED sijalice,grlo E27..4 kom cold white 5W lumene ne znam..3kom warm white lumene ne znam..
-započeta izrada nove rasvjete,led chipovi..po 10W..miješano CW i WW
-filter diy..po uzoru na jednog člana foruma,od kanalizacijskih cijevi..nije lijep,ali odrađuje posao izvrsno za sad..mediji-gruba spužva,pa paket akvarističke vate,keramič.valjci,aktivni ugljen,paket akvar.vate..pumpa 1400L/H
-pozadina,stiropor premazan nekoliko puta masom za fugiranje,pa epoxy smolom i posipan pijeskom i kamenčićima..
-podloga, ''običan pijesak'' ispiran 1000000 puta..dok nije bila skroz bistra voda,na njega sitni šljunak (kamenčići) također ispiran 1000000 puta..kćer ubacila nešto školjkica..supruga nešto kamenja.. ;) ;)
-grijač 300W
..trenutno u cikliranju..još nema stanovnika..još nema bilja..

svi savjeti i preporuke dobrodošli  :zagrljaj: :zagrljaj:


Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #1 u: Ožujak 11, 2015, 21:27:19 poslijepodne »
par slika..nisu baš neke kvalitete..

Offline kova.aq.

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: ZG
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #2 u: Ožujak 14, 2015, 21:38:34 poslijepodne »
dobra dubina . Svašta bi se tu dalo sa biljkama poigrat

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #3 u: Ožujak 18, 2015, 11:28:17 prijepodne »
mali update...novi stanari (čitaj PRVI)...
..6 skalara i 8 pink zebrica...grm anubiasa..i nešto malo...hmm..mislim da se zove cryptocorina...molim da me netko nauči pravilan naziv bilja koje imam... :-[ :-[ :-[

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #4 u: Ožujak 18, 2015, 11:36:47 prijepodne »
kaj, 7 dana cikliranja i to bez bilja  :question: i vec su ribe unutra  -?

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #5 u: Ožujak 18, 2015, 12:15:46 poslijepodne »
Tak je to kad se savjeti skupljaju na fb :)

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #6 u: Ožujak 18, 2015, 12:16:41 poslijepodne »
ne...bio je oko 3 tjedna  u cikliranju..samo štoga nisam predstavio ranije  ;) ;)
..dio vode stavljen iz zacikliranog..dio filter materijala iz zacikliranog...

..ribama je 4. dan danas..sve je normalno..aktivne su..zdrave..žderu ko lude..zasad sve 5.. 8) 8)

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #7 u: Ožujak 18, 2015, 12:22:13 poslijepodne »
Tak je to kad se savjeti skupljaju na fb :)

sorry frende..jako teško da ćeš mene vidjeti na fb..pogotovo da poslušam savjete od te ''strašno inteligentne'' fb populacije..naime imam profil tamo,ali se ne koristim njime...

..svi savjeti kojih se pridržavamsu od jednog starog akvariste koji se time bavi oko 50-ak god..štoviše u rodu smo..morao sam odlučiti-dali slušati njegove savjete (uvijek je imao predivne akvarije i ribe i travu) ili savjete drugih...zasad sam odlučio slušati njega.. pa ako ja budem crna ovca od svih njegovih ''učenika'' tokom prošlih 50 ak god..onda k vragu..onda ću slušati tuđe ssavjete..
..nedaj bože da sam kao magarac..uvijek želim poslušati svačiji dobronamjerni savjet..dapače..to i očekujem od ovog foruma..savjete,razmjenu iskustva..prijateljstvo..i svaki dan naučiti nešto novo..  :up: :up: :up:
« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2015, 12:25:57 poslijepodne od zoky.bj-kr »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #8 u: Ožujak 18, 2015, 14:06:17 poslijepodne »
da si napisao da je 3 tjedna sad ne bi raspravljali o tome. Ne kuzim to skrtaranje na bitnim informacijama. Inace, ako si vec slusao starog akvaristu i imas tu pristup forumu, ima ducana, kaj nisi odmah stavio i nekakvog bilja unutra. Nema razloga da cikliras bez bilja niti ima razloga kaj se tice bilja, da ne bude unutra od prvog dana. Cikliranje akvarija se radi zbog riba.

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #9 u: Ožujak 18, 2015, 17:13:29 poslijepodne »
 :up:
sve ok..''my bad..'' ...
..jednostavno nisam bio u mogućnosti bilje staviti odmah..jednostavno,tako je ispalo..i sad kako je-je .. :-X :-X

..zasada je sve ok..valjda će tako i ostati..
..jedna info..moj ''savjetnik''..recimo nikada nije ciklirao! :hmmm: :hmmm:nije ciklirao akvarij..imao je koliko ja znam zacikliran filter..bilje je xy puta stavljao kasnije..nakon riba..puno puta i prije riba..nisu ga brinule vrijednosti vode (tvrdoća,kiselost..)ali oduvijek je voda iz prirode (čisti potok,jezero,zdenac,izvor)..,nikada iz pipe!! ja imam tu sreću da mi je izvor 48 m od kuće..vode na pretek..izvrsne pitke čiste vode  :up: ... i uvijek mu je sve uspijevalo..ribe..bilje..uz minimalni trud..i minimum kemije u aqua..jedino gnojenje bilja ponekad... :ultimate:
..dan danas je u akvarastici..bavi se uzgojem i prodajom..ima svoje manje pet shopove (podravina-bjelovar)..

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #10 u: Ožujak 18, 2015, 22:02:12 poslijepodne »
Ona biljka je cryptocoryne crispulata čisto da imaš informaciju, i ne bi bilo loše staviti nešto hranjivo pod korjen. Po slikama mi se čini da su neki listovi na anubiasu propali i bilo bi ih dobro srezati.

Nema smisla ulaziti u raspravu oko tog kolege akvariste kome je sve bilje uspjevalo bez puno truda jer nepoznanica je o kojim biljkama se radi. Crypte, echinodorusi, anubiasi i slično može rasti skoro da jednom godišnje dođeš pogledat akvarij. Isto tako i sa nekim ribama. Dok neke druge biljke traže, pa recimo ne toliko strašno truda koliko dobre uvjete.

Ali da se mi vratimo na tvoj akvarij, osobno moram priznat da se malo bojim od vode iz prirode. Bilo bi me strah ne pokupit kakve parazite i sredit ribe. Ne želim ništa tvrdit jer nemam iskustva s bilo kakvom izvorskom vodom ali eto to mi je palo na pamet. 100 puta može bit u redu ali 101 put može bit za$#b. Inače naša voda iz pipe je sasvim dobra za 95% biljaka koje želimo držati.
Daj sredi rasvjetu i ubaci još bilja
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #11 u: Ožujak 19, 2015, 20:36:03 poslijepodne »
..mali update...
..još nekoliko novih stanara...5 malih ancistrusa..i 3 skoro odrasla trichogastera..
..malo poštucan bubani anubias i crypte..koje su izgleda osuđene na propast ovaj put  :'( ..vidjet ćemo još koji dan..)

..sve slikano mobitelom pa su slike loše kvalitete..uživo je puno lijepša pjesma..
« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2015, 20:42:22 poslijepodne od zoky.bj-kr »

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #12 u: Studeni 23, 2015, 21:02:37 poslijepodne »
mali update...
dosta novih stanara..
trenutno stanje...7 skalara..3 trichogastera..2 silver sharka..5 ancistrusa..7corydorasa..4 pinkice..4 neonkice crvene...oko 17 crvenih švertova...jedan par zelenih švertova..
jedno leglo malih ancistrusa!!! otpr 35-50 kom...sada su oko 45 dana...
nešto novog anubiasa...limuna...

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #13 u: Studeni 23, 2015, 21:08:56 poslijepodne »
malo slika

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #14 u: Studeni 23, 2015, 21:39:36 poslijepodne »
još malo...

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #15 u: Studeni 23, 2015, 21:45:06 poslijepodne »
..još..

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #16 u: Studeni 23, 2015, 21:47:57 poslijepodne »
...i još..

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #17 u: Studeni 23, 2015, 22:00:57 poslijepodne »
sve slike slikane mobom pa nisu neke kvalitete...potrudit ću se napraviti kvalitetnije pa ih predstaviti..
-trenutno ''othranjujem'' leglo ancistrusa...35-50 kom otpr...to mi je drugi mrijest..prvi nažalost nisam uopće skužio..primjetio sam tek kada su malci počeli izlazit iz panja..tada je bilo već prekasno..bivali su pojedeni..jedan po jedan..sada su odvojeni u malom posebnom akvariju i napreduju odlično..
..ovi crni (mramorni) skalari su par..Harpun i Elza  :P :P  ..mrijeste se otpr svakih 20-25 dana..ali nemam uvjete da ih odvojim pa to nisam ni učinio..jajašca izdrže otpr 24 h i bivaju pojedena..pretežno od strane samih roditelja..
PITANJE-zna li netko kako razlikovati silver sharkove? muško-žensko...imaju li kakvih vidljivih obilježja?
...filter koji sam ranije predstavio..diy projekt..rastavljen je i očišćen prvi put nakon 8 mjeseci rada!!! niije pokazivao nikakve tragove umora nego čisto iz dosade!!protok je bio kao i prvi dan..voda i dalje kristalno čista..započeo izradu dodatne rasvjete ali projekt je malo zapeo(zauzet poslom itd...) uskoro će biti dovršeno pa predstavim..
..eto..malo sam se raspisao..dugo me nije bilo pa mi se jezik razvezao.. :P :P
pozz svima

Offline bobi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 77
  • Spol: Muški   Lokacija: skopje,macedonija
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #18 u: Prosinac 06, 2015, 19:28:26 poslijepodne »
 :klap:kriptokorina usteriana mnogu ubava treva, ja bi popunil napred dno so cryptocoryne wendtii i uste nekoj koren i prava izivancija

Offline LikssOn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 856
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #19 u: Prosinac 06, 2015, 20:19:59 poslijepodne »
sve slike slikane mobom pa nisu neke kvalitete...potrudit ću se napraviti kvalitetnije pa ih predstaviti..
-trenutno ''othranjujem'' leglo ancistrusa...35-50 kom otpr...to mi je drugi mrijest..prvi nažalost nisam uopće skužio..primjetio sam tek kada su malci počeli izlazit iz panja..tada je bilo već prekasno..bivali su pojedeni..jedan po jedan..sada su odvojeni u malom posebnom akvariju i napreduju odlično..
..ovi crni (mramorni) skalari su par..Harpun i Elza  :P :P  ..mrijeste se otpr svakih 20-25 dana..ali nemam uvjete da ih odvojim pa to nisam ni učinio..jajašca izdrže otpr 24 h i bivaju pojedena..pretežno od strane samih roditelja..
PITANJE-zna li netko kako razlikovati silver sharkove? muško-žensko...imaju li kakvih vidljivih obilježja?
...filter koji sam ranije predstavio..diy projekt..rastavljen je i očišćen prvi put nakon 8 mjeseci rada!!! niije pokazivao nikakve tragove umora nego čisto iz dosade!!protok je bio kao i prvi dan..voda i dalje kristalno čista..započeo izradu dodatne rasvjete ali projekt je malo zapeo(zauzet poslom itd...) uskoro će biti dovršeno pa predstavim..
..eto..malo sam se raspisao..dugo me nije bilo pa mi se jezik razvezao.. :P :P
pozz svima
Kako razlikovat muskog i zenskog ancistrus-a, i kakvi uslovi moraju biti da bi se razmnozili?

Sent from my Lead 1i using Tapatalk


Offline aldyn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #20 u: Prosinac 06, 2015, 21:58:23 poslijepodne »
sve slike slikane mobom pa nisu neke kvalitete...potrudit ću se napraviti kvalitetnije pa ih predstaviti..
-trenutno ''othranjujem'' leglo ancistrusa...35-50 kom otpr...to mi je drugi mrijest..prvi nažalost nisam uopće skužio..primjetio sam tek kada su malci počeli izlazit iz panja..tada je bilo već prekasno..bivali su pojedeni..jedan po jedan..sada su odvojeni u malom posebnom akvariju i napreduju odlično..
..ovi crni (mramorni) skalari su par..Harpun i Elza  :P :P  ..mrijeste se otpr svakih 20-25 dana..ali nemam uvjete da ih odvojim pa to nisam ni učinio..jajašca izdrže otpr 24 h i bivaju pojedena..pretežno od strane samih roditelja..
PITANJE-zna li netko kako razlikovati silver sharkove? muško-žensko...imaju li kakvih vidljivih obilježja?
...filter koji sam ranije predstavio..diy projekt..rastavljen je i očišćen prvi put nakon 8 mjeseci rada!!! niije pokazivao nikakve tragove umora nego čisto iz dosade!!protok je bio kao i prvi dan..voda i dalje kristalno čista..započeo izradu dodatne rasvjete ali projekt je malo zapeo(zauzet poslom itd...) uskoro će biti dovršeno pa predstavim..
..eto..malo sam se raspisao..dugo me nije bilo pa mi se jezik razvezao.. :P :P
pozz svima
Kako razlikovat muskog i zenskog ancistrus-a, i kakvi uslovi moraju biti da bi se razmnozili?

Sent from my Lead 1i using Tapatalk
Muski ancitrus ima velike bodlje na glavi, dok zenka ih nema ili su skroz mali :)

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #21 u: Veljača 19, 2016, 20:56:12 poslijepodne »
moje najiskrenije isprike što kasno palim... :zagrljaj: :zagrljaj:
duuuugooooo me nije bilo ovdje..isprike..
kako razlikovati ancistruse?  kao što je kolega napisao..muški ima ''bodlje'' , mesnate izrasline po glavi..a ženka (bar kod mene) nijedna nema..moj Medo uživa sa 4 ženke u 300 lit..a uskoro će dobiti još društva..oko 5 kom još..i još jednog muškog kolegu..
a uvjeti...hmmm..kod mene ništa posebno..sami su se sparili i izmrijestili..s tim da sam ja morao obavezno odvojiti jajašca jer imam 7 velikih skalara i silver sharkove pa pojedu sve..
kada su položili jajašca odvojio sam muškog i jajašca u manji aqua (20-ak lit) sa grijačem,raspršivačem i spužva filterom..
položili su jaja u rupu u panju,tako da sam cijeli panj samo prebacio,PAZEĆI DA JAJAŠCA NE BUDU U NIJEDNOM TRENUTKU NA SUHOM
muški obavezno sa jajašcima jer on ih u biti ''othranjuje'' ... kada su malci počeli izlazit iz panja sami onda sam Medu vratio nazad u matični aqua..i to je to..kada su potrošili žumancanu vrečicu,počeo sam davati hranu..tablete za ribe dna..listiće..TIKVICU (tamanili k'o ludi)..oko 50-ak kom othranio...dio prodao..dio poklonio..dio ostavio sebi..
fascinantno u svemu..bilo je oko 6-7 kom albino!! a meni i Medo i ženke mu,su crne (smeđe) boje

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #22 u: Veljača 19, 2016, 21:53:59 poslijepodne »
...i zaboravio sam reći...potrebno je imati u aqua gdje se planira mrijest, nekakvu pećinu..špilju..ili sl (kokosov orah..on boji vodu :roll: :roll:)..po mogućnosti neovisnu od pozadine ili podloge..čisto da se može premjestiti u drugi aqua ako zatreba..kao kod mene panj :D :D
može čak poslužiti i flašica od tekućeg jogurta :klap: :klap:  moji su je ignorirali..valjda je presvijetla (bijela je)..

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #23 u: Veljača 20, 2016, 09:52:01 prijepodne »
Ako u akvariju imaš dva ili više muška ancitrusa , dominantni mužjak će imati "rogove" (izrasline ) po glavi a ovi drugi ih neće imati ili će biti vrlo mali kako ne bi došlo do tučnjave od strane dominantnog mužjaka .

Offline zoky.bj-kr

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Spol: Muški   Lokacija: krapina-bjelovar
Odg: moj prvi akvarij..početnički 300 lit
« Odgovori #24 u: Veljača 20, 2016, 22:13:07 poslijepodne »
Nisam znao..
Ali ovi ostali (ostale) nemaju niti minijaturne..pa sam pretpostavio da su sve zenke..
Sad sam u dilemi..staviti jos kojeg muskog ili ne??
Danas je stiglo drustvo..8 kom..manjih..od kojih je jedan albino..jos su premali da bi se razaznalo sta je sta..
ako bude koji muski,da ga ostavim ili ne?? Posto je to ipak Medin aqua..hehe