Travanj 20, 2024, 02:58:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Okrug malawi 200L  (Posjeta: 3959 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Slim_okrug

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Okrug malawi 200L
« u: Kolovoz 25, 2016, 12:04:59 poslijepodne »
Postovanje cijenjeni kolege. Iako do sada nisam imao doticaja s malawi ciklidima radim novi apartman i trebam nesto da mi onako da touch u prostoru. Posto imam morski i znam koliko truda i svega moram ulagat da bi sve to lipo islo prema naprijed sada sam se odlucija za mozebitno malo laksi posao u vidu ciklida ( ne omalovazavam ciklidne tankove ni malo ali mislim da je malo laksi od morskog ali mozda se i varam  :D ). Naime imam skrivenu simpatiju prema malawcima od pocetka pa eto odlucija san malo i tamo se oprovat. Dakle tank ce biti u mojoj kuci samo u drugom apartmanu te mi treba par smjernica.

Plan je sljedeci. Imam tank zapremnine 200 L 80x50x50 dxvxs. Od rasvjete cu koristit led trake 5630 plave i bijele ( koliko sam svatio ne vole bas puno svijetla ). Za filter sam se odlucija Haqos ex1200 koliko sam cita jako dobre recenzije za zbilja pristojne novce. Pozadinu ne mislim koristit znaci samo nekakav lipi kamen i kvarcni pijesak. Filtracija ako sam dobro razumija treba ici od vrha prema dnu u filtru dakle spuzva, bio rings i bio balls. Treba mi savjet oko odabira ribe za taj postav. Mislija sam tipa red zebre i one zute ne znam sada ime i jos nesto s njima. Ako imate nekakve linkove da malo procitam bija bi zahvalan.

Suma sumarum trebam tank ( imam sve osim filtra i riba ) koji je jako jednostavan za odrzavanje a ujedno i efektan. Unaprijed hvala svima na odgovorima.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #1 u: Kolovoz 26, 2016, 15:15:01 poslijepodne »
Ovako... Nisam iskusan kao neki ovdje, ali mogu ti napisati kako sam ja to napravio. Moj akvarij je mrvicu veći od tvog (220 l), ali mislim da je to slično kad se gleda koliko riba može ići unutra. Ja sam stavio ove ribe:
  • 6 red zebri
  • 6 labeotropheus trewavasae west thumbi is
  • 6 melanochromis cyaneorhabdos maingano
  • 6 cynotilapia sp. "hara"
  • 2 ancistrusa (ostali su mi od prijašnjeg biljnog akvarija)
Mislio sam staviti još 6 labidochromis caeruleus (pretpostavljam da su to te žute kojima ne znaš ime) ali nekako mi se čini da je ovo sasvim dovoljno. U mojoj temi sam postavio video pa možeš vidjeti kako to izgleda.

Što se tiče filtracije, imam Haqos EXPRO 1200 i moram priznati da sam jako zadovoljan s njim. Imam ga već 3 godine jedini mali problemčić koji sam imao je "slinjenje" vode na ulaznom i izlaznom ventilu ali to sam riješio tako što sam oko gumica omotao silikonsku traku koju vodoinstalateri koriste za brtvljenje.

Što se tiče ostatka, pijesak sam kupio u Bauhausu (ili Pevecu, nisam siguran) granulacije 0,6 do 0,8 mm, a ukrasno kamenje u MBM-u u Lučkom. Kupio sam skoro 30 kg kamenja i mislio da će mi biti previše, ali kad sam ga postavio shvatio sam da sam mogao još koji kamen uzeti.

Za rasvjetu sam iskoristio dvije LED trake u cijevima sa eBay-a (http://www.ebay.com/itm/Blue-White-LED-Underwater-Aquarium-Lamp-Fish-Tank-LED-Submersible-light-Tube-Bar-/391407038448). Uzeo sam dvije po 40 cm i to samo bijele (ima RGB, bijelo-plave i hladno bijele). Ne znam kako bi akvarij izgledao da sam uzeo plavo-bijele, ali meni je ovako sasvim u redu :) Prije tih cijevi sam isto probao sa LED trakama, ali stalno su mi se odljepljivale zbog vlage pa sam odustao od njih. Ove dolaze sa "suction cups" (ne znam kako se to zove na hrvatskom) ali ja sam ih još dodatno zalijepio silikonom za kupaonu. Ne znam je li zbog rasvjete ili ancistrusa ali stvarno nemam problema s algama.

Eto, to su moja iskustva. Ponavljam, nisam baš nešto iskusan ali znam koliko je meni značilo što mi je Iskra davala savjete pa eto...
« Zadnja izmjena: Kolovoz 26, 2016, 15:21:28 poslijepodne od sasha »

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #2 u: Kolovoz 26, 2016, 15:19:56 poslijepodne »
E da... Osim navedenog, na videu možeš vidjeti da imam pumpu za cirkulaciju koja je usmjerena prema površini. Ispočetka ju nisam imao ali ribe su se dosta zadržavale oko površine pa sam se prepao da im fali kisika. Otkad sam stavio tu pumpu, više to ne rade. Pumpu sam isto uzeo preko eBaya: http://www.ebay.com/itm/JVP-101A-SunSun-800-GPH-3000L-H-Wavemaker-Powerhead-Aquarium-Circulation-Pump-/400965344217

Offline Slim_okrug

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #3 u: Kolovoz 26, 2016, 15:28:57 poslijepodne »
E hvala na odgovoru. Pripa san se da je i ovde zamrlo kao u morskom dijelu foruma. Da u pravu si labidochromis caeruleus su zuti koje sam mislija. Upravo sam pogleda video i to je otprilike to samo ja bi jos malo vise kamenja od tebe ali u principu to je to. Eto kad sve stavim u pogon onda idu slike prvo moram apartman sredit a rusenje krece u 10 mjesec tako da tank nece prije sijecnja ali ja kao ja volim sve prije procitat i znat sta me ceka. Svako koliko cistis filter ? Nadoljevas ishlapljenu vodu s nasom domacom iz pipe, mislim ne treba nikakav deklorinator  ? Da li treba osim hranjenja jos nesto dodavat u tank jer sam cita da neki i malo soli stavljaju. Zasto ovo pitam jer ovaj tank ce bit iskljucivo za goste da im damo malo malawi ljepote te mi je bitno da ne moram svaki 3 dan cistit.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #4 u: Kolovoz 26, 2016, 18:43:09 poslijepodne »
Što se čišćenja tiče, vodu mijenjam oko 25 litara svakih 10 dana.

Filter nisam čistio otkad sam pokrenuo akvarij negdje u 5. mjesecu (iako sam trebao već) ali protok je i dalje sasvim solidan.

Vodu stavljam direktno iz pipe. Nikakve preparate ne koristim, a mislim da tako radi većina ljudi ovdje.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #5 u: Kolovoz 26, 2016, 18:46:02 poslijepodne »
Inače, što se tiče održavanja Malawi je pravi preporod nakon biljnog akvarija. Tamo stalno treba gnojiti, pa onda šišati biljke... Netko to voli ali meni se nije dalo. A ribe su ionako prekrasne. Kako je netko rekao - malawi ribe su najbliže morskima, a bez zajebancije koju imaš oko morskog :)

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline Filio

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 99
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #6 u: Kolovoz 27, 2016, 14:50:45 poslijepodne »
Prije par godinaje kolega s foruma je bio u financijskoj gabuli(poznat je,necu ga imenovat).Prodao je more i od mene napunio aqa Malawcima.Rekao je da se nece odreci akvaristike.Kaze da je ovo ful vizualno najslicnije moru.Malawi aqa ti je najslicniji moru,a 39x je jeftiniji + 37x jednostavniji za odrzavanju.
Ja puno na mjesecnoj bazi putujem i nemam vremena se na dnevnoj bazi zajebavati s aqa,zato ti je to idealno.
Imam aq 560 l(Bura sve rijesio).Prckas kad te volja,nisi rob aqa.Uzmes ribe od Baice i "prst u uvo"...

Offline Slim_okrug

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #7 u: Kolovoz 27, 2016, 15:31:32 poslijepodne »
Decki hvala na odgovorima. To je to sta trazim. Moja prva i prava ljubav je more ali mislim da su malawi jako jako atraktivni. Uz malo muke imas prekrasan komad prirode u kuci. Posto imam veci morski reef mislim da ce ovo biti dosta jednostavnije a i kudikamo jeftinije od reefa.

Nego malo sam gleda filtre i naletija na ovo. Po review od korisnika ispada jako dobar filter. Sta misle iskusniji ?

https://www.amazon.com/4-Stage-External-Canister-Sterilizer-Aquarium/dp/B00896IILA

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #8 u: Listopad 16, 2016, 20:22:43 poslijepodne »
Slim, filter si vjerojatno riješio... kako ti je sve to ispalo? Daj koju slikicu da vidimo kako napreduje  ;)
><((((º>

Offline Slim_okrug

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #9 u: Studeni 14, 2016, 13:43:41 poslijepodne »
Riki nisan jos nista rjesija  :D. Naime radovi su jos u tijeku a dosta me financijski iscrpilo jer se uvik nesto novo otvori ali mislim da cu u konacnici sastavit malawi za taj apartman. Dakle dimenzije ce biti 140x30x60 duzina x dubina x visina. Sta se tice filtracije i tu sam prominija misljenje. Dakle radit cu overflow box kao na morskome i sump koji je biti napravljen s pregradama tako da ide u prvu spuzva drugu bio rings 3 ugljen i cetvrta povratna pumpa. Uzet cu newjet 3000 a cijevi od povrata cu provuci suprotno od preljeva tako da ce to glumiti stream. Sve u svemu kada upogonim naravno da cu vas o svemu obavijestiti  :up:

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: Okrug malawi 200L
« Odgovori #10 u: Studeni 14, 2016, 21:51:54 poslijepodne »
Zašto samo 30 dubina? Ako nisi limitiran prostorom proširi ga, nećeš se pokajat.... po meni je to za malawce usko...