Ožujak 28, 2024, 22:48:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mali Jadran daleko od mora...  (Posjeta: 84754 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #25 u: Svibanj 22, 2009, 21:20:20 poslijepodne »
   OK!
Na ovom linku imaš lijepih slika jednog našeg fotografa sa imenima organizama.
http://dalibor-andres.from.hr/uw/uw_ostalo_01.htm
Želim ti sreću! Javljaj kako napreduje!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Neobični filtraši!
« Odgovori #26 u: Svibanj 22, 2009, 23:20:17 poslijepodne »
Zsabi,
entuzijazam sa kojim pristupate upoznavanju podvodnog sveta Jadrana je za poštovanje. Fotografije koje nam pokazujete su dobre i edukativne! Evo par komentara: 

- Što se Jadranskih korala tiče (i tvrdih i mekih), bilo bi jako dobro da nam se javi neko od kolega sa većim iskustvom u održavanju ovih organizama u akvariju. Mogli bi sigurno da saznamo što šta zanimljivo. Nažalost, izgleda da nije baš vrlo verovatno da će se tako nešto dogoditi u najskorije vreme....

-„Perjasti crv“ na trećoj i četvrtoj fotografiji i nije crv, već sesilni (!) puž iz porodice Vermetidae. Vrlo verovatno se radi o vrsti Vermetus (Serpulorbis) arenarius – dijagonala „smotane“ i krivudave krečnjačke cevi ovog puža može premašiti i 15cm. Iz ove cevi umesto očekivane peruške, osim nekog drugog tkiva, često se može videti da viri par prepoznatljivih rogova puža! Vašu sumnju u tom pravcu ste i pomenuli u najnovijem dopisu! I ovi organizmi se hrane filtriranjem vode. Nikada mi nije bilo jasno kako ove životinje mogu da sakupe dovoljnu količnu hrane u moru, a da ne raspolažu nekim uočljivim priborom -„hvatalicom“ za takvu aktivnost! Kakvu god tehniku primenjuju (čini mi se da sam čitao da čestice hrane lepe pomoću sluzi),siguran sam da ova može dobro funkcionisati samo u vodi koja je baš bogata hranom! 

- Organizam na drugoj fotografiji je tek pravi „ekskluzivitet“ (mada u prirodi ovi organizmi uopšte nisu retkost!). Radi se o sesilnom raku – filtrašu (!!) - vrsti iz porodice Balanidae, roda Balanus. Viđao sam ih i sa ljušturama prečnika osnove i oko 10cm. Ako me sećanje ne vara, najveći primerci su bili na oklopima morskih kornjača! I ovi organizmi se hrane tako što hvataju sitan plivajući plen. To čine dlakavim ekstremitetima koje izbacuju iz kupaste krečnjačke ljušture i kojima intenzivno zamahuju dok love!

Opaska Crnog u vezi sa ishranom Jadranskih filtraša u akvariju je potpuno na mestu! U  akvarij ne treba ubacivati više ovakvih, krupnijih organizama (velikih perjasth crva, impozantnih plaštaša – Ascidacea, gore pomenutih organizama – videli ste da ni onaj Vermetus nije baš sitan!,..itd.). Ukoliko se to učini, te životinje će gladovati i postepeno propadati -ukoliko se naravno ne primenjuje odovarajuće prihranjivanje. Ovi organizmi su navikli na relativno obilje hrane. Generalno, voda u hladnijim morima je bogatija planktonom i drugim česticama hrane koje nosi vodena struja! Koliko sam upoznat, obezbeđenje adekvatne ishrane za slične organizme može da bude problem i u tropskim akvarijima. Najčešće je samo nekoliko perjastih crva srednje veličine u stanju da u „običnom“ Jadranskom akvariju pronađu dovoljno hrane i da budu zdravi - da na duži rok opstanu i da lepo rastu! Savet je: organizme filtraše „koristite samo kao začin“! Na raspolaganju su Vam zato neki drugi organizmi, recimo priličan broj vrsta lepih Jadranskih anemona koje će biti sasvim zadovoljne ako im samo jednom ili dva puta nedeljno među pipke spustite komadić mesa ribe, raka ili mekušca!

- Rak samac Pagurus (Eupagurus) anachoretus (ponajbolje fotografije) je prilično lep rak osrednje veličine. Relativno lako se može pronaći i u plićaku na kamenitoj obali, naročito ako je ova malo strmija. Ipak, moram da napomenem da sam ovu vrstu prestao da držim u akvarijima pre više od trideset godina! Jednostavno sam je „izbrisao“. Ne sećam se tačno razloga, morao bih da potražim neki zapis u akvarističkim dnevnicima. Možda je uzrok bio to što uzima samo (ili bar upadljivo preferira) hranu životinjskog porekla? I/ili su pravili značajnu štetu u akvariju? Postoje Jadranski rakovi, rakovi-kozice u prvom redu, ali i rakovi samci koji su bolji izbor za ulogu čistača u Jadranskom akvariju. Bezopasniji i efikasniji!

Ah, i ovo. Možda bi se moglo pokušati sa lepljenjem tvrdih Jadranskih koralčića za kamenje dvokomponentnim „reef“ lepkom. Ovakav lepak se sigurno lako može pronaći u akvarističkim prodavnicama kod vas.   

Pozdrav svima!



Offline ferenna007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: ZgB
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #27 u: Svibanj 22, 2009, 23:22:19 poslijepodne »
Predivne slike,zbilja je pravi naziv mali Jadran daleko od mora  :D fora  :)

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #28 u: Svibanj 27, 2009, 16:38:06 poslijepodne »
Evo me opet!

Napravio sam jos par slika o drugim organizmima. Ima jos nekih vrsti puzeva i jos jedan mali rak, koje nisam mogao dobro slikati.

Molio bi od vas determiniranje tih vrsti, jer od ovih jedino petrovo uho poznajem tacno.

velicina: 2cm



Njega sam slucajno donio, bio je u nekoj rupi, na kamenu sesilnog puza.
velicina: 1-1,5cm




Spomenuti puz Haliotis tuberculata (petrovo uho): (velicina 3cm)




I za kraj neki crv koji zivi u staroj cijevi nekog perjastog crva. Vjerovatno sam ga sakupio prslog ljeta, a sreo sam ga prvi put u akvariju nakon pola godine. Lijepo raste, izgleda da mu je sve OK. Pipke moze produziti i do 5-6cm.




Toliko za danas.

Pozdrav svima!
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 11:41:00 prijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ferenna007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: ZgB
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #29 u: Svibanj 27, 2009, 19:45:46 poslijepodne »
koje slikice  :klap:

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #30 u: Lipanj 02, 2009, 19:01:42 poslijepodne »
Ova tema počinje pomalo da liči na akvaristički atlas – Jadranski. Baš dobro! Evo par reči i o najnovijim fotografijama zanimljivih organizama – onoliko koliko znam o njima. Puževi sa lepim, šarenim (prilično varijabilnog kolorita) kućicama su pripadnici vrste Columbella rustica. Nažalost, o ovoj vrsti osim o veličini - ljuštura tek malo može da premaši 2cm i toga da je u pojedinim plićacima na kamenitoj obali Jadrana dosta čest – ne znam ništa. Prema prirodnim staništima, izgleda mi verovatnije je da je puž biljojed nego mesojed. Ali, ko zna? Vremenom ćete to, Zsabi, kao i druge detalje u vezi sa držanjem ove vrste u akvariju pouzdano utvrditi. Zanimjivi rak je, verovali ili ne, dalji rođak poznate i impozantne jadranske krabe Maja squinado! Međutim, maksimalna dužina tela ovog račića je dvadeset puta manja (!) - iznosi svega oko 1,5cm. Ime račića je Acanthonyx lunulatus. Nisam držao ovu vrstu. Ne viđa se baš često u moru, najverovatnije zbog toga što se ovakav kakav je vrlo teško opaža među bujnim algama, gde se obično skriva! Crv je pripadnik prilično krupne vrste Eupolymnia nebulosa, ili neke ovoj slične. Ove životinje u akvarij skoro uvek dospevaju neplanirano, ali mogu opstati godinama. Mislim da su korisni kao čistači. Njihovo telo je sakriveno u nekoj rupi, a u vidnom polju je samo snop lepljivih niti koje crv izbacuje. Ove niti deluju jako rastegljivo i pomoću njih crv vredno sakuplja čestice i komadiće hrane u okolini skrovišta. Pozdrav!   

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #31 u: Srpanj 20, 2009, 14:20:44 poslijepodne »
Evo me nakon veće pauze.
Radovi, koji su izgledali da se približavaju kraju, ipak su se podužili...
Ali evo rezultata:


Jučer sam već i preselio cijeli stari akvarij u ovaj novi, ali još nije lijepo uređeno (samo sam sve nekako ubacio).
Krajem ovog tijedna krećem na more, pa ću vam se javiti nakon toga.
Nadam se du ću imati šta pokazati.
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 11:45:45 prijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #32 u: Srpanj 20, 2009, 14:30:10 poslijepodne »
Ajde, glavno da je krenilo...  :klap: :klap:


Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #33 u: Srpanj 20, 2009, 16:28:35 poslijepodne »
    Fora mi je ovaj drveni natur izgled!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #34 u: Srpanj 21, 2009, 08:26:04 prijepodne »
    Fora mi je ovaj drveni natur izgled!

Hvala! Sam sam sve uradio osim čelika u ormaru. Još mi vrata nedostaju, ali me već ta sitnica ne spriječi u startu akvarija. ;)

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #35 u: Srpanj 21, 2009, 11:28:12 prijepodne »
   Koje je to drvo? Ariš? Baš me zanima kako će se ponašat kad sve bude u pogonu!
Kako ćeš riješit ove lampe, idu li gore reflektori, poklopac?

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #36 u: Srpanj 21, 2009, 13:34:00 poslijepodne »
Drvo je običan bor, lakirano bez boje.
U stvari ovaj ormar je od čelika (40x40mm, debljina materijala 4mm) sa drvenim omotom. Malo se vidi i na slici.
Sad je napunjen do 2/3 i izgleda sve OK.
Lampe su gotove, poklopca neće biti. Ostat će sve tako otvoreno, osim što ću staviti neki mali omot baš na fluorescentne cijevi, koje će usmjeriti vodoravne zrake svijetla prema vodi (malo sam komplicirano to napisao, ali ne mogu da nađem pravi izraz, možda "sjenilo").
Možda si baš to razumio pod "reflektorom".
Drvenu ploču (sa koje vise cijevi) mogu jednostavno gurnuti nazad prema zidu, jer sam ga pričvrstio sa elementima koje koriste kod ladica u ormaru. Nisam imao dosta mjesta iznad akvarija da se poklopac otvori prema gore pošto je soba u podkrovlju, pa sam tako izmislio  ;) Meni se dosad sviđa, nije me spriječio kad sam napunio akvarij, čak ni kad sam stavljao kamenje u vodu.
U početku sam inače i ja htio staviti zatvoreni poklopac, ali su mi savjetovali da ostavim što veći otvor na njemu zbog bolje izmjene gasova. E to je mogući najveći otvor :)
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #37 u: Srpanj 21, 2009, 13:46:50 poslijepodne »
   To je sve prva liga!
Da sjenilo će biti ok! Čisto da ti svjetlo ne tuče u oči!
Za osvjetljenje u akvariju nije toliko bitna jačina svjetla jer vjerojatno neće biti fotosintetičkih organizama.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #38 u: Srpanj 22, 2009, 12:43:03 poslijepodne »
Ma to sjenilo nije ni jednostavno...
Što se može kupiti (Sera, Juwel...)to se stavlja direktno na cijev, ali kod mene su cijevi toliko blizu jedan drugom, da nema mjesta za 2. Od jučer non-stop telefoniram, ali nigdje ne mogu naći taj materijal, koji bi trebao, da napravim sam.
Tojest maloprije sam našao jednu firmu gdje ima, ali samo u ploči od 2x1m. Nov izazov je da nađem nekoga, tko će mi rezati i saviti kako ja trebam.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZGoda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 329
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #39 u: Srpanj 23, 2009, 09:21:24 prijepodne »
Bilo je i onih reflektora sto idu preko dvije lampe...
Zagreb-Savica/Hrvatska

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #40 u: Srpanj 23, 2009, 10:27:48 prijepodne »
Ma to sjenilo nije ni jednostavno...
Što se može kupiti (Sera, Juwel...)to se stavlja direktno na cijev, ali kod mene su cijevi toliko blizu jedan drugom, da nema mjesta za 2. Od jučer non-stop telefoniram, ali nigdje ne mogu naći taj materijal, koji bi trebao, da napravim sam.
Tojest maloprije sam našao jednu firmu gdje ima, ali samo u ploči od 2x1m. Nov izazov je da nađem nekoga, tko će mi rezati i saviti kako ja trebam.


Tih sjenila za dvije lampe ima za kupit u ZG, Kalisto (Žaruljoteka)
link: http://www.zaruljoteka.com/kontakt.php


MALOPRODAJA:   Lička 31
                           10000 Zagreb
                           Tel: 01 6119 851
                           Fax: 01 6119 852
                           E-mail: [email protected]

RADNO VRIJEME: ponedjeljak - petak: od 09:00 do 17:00
                           subotom i nedjeljom ne radimo

NAČIN PLAĆANJA: gotovina i kreditne kartice

Imaju i veleprodaju, pa možda možeš pitati preko koga nabavljaju ta sjenila i tako nekako naći nekog kod tebe tko bi mogao imati ta sjenila.

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #41 u: Srpanj 23, 2009, 12:15:56 poslijepodne »
I ja sam krenuo s malim jadranskim, i svim tim jadranskim organizmima, tak da mi je tvoj post super jer se sjetim svojih experimenata oko opreme, organizama i sl.

Što se tiče reflektora možda da se zaletiš se malo do zagreba. Ja sam kupovao tam u Kalistu svoje, rezao ih i savijao kak mi paše, tak da ih preporučam. Mislim da je bilo 20 cm x 120 cm oko 40 kn - 6 EUR, što je stvarno povoljno. Bilo je i nekih već svinutih, ali su bili skupi, tak i tak ih možeš sam svinuti na cijevi.
 
Kupiš još kakvu sitnicu kojih nema tam kod tebe i već će ti se isplatiti put, koji bi mogao izaći najviše 50-tak EUR-a ak se ne varam.

Pokupiš kakav početnicki koralj-dva kod mene, malo su mi se razrasli pa imam koji viška za pokloniti!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #42 u: Srpanj 23, 2009, 18:16:18 poslijepodne »
Kažete, da ga ima u Zagrebu za sitne pare, a kod nas u Mađarskoj ne mogu da nađem...
Svejedno. U stvari kad bi znao da je taj materijal u ploči sličan nego originalni, napravio bi sam. Danas sam baš gledao 120cm duge Juwelove, cijena 2 komada je ista kao 2x1m od spomenutog materijala. Od te ploče bi mogao napraviti i za manji akvarij, pa bi mi još i ostao. Još 3 dana pa krećemo na more, srediću to kad se vratim ...

Dosta sam sad trošio na taj akvarij, što više trošim preko snage. Ne bi sad ništa više kupio, probat ću tako.
Inače Zeljkoc je u pravu, troškovi do Zagreba i natrag bi bili oko 40-50EUR.

Javiću vam se kad budem stigao sa mora.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #43 u: Kolovoz 02, 2009, 20:02:29 poslijepodne »
Ekspedicija gotova! ;)
Stigao sam sa mora bez vecih problema (mislim na transport organizama).
Nazalost moj prijatelj mi je nabavio samo par manjih kamena sa kocarice, i stavio ih u plicak kako sam mu i napisao. Jedini problem je bio da ih je privezao uz konop broda, na obali, a valovi su ih razmrvili na sitne komade. Ako stigne nabavit ce mi vise i vece, pa ce mi nekako poslati.
Polako cu vam stavljat slike o novim stanovnicima, samo da prode prvih par kriticnih dana. Sad mi voda malo smrdi, ali nije ni cudo. Na kamenima cijevasa ima dosta toga, vidjet cu sta ce ostati od njih. Sve sam vodene mlazove usmjerio prema povrisini (unutrasnji filteri + stream pumpu) a i skimmer lijepo radi, nadam se da ce to biti dosta da mi s vremenom sve bude OK. Ako mi stigne, sutra cu staviti jos jednu stream pumpu od 2300l/h.
Sve sam ubacio nocas na brzaka a sad cu ih polako srediti.
Ako imate iskustva s ovim vrstama, slobodno mi napisite.
Dakle prvih par slika sto sam napravio jutros(aparat jos nisam nastimao na nove cijevi, tako da su boje takve kakve su):

Neki cijevas, ne znam tacno ime. Peruska joj je oko 1,5cm.


Jedna lijepa vlasulja, anemona sulcata ako dobro znam. Imam ih 5 komada. Trazio sam primjerke sa ljubicastim krajevima krakova. Prosle godine sam imao 2 veceg i dosta su mi stete napravili (pa poginuli na ulazku unutrasnjeg filtera). Ove su se namjestile i izgledaju dobro. Jutros su dobili lignje. Velike su 4-5cm.


Imam i neke sase sivkasto smede boje ali kao da nisu iste vrste. Neki imaju prugaste krakove, drugi samo svijetle pjege. Bile su medu sitnim kamenjima, virile su im samo krakovi. Najveca je oko 8cm. Po meni su Aiptasija mutabilis-i ali nisam siguran.


A sad ribice. Zbog dugackog transporta uzeo sam samo par komada.
2 pjevcica, ako dobro vidim onda su peteroprugasti (Tripterygion delaisi)




2 slingurice. Po meni su Jelenke (Parablennius incognitus)


I jos jedna slingurica. Nikad nece da stane ni na tren pa nisam mogao napraviti bolju sliku... Lici na Parablennius zvonimiri


Ulovio sam jednu crnoboku (parablennius rouxi) i jednu kokosicu (aidablennius sphinx) ali one nisu prezivjele guzvu na autocesti prije Zagreba  :(

Sase hranim sa komadicima lignje. Problem mi je hranjenje ribica i cijevasa. Jedna jelenka (ako su stvarno to) je isto primila komadice lignje sa stapica, ali ostale ribice ne.

Cekam vase savjete.
Pozdrav!
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 11:48:49 prijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #44 u: Kolovoz 02, 2009, 20:52:18 poslijepodne »
Pozdrav zsabi!
Dobro si ti to već napunio...svi ti organizmi su jednostavni za držanje...

3. slika je Aiptasia mutabilis, 6. slika je Salaria pavo i za 7. sliku si u pravu...to je Parablennius zvonimiri, vjerovatno ženka...

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #45 u: Kolovoz 03, 2009, 00:48:41 prijepodne »
   Bravo!  :klap:
Ribice su odlicne...i dobar izbor!
Grof ti je u ovom području tata-mata!
Ajde baci sliku cijelog tanka!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #46 u: Kolovoz 03, 2009, 14:08:40 poslijepodne »
Izgleda ipak nije Jelenka :)
I ja sam na prvo mislio na "Pavo" samo skoro na svim slikama se vidi ona karakteristicna kresta na glavi. Istina je da ni "rogove" nema, kao Jelenka...

Necu jos staviti slike cijelog tanka.
Ipak je to forum sto citaju akvaristi... :)
Prvo cu srediti ubacano kamenje, i sacekati, dok mi se voda razbistri.

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Vrlo dobro!
« Odgovori #47 u: Kolovoz 03, 2009, 21:03:45 poslijepodne »

Zsabi, ekspedicija je, bez sumnje, bila uspešna! Očito ste je dobro pripremili i pažljivo realizovali – uslovi za manipulaciju organizmima van mora i njihov dugotrajan transport uopšte nisu bili povoljni. Prevelika vrućina!

To što većina riba neće odmah da jede je normalna stvar, radi se o ribama koje nisu kupljene u prodavnici, tj. koje nisu bar u izvesnoj meri adaptirane na život u akvariju. Samo strpljivo, bez žurbe. Nije uopšte zabrinjavajuće ni ako desetak dana ne primećujete da neka riba uzima hranu koju joj nudite. Pružite im priliku da se potpuno smire i aklimatizuju. Nemojte svaki čas ubacivati hranu. Ionako se dosta toga raspada na kamenju koje ste doneli, pa možete napraviti stvarne teškoće!   

Vrstu P. zvonimiri, doduše, nisam nikada držao u akvariju, ali ne verujem da ishrana nekog od Jadranskih blenija u akvariju može da predstavlja ozbiljan problem. Tripterygion sp. su malo „tvrđi“ u tom pogledu. Ove ribe se u prirodi pretežno hrane tako što „kljucaju“ sitnu živu hranu po dnu. Najbolje je da im u početku sasvim sitne komade hrane pažljivo stavljate „ispred nosa“ na dno akvarija dok „ne skontaju“. Da bi se riba manje plašila, za ovu operaciju najbolje je koristiti potpuno proziran (pleksi, racimo), tanak štap sa zarezom na vrhu u koji ćete zaglaviti komadić hrane. Međutim,  kada „krenu“, ove ribe će spremno uzimati i hranu koju nosi vodena struja. 

Mislim da je važno da odmah obratite pažnju na međusobne odnose riba i drugih organizama. Ukoliko je, recimo, neka od riba pod stalnim, preteranim „pritiskom“ nekog od sustanara, obično nikada neće „dobro“ jesti u akvariju. Dugotrajno, skoro neprekidno, „unezvereno“ plivanje levo-desno ili gore-dole (obično uz staklo) je po pravilu znak postojanja preterane agresije. Može se očekivati da će od izgladnjivanja, stresa i povreda riba ubrzo stradati. Ćini mi se da je, u tom smislu, u ovoj Vašoj trenutnoj postavci potencijalno najugroženiji manji od primeraka S.pavo.

Takođe, smatram da je realna opasnost da primerci S. pavo napadnu neke od prisutnih beskičmenjaka, ako ne odmah – ono za koji mesec kada se „osile“. Na jednoj od fotografija se lepo može videti kako ova riba „merka“ samce. Ti na slici su isuviše krupni da bi im ova mogla lako nauditi, što se za nekog maleckog ne može sa sigurnošću tvrditi! Takođe, iskustvo mi je da S. pavo napada perjaste crve – nemilosredno im grize peruške, a pamtim čak i slučajeve kada je otkidao i „u slast“ gutao čak i vrhove pipaka pojedinih vrsta jadranskih anemona! Krupni primerci, starosedeci u akvariju, pokazali su se kao posebno destruktivni! Tako, pažljivo posmatrajte šta se događa!     

Vaš akvarij u nastajanju i ova tema su osveženje na Forumu u delu Jadranske akvaristike. Samo napred!  Srdačan pozdrav!
 

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #48 u: Kolovoz 03, 2009, 23:37:16 poslijepodne »
   Svaka čast ZorK, na tebe sam zaboravio....vrlo detaljan i iscrpan!  :up:

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #49 u: Kolovoz 04, 2009, 00:04:54 prijepodne »
Hvala, Crni.
Trudim se. Lepa je prilika da se prenesu neka iskustva, a dosta dugo sam se zabavljao sa ovime...