Travanj 19, 2024, 09:09:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mali Jadran daleko od mora...  (Posjeta: 85080 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #75 u: Rujan 08, 2009, 08:29:01 prijepodne »
Eto da bacim sliku o cijelom tanku. Nije bas najljepsa, ali je to sadasnje stanje...



Busenasti koralji se dobro osjecaju (medu njima P.zvonimiri)



Jos cu nabaviti par suhog tropskog kamenja, pa ako ima netko komad zivog jadranskog, da mi se ti organizmi razmnoze na spomenutim suhima, to bi me zanimalo.
Isto trazim nekog, tko bi mi mogao dati neku vrstu Codium-a ili Caulerpa-e.
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 11:58:25 prijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #76 u: Rujan 08, 2009, 08:43:47 prijepodne »
auch.. hmm..da.. :)

ok, nešto jadrana imaš..ako hoćeš kamenje , čisto, koje će zapelcat već živina koju imaš unutra jadranska, uzmi reef keramiku... čisto i praktično rješenje, a kad oživi, radi filtraciju ko velika :)

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #77 u: Rujan 08, 2009, 20:49:38 poslijepodne »
   Meni se bas sviđa, ovako sa ovim moruzgvama..... prva liga!
Jedino ova "tehnika" bas grdo bode u oči.
I čini mi se da kamen stvarno neće biti baš od neke koristi sto se tiče filtracije vec ce biti unutra čisto ...kak se ono kaže: "figurativno". Ali šta je tu je. Možda ti ova keramika djelomicno zamjeni zivi kamen, jedino bis trebao paziti da voda koja prolazi kroz keramiku bude sto čišća. Znači na ulaz vode obavezno vatu koju mjenjaš jednom  tjedno ili kad se zaprlja!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #78 u: Rujan 08, 2009, 23:23:29 poslijepodne »
E da... Znao sam da ove "uredaje" necete ostaviti bez rijeci. Zato i nisam prije stavio sliku o cijelom tanku.  Nisam tako planirao...
Donio sam ove godine dosta cijevasa. Iako sam pazio da ih nosim na sto manjim kamenima (i ocistio od smedih spuzvi), dosta je organizama ostalo na/u kamenu, a dio tih organizama nije podnosio akvarijske uvjete. To je uzrokovalo njihovo pogibanje a zbog toga su parametri postali sve gori. Zbog toga sam ubacio unutrasnji filter a kad sam mjerio nitrit od 5mg/l onda sam na brzaka napravio onu groznotu sa siporaxom. Inace je to pomoglo! Nitriti su mi nestali, a i nitrata jedva imam (ispod 10mg/l). Sve se stabilizirao, jedino bi jos Ca morao malo povecati (sad mi je oko 340-360mg/l). Polako planiram izvaditi mehanicki filter, a kad bi mogao nabaviti jos kamenje onda bi i onaj prviremeni izvadio sa siporaxom.

Podlogu planiram izmjeniti na mljeveni dolomit od 4-5cm debljine. Na maloj povrsini cu mozda ostaviti ono sitno kamenje, jer ima sitnih organizama koji to preferiraju.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #79 u: Rujan 09, 2009, 07:41:53 prijepodne »
Zsabi. Akvarij izgleda stvaro lijepo.

Offline ferenna007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 314
  • Spol: Ženski   Dob: 27
  • Lokacija: ZgB
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #80 u: Rujan 11, 2009, 19:39:53 poslijepodne »
predivno  :up:  prelijepo  :a040:

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #81 u: Rujan 12, 2009, 23:33:11 poslijepodne »
po mom nestručnom mišljenju mehanički filter zadržava otpad koji u njemu onda bakterije razlažu a ali ako... skimer uhvati prljavštinu nema tog procesa i voda je oslobođena tereta raspadanja krupnog otpada.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #82 u: Rujan 13, 2009, 00:47:55 prijepodne »
   Dare, dobro si rekao, tvoje mišljenje nija baš stručno!
Tu se radi o puno nižim vrijednostima nitrata i fosfata koje treba izbaciti iz vode.
Znači skoro pa obratno nego u slatkovodnoj akvaristici u kojoj se kad je akvarij natrpan biljkama ti elementi dodaju u akvarij!
Ali čak i u slatkoj vodi filter bolje radi ako u njega ulazi čista voda, tj. voda bez otpada. Na taj način se ne začepljuju pore siporeksa, bio-bolsa, spužve itd...u kojima su smještene korisne bakterije koje mijenjaju kemiju vode.
Ali to su ipak neke osnove heben mu sunce...


Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #83 u: Rujan 16, 2009, 01:00:24 prijepodne »
Napokon sam danas nabavio makroalge u akvarij. Tjednima trazim neku vrstu Caulerpa-e ili Codium-a ali nista.
Danas sam nasao u jednom ducanu, donijeli su ovih dana. Kako vidim, dobio sam mijesano vise vrste Caulerpa-e ali ne znam tacno koje (ja sam ih rastavio):



Nadam se da ce se lijepo razmnoziti...

Nasao sam jos jednu vrstu koja se priljepila na staklo na vise mjesta. Velika je samo 1cm a ni slika nije bas uspijela


I jos par slika o novim i o omiljenim stanovnicima:

Omiljena protula i busenasti koralj:


Prelijepa Anemona sulcata:


Novi stanar, neki "crv mercedes"  :D


Mozda najproblematicnija vrsta akvarija (zbog hranjenja), Parazoanthus axinellae


I na kraj moj najljepsi rak samac (ne znam vrstu), nazalost se puno sakriva medu kamenima
 

Eto toliko za danas. Molim vas da mi napisete vrste ovih algi i nepoznatog crva i raka.

Cim nadem vremena, napisat cu vam i moja iskustva o ponasanju pojedinih vrsti kod mene.
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 12:20:15 poslijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #84 u: Rujan 16, 2009, 10:54:41 prijepodne »
Zsabi,
Vaš akvarij postaje sve zanimljiviji i lepši, kako vreme odmiče.To je i očekivano. Atraktivni rak samac je Calcinus tubularis, najbolji izbor za akvarij u kojem se nalazi dosta sitnijih sesilnih beskičmenjaka. Pisao sam o njemu ovde u temi „Rakovi samci“. Aktivniji je pri slabijoj svetlosti. Ako želite da ga posmatrate kako vredno pase mikroalge, pokušajte sa postavljanjem nekakvog noćnog osvetljenja.Želim Vam dalji brz napredak u morskoj akvaristici. Pozdrav.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #85 u: Rujan 16, 2009, 13:25:29 poslijepodne »
   Odlične slike zsabi!
Pazi samo da ti macroalge ne zavladaju akvarijem!
Inače su odlične sa smanjivanje fosfata i nitrata u tanku!

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #86 u: Rujan 16, 2009, 16:16:44 poslijepodne »
Zork!
Hvala Vam na "pohvalama", trudit cu se kao i dosad (Vi to znate najbolje :D)

Crni
Cijeli akvarij jos nije veliki estetski dozivljaj, ali su pojedini detalji prelijepi, pa vam probam pokazivati koliko mogu...

Pazit cu da mi alge ne savladaju akvarij, ali ce biti jako korisne (protiv nitrata) dok umijesto pozeljene kolicine zivog kamenja radi onaj home-made filter sa siporax-om.

Pitao sam prodavaca za vrste caulerpe ali nema pojma. Mislio sam da cete vi prepoznati te organizme, ili nije ni bitno?

A sta znate o onom zelenkasto-plavom organizmu? Velika je par centimetara, a zna da se razteze i do 15-20cm.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #87 u: Rujan 30, 2009, 11:40:13 prijepodne »
Imam problema sa rakovima samcima, no ne direktno s njima.
Non-stop setanjem i planinarenjem guraju koralje koje cesto padaju iza kamenja, gdje ih ni ne vidim. Zbog toga sam vec vise puta morao sastaviti kamenje, a nakon toga dolazi trud, da sve slozim isto tako kako je bilo (nekako stabilno).
Znam da postoji reef ljepilo (to cu kupiti), ali kako pricvrstiti meke koralje, napr. Parazoanthus axinellae, koje i ja imam? Problem je sto nisu na kamenu, vec su obrasli neke alge i spuzve, na kojima su visili u spilji, znaci nema tvrde osnove, koju bi mogao prilijepiti.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #88 u: Rujan 30, 2009, 13:26:35 poslijepodne »
To možeš najobičnijim super atakom ljepit. Izvučeš van sto bolje osušiš površine i to je to.
Možeš nabavit i isto takvo ljepilo specijalno za ljepljenje koralja, ali i ovo obično ljepi bez problema!
Rakovi samci su uvijek problem, sve pretumbaju po akvariju!

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #89 u: Rujan 30, 2009, 20:00:52 poslijepodne »
Zsabi,
Clibanarius erythropus je OK za akvarije sa sitnijim sesilnim beskičmenjacima samo dok je savim mali, mlad. Sa kućicom otprilike 2-3 cm.Pisao sam već o tome u temi o Jadranskim rakovima samcima. Rak je jako zanimljiv za posmatranje – ali mu je to istovremeno i mana: isuviše je živahan – neprekidno „nešto radi“! U takvom akvariju mnogo je bolje imati više malih primeraka, nego par velikih. Video sam na fotografijama da imate neke kapitalce (verovatno starosedeoce) ove vrste. Ja bih te odmah izbacio, pošto su dovoljno jaki da mogu oboriti i krupnije kamenje. Veći C.erythropusi su odlični za akvarije koji su pretežno naseljeni krupnim ribama – od kojih će neke pokušavati da zaskoče male rakove, izvuku ih iz kućice (i to je moguće!) i pojedu ih! Inače, problemi sa rakovima samcima mogu biti mnogo ozbiljniji nego što je to slučaj kod ove vrste. Neki od ovakvih rakova neće samo uznemiravati sasilne organizme, već će početi da ih i sračunato redom brste!
Neobični, zelenkasti/plavkasti crv čiju ste fotografiju postavili je, ako se ne varam, Bonellia viridis. Ovaj, po gabaritu, može biti pravo čudovište. Dužina debeljuškastog tela ove životinje koje se nalazi u nekakvoj rupi u kamenu ili ukopano u podlozi može premašiti 15cm, a pipak sa dva kraka kojim ova životnja hvata plen se može istegnuti do dužine od metar, metar i po!! Čitao sam negde poodavno da se pretežno hrani detritom i sitnim algama koje sakuplja, ali i malim životinjicama koje ošamućuje otrovom. Ovaj se nalazi u telu crva i istovremeno mu služi kao zaštita od predatora. Nemam iskustva sa ovom vrstom, ne znam šta da Vam kažem.... Proučite „teoriju“ pa odlučite šta ćete sa njim....Poz.        

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #90 u: Listopad 01, 2009, 12:24:21 poslijepodne »
... ali kako pricvrstiti meke koralje, napr. Parazoanthus axinellae, koje i ja imam? Problem je sto nisu na kamenu, vec su obrasli neke alge i spuzve, na kojima su visili u spilji, znaci nema tvrde osnove, koju bi mogao prilijepiti.


To možeš najobičnijim super atakom ljepit. Izvučeš van sto bolje osušiš površine i to je to.


Crni,
dobro sam razumio? mislis da izvadim meke koralje (Parazoanthus axinellae) i cekam da se povrsine dobro osuse??
Ali da govorimo o tvrdim koraljima, ni one ne bi izvadio da se osuse...
Zar lose mislim da tu nesto ne stima?

Zork,
Znam da su moji kapitalci izvori problema, zezaju vlasulje, guraju koralje... Zive kod mene vec 3.godine, vjerovatno vec ni onda nisu bili najsitniji primjerci, kad sam ih sakupio. Da zivim kraj mora, rado bi ih vratio natrag, ali sta da radim iz daleka (400km)?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #91 u: Listopad 01, 2009, 23:45:59 poslijepodne »
   Ne trebas cekati da se osuše, eventualno nekom krpom prebrises. Ja nisam niti to, kad sam lijepio zoantuse primali su se sve onako mokri!
Ne drzati koralje na suhom predugo.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #92 u: Listopad 21, 2009, 13:49:46 poslijepodne »
Evo me!
Jedna anemona sulcata mi je pocela ozbiljno setati (sto vise trcati) po akvariju, pa sam proslog vikenda sve izmjerio, da vidim sta nije u redu. Nitriti, nitrati, fosfati: 0. Ca mi je malo nizak (380mg/l), ali svi ostali parametri su ok. Posto su se pojavile cianobakterije, mislio sam da balans nije stabilan, i da se neki parametar mjenja. Izmjerio sam pH jutros, prije upaljanja svijetla i vidio rezultat, kako sam i mislio. Bilo je oko 7,7-7,8. Inace uvijek mjerim parametre kad se vratim kuci oko 17-18 sati, i uvijek sam mjerio pH oko 8,3. Veceras sam izbacio vecinu makroalgi, ostavio sam samo malo sto moze opet narasti. Vidjet cu rezultat ove akcije... Drugu ideju nemam.

Jucer sam se napokon odlucio i priljepio koralje na kamen. Imao sam vise manjih kolonija Parazoanthus axinellae i jednu Balanophylliju (odnosno dvije, jer izgledaju kao blizanci) pa sam im nakon visemjesecnog lutanja nasao stalno mjesto. Po savjetu sto mi je Crni napisao uzeo sam Loctite Super Gel. Bilo mi je jako cudno te meke koralje lijepiti sa obicnim ljepilom -? Malo sam se i bojao da je prvim primjercima bilo predugo na suhom, ali su se vecinom otvorile. Nadam se da ni iz ljepila nece izlaziti nikakve otrovne tvari...  
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #93 u: Listopad 28, 2009, 09:02:29 prijepodne »
Evo napravio sam par novih slika...

Cijeli akvarij jos uvijek ne izgleda kako bi trebao, ali su organizmi u redu


Anemona sulcata u sredini struje. Bas mu se svida...


Kako sam prosli put vec pisao, priljepio sam koralje. Evo dvije slike, izgleda da su zadovoljni.
Balanophyllia europaea - Siroka caska


Parazoanthus axinellae - Zuta korasta moruzgva


Busenasti koralji mi lijepo pupaju, to se vidi i na slikama
Cladocora cespitosa - Busenasti koralj


A na kraj moje ribice:
Parablennius zvonimiri - Slingurica Kolombatoviceva


Salaria pavo - Babica kukmasica


Tripterygion delaisi - Pjevcic peteroprugasti
« Zadnja izmjena: Siječanj 27, 2010, 12:26:12 poslijepodne od GROF »
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #94 u: Listopad 28, 2009, 09:12:57 prijepodne »
   Organizmi super izgledaju!
 :up:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #95 u: Listopad 28, 2009, 18:50:12 poslijepodne »
Ma krasno! :up:¨Još kad bi ovu prvu sliku cijelog tanka stavio u duplo većem formatu..

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #96 u: Listopad 28, 2009, 19:58:12 poslijepodne »
i ja bih to volio viditi u većem formatu  :up:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #97 u: Listopad 28, 2009, 20:39:51 poslijepodne »
bravo..jako lijepi organizmi.. :klap:

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #98 u: Listopad 29, 2009, 09:03:09 prijepodne »
Neka bude...

Nisam bas ponosan na sadasnji izgled kompletnog tanka, zato nisam ni htio staviti sliku u vecem formatu. Jos cekam 10-20kg poroznog kamena, da bi mogao izvaditi onaj privremeni hand-made filter sa siporax-om i mehanicki unutrasnji filter. Sad mi se kako-tako sve stabilizirao, pa necu dirati dok ne nabavim sve sto jos nedostaje.

Slika nije najbolje kvalitete, jer sam napravio sa dosta starim aparatom (3.2MP) a sve to uz ISO200 (ovaj aparat zna samo 100, 200, 400 pa ISO200 nije bas kao na danasnjim digitalnim aparatima koji znaju do ISO1600 pa cak i vise).

Znaci cijeli tank u vecem:

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #99 u: Listopad 29, 2009, 16:31:23 poslijepodne »
   Izgleda sasvim ok.
Ona flaša iza....ma znaš i sam...