Ožujak 29, 2024, 08:10:51 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mali Jadran daleko od mora...  (Posjeta: 84763 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #325 u: Lipanj 23, 2011, 06:17:11 prijepodne »
Probaj staviti ventilatore da ti pušu u površinu mora to će ti riješiti problem djelomično. Meni je temperatura 25C uz malo leda + ventilatore.

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #326 u: Lipanj 23, 2011, 07:17:37 prijepodne »
Probaj staviti ventilatore da ti pušu u površinu mora to će ti riješiti problem djelomično. Meni je temperatura 25C uz malo leda + ventilatore.
ovo sa ventilatorima dosta dobro funkcionira al se pripremi za nadolevanje ogromnih količina Ro vode

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #327 u: Lipanj 23, 2011, 08:58:58 prijepodne »
Stavit cu ventilatore za emergency, ali ih necu trebati dok svaki tjedan ima i hladnijeg perioda pored 30-34C vrucine. Jutros sam mjerio 24C u akvariju.  :up:
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #328 u: Lipanj 24, 2011, 16:08:50 poslijepodne »
 poprilično se mučim naći moruzgvu onako extra a ti si pisao da si na O. Krku
pronašao kraljevsku , u kanalu između Crikvenice i Krka nisam (još) naišao na slične.
Ujedno ako itko zna lokacije za   dobar uron  na području Ck nek objavi
TNX

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #329 u: Lipanj 24, 2011, 23:24:53 poslijepodne »
poprilično se mučim naći moruzgvu onako extra a ti si pisao da si na O. Krku
pronašao kraljevsku , u kanalu između Crikvenice i Krka nisam (još) naišao na slične.
Ujedno ako itko zna lokacije za   dobar uron  na području Ck nek objavi
TNX


Taj dio ne poznajem. Ronio sam na kopnenoj strani iznad Crikvenice, a ove sto sam nasao na otoku Krku su sa podrucja Punat-Stara Baska.
Lijepo je otici sa brodom iz Punta, pobliznji otoci (i podvodni zivot) su predivni. Ja sam ronio samo na dah, ali kazu da su tamo dobri zidovi za ronjenje.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #330 u: Lipanj 26, 2011, 22:18:37 poslijepodne »
Zsabi, drago mi je što stanje u tvom akvariju nije loše. Nabavka organizma jeste problem, pošto ne živiš u neposrednoj blizini obale. Lakše je izgleda sa stanovnicima akvarija koji potiču iz hiljadama kilometara udaljenih mora! Nadam se da ćeš ipak uskoro uspeti da “skokneš dole”. A možda ti i neko od kolega sa primorja nekako pošalje nešto zanimljivo…Sa srećom!  

Rhem, u blizini Crikvenice sam ronio i to je bila prilično temeljna “inspekcija”, pošto sam provodio duži odmor. Pregledao sam detaljno obalu počev od rta severozapadno od naselja Dramalj pa sve do okruglastog zaliva nadomak mesta Jadranovo. A posetio sam i rt Šilo i uvalu ispred istoimenog mesta na Krku. Nažalost, to je bilo osamdestih godina prošlog veka, pa se ne sećam mnogo detalja – a oni mogu biti važni za uspešno traganje za stanovnicima akvarija.

Ukratko, bilo je lepo, prilično zanimljivo. Međutim, pomenuta obala je verovatno interesantnija gurmanima - posebno ljubiteljima specijaliteta od rakova, nego akvaristima! Peskovito dno na dubini većoj od desetak metara bilo je bogato rakovicama (Maja squinado), a škrapljiva obala  naseljena kolonijama u proseku vrlo krupnih kosmača (Eriphia verrucosa). Oko rta Šilo je bilo fine ribe. Što se akvaristike tiče, sećam se da je atraktivni Lipophrys nigriceps bio prilično čest po obalnim rupčagama. Pamtim brojnu i prostranu koloniju (prava bašta!) anemona Cerianthus membranaceus. Bilo ih je u raznoraznim kombinacijama boja – moguće je bilo odabrati baš lepe primerke. Područje je na dubini od 10-20 metara, ali se više nažalost ne sećam gde je to tačno bilo – negde blizu sredine (?) dela obale na kojem sam ronio. Sećam se takođe da sam na pesku  ispred mesta Šilo pronašao vrlo atraktivnu i prilično krupnu anemonu Phymantus (Ragactis) pulher. I to bi bilo najzanimljivije što pamtim.  

Što se tiče Actinia-e equine, ne mogu da verujem da na obali oko Crikvenice ne postoje mesta nastanjena i krupnijim primercima ove anemone. Nisu valjda baš sve takve pokupili morski akvaristi! Smatram da ipak ne bi bilo loše da se pri traganju za stanovnicima svog akvarija odmakneš malo od obale ispod Velebita gde je salinitet mora u plićaku većinom relativno nizak i dosta promenljiv zbog velikog priliva slatke vode. Kreni ka jugozapadu i jugu - na obližnja ostrva i to na obale koje nisu izložene jakim talasima koje stvara bura. Mislim da je tamo veći  izbor atraktivnih vrsta u plićaku – veći je biodiverzitet. Pozdrav
« Zadnja izmjena: Srpanj 01, 2011, 18:14:26 poslijepodne od ZorK »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #331 u: Lipanj 27, 2011, 14:15:29 poslijepodne »
Zork,
kolege bi bi bilo sa primorja tko bi mi ulovio, samo je nacin transporta u pitanju... -?

Mislim da Rhem nije zeljan konjske moruzgve vec Condylactisa autantiaca-e.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #332 u: Lipanj 28, 2011, 23:20:04 poslijepodne »
Kada bolje razmislim, izgleda mi da stvarno nisam dobro razumeo. O Condylactis-u aurantiaca sam pre nekoliko dana napisao prilog u istoimenoj temi pod "Jadranski organizmi i ribe". Ne sećam se da li ovih anemona ima negde u neposrednoj okolini Crikvenice. Međutim, mislim da ih je najizglednije tražiti u kanalima - tesnacima na ulazu u veće zalive. Zatim, u plićacima - na pešćanim sprudovima koji se nalaze na putu jačih morskim struja - na takvim mestima se strujanje vode pri dnu dodatno pojačava usled prinudnog podizanja vode sa veće dubine. A takvi uslovi im očito gode. Kada konačno pronađete neko stanište ovih anemona - sasvim ste mirni. Kolonije su, po pravilu, vrlo brojne - odatle ćete uvek moći da ih nabavite bez ikakvog traganja! Poz.    
« Zadnja izmjena: Lipanj 29, 2011, 22:52:03 poslijepodne od ZorK »

Offline rovinjguppy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #333 u: Kolovoz 29, 2011, 19:29:23 poslijepodne »
ako hoces mogu ti nabaviti kozice i racice

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #334 u: Rujan 06, 2011, 09:26:51 prijepodne »
Ima li kakvih novosti s Jadranom? Nadam se da je još u funkciji i da prosperira..

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #335 u: Rujan 06, 2011, 11:10:08 prijepodne »
Akvarij nije u dobrom stanju ali funkcionira. Sve je pokriveno debelom slinom boje rujnog vina... Nažalost rowa, salifert testovi i kvalitetniji soli (korallenzuht, red sea itd) se ne mogu kupiti u Mađarskoj, a čovjek od kojeg nabavljam (vjerojatno naručuje iz inozemstva) se ne javlja :(
Balanophyllije su jedan po jedan polako poginuli, a i bušenasti koralji se približavaju kraju...
Krupni organizmi su ok (moruzgve, ribe, rakovi samci, još i narandžaste spužve).
Slutim da su mikroorganizmi nastradali u toploj vodi, pa mi zbog toga sve tako izgleda (a i veliki dio algi je otislo: c.bursa-u imam samo 1kom, a i ostali codiumi dosta lose izgledaju).
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline rovinjguppy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #336 u: Rujan 06, 2011, 21:26:18 poslijepodne »
 :'(  :'(  :'(  :'(

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #337 u: Rujan 06, 2011, 22:08:41 poslijepodne »
Akvarij nije u dobrom stanju ali funkcionira. Sve je pokriveno debelom slinom boje rujnog vina...

Dinoflagelati??? Nešto tipa ono što sam ja imao?

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #338 u: Rujan 07, 2011, 08:39:57 prijepodne »
Da, otprilike tako izgleda, samo mozda malo crvenkastije.
Uzrok? Nesto protiv?
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #339 u: Rujan 07, 2011, 11:24:45 prijepodne »
Usisavanje, izmjena mora, čekanje ....(tretiranje waste controlom-ali nisam siguran koliko pomaže)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #340 u: Rujan 07, 2011, 11:32:28 prijepodne »
Da, otprilike tako izgleda, samo mozda malo crvenkastije.
Uzrok? Nesto protiv?

Meni su se povukli onog trenutka kada sam promjenio RO(DI) vodu koju sam uljevao u akvarij... Sada ATM uzimam RO vodu u Grofa i više nema alge... Evo ovakav sam ja odgovor dobio ima godinu i pol dana o algi iz mog akvarija:
Citat:
To su dinoflagelati. Najčešći problem kao što sam i onda napisao je RO-DI voda, ako imaš RO mašinu ona ne skida silikate na nulu a silikati pogoduju rastu dinoflagelata a ako imaš RO-DI onda je DI medij u banani pa ga promjeni, inače silikate nemožeš očitati sa TDS metrom znači TDS 0 a silikata ima! Ako nisi siguran ulijevaj u akvarij 10 - 15 dana destiliranu vodu i vidjet ćeš promjene, a ako neide onda tek kemija.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #341 u: Rujan 21, 2011, 15:05:01 poslijepodne »
Fotka je dosta slaba (snimljena je telefonom), ali se vidi da dosta veliki dio pokrivaju ovi dinoflagelati :(
Bas sam zato kupio RO uredaj da se rjesim silikata pa eto...

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #342 u: Rujan 21, 2011, 15:32:13 poslijepodne »
Teško je reći dali su to dinoflagelati ili vrsta cijana. Ovako izdaleka prije bih rekao da je cijano. I ja se borim s njim iako su parametri na nuli (fosfati i nitrati).

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #343 u: Rujan 21, 2011, 15:42:19 poslijepodne »
Sad cu naruciti testove koji mi fale, pa cu sve izmjeriti i staviti rezultate sa boljim slikama...
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #344 u: Rujan 21, 2011, 20:04:38 poslijepodne »
Kupi silica ex od jbl-a i stvar će lagano nestati...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #345 u: Rujan 21, 2011, 21:32:03 poslijepodne »
Kupi silica ex od jbl-a i stvar će lagano nestati...


I šta, kad prestane koristiti silica ex, uzrok silikata i dalje ostaje, evo natrag dinoflagelata. Treba se ići na uzrok problema a njega je nažalost često teško otkriti.

No, meni se i dalje čini da je cijano u pitanju.

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #346 u: Rujan 21, 2011, 22:08:45 poslijepodne »
Po meni isto cijano...

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #347 u: Rujan 22, 2011, 01:22:09 prijepodne »

Treba reći da je pojačana razina silikata uzrok rasta diatoma a koja su hrana nekim vrstama dinoflagelata. Ali dinoflagelati nastaju i zbog drugih uzroka, povećanja otopljene organske materije, loše filtracije, pada ph...ima još.
To je metoda pokušaja i pogrešaka a kupnjom RO-DI aparata trebalo bi eliminirati izvor silikata, time i diatoma a pitanje je dali dinoflagelata. To je metoda pokušaja i pogrešaka.

Bez mikroskopa teško ćeš znati jel dinoflagelati ili cijano. Kad saznaš što je, lakša će biti i borba.
« Zadnja izmjena: Rujan 22, 2011, 02:26:46 prijepodne od Renta »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #348 u: Rujan 24, 2011, 15:16:08 poslijepodne »
Slanitet: 1,028
T: 24,5C
pH: 7,7
KH: 6,4dKH
Ca: 500ppm
NO2: 0
NO3: 0
PO4: 0
Si: 0

Evo... sad mi kazite nesto pametno.
Silikata nema, znaci nema veze sa RO ili RO-DI.
Fosfata, nitira, nitrata nema znaci nije rijec o nekom pogibanju...

Imam novu ideju i mislim da je to dosta blizu istini.
Davnije sam imao problema sa Ca. Uvjek sam mjerio oko 340ppm. Kupio sam i neke vodke da bi povecao ali bezveze.
Poceo sam koristiti drugu vrstu soli (sa nekog basic od Aquamedice presao na KorallenZucht Reefer's Best Coral Reef Salt).
Kalcij mi je brzo presao iznad 400. U zadnje vrijeme mjerim oko 460-480 a sad 500.
Nije to cudno posto jedva imam organizama a i oni ne trose Ca.
Mislim da je problem u nagomilavanju raznih tvari i materijala koje bi koralji potrosili u reef akvariju.
To bi bio jedini razlog i na to da sve polako pogiba (vjerovatno zbog topline) a spuzve ipak lijepo rastu.

Sto mislite?

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #349 u: Rujan 25, 2011, 07:19:02 prijepodne »
možda bi trebao razmislit o nekom hladnjaku jer ako ventilatorima hladiš aq
voda silno isparava tako da imaš velike oscilacije saliniteta.
za baliranje zbilja nemam pojma jer ja mjenjam pravo more po 30-50l svakih 10tak dana.
moj hladnjah je DIY i zbilja se pokazao efikasan ,za najvećih vrućina temperatura aq. mi
nije prelazila 24°c