Ožujak 28, 2024, 19:44:48 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: mali Jadran daleko od mora...  (Posjeta: 84750 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #300 u: Ožujak 17, 2011, 20:30:13 poslijepodne »
oko sump-a imaš pravo,  svaki skimmer treba odgovarajuću dubinu vode al prvo razmisli koji ćeš kupiti jer naknadne kreacije pregrada u sump-u uvijek umaraju jer sve treba isprazniti osušiti ljepiti.kolilko ćeš kaskada stavljati ovisi o količini opreme u sumpu al ne daj se smesti jer sigurno već imaš nacrt u glavi pa samo naprijed. :up:

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #301 u: Ožujak 17, 2011, 20:43:08 poslijepodne »
sto se tice busenja akvarija nebi trebao imati problema ja sam svoj kutni juwel nosio na busenje bez da sam ga rastavljao i preporucio bi ti da ti to staklar napravi jer za cijenu od 35 kuna se ne isplati zezati sa kupovinom kruna sumnjivog sastava sa E-Baya
daj adresu staklara

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #302 u: Ožujak 17, 2011, 20:44:53 poslijepodne »

....al prvo razmisli koji ćeš kupiti



Zsabi je već kupio skimer.  ;)


Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #303 u: Ožujak 17, 2011, 20:52:35 poslijepodne »
ups   :nerd:

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #304 u: Ožujak 17, 2011, 21:17:54 poslijepodne »
sto se tice busenja akvarija nebi trebao imati problema ja sam svoj kutni juwel nosio na busenje bez da sam ga rastavljao i preporucio bi ti da ti to staklar napravi jer za cijenu od 35 kuna se ne isplati zezati sa kupovinom kruna sumnjivog sastava sa E-Baya
daj adresu staklara
staklarska radnja je na skurinju preko puta volkswagenove auto kuce,dva puta sam tamo busio akvarij i sve proslo bez problema samo ti je busenje na tvoj rizik.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #305 u: Ožujak 17, 2011, 21:23:54 poslijepodne »
Drago mi je da je ozivnula ta tema :)
Samo da mi akvarij tako ozivne  :D

RHEM, Grof je u pravu, vec imam skimmer. Samo mi sad jako zubori preljev, jer sam morao spustiti nivo vode zbog skimmera na 15-20cm. Ja nemam bulkove vec se voda prirodno preljeva u bocni sump. Kod 5-10cm razlike izmedu nivoa dvije strane nije bilo glasno, ali sad imam 30cm...

Grofe, daj objasni mi taj top off. Nemam pojma sto to znaci. Mozda senzore koji gase pumpe ako voda dostigne neki nivo? Inace mi nivo vode ne varira u sumpu. Problem je samo kad sistem pokrene nakon pauze (vama je to kad struja nestane, a meni svako jutro posto moram gasiti bocni sump i skimmer dok spavamo). Zato sam mislio na jednu komoru koja ima dosta visok i stabilan nivo vode (skimmer bi stavio na neku spuzvu da smanjim visinu vodenog stupa). Druga bi komora bila puno veca pa bi ta primila vodu koja se nalazi normalno iznad nivoa overflowa. Ako je dosta velika tu bi stalo i dodatno kamenje, rowa i AU. Tako sam izmislio. U tom slucaju nije potreban top off, ako to znaci isto kao sto sam ja razumio.

Pomozite mi kako napraviti overflow box, bulkove, spajanje odvodnih bulkova, cijevi, snagu povratne pumpe itd.
To bi mi puno pomoglo!
I nemojte zaboraviti cilj, da cijeli sistem radi sto tise!


A sto se staklara tice, malo bi mi bilo lakse ako bi majstor sve to obavio u Pecuhu (Madarska) :D

Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline vauvaufish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #306 u: Ožujak 17, 2011, 21:26:06 poslijepodne »
Draco dormiens nunquam titillandus.
Ne škakljaj zmaja dok spava.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #308 u: Ožujak 17, 2011, 21:36:30 poslijepodne »
Ne razumijem!

Ako imaš top-off ... kako ti razina mora u sumpu može varirati. Osim u slučaju nestanka struje kad će se i tako i tako svo more iz OF boxa i cijevi slit u sump i dignuti razinu.
Grofe to ti zavisi od litraze druge posude hoce li sve biti potopljeno ili ne,dok u prvoj uvijek mozes imati stalan livel vode.

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #309 u: Ožujak 17, 2011, 21:39:54 poslijepodne »
Ne razumijem!

Ako imaš top-off ... kako ti razina mora u sumpu može varirati. Osim u slučaju nestanka struje kad će se i tako i tako svo more iz OF boxa i cijevi slit u sump i dignuti razinu.
Grofe to ti zavisi od litraze druge posude hoce li sve biti potopljeno ili ne,dok u prvoj uvijek mozes imati stalan livel vode.

Benak je u pravu. I ja sam tako mislio.

DIY busenje stakla cu probati, ako ne nadem staklara koji bi mi napravio.

Grofe, thx! Sad mi je jasno. Dosad sam to obavio rucno, ali cim mi se stanje normalizira napravit cu i to ;)
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #310 u: Ožujak 17, 2011, 22:07:21 poslijepodne »
Ne razumijem!

Ako imaš top-off ... kako ti razina mora u sumpu može varirati. Osim u slučaju nestanka struje kad će se i tako i tako svo more iz OF boxa i cijevi slit u sump i dignuti razinu.
Grofe to ti zavisi od litraze druge posude hoce li sve biti potopljeno ili ne,dok u prvoj uvijek mozes imati stalan livel vode.

Nebitno je koliko će i hoće li sve biti potopljeno i jel u prvoj posudi nivo stalan, kad nema struje i skimer ne radi....
Kad ima struje i sve radi ... top-off održava nivo vode u sumpu.

Ne kažem da s pregradom ne bi radilo! ....


Na svoja dva akvarija imam i sump s pregradom i sump bez ikakve pregrade... i so vim drugim sam puno zadovoljniji.

U onome s pregradom sam morao raditi i klupicu za skimer jer je pregrada previsoka (25cm), a skimer najbolje radi na 15-20 dubina, da sam stavio nižu pregradu onda opet nebi imalo smisla jer bi opet nivo u cijelom sumpu bio isti.


Treba spomenuti da se Zsabi odlučio preći na tropski akvarij (ako se nije predomislio) pa će mu trebati i više prostora za ostatak opreme. A čini mi se da i nema nešto puno prostora ispod akvarija.


Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #311 u: Ožujak 17, 2011, 22:17:32 poslijepodne »

Treba spomenuti da se Zsabi odlučio preći na tropski akvarij (ako se nije predomislio) pa će mu trebati i više prostora za ostatak opreme. A čini mi se da i nema nešto puno prostora ispod akvarija.


A joooj Grofe! Zsabi se vec toliko puta odlucio preci na tropski...  :D

Dobit ce jadranski jos jednu sansu sa normalnim sumpom. Ako mi ni to nece rijesiti probleme onda cu lagano prema tropskom. Samo bi mi bilo zao toliko truda i energije sto sam ulozio u poznavanje jadranskih organizama. No nije bilo to bezveze. Jako me je obradovalo, i ponosan sam sto barem toliko znam o njima.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #312 u: Ožujak 17, 2011, 22:28:11 poslijepodne »
Nebitno je koliko će i hoće li sve biti potopljeno i jel u prvoj posudi nivo stalan, kad nema struje i skimer ne radi....
Kad ima struje i sve radi ... top-off održava nivo vode u sumpu.-Mislim da nisi u pravu samim time kad nestane struje podigne se livel vode u skimeru i oko skimera,kad ponovo sve proradi imas visok livel vode u skimeru i onda se desi da ti skimer napuni casu od skimera morem u mom slucaju kad me nema doma po cijeli tjedan bolje je imati pregradu.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #313 u: Ožujak 17, 2011, 22:40:47 poslijepodne »
......kad nestane struje podigne se livel vode u skimeru i oko skimera,kad ponovo sve proradi imas visok livel vode u skimeru i onda se desi da ti skimer napuni casu od skimera morem u mom slucaju kad me nema doma po cijeli tjedan bolje je imati pregradu.

Da, upravu si ... sa LOŠE NAPRAVLJENIM overflow boksevima i cijevima postoji mogućnost preskimavanja....

Kod mene se razina digne za 10 cm...i tih par sekunda dok povratna pumpa ne vrati more iz sumpa u akvarij nije dovoljno da mi skimer počne puniti čašu...


Al ponavljam opet, ne kažem da sump sa pregradom ne valja ... nego je puno laše baratati kad tih pregrada nema.


Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #314 u: Ožujak 17, 2011, 23:00:28 poslijepodne »
haha ja sam ti na bolovanju pa mogu ovako cijelu noc,skimer mi je uronit u vodu 25 cm kad se digne livel vode jos10 cm treba sigurno 1minuta posto imam penduktor da se vrati sve na normalu i siguran sam da se desi preskimavanje pa nek mi 2 do 3 iskoci osigurac u tjednu imam punu casu vode bez obzira kakav imao overflow.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #315 u: Ožujak 17, 2011, 23:17:41 poslijepodne »
haha ja sam ti na bolovanju pa mogu ovako cijelu noc....

Ja sam još 12 dana na godišnjem, tako da....  :D   :D  :D  :D

Ipak neću više gušit Zsabijevu temu....želim samo reći kad se sve napravi kako treba , bez tih zastarjelih divljih rješenja svaki sump može biti bez pregrade.


Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #316 u: Ožujak 17, 2011, 23:54:14 poslijepodne »

Pomozite mi kako napraviti overflow box, bulkove, spajanje odvodnih bulkova, cijevi, snagu povratne pumpe itd.
To bi mi puno pomoglo!
I nemojte zaboraviti cilj, da cijeli sistem radi sto tise!


Evo baš sam zadnjih mjs dana se mučio sa glasnoćom, stavio sam novu povratnu pumpu duplo jaču neg je bila i kaj se dogodilo pošto je porastao povrat vode u sump preko pregrade od skimera u sumpu dobio sam slapove koji su se čuli 7 met dalje u spavaču sobu,osim toga kad zaustavim povratnu pumpu kad se salije voda u sump ovak i onak mi voda poraste iznad pregrade i skimera,naravno vjerojatno manje nego da nemam pregradu,druga stvar dosta se smeća skuplja u pregradi kod skimera koji da bi očistio moram sve vaditi van što ak nemaš puno mjesta ispoda akvarija što ja nemam je zajebano,eto to su moji zaključci i ak bum kad mjenjal sump mislim da bum išal bez pregrade.
A mislim da bi se čak dalo složiti i neki delay za skimer pa da on proradi 10 sek kasnije.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #317 u: Ožujak 18, 2011, 12:32:26 poslijepodne »
nivo vode u mom sumpu se mjenja jedino u odjeljku sa povratnom pumpom pa čak i kad se ona zaustavi ne prelije se more u odjeljak skimmera tako da sam sa time zadovoljan
ali pumpe se uvijek čuju tako da sam u ormariću radio dosta preinaka sa vratima sve dok na kraju nisam napravio panel na skidanje sa naljepljenom jajastom spužvom sa unutarnje strane, to je stvarno smanjilo buku tako da su ventilatori od compa sad bučniji od akvarija. svejedno svakom bi preporučio da ako je u mogućnosti napraviti sump sa vanjske strane kuće npr. balkonu sigurno će biti puno manje zauzet raspravom o buci sa ukućanima. :up:

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #318 u: Ožujak 18, 2011, 13:12:24 poslijepodne »
Hvala vam na i idejama!
Rhem,
Ta izolacija sa jajastom spuzvom mi se svida. I ja sam razmisljao o slicnom i drago mi je ako dobro smanjuje buku kod tebe.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #319 u: Ožujak 18, 2011, 14:29:41 poslijepodne »
nivo vode u mom sumpu se mjenja jedino u odjeljku sa povratnom pumpom pa čak i kad se ona zaustavi ne prelije se more u odjeljak skimmera tako da sam sa time zadovoljan
ali pumpe se uvijek čuju tako da sam u ormariću radio dosta preinaka sa vratima sve dok na kraju nisam napravio panel na skidanje sa naljepljenom jajastom spužvom sa unutarnje strane, to je stvarno smanjilo buku tako da su ventilatori od compa sad bučniji od akvarija. svejedno svakom bi preporučio da ako je u mogućnosti napraviti sump sa vanjske strane kuće npr. balkonu sigurno će biti puno manje zauzet raspravom o buci sa ukućanima. :up:
Kasno Marko na Kosovo stize  :up:,kako si zadovoljan sa tim spuzvama mislim zbog vlage i soli i dali si razmisljao o stiroduru.

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #320 u: Ožujak 18, 2011, 16:58:23 poslijepodne »
nivo vode u mom sumpu se mjenja jedino u odjeljku sa povratnom pumpom pa čak i kad se ona zaustavi ne prelije se more u odjeljak skimmera tako da sam sa time zadovoljan
ali pumpe se uvijek čuju tako da sam u ormariću radio dosta preinaka sa vratima sve dok na kraju nisam napravio panel na skidanje sa naljepljenom jajastom spužvom sa unutarnje strane, to je stvarno smanjilo buku tako da su ventilatori od compa sad bučniji od akvarija. svejedno svakom bi preporučio da ako je u mogućnosti napraviti sump sa vanjske strane kuće npr. balkonu sigurno će biti puno manje zauzet raspravom o buci sa ukućanima. :up:
Kasno Marko na Kosovo stize  :up:,kako si zadovoljan sa tim spuzvama mislim zbog vlage i soli i dali si razmisljao o stiroduru.

Ja sam to napravio i više nikad nebi niti pomislio stavit svu tehniku od akvarija u stan. Uvik bi pokušao pronaći način kako istu izbaciti na terasu ili balkon.. :)

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #321 u: Ožujak 18, 2011, 20:14:04 poslijepodne »
Hvala vam na i idejama!
Rhem,
Ta izolacija sa jajastom spuzvom mi se svida. I ja sam razmisljao o slicnom i drago mi je ako dobro smanjuje buku kod tebe.
ma buka se smanjuje rapidno a šta se vlage tiče imam dva vent od compa kojiu izbacuju vlagu tako da je ispod akvarija kod sumpa suho ko u pršutani
 moj ormarić napravljen (sazidan) je tako da su mu bočni nosači od ciporexa širine 20cm a podloga akvariju je 7cm kamena ploča
« Zadnja izmjena: Ožujak 19, 2011, 06:35:23 prijepodne od RHEM »

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #322 u: Ožujak 27, 2011, 18:46:43 poslijepodne »
Condylactis aurantiaca kako nismo navikli...
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #323 u: Lipanj 21, 2011, 19:15:28 poslijepodne »
Zsabi ima li kakvih novosti sa akvarijem? Jesi uspio uništiti algu?

Offline zsabi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 183
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pečuh (Mađarska)
Odg: mali Jadran daleko od mora...
« Odgovori #324 u: Lipanj 22, 2011, 22:58:02 poslijepodne »
Bruno,
alge vise nema, tojest ne divljaju (ima nesto na nekim kamenima, ali ne raste i ne pokriva sve).
Prije 2-3 mjeseci sam izvadio svu podlogu i oprao u sodi. Sad vec polako zivne sve.
Nazalost condylactis aurantiaca je poginula. Vjerovatno je predugo zivjela u sjenci i izgubila sve zooxantaele sto je vodilo do probavljanja samog sebe :(
Busenasti koralj je lose izgledlo, ali prije par tjedna su se pojavili mladi "pupoljci" i lijepo se razvijaju.
Narandzasta spuzva lijepo izgleda a i mladunci lijepo rastu. Za par mjeseci se javljam sa oglasom  :D
Borim se sa temperaturom... dosad uspjesno 25-27C. Jedanput sam imao iznad 28 ali samo na kratko vrijeme. Nadam se da cu uspjeti bez pogibanja.
Jedino mi ribe i kozice nedostaju. Sad je sve staticno.
Ako bi netko imao par mladih crneja i babica za mene, bilo bi super, jer ove godine sigurno necu moci na more.
Globalno zatopljenje - zsabi sa jadranskog na tropski... - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=101073.0
mali Jadran daleko od mora - http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29111.0