Ožujak 28, 2024, 15:56:56 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?  (Posjeta: 3497 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« u: Studeni 02, 2021, 13:43:56 poslijepodne »
U akvariju imam končastu algu i nešto bba alge. Zanima me je li itko radio ovo zamračivanje akvarija, koje su mu prednosti i mane?
Je li metoda učinkovita protiv algi?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #1 u: Studeni 02, 2021, 19:24:21 poslijepodne »
je.......
Kad prekrijes akvarij onda ne vidis alge.  :D
To ti uglavnom moze pomoci kod cijano bakterije ako bas nije neka opaka invazija vec ali kod ostalih bas i ne.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #2 u: Studeni 03, 2021, 11:33:46 prijepodne »
je.......
Kad prekrijes akvarij onda ne vidis alge.  :D
To ti uglavnom moze pomoci kod cijano bakterije ako bas nije neka opaka invazija vec ali kod ostalih bas i ne.

Hahahah ako je tako, da kad ga prekrijem ne vidim alge onda veća šteta nego korist.
A evo razmišljam puno o rješenju protiv končaste i crne bradate,pa mi svašta pada na pamet.
Čini mi se da će idući korak biti dodavnje easy carba u vodu i kupovina ozbiljne co2 boce jer do sada sam koristio onu kinesku diy verziju( dvi boce od dva litra, u jednoj soda bikarbona u drugoj limunska kiselina). Mislim da je problem nekonstantna količina co2 u vodi, mada mi je na drop checkeru boja žuta

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #3 u: Studeni 04, 2021, 21:57:13 poslijepodne »
Neznam kako je u slatkoj vodi, no, dok zamracenjem pobijes alge u akvariju, odavno si pobio i sve ostalo.....  :D

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #4 u: Studeni 05, 2021, 12:10:08 poslijepodne »
Trebam se pomiriti da u akvarizmu nema jednostavnog rješenja za ukloniti alge. Nema da ti netko rekne npr. končasta ti nastaje zbog toga i toga, uradi to i to i nećeš je imati. Alge su jako kompleksna stvar u sustavu. Kada po forumima pitaš nekoga za savjet on ti kaže "imaš neki disbalans u vodi" , nema savjeta konkretnog šta da se napravi. Iduća stvar za napraviti u borbi protiv algi je kupovina testova za nitrate, fosfate i željezo u vodi.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #5 u: Studeni 06, 2021, 22:35:52 poslijepodne »
...., nema savjeta konkretnog šta da se napravi. .

Cuj, to je akvaristika.

Uzrok svakog problema u akvariju je ili A, ili B, ili C, ili neka od njihovih mogucih kombinacija.

Ponekad samo sitna varijacija u odnosu znaci velike probleme, ili velike dobiti, nema dva identicna sustava, da bi problem = rjesenje bilo tako jednostavno uzorkovati.

Testiranje vode je ili jako dobra stvar, ili totalno nepotrebna, ovisi kako su ti se A,B i C poslozili u tom momentu.  :D :D :D

No, kako mi se cini, pristupio si problemu s pogresne strane, trazis rjesenje problema, umjesto da trazis uzrok istog. Zamracivanje, dodatak A ili B, sve su to fixevi, koji trenutno poprave stanje, no, bez dijagnosticiranja tocnog uzroka, i adekvatnog rjesenja, sve se to u konacnici (vrlo brzo) vrati, i onda imas jos veci problem.

Dakle - alge = neodgovarajuca rasvjeta ili visak nutrijenata u vodi. Kreni od toga.....

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #6 u: Studeni 07, 2021, 20:35:58 poslijepodne »
Prijatelju hvala na ovolikom postu. Razumim ja šta ti govoriš ali nije li pristup problemu sličan , tražeći uzrok problema riješit ću i problem. Akvarij mi je skoro odličan ,ali kažem ti trenutno končasta i malo crne čine problem. Do sad sam testirao sa gnojivom i mislim da će tu biti ključ uspjeha ili to ili Co2-bar moje zapažanje.  Do sad sam gnojenje vršio po PPS metodi , ali sam zadnjih dva rjedna skoro u pola smanjio doziranje gnojiva u nadi da ću riješiti problem ,jer mi svi govore da je možda višak nitrienata u vodi. Međutim desilo se suprotno, kad sam smanjio gnojenje alga kao da je još uznapredovala. E sad idem kontra pristup, na stranici rottala buterfly sam izračunao dnevno doziranje po Ei metodi ali za slabo svijetlo,pa ću vodit kako će se suatav ponašati

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #7 u: Studeni 07, 2021, 20:59:54 poslijepodne »
prije manjak CO2 i/ili svjetla nego visak nutrijenata. Odnosno, imas visak u odnosu na kolicinu vec spomenutih manjkova. Ja bi prvo poceo od CO2, na tvoju litrazu diy varijante bas i ne igraju dugorocno.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #8 u: Studeni 07, 2021, 22:48:43 poslijepodne »
... tražeći uzrok problema riješit ću i problem.

Istina, slazem se. Taj dio se odnosio na "blackout", koji je zakrpa, moze a i ne mora rjesiti problem, no kako god ispadne, s njim neces rijesiti uzrok problema, zamracivanje, cudotvorne vodice i dodatci samo krpaju problem, ne uklanjaju ga....

Nema na cemu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Blackout metoda ili zamračivanje akvarija...?
« Odgovori #9 u: Studeni 08, 2021, 11:03:16 prijepodne »
Evo čini mi se da se končasta konačno povlači ali vidit ćemo dugoročno. Sve što sam uradio je da sam pojačao gnojenje. Sad biljke rastu puno brže. Očito je za moj akvarij Pps metoda malo mršava,treba pojačati doziranja. Rat još nije gotov ali kad tad ću pobijediti  :)