Travanj 29, 2024, 13:42:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...  (Posjeta: 2116 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« u: Kolovoz 06, 2010, 22:54:32 poslijepodne »
... sa odnosom stranica 3:2 kad danas većina kamera radi u formatima sa normalnijim odnosom stranica 4:3? Mislim na formate u kojima se mogu dati napraviti slike u foto radnjama (tipa foto digital nešto) bio sam u par obližnjih i gotovo svi formati koje imaju su 3:2 nakon toga slijede kvadratni a jedini izuzetak je 9x13cm koji mi je premali. Dok je većina slika koje su takve radnjice izrađivale dolazila na 135 filmu to je bilo shvatljivo ali danas? Pretpostavljam da bi kod Badrova izbor bio bolji ali nijedan mi nije niti blizu niti usput. U radnji su mi rekli da ako mi se taj format ne sviđa mogu staviti sliku na sredinu pa odrezati višak papira što znam i bez njih.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #1 u: Rujan 11, 2010, 20:49:20 poslijepodne »
Meni 4:3 zdepast. :) Vjerojatno zato sto vise printaju vlasnici fotoaparata sa senzorima leica formata, a manje 4:3 :) olympus ima 4:3, jel tako?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #2 u: Rujan 11, 2010, 21:25:04 poslijepodne »
O onome prvome postoje mišljenja, moje je da je 4:3 bolji. To je zapravo bio originalni aspect ratio 135 filma, koji je izmišljen za snimanje filmova(movie) a onda je jedan astmatičar koji je htio snimati krajolike a nije bio u stanju tegliti potrebnu opremu izmislio fotoaparat koji radi na filmsku traku i pritom je okrenuo za 90 kako bi dobio što veće sličice na negativu i promjenio aspect ratio od savršenog 4:3 u glupi 3:2. Većina srednje i velikoformatnih kamera i dalje radi sa formatima koji su bliže 4:3 nego 3:2
No dobro ne možemo o estetici i mišljenjima "racionalno". Ono što meni nije jasno je da su pretpostavljam velika većina mušterija koji dolaze napraviti slike u male fotoradnje po kvartovima i robnim kućama vlasnici idiotskih i poluidiotskih digitalnih "kompakata" koji već unatrag jedno bar 10 godina rade prvenstveno 4:3 slike jer im je takav i senzor, a samo DSLRovi i poneka "prosumer" kamera rade 3:2 slike? Dok je još tipična mušterija htjela izraditi slike sa 35mm filma to je bilo razumljivo. Da moj Oly radi samo 4:3 slike i na tome sam zahvalan.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #3 u: Rujan 11, 2010, 21:40:44 poslijepodne »
Ne treba filozofirati, ono za sto je najveca potraznja toga najvise i ima. Mogu cak povjerovati da kod nas vise ljudi s 4:3 donose na printanje, ali sigurno u svijetu to nije slucaj jer bi onda bila obrnuta situacija s tim papirima. Ne znam, da imam studio i da mi ljudi stalno donose 4:3 fotke, nabavio bih i 4:3 papir... nije valjda to tako tesko... al kod nas se ne treba cuditi nicemu. :/
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #4 u: Rujan 11, 2010, 21:43:22 poslijepodne »
I da, kad sam napisao da ne treba filozofirati sam mislio na sebe, ne na tebe, da se ne naljutis mozda  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #5 u: Rujan 12, 2010, 00:30:03 prijepodne »
Ma imaš zapravo pravo, kad sam ono prvo napisao bio sam malo ljut. Htio sam dati izraditi neke slike što sam onako usput okinuo kad sam se zadnji put vidio sa nekom svojom rodbinom. Ja lijepo namjestio izrez svake fotke, odnio svoj uradak u fotoshop i ustanovio da imaju praktički sve papire samo u "krivom" formatu, otišao sam u slijedeći i tamo je bilo još gore. Poslije sam izbrojio polako u sebi do 10000 zapisao koje sve točno formate imaju, otišao kući izbrojio još jednom do 10000 napravio ispočetka sve izreze u drugom formatu to im tako odnio i sad mi je već puno bolje.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #6 u: Rujan 12, 2010, 14:39:50 poslijepodne »
I na kraju si napravio kompromis tako da si rezao na 3:2?  -? Ajoj. Ne znam, da mi se ne svidja taj format i da sam sve fotke fotkao u 4:3 formatu mislim da bih ja ipak izabrao rezanje papira.  8)
Da ne otvaram novu temu, fotkao sam ljetos s jednokratnim podvodnim, gdje to mogu odnijeti na razvijanje i skeniranje, mi imate koga preporuciti u Zagrebu?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #7 u: Rujan 12, 2010, 17:37:49 poslijepodne »
I na kraju si napravio kompromis tako da si rezao na 3:2?  -? Ajoj. Ne znam, da mi se ne svidja taj format i da sam sve fotke fotkao u 4:3 formatu mislim da bih ja ipak izabrao rezanje papira.  8)
Da ne otvaram novu temu, fotkao sam ljetos s jednokratnim podvodnim, gdje to mogu odnijeti na razvijanje i skeniranje, mi imate koga preporuciti u Zagrebu?

.. ček da kupim scanner, pa bum ti ja poskeniral :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #8 u: Rujan 12, 2010, 17:55:56 poslijepodne »
 :) :) :)
Nitko vise ne fotka na film  :o
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #9 u: Rujan 12, 2010, 18:50:06 poslijepodne »
Da dopustio sam da tehničko osoblje ugrozi moj umjetnički integritet Kubrick bi me se odrekao da sazna :D
Preporučio bih Badrova, nisam doduše nikad radio biznis s njima(nema nijedan meni blizu) ali imaju dobre preporuke. Razvijanje i skeniranje ti mogu napraviti i u onoj fotoradnjici u Superkonzumu u Sarajevskoj, pretpostavljam da znaju izvaditi film iz jednokratne kamere ne bi smio biti neki problem. Cijene skeniranja su tolike da se možda bolje isplati dati razviti film i napraviti "printove" iliti slike pa ih onda sam skeniraš na A4 skaneru - ako ti se učini da je negativ ispao predobro za takav tretman još uvijek ga možeš dati u neki Foto Badrov da ga odskeniraju "profesionalno".

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #10 u: Rujan 12, 2010, 19:22:51 poslijepodne »
Nije meni to cudno da netko kropa fotke kako bi ih dobio "bez bijelog", ali cudno mi da si ti to radio kad si se tako uzrujao oko cijele te price :D
I frenda koji se analogijom bavi sam pitao pa evo sto mi je napisao, mozda nekom dobro dodje:

"Ja ti nosim filmove na razvijanje kod Cerica, to ti je na Ilici između Gunduliceve i Frankopanske na suprotnoj strani, ima prolaz, mislim da se zove fotostudio centar, ima link tu negdje... http://www.foto-centar.hr/ da, na njemu ima i lokacija, eto, super.
Sto se tice razvijanja, trazis razvijanje, i ako zelis trazis sken, on ti ide na CD, to ti je to, kasnije ako ces posebno htjet koju sliku jos na papir razvit...
Razvijanje mislim da je oko 20ak kn, sken oko 15ak, nisam ziher tocno koliko je, ali otpilike tako nesto."

Dakle oko 35kn ukupno... pa mrak. Moram priznat da je fora malo ovo kad nema live view-a i kad moras cekati... samo sam uvjeren da cu se razocarati :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #11 u: Rujan 12, 2010, 20:36:21 poslijepodne »
Ma već odavno sam se odljutio, znam kako da to pitanje riješim ako mi je baš potrebno pa makar na kraju i odrezao višak slike - jedino što me još kopka je da mi se to čini malo nelogičnim pa si mislim da li možda ima nešto što ne znam odnosno da li ja cijelo vrijeme radim krivo.
Skeniranje košta 15KN za "frame" ili za cijeli film? Ako je ono drugo jeftiniji su negdje 2.5X od ovih mojih u kvartu. Badrov ima istaknute cijene na webu

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #12 u: Rujan 12, 2010, 20:55:48 poslijepodne »
Puno mi se cini da je 15kn za frame... ako je tako ocekujem da mi netko piksel po piksel unosi rgb vrijednost i crtati ga :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #13 u: Rujan 19, 2010, 23:26:34 poslijepodne »
I kad(odnosno ako) ti skeniraju taj film piši kako je bilo i ja sam zainteresiran.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #14 u: Listopad 18, 2010, 22:00:24 poslijepodne »
Skenirali oni to davno, ali ja nikako da podignem... danas sam napokon uspio :D
Razvijanje filma od 27 fotki :O i skeniranje negativa i przenje na CD sam platio ravno 40 kuna i 50 lipa. :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #15 u: Listopad 18, 2010, 23:27:30 poslijepodne »
Pa što nisi prvo pito za cijene? Ja sam sad isto kupio jedan onaj kakoseono zove e film pa sam pitao po gradu za cijene razvijanja i skeniranja. Ovi foto studio centar ispadaju što se skoro svega tiče jeftinije nego Badrov a i načini obračuna su drugačiji tako ti npr. Badrov naplati svaku odskeniranu sliku tj. "frame" na negativu posebno i CD posebno dok neki naplate uslugu skaniranja cijelog na CD. Razvijanje C/B negativa je najskuplje 30-40kn a kolor negativa 15 dakle potpuno obratno nego kad sam ja radio samo C/B još dok sam išao u srednju školu. No dobro kolor dijapozitiv je uz tu iznimku i dalje (drugi) najskuplji postupak i najskuplji film.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #16 u: Listopad 19, 2010, 00:09:19 prijepodne »
Pitao sam. Rekli mi oko 40kn i tako je i bilo i to mi dodje manje od 2kn po fotki i ostavio sam im da ga razviju i skeniraju :D fotke su lose, ali imaju neki čar. :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #17 u: Listopad 19, 2010, 18:25:42 poslijepodne »
Zaboravio pitati najvažnije - kvaliteta skena i koliko dpi odnosno pixela (X x Y) se dobije?

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Zašto su svi papiri u glupom Leica formatu...
« Odgovori #18 u: Listopad 19, 2010, 18:36:05 poslijepodne »
Stvarno ti ne znam odgovoriti buduci da mi je ovo prvi film. Plus je rijec o jednokratnom aparatu + je fotkano pod vodom + 400 asa. Ono sto mi se cini je da je presharpano, da je netko isao kompenzirati neostrinu fotki. A mozda i nije, stvarno ne znam. Vjerujem da se da dogovoriti da ti sve naprave kako ti hoces. Nesto preko 3000*2000 su.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...