Travanj 24, 2024, 23:00:47 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Masakr  (Posjeta: 9996 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« u: Prosinac 29, 2004, 13:18:00 poslijepodne »


Ako imate akvarij sa organizmima iz juznih mora, ne preporucam stavljanje jadranskih ribica (babe), koliko god male da su.! Imao sam hrpu racica koji su izgledali kao mali skampi, a baba ih je sve potamanila. Sad joj je zanimacija tuci se sa kozicama. Nazalost, to se moralo dogoditi kad u nasim butigama ne mozes dobiti sto zelis.


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Masakr
« Odgovori #1 u: Prosinac 29, 2004, 23:00:00 poslijepodne »
babe u wc i idemo u kombinacije

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #2 u: Prosinac 29, 2004, 23:16:00 poslijepodne »
Deal is a deal
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #3 u: Siječanj 11, 2005, 16:47:00 poslijepodne »
Kao sto rekoh negdje u nekom postu... ne mijesati nase i tropske organizmi, iz niza razloga! Jedan od njih je i uobicajena kompeticija koje se upravo javlja kod tebe u akvariju!

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #4 u: Siječanj 11, 2005, 23:00:00 poslijepodne »
Na zalost znam, ali kao sto rekoh, sve prema mogucnostima (mojim) i prevelikoj nestrplljivosti da vidim kako funkcionira.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #5 u: Siječanj 12, 2005, 10:19:00 prijepodne »
Cisto pitanje iz znatizelje, zasto ne odaberes jednu od te dvije varijante nego ides s obje?

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #6 u: Siječanj 12, 2005, 14:19:00 poslijepodne »
Prvi problem je u 118 lit. Drugi je hladna ili topla voda. Sad je na 24-26C. Mislim da nema male ribe uJadranu koja moze pretrpiti vrucinukao balavica i kozice. Kad dodje ljeto, vjerojatno ce temperatura biti ista ili visa (uz klimu) za stupanj ili dva. Treci razlog je da su reef stvari i organizmi preskupi, tako da je sve konglomerat kupljenog, uhvacenog ipoklonjenog. BTW, balavice i kozicesam donioiz Rovinja (iza bolnice), a Bile su u lokvicama na obali poslije oluje. Nemam namjeru uvaljivati nemani koje mogu ugroziti sve oko sebe. Babe su pocistile mini skampe, a samci se nose s njima bez frke. Moruzgve hranim sam i sve stima. Najvise me muci zelena alga na kamenju, za to moram nabaviti Zebrasomu (Yelow tang) jer ona pase, ili postoji neka domaca ribica. Doduse lakse je kupiti nego uloviti, pogotovu sto mislim da u Jadranu nema cistih vegetarijanaca, pa bi to bila prava katastrofa.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Masakr
« Odgovori #7 u: Siječanj 12, 2005, 14:41:00 poslijepodne »


Su salpe vegetarijanci?


Brada, koliko cca kosta hladnjak za akvarij?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #8 u: Siječanj 12, 2005, 15:35:00 poslijepodne »


Pas mater! , napisala sam cijeli traktat (OPET ) i onda mi je javio neku gresku... sad opet sve iz pocetka...


Dakle,118 je problem. Zasto? Preprazan ti je ako imas samo jedan tip okolisa?


Drugi je hladna ili topla voda. Sad je na 24-26C. Ovako, temperaturne razlike u Jadranu su uglavnom oko 15 stupnjeva, od 10 zimi do 25 ljeti u prosjeku. To znaci da ukoliko organizme sakupis ljeti do dubine od 10-15 m (sto je uglavnom granica termokline, tj. granica izmedu tople povrsinske i hladne dublje vode), jadranski organizmi bi ti trebali najnormalnije prezivjeti stalno ljeto u stanu uz, naravno, klimu. Bilo bi idealno da im mozes simulirati promjen sezona uz pomoc temperature ali znam koliko je to komplicirano, a osobno mislim da to i ne bi fatalno utjecalo na zivot vec cak da bi moglo povecati sadrzaj u akvariju s obzirom na to da se vecina organizama razmnozava upravo pri povisenim proljetnim i ljetnim temperaturama. U principu, bitno je da nemas nagle promjene temperature, i da ona ne ide u ekstreme, iako,poznato je da je zivinicama lakse podnjeti smanjenje temperature (samo im se usporimetabolizam) nego povecanje (fizioloske, ireverzibilne promjene), tako da u principu temperatura ne bi trebala prelaziti 27-28 stupnjeva i sve bi trebalo funkcionirati o.k.


Mislim da nema male ribe uJadranu koja moze pretrpiti vrucinukao balavica i kozice. Kao sto sam gore napisala... sve sto sakupis ljeti do 10-15m bi trebalo prezivjeti, dakle, koji knez, spar, pic, crneji, sve bi to trebalo opstati.


Treci razlog je da su reef stvari i organizmi preskupi. Eto, jos jedan razlog za jadranski, uz moje osobno misljenje da je jadranski atraktivniji od tropskog, lakse je nabaviti organizme i daleko je jeftiniji!!!


BTW, balavice i kozicesam donioiz Rovinja (iza bolnice), a Bile su u lokvicama na obali poslije oluje. A bas si se mogao i javiti!!! Malo sam zeljna ljudi u ovoj zabiti


samci se nose s njima bez frke. U principu samci imaju odlicnu zastitu, no pazi ako mislis unositi druge rakove jer po mnogim iskustvima rakovi su veliki dizajneri i vole premjestati namjestaj u akvariju a osim toga vole se pocastiti s najljepsim moruzgvama i inim drugimstanovnicima akvarija.


Najvise me muci zelena alga na kamenju. Ako mozes poslikaj da vidim o kojoj algi se radi pa ti mozda mogu pomoci. U svakom slucaju, u Jadranu naravno ima iskljucivo vegetarijanaca. Ako se radi o maloj algi koja kao tepih prekriva kamen onda samo ubaci par priljepaka i babuski bilo koje vrste (lako ces ih sakupiti na kamenitoj obali u zoni plime i oseke ili iznad nje gdje prskaju valovi) i oni ce obaviti sav posao umjesto tebe.


Evo i slika:


Priljepak (Patella lusitanica)








Babuska (Monodonta turbinata)








No ako je alga poveca, onda ti je najbolje ubaciti jeza ili dva koji ce ti pobrstiti SVE alge na koje naidu... nase najcesce i najdostupnije i najdosadnije vrste su Paracentrotus i Arbacia, vrlo su slicni i nije bitno koju od dvije vrste ubacis.


Paracentrotus:





Arbacia:








Jedino mi nije bas jasno zasto ti smetaju alge... one su ti jako bitne u akvariju za uspostavljanje stabilnog ekosustava... osim sto ti oslobadaju hrpu kisika, iz mora iskoristavaju metabolicke produkte zivina koje inace "otezaju" vodu... One su ti jako bitne, pogotovo ako nemas rifugium... U stvari, bilo bi ti jako dobro da si ubacis u akvarij par busenova Posidonie ili Caulerpe. Posid

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #9 u: Siječanj 12, 2005, 15:54:00 poslijepodne »
Babuske sam imao, kao i indonezijskog puza algara, ali sam popusio foru sa jadranskim lovcem, koji je potamanio sve puzeve. Za priljepke nisam znao sta jedu.Imam, cini mi se tri arbacia jeza (mlada). Zelenkaste su boje kao i ovaj na slici. Alga izgleda kao vata i prekriva sve kao gusti tepih, pa se bojim da gusi sve ispod sebe. Posidoniju cu staviti kad je dohvatim. Lani nisam bio na moru, osim kod punca u posjeti. Htio sam doci do akvarija, ali su nesto prerovali prilaz, a bio sam i u zurbi. Da, imam i kaulerpu (taxifoliu), a ono zeleno se i po njoj lovi.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #10 u: Siječanj 12, 2005, 16:06:00 poslijepodne »


Jadranski lovac? Sta je to? Neka riba!? Jel mozda imas sliku? Cudi me da ti je taj lovac (sta god da je) potamanio jadranske puzeve... njih mogu smazati samo rakovi s jakim kljestima i koja riba papigaca, za ostale su preveliki i imaju precvrstu kucicu...


Alga, da... cini mi se da ce radi o nitrofilnoj algi koju malo tko jede - ona raste uglavnom na zagadenim podrucjima... jedino rijesenje po meni ti je da si nabavis "zdrave" alge, i to dosta njih da ti potrose vecinu nitrata iz mora... onda bi ti se i ta alga trebala povuci... u svakom slucaju slika bi pomogla.


Sto se prilaza tice, jos UVIJEK je prorovan !!!!

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #11 u: Siječanj 12, 2005, 16:14:00 poslijepodne »


Puz volak, onaj sa rogatom kucom. Gledao sam svecani rucak (55kn jedan puz algojed). Dao mu je disanje usta u usta. Nasao sam sliku sa algicom.


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #12 u: Siječanj 12, 2005, 16:25:00 poslijepodne »


Evo imam jos


Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #13 u: Siječanj 12, 2005, 16:30:00 poslijepodne »


Ali puz nije bio jadranski!?


Za algu nisam sigurna po slici, ali mi se cini da bi mogla biti Chatomorpha... vidi, jel iz bliza lici na ovo:





Ako je to to, onda ne brini, nije nitrofilna i kazu da jejako korisna u akvariju... evo sto pise na net-u:


We sell a large size portion of the essential and popular Chaetomorpha (Spaghetti) Macro Algae, (approx. 1/2 pound). This is the Macro Algae that is preferred by many for nutrient export. It comes to you in a deep healthy bright green color. Chaetomorpha is a durable macro algae but unlike Caulerpa, it does not produce a number of substances which can create problems for corals in closed systems and does not go sexual by releasing it's reproductive products and nutrients back into the water column which would degrade water quality. It does not grow that aggresively like some other Caulerpa by overtaking your tank and it's inhabitants with rapid growth. That's why it's my personal favorite macroalgae along with Razor Caulerpa. Chaetomorpha is more stable and not overly invasive, and easy to harvest. All in all, Chaetomorpha is a much better macro algae for nutrient export purposes. It is easily grown in a sump or refugium with inexpensive 24/7 flourescent lighting. I have found it grows even faster in a refugium with a 'slow upwards water movement' using a very small pump. The refugium should spill water back into you sump. Since adding the Chaetomorpha Macro Algae, my refugium is now home to many tiny detrivores which include copepods, bristle worms, mysid shrimps, and brittle stars which all play a significant role in cleansing the system. The water quality has improved so much that there are now many tiny white and red feather dusters growing out the small pieces of live rock in the refugium. Chaetomorpha Macro Algae is also a great source of nutirtion for Tangs!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #14 u: Siječanj 12, 2005, 16:33:00 poslijepodne »
Meni po slici zaista lici na Chaetomorphu... ma ne brini, ona ti je super i zato sto se u nju skrivaju racici i puzevi... osim toga je super za potrosnju nitrata... e sad, sto vise nitrata imas to ce ti vise rasti, kao i svaka druga alga... Dakle, provjeri nitrate.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Masakr
« Odgovori #15 u: Siječanj 12, 2005, 23:16:00 poslijepodne »
Hocu, a clanak samo potvrdjuje da moram nabaviti yelow tang. Kakve substance proizvodi kaulerpa, a koje smetaju koraljima? Jesu li to toxini zbog kojih je K. Taxifolia opasna za Jadran (uz prebrzo sirenje)?
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #16 u: Siječanj 13, 2005, 10:29:00 prijepodne »


Ako slucajno nisi procitao imas nesto malo o Caulerpamau clanku pod ekologija-Jadran


... u svakom slucaju rod algi Caulerpa sadrzi "otrov"caulerpin koji ne ubija nego tjera organizme od algi ovog roda. Kako on djeluje na koralje nisam sigurna, no znam daza nase organizme Caulerpa NIJE opasna zbog caulerpina vec zato sto je super prilagodena zivotnim uvjetima okolisa u Jadranu gdje nema njenih predatora, tj. nitko ju ne jede pa se strasno brzo i nesmetano sirii istiskuje sa stanista nase autohtone vrste... osim toga, svojim "korjenjem" stvara jako gustu mrezu u koju se hvata "smece" koje se sedimentira na dno tako da ispod Caulerpe dolazi do anoksije (nedostatka kisika) pa sve sto ona preraste ugiba...


To ti je kao po onoj "dosli divlji istjerali pitome"...


Toliko, ukratko.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Masakr
« Odgovori #17 u: Siječanj 13, 2005, 10:34:00 prijepodne »
Laicko pitanje, predatori caulerpe ne bi prezivjeli u Jadranu?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #18 u: Siječanj 13, 2005, 11:22:00 prijepodne »


Ma kakvo laicko, to samo znaci da razmisljas svojom glavom, no nazalost, stvar nije tako jednostavna...


Prije svega pitanje je da li bi predatori Caulerpe iz tropa uopce prezivjeli u Jadranu... ako i bi, onda se postavlja sljedece JOS vaznije pitanje... Da li se sjecas price zmija i mungosa na Mljetu? To je jos dobro sto bi se moglo dogoditi u Jadranu jer je Mljet izolirani otok tako da su i mungosi ostali izolirani na njemu... kada bi unio u Jadran predatore Caulerpe (to su inace neke vrste tropskih puzeva), tko zna cime bi se oni sve poceli hraniti i kakvu bi stetu mogli nekontrolirano napraviti... Uglavnom, unosom stranih organizama mogao bi napraviti vecu stetu nego korist!


E sad, to je po meni jedino rijesenje, dakle, s obzirom na to da se u Jadranu Caulerpom ne hrani nitko do dvije vrste puzeva koje rade vecu stetu nego korist (otkidaju djelice alge koji se dalje presaduju), trebalo bi uvesti njihove prirodne predatore ALI tek nakon JAAAAKO skupog i opseznog projekta u izoliranom okolisu (laboratoriju)... tek nakon toga, AKO bi se ustanovilo da ti puzevi jedu ISKLJUCIVO Caulerpu postojala bi nekakva mogucnost da se ti puzevi uvezu i ubace u Jadran... no ni tu prica nije gotova... Naime, Jadran je dio Mediterana i da bi mi mogli provesti takvo nesto, s projektom bi se morale sloziti sve mediteranske zemlje!!!!


Eto, ideja je O.K medutim jako skupa i tesko provediva cak i ako su svi elementi odgovarajuci... no, da se mene pita, ja bih se slozil s projektom jer osobno mislim da nam je to jedina sansa!

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Masakr
« Odgovori #19 u: Siječanj 13, 2005, 11:29:00 prijepodne »


Zahvaljujem na opseznom odgovoru!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Masakr
« Odgovori #20 u: Siječanj 13, 2005, 11:58:00 prijepodne »
Ma nemas frke, i drugi put!