Ožujak 28, 2024, 21:15:51 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Izrada stalka od iverala  (Posjeta: 2680 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Izrada stalka od iverala
« u: Lipanj 17, 2017, 14:47:49 poslijepodne »
Pozdrav,

Namjeravam sam napraviti stalak za akvarij od 240L od iverala 18mm, slicno nesto kao ovo ovdje http://www.akvarij.net/index.php/zanimljivosti/uradi-sam-othermenu-83/93-izrada-stalka-za-akvarij. Ono sto me zanima je da li taj iveral moze podnijeti tu tezinu. Vec sam malo njuskao po netu i ekipa kaze da moze, premda je vecina nacrta sa okvirima od punog drva. S druge strane gledao sam i ove gotove stalke sto dolaze sa akvarijima i to je isto sve od iverice. Evo npr. ovdje je lik sastavio jedan https://youtu.be/kqJapsAIZxk?t=393. Moze misljenje na tu temu, jer fakat ne bi bilo dobro da to napravim pa da se sve razleti :-) Thx.


Online Rybak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 401
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Jarun
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #1 u: Lipanj 17, 2017, 14:54:00 poslijepodne »
Naravno da moze, ali sigurnije je napraviti konstrukciju od punog drveta, pa sve jos posarafiti sa ivericom.. Ja imam 250l, i imam metalni okvir 30x30mm na kojeg je nasarafljena iverica, i mirno spavam :)

Sent from my LG-H818 using Tapatalk


Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #2 u: Lipanj 17, 2017, 19:10:19 poslijepodne »
Može od Iverala. Bitno je da konstrukcijski složiš kako treba. Najjednostavnije ti je otići u Pet Shop i poslikati si tamo stalak ili skinuti s neta katalog od nekog proizvođača pa si napraviš takav isti. Bitno je da je dobro i kompaktno složen. Dobro je i da ima ''puna leđa'' i prednju podvlaku da se preuzme bočno opterećenje (da ne trkneš stalak nogom pa da se bočne stranice ne slože kao domino).

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #3 u: Lipanj 17, 2017, 20:36:38 poslijepodne »
Hvala na odgovorima. Mislio sam slozit isti kao sto je ovaj Eheimov na gornjem YT linku jer imam isti akvarij :-) Nisam uzeo original postolje jer hocu da bude visocje kojih 20cm. Stavit cu i puna ledja, valjda ce bit ok :-) Moj prvi izlet u stolarstvo :-)

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #4 u: Lipanj 17, 2017, 22:50:18 poslijepodne »
Ne bih se baš busao sa stalcima iz Pet shopova...
Konstrukcija im je prilično " štedljiva"

Offline prime.4lpha

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #5 u: Lipanj 18, 2017, 22:29:59 poslijepodne »
Moja preporuka, ako radiš od iverala, stavi duple stranice, onda si siguran 100% da neće nikud, iako nije nužno, ekstra sigurnost ne škodi. I pazi da ti bude u vaser vagi kad završiš, jer ako samo mrvac nije, nakrivit će ti se kao meni i izgledati nakaradno (ja radio na milimetre, pa se nagnuo zbog neravnog poda, a nisam stavio nogice za štelanje :P) :D

Dodatno, ako ga stavljaš na nogice, obavezno stavi i srednje, jer inače će ti se uvijati po sredini, a to znači da može i puknuti (akvarij).

EDIT: E da, pazi da ti unutarnja visina bude veća od 70cm zbog moguće CO2 boce. Boce od 5kg su skupa s manometrom oko 70-75cm ako se ne varam, a boce od 3kg je jako teško naći na tržištu. Naravno, ako planiraš imati CO2, ako ne, onda kako god.

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #6 u: Lipanj 18, 2017, 23:50:48 poslijepodne »
Dobra ideja za nogice na stelanje. To cu onda svakako potraziti. Thx. Ma napravit cu isti kao ovaj Eheimov original samo visocji za 20cm i mozda puna ledja (original nema puna ledja nego samo plocu od kojih 30ak cm na sredini).

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #7 u: Lipanj 19, 2017, 19:32:47 poslijepodne »
Ne trebaju duple strane. Dno je daska u komadu, okomice su 4 daske (iverala)i leđa NA dnu. Odozgora je daska.  Čvrstoču daju 4 daske okomite (troja vrata) i leđa. Sve je pokeksano i zaljepljeno. Na dnu je 8 kotača. Na tome mi je 200 litara akvarij (cca 250) kila. i šetam ga po sobi do mile volje (ako baš treba). Nije stvar u debelim daskama, nego u spoju dasaka. Ako je sve "na knap", onda nema mogučnosti da se "razloha". Metalna konstrukcija sigurno nije potrebna za takve "manje" akvarije.
Aki kao što veli kolega " Od viška glava ne boli"  :D ;)

Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #8 u: Lipanj 19, 2017, 22:04:44 poslijepodne »
Nece biti keksi jer nemam keksericu, ali ce biti drvene tiple, nadam se da je to isto ok. Ovo s kotacima mi je palo napamet, ali nisam bio siguran da li je to izvedivo. Imaju neki sta se zakoce pretpostavljam? Thx.

Offline DeanB

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 130
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #9 u: Lipanj 21, 2017, 18:56:55 poslijepodne »
Naravno da mogu tiple. Bitno je da je čvrsto i estecki prihvatljivo. Nisam koristio kotače sa kočnicom, je po mojem nema šanse da se to pomakne samo.

Ima tu na slici kako izgleda...
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=100870.msg920042#msg920042

Mogu eventualno pomoći oko konstrukcije, ali za 20 dana kad se vratim u cro...


Offline orcalator

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 23
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #10 u: Lipanj 23, 2017, 16:01:27 poslijepodne »
Thx. ma slozit cu vjerujem komodu bez vecih problema. Sad me vise pocinje brinut sam akvarij.. koje bilje, koje ribe, sta sa pozadinom itd. Cekam jos da mi stigne potreban alat pa krecem :-) Bit ce dosta pitanja ovdje na forumu pa se nadam bilo kakvoj pomoci :-)

Offline kiarb

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 70
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izrada stalka od iverala
« Odgovori #11 u: Studeni 30, 2017, 18:37:30 poslijepodne »
Znam da je tema stara ali moj savjet je da ako radis stalak od iverice moras racunat da je ona jako osjetljiva na vodu a neminovno je da ce ti zacurit prilikom ciscenja, vadjenja riba itd..
meni se to dogodilo sa prvim stalkom i na djelovima koji su kantirani (rubovi) iverica se napuhala, kod sljedeceg akvarija sam taj problem rijesio tako sto sam sve rubove iako su kantirani presao  prozirnim silikonom sa prstom  samo coskove tako da je nevidljivo ali vrijedi.
takodjer sam stavio duplu ivericu na bocne i sredisnju a ledja puna i evo stoji vec 4 g bez problema 250 litara