Ožujak 28, 2024, 19:43:27 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60  (Posjeta: 9532 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #25 u: Siječanj 19, 2019, 21:40:20 poslijepodne »
 :up:

Offline frend

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 14
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #26 u: Siječanj 31, 2019, 21:11:32 poslijepodne »



Mjesec dana od početka cikliranja, stanje je super. Biljke odlično napreduju. Idući tjedan ubacujem red sakura kozice, nakon još mjesec dana idu neonke unutra. U početku ne planiram hranit kozice, neka potamane alge koje su de stvorile na panju i kamenu. Prvih mjesec dana mijenjao sam vodu 2 puta tjedno 50 posto količine zvog soila. Koliko sad dalje mijenjam vodu?

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #27 u: Siječanj 31, 2019, 21:21:12 poslijepodne »
Odlično izgleda,
Rijeka/Hrvatska

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #28 u: Travanj 29, 2020, 10:26:34 prijepodne »
Znam da dižem staru temu, ali imam itanje vezano uz ovaj Ikein poličar koji služi kao stalak. Imam točno takav i na njega će ići akvarij, tako da ga moram ojačavati.

Plamn je da ide gore ili daska ili Iverica, pričvršćena za podlogu, stražnji dio lesonit pločom i da još stavim kutne profile. Mislim da bi to dovoljno učvrstilo cijelu priču. Zanima me koji su vijci korišteni ovdje za učvršćivanje? Pošto je materijal ta neka saćasta ispunda, da li bi normalni vijci za drvo bili dovoljni?

Hvala

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #29 u: Travanj 30, 2020, 23:00:12 poslijepodne »
Znam da dižem staru temu, ali imam itanje vezano uz ovaj Ikein poličar koji služi kao stalak. Imam točno takav i na njega će ići akvarij, tako da ga moram ojačavati.

Plamn je da ide gore ili daska ili Iverica, pričvršćena za podlogu, stražnji dio lesonit pločom i da još stavim kutne profile. Mislim da bi to dovoljno učvrstilo cijelu priču. Zanima me koji su vijci korišteni ovdje za učvršćivanje? Pošto je materijal ta neka saćasta ispunda, da li bi normalni vijci za drvo bili dovoljni?

Hvala

Ikea koristi neku skoro kartonsku ukrutu, dok su stjenke dosta tanke..
Pokušaj možda sa konfirmat vijcima.. mada bi u svaku rupu još natrpao ljepila prije šarafljenja i pistio gravitaciji da odradi svoje..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #30 u: Svibanj 01, 2020, 18:38:39 poslijepodne »
Sad je plan da stavim gore i odostraga ploce od iverice i da u svaku rupu odostraga stavim mali cetvrtasti komad iste velicine. To bi sve trebalo posteno ukrutiti cijelu pricu da se ne ljulja i da moze izdrzati i puno vecu tezinu.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #31 u: Svibanj 06, 2020, 00:41:41 prijepodne »
koliko je velik akvarij? nije taj kallax bas tako slabasan, iako je od "sacaste" za okvir i one tanke iverice za poprecne pregrade.
akvarij ce ti i tako sjesti velikom povrsinom, pa mislim da nemas koristi od stavljanja dodatne iverice na njega. tesko mi je pogodit bez dimenzije kallaxa i akvarija, ali mozes pojacati okomitu strukturu. najjednostavnije je jednu (ili vise, ovisno o dimenzijama) tih poprecnih stranica po cijeloj visini pojačat sa dodatnom ivericom. ivericu narucis u elgradu/iverpanu po mjeri, pronadjes najslicniju boju i kazes da ti pokantiraju ovu jednu stranicu koja se vidi (mozes kantirati i sve stranice cisto da izbjegnes kasnije probleme sa vlagom). spojis nove daske sa poprecnom od kallaxa sa obicnim serafima za ivericu ili sa "patentima" za spajanje. to sve mozes kupit na istom mjestu, a patente ti vjerovatno imam i ja. kako slika govori vise od tisucu rijeci, evo jedna koja sve objasnjava:)
____
|  ||  |
-------
|_||_|

ako ti to estetski ne odgovara, mozes umjesto poprecnih na isti nacin naruciti kvadrate koje uguras u police kao ledja. takva ledja mozes konfirmatima pricvrstit za okomite stranice, ali ti konfirmate nebi preporucio za ove debele sacaste. ni lesonit ni kutnici ti nece povecati nosivost, ali ce ucvrstiti pravokutnik, sto isto dobijas i sa ovakvim ledjima.
a ako bas stavljas nesto ogromno gore, mozes se osigurati sa kombinacijom poprecnih i ovih ledja.

disklejmer: nisam stolar, ali sam cijeli stan opremio i sve je jos na hrpi...

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #32 u: Svibanj 06, 2020, 12:57:40 poslijepodne »
Akvarij je od 60 l, 61 x 30 cm cca površina.

Ma, znam da bi mogao i ovako, ali se želim osigurati. Kallax je 2x2, mislim da je to najmanji model.

Ide zatvaranje stražnje strane s ivericom po cijeloj površini (zalijepit ću je i još ušerafiti s par vijaka). Gornja iverica ide po cijeloj površini, s time da pokriva i ti stražnu stranu koju stavljam, tako da se i onda dio težine podnese. I onda u svaku policu unutarnju ide četvrtasti komad točno po mjeri, guram ga do kraja iza, do stražnje strane. To će spriječiti bočno savijanje (kojeg se i najviše bojim ovako). Te male komade ne treba niti lijepiti, samo ih gurnem do kraja da sjednu.

Mislim da overkill, i po cijeni, ali mislim da time dobivam solidan komad namještaja koji bi bez problema podnio težinu. Better safe than sorry.

Offline bankoo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Lokacija: Kvatrić
Odg: Moj prvi akvarij Juwel primo led 60
« Odgovori #33 u: Svibanj 06, 2020, 15:31:14 poslijepodne »
sigurno je overkill, zakomplicirat ces si zivot, a i estetski ti je upitno. mozes svojom tezinom napraviti stress-test da vidis koliko je cvrst bez ikakvih pojačanja.
ako zelis biti siguran, moja preporuka ti je da napravis samo ove cetvrtaste koje uguras unutra i pricvrstis ih vijcima ili konfirmatima tamo di mozes. takva konstrukcija sigurno moze izdrzat puno veci akvarij od tvog.

no, ako ces stavljat straznju stranicu:
ljepljenje nema smisla ako neces stavljati kekse ili tiple. princip kod ljepljenja je da keks ili tipla nabubri od ljepila i time stegne spoj. direktno ljepljenje stranice na stranicu ti nece nista drzati, a napraviti ce ti razmak izmedju ploca i potencijalno nered.
u poprecne bi trebao pricvrscivati konfirmatima, ali sa njima moras biti oprezan da ne probijes i potrgas poprecne stranice, sto se vrlo lako dogodi ako nisi radio nista slicno. mozes umjesto konfirmata stavljati minifixeve, ali za to ti treba sablona. ili na kraju mozes samo dugackim vijcima za ivericu sto je po kvaliteti najlosije, ali je najjednostavnije.
za ove sacaste vanjske mislim da jedino dugacki vijci dolaze u obzir.