Ožujak 28, 2024, 16:02:10 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Noževi  (Posjeta: 134551 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Noževi
« Odgovori #525 u: Travanj 13, 2015, 20:28:40 poslijepodne »
klasicni chopper, micarta handle (canvas), spring steel

Bevel je naknadno povecan i ricasso smanjen.
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Noževi
« Odgovori #526 u: Travanj 13, 2015, 20:30:56 poslijepodne »
i posljednji.. poklon od frenda.. Ontario spec ops... sa scull crusherom....


trenutno skupljam volju za jedan drugi projekt... Nabavio koks.. sastavio mini forge.. i htio bi forge weldom probati spojiti klasicni celik i inox... u svrhu izrade kvazi vikinske sjekire.. pa kad krenem.. cu da vidim :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Noževi
« Odgovori #527 u: Travanj 13, 2015, 20:38:42 poslijepodne »
i usput da skrenem paznju na jedan noz, kojeg mora radi za tvrtku BAHCO.. dakle BAHCO clipper



noz je maltene identican morinom clipperu, svedski celik... a kosta pisljivih 40 kn......Izvrsna kupovina za one koji znaju sto zele od noza
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Noževi
« Odgovori #528 u: Travanj 17, 2015, 16:01:58 poslijepodne »
evo.. da se i ja malo updateam...

s obzirom da forum nema inline attachment plugin.. morat cu post po post

1. poklon.. zamijenio je izgubljenu moru... neznam porijeklo.. ali ostrica je jako dobra...

Oštrica je od finskog kovača Altti Kankaanpää-e (izrađena od Bohler-Uddeholm karbonskog čelika). Drška je očito ručni rad, ali moram primjetiti da je slabo nasađena - štitnik/bolster ne nasjeda na sječivo kako bi trebao.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Noževi
« Odgovori #529 u: Travanj 17, 2015, 21:07:16 poslijepodne »
Joooj hvala. Hebo drsku..to se lako popravi. Bitno da znam cija je ostrica :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Odg: Noževi
« Odgovori #530 u: Svibanj 26, 2015, 11:50:13 prijepodne »
Pročitao sam ovu temu detaljno od početka. Nisam nikakav ekspert samo me zanimaju neke stvari. Inače radim u mesnoj industriji...ali nisam mesar. Prije 20 godina i radio sam sa nožem,...tamo se upotrebljavaju sve dick i stubai noževi,klasični mesarski,..imam i doma više primjeraka koji su bili za otpis jer im je oštrica več premala,dan danas služe genijalno. Čitam na puno mjesta da se noževi nesmiju izlagat visokim temperaturama pa je tako i Nino naveo da nebi smjeli izlagati ih temperaturi večoj od 50-60 stupnjeva. Inače je moj posao hlađenje grijanje...pa tako ako mi temperatura vode za sterilizaciju nije +83 veterinari zaustavljaju proizvodnju. A sterilizatori su u mesnoj industriji...mali bazenčići gdje svaki mesar stalno ispire nož i ostavlja ga tamo kad prekida rad...znači +83....Nemam pojima ali znam šta vidim i šta sami koristio...ti noževi režu genijalno i nevjerojano . I meni se inače jako sviđa i santoku od Kasumia...,deba od shuna i svašta. Al ono što ispandla i izreže jedan mesar u tvornici gdje radim (iz Vrbovca sam) sa dickovim nožem...ja to nemogu doma izrezat u 10 godina. Tak da mislim da su Dickovi noževi za jedno domačinstvo za svoju cijenu i više nego dobri.Inače zanima me too temperaturi...jer sam mi tek ništa nije jasno.....
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Noževi
« Odgovori #531 u: Svibanj 26, 2015, 12:29:22 poslijepodne »
Po meni je to notorna glupost. Izrazito cijenin Ninovo misljenje i sve to, ali gledano sa metalurske strane, ako je celik kaljen na nekoj temperaturi i poslije temperiran na recimo 240 stupnjeva.... ne vidim kako bi temperatura cak i od 100 stupnjeva naskodila atomskoj resetki u celiku i time promijenila njegova svojstva. Razumijem da mozda smeta drvenim drskama, sta ja znam.. da se drvo zbog temperature na neki nacin ostecuje.. ili drska od micarte ako epoxy nije otporan na visoku temperaturu, a vecina je...
 
neznam.. za celik sam uvjeren da razloga ne pranja u vreloj vodi nema...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Odg: Noževi
« Odgovori #532 u: Svibanj 26, 2015, 13:09:46 poslijepodne »
Pa Child i ja sam tog mišljenja.....al nisam expert pa ne želim brzat,..samo govorim ono što vidim i iz iskustva. Ni ja ne vidim razloga da bi temperatura igrala takvu ulogu...... Kad vidim te polujeftine noževe stalno u vodi od 83 naravno da se zapitam...a rade i služe i režu godinama...i to pošteno
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Noževi
« Odgovori #533 u: Lipanj 02, 2015, 11:03:46 prijepodne »
Visokolegirani nehrđajući čelici toplinski obrađeni na niske tvrdoće 54-55HRC (kakve, između ostalih koristi i Dick za svoje noževe), dakle legure s više od 15% kroma i s dodatkom molibdena i vanadija su prilično neosjetljive na gubitak tvrdoće kod zagrijavanja na relativno niske temperature. S ugljičnim čelicima obrađenim na visoku tvrdoću (62-63 HRC), kao što su npr. japanski kuhinjski noževi tipa gyuto-a i yanagiba-e je druga priča, pogotovo kada se radi o izuzetno tankom reznom bridu. Dakle, Dick-u izlaganje navedenim temperaturama vjerovatno neće naškoditi.

Offline Njofra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1200
Odg: Noževi
« Odgovori #534 u: Lipanj 03, 2015, 18:48:19 poslijepodne »
Pa eto ko pita ne skita....mada mi nije najjasnije ni za ove druge noževe. Očito se Dick koristi i radi prihvatljivih cijena,ali očito i zbog svojstava.....jer u industriji...barem onoj koja je ozbiljna sterilizacija se provodi i bez toga jednostavno neide....Znaći nož mora stalno prolazit temperature od vode +83 do mesa koje je ohlađeno na +2 Moguče je da je tako kako kažeš...ja se nisam upuštao u analize i neke pretrage,.. samo pitam šta me zanima...
I\'VE WATCHED THE MOON GROW OLD