Ožujak 28, 2024, 19:32:41 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Jel to možda columnaris ili??  (Posjeta: 3063 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gandalf1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški  
Jel to možda columnaris ili??
« u: Veljača 19, 2021, 16:52:25 poslijepodne »
Pozdrav svima !
  Imam problem sa svojim mezimcem i molim ako ko može da pomogne.Radi se o ribi strjelki (toxotes) Od početka sve je bilo u redu ,a sad joj se odjednom pojavilo nešto kao mozolj ,čir na glavi ispred oka .Sve je prilično uzdignuto ,bjele boje (ponekad i ružičaste),sa crvenim vjencem okolo.Do sada nije još puklo tako da rane nema.Ima samu taj  mozolj,a ni drugi stanovnici nemaju ništa.Za sada jede normalno,baš je živa  i ne kaže neke znake da je bolestna.Mislio sam da je bakterijsko,i pokušao lječiti sa Esha 2000,tri dana po uputama.Izgledalo je ,kao da se smirilo,splasnulo je i skoro nestalo,ali posle 4-5 dana pojavilo se opet sasvim isto na istom mjestu.Ne želim više lječiti na pamet,pa ako neko može pomoči... Drukčije akvarij je 200l,parametri vode sa testnim lističem u redu(1 x tjedan),voda se mjenja na 14 dana,temp.25-26C.Slike nisu najoštrije-ne voli da pozira :D
 Hvala za svaki odgovor i pomoč

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Jel to možda columnaris ili??
« Odgovori #1 u: Veljača 20, 2021, 13:50:22 poslijepodne »
Nekakav čir.
Obično kombinacija nekakve povrede i lošije kvalitete vode.
Ova riba, kolko znam se još ne mrijesti u zatočeništvu nego primjerci dolaze iz prirode gdje inaće žive u slanim i bočatim vodama.
Tako da nije čudo ako je malo osjetljivija...

Offline gandalf1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški  
Odg: Jel to možda columnaris ili??
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2021, 10:45:40 prijepodne »
Hvala na odgovoru Dante!
  Znači nije baš tako strašno kako sam mislio.A ipak ,može li se to čime lječiti,osim održavanja što boljih uvjeta i čekati da polako nestane?Sad za slanu vodu neznam-vrsta je toxotes siamensis-oglašavaju je kao sasvim sladkovodnu vrstu pa  -? ko zna.To da su iz prirode (bar za sada) sam znao,pa su  vjerovatno stvarno malo zahtjevnije.Ali kad ju vidiš kako ono "puca"na kukca koji sjedi na grani iznad vode  :klap: :klap: :zagrljaj:
nadam se da če biti u redu

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Jel to možda columnaris ili??
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2021, 12:49:33 poslijepodne »
Očito su našli vrste i u višljim tokovima rijeka...
Nije tak strašno ko columnaris, al isto može bit zajebano ak se ne liječi.
Nezahvalno je davat dijagnoze i savjete za liječenje.
Ja bi reko Bactopurom i soli, al stvarno nemrem garantirat.
E sad, ako si već liječio... Jel to neki antibakterijski lijek?
Ak si s tim liječio u akvariju, a ne u karanteni, potuko si i večinu dobrih bakterija.
Znači, nakon takvog liječenja bi trebalo pojačati izmjene vode uz dodavanje FFM-a, dodati aktivni ugljen u filter da izvuče ostatke lijekova i dodati nekakvo sredstvo za startanje akvarija.
Kakav uopće filter imaš?
Znam da je fora kad ova pljuje na kukce, al kad ona smelje tog kukca ostaje i dosta organskog otpada i to poprilično onečišćuje vodu. A da ne govorimo da kukac može donijet i kakvu boleštinu...

Offline gandalf1

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
  • Spol: Muški  
Odg: Jel to možda columnaris ili??
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2021, 22:16:26 poslijepodne »
Pozdrav!
 Evo ovako.Lječio sam sa Esha 2000 (antibakterik širokog spectra) +Esha Exit (za slučaj bjelih tačkica etc.) ,4-5 dana(dan dva više od uputa),posle toga mjenjao vodu 1/3 i dodao vitamine za pomoč (sera fishtamin).Da lječio sam u akvariju,zato još češče radim kontolu vode (ph,no2,no3....)I sve je u parametrima.Piše svašta u uputama,i da ne šteti ostalim ali znamu ove reklame :roll:E filter mi je od tetre Ex 1200 ,u njemu keramički tulci,kuglice i dvije spužve(gruba i finija),a na svoju ruku sam dodao i filc da hvata i onaj veoma sitni material.Čistim ga kontra čiščenju akvarija(sisanje dna ,staklo itd)znači nekako 1-2 puta mjesečno(da previše ne drmam dobre bakterije).Znači splahnuti material u vodi iz akvarija ,očistiti kanister od mulja i ostaloga što se nabere unutra i to je to.Ah da i ventil mi je malo pritvoren,drukčije mi je tok u akvariju premočan,a to baš ne voli.
 To oko kukca imaš pravo.Kad mazne kojeg večeg(dobije),vidi se kao prašina kad ga guta.Kukce ne hvatam okolo,nije sigurno(bolesti kako kažeš),več jih kupujem,držim kod kuče i onda dobije 1 svaki drugi dan (da ne bude previše mastno :D)A drugačije jede hranu od sere.
 sve u svemu za sada se smirilo-ne izleda više upaljeno,splasnulo je ,tako da ne lječim više.A ako se opet pojavi,možda stvarno probam Bactopur,imam ga kod kuče,al tada če stvarno trebati karanten akvarij ili ponovan uzgoj dobrih bakterija.