Travanj 25, 2024, 15:08:29 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: peppering  (Posjeta: 2729 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karla

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Slav. Brod
peppering
« u: Prosinac 16, 2012, 17:47:16 poslijepodne »
što treba znati o pepperingu kod diskusa?

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: peppering
« Odgovori #1 u: Prosinac 16, 2012, 19:05:44 poslijepodne »
što treba znati o pepperingu kod diskusa?

treba znati da ga diskus dobije kad je crna podloga , u čistom staklu ga gotovo niti nema.

Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline rada0309

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slav.Brod
Odg: peppering
« Odgovori #2 u: Prosinac 16, 2012, 20:02:15 poslijepodne »
Ne bih se složio da je pepperigu kriva crna podloga. Ja znam ljude koji imaju akvarije sa crnom podlogom i njihovi diskusi nemaju peppering a znam i masu ljudi koji nemaju crnu podlogu a diskusi ofarbani full od pepperinga tak da mi taj zaključak ne pije vodu? Nedavno sam donio malog diskusa koji je imao dosta pepperinga po sebi i sad nakon 3 tjedna nema ni jedne točkice na sebi  :o :up:

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: peppering
« Odgovori #3 u: Prosinac 16, 2012, 20:13:55 poslijepodne »


Barem su meni tak rekli , to je kao kamuflaša. sad ako ja lazem lazu i neki drugi  ljudi ::
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: peppering
« Odgovori #4 u: Prosinac 16, 2012, 20:30:19 poslijepodne »
Po meni je za peppering kriv stres i losi uvijeti drzanja riba,kao i genetika
Dosta se cesto pojavi kod riba koje su krizane ili su roditelji  u nekoj od bliskih generacija bile krizane.
« Zadnja izmjena: Prosinac 16, 2012, 23:26:42 poslijepodne od mbogdan »

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: peppering
« Odgovori #5 u: Prosinac 16, 2012, 23:13:14 poslijepodne »
Jep,lako se pojavi,malo teže nestane
Skloniji su svi varijeteti koji "vuku"na žuto i crveno
Definitivno nema veze sa podlogom

Offline Karla

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Slav. Brod
Odg: peppering
« Odgovori #6 u: Prosinac 17, 2012, 08:19:26 prijepodne »
ma kod mene je akvarij smješten u boravku u kojem je dosta prometa,podloga nije tamna a od diskusa diamond blue je čist dok ostala tri koja vuku na žut,crveno imaju pepering u manjoj ili većoj količini. diskusi jedu normalno govđi mix otimaju iz ruke,granule dobro jedu napreduju u granicama normale.

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: peppering
« Odgovori #7 u: Prosinac 18, 2012, 19:55:05 poslijepodne »
uglavnom je za to kriva genetika,podloga nema nikakve veze s tim,kao sto kazu,crvene i zute ribe to imaju one koje su dosle od krizanih roditelja(tamniji varijetet) iako po mom iskustvu,ribe su pod stresom blijedile,ne dobivale peppering....makar u golom staklu taj peppering također blijedi

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: peppering
« Odgovori #8 u: Prosinac 19, 2012, 09:50:10 prijepodne »
Ovako iz mog iskustva potpuno bih se složio s tim da je genetika u pitanju. Može biti da se s odrastanjem ( pravilnim u zadovoljavajućim uvjetima) što je starija pepering povuče ili u potpunosti nestaje. I kod riba dosta čiste krvi zna se pokazivati na predjelu glave (usta) recimo dok drugi djelovi tijela nemaju znakove peperinga. Moramo biti svjesni da su diskusi jako iskrižani i takva genetska križanja se mogu pokazivati još dugo generacija pa se kod nas na malom tržištu to jako pokazuje i pojavljuje. Općenito u Hrvatskoj jako teško dolazimo do visoko kvalitetnih riba i uglavnom pa ni uzgajivači ne mogu biti sigurni u njihovu čistoću krvi,  jer sve takve ribe imaju i jako veću cijenu u odnosu na one koje dolaze kod veletrgovaca. Zato postoji klasiranje riba na farmama pa krš ili ono lošije po niskoj cijeni završi kod nas a npr. bogata Njemačka ili Švicarska uvozi samo višu kvalitetu.

Još jedan stvar je ovdje navedena a to je dekoracija i boje podloge. Po mom iskustvu neke varijacije sigurno mjenjaju odn. prilagođavaju boju varijeteta u skladu s okolinom. Smatram da se i pepering djelomično može povezati s okolinom u kombinaciji s genetikom jer bez obzira da li je riba jedne varijacije koju mi vidimo, njena genetika sadrži i druge genetske informacije. Ribe kad imaju mlade i luče jači mukus od uobičajenog znaju pokazivati pepering po tijelu kojeg nema kad se udvaraju i imaju najljepše boje. Ponekad ne možemo utjecati a ponekad možemo tako da treba prvo otkloniti sve moguće uzroke s naše strane.

Pokušajte ribe jedno vrijeme prestati hraniti s mješavinom srca (ili im dajte samo malo da se ne prejedu) koje vam pokazuju pepering i također možete vidjeti razliku. Uvjeti u akvariju su jako bitni, od stresa pa do prežderavanja sa mješavinom srca a i same pripreme takve hrane ako opterećuje probavu, jetru i dr.

Znam za slučajeve Snow White diskusa koji su bili na potpuno crnoj podlozi i počeli izbacivati (što dok nisu bili na toj podlozi nisu) genetski crne tragove po dijelovima tijela. Naravno nisu promijenili bijelu boju u tamniju ali su zato izbacili pepering. 
095/907 83 76  [email protected]

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: peppering
« Odgovori #9 u: Prosinac 19, 2012, 14:03:46 poslijepodne »
a bilo bi zgodno imati i točnu definiciju recimo, ukratko...
danas mi je zapelo za oko da imamo i Pojmovnik na portalu, a nismo ga dugo punili ničim...

pa hajde, potrudite se :)

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_glossary&Itemid=550


Offline Karla

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 273
  • Spol: Muški   Dob: 63
  • Lokacija: Slav. Brod
Odg: peppering
« Odgovori #10 u: Prosinac 19, 2012, 20:08:12 poslijepodne »
hvala svima na odgovorima