Ožujak 28, 2024, 11:20:02 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Borba s končastom algom  (Posjeta: 4112 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Borba s končastom algom
« u: Veljača 25, 2022, 12:37:26 poslijepodne »
Evo imam akvarij već oko godinu dana,zadnjih pola godine vodim borbu sa končastom algom.
Akvarij je 100 litara, rasvjeta DIY 80w led sa bijelim,crvenim i zelenim diodama(7 sati foto period), filter vanjski JBL protokoa 900 l(pun matrixa, purigen, i fina vata,podloga lava kamen i po njoj seachem flourish, Co2 se pali dva sata prije svjetla a držim ga u zelenom prema drop checkeru. Gnojenje po ei - metodi , 4ml makra jedan dan, mikro 4 ml drugi dan, mijenjam 50 posto vode svaki tjedan.
Vodu ulijevam s česme i dodam seachem prime.

Molim nekoga savjet konkretni, šta raditi dali testirati parametre vode. Molim vas pomozite,već me lagano izluđiva

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2022, 19:02:08 poslijepodne »
Možda krivo mislim ali nije li 80W LED malo previše?

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2022, 19:07:25 poslijepodne »
Možda krivo mislim ali nije li 80W LED malo previše?

 Može svašta biti ali smanjivao sam joj intwnzitet za 39 posto i probao sa foto periodom od 5.5 sati, biljke su stagnirale sa rastom a alga i dalje prisutna tako da sam vratio na full i 7 sati

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #3 u: Veljača 26, 2022, 14:57:49 poslijepodne »
 Ne bi bilo loše vidjeti tvoj akvarij. Slika vrijedi 1000 riječi.

Ja bi ti preporučio preći sa EI režima na Lean Dosing. EI režim zvuci kao nešto jednostavno ali zapravo i nije. Sa previše dodatnog gnojiva možeš vrlo lako okinuti bujanje algi. To bi ja rekao posto je akvarij 1 god star. Lean Dosing ti daje mnogo stabilniji sustav i sasvim dovoljno nutijenata za zdrav rast biljaka. Jest da sporije rastu ali time ćeš dobiti prave boje biljaka, smanjiti trošak gnojiva, smanjiti alge i biti mnogo sretniji sa svojim rezultatom.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #4 u: Veljača 26, 2022, 20:47:21 poslijepodne »
Radio sam zamračivanje akvarija, poslje toga svjetlo skratio na 5 ipo sati ,lagano gnojio ali vidio sam da bilje stagnira pa sam pojačao svjetlo na 7 sati i vratio gnojenje kao i inače.
Prije sam gnojio seachem pojedinačnim proizvodima(pps pro metodom) čini mi se da je tada akvarij bio najbolji

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #5 u: Veljača 26, 2022, 21:00:36 poslijepodne »
Radio sam zamračivanje akvarija, poslje toga svjetlo skratio na 5 ipo sati ,lagano gnojio ali vidio sam da bilje stagnira pa sam pojačao svjetlo na 7 sati i vratio gnojenje kao i inače.
Prije sam gnojio seachem pojedinačnim proizvodima(pps pro metodom) čini mi se da je tada akvarij bio najbolji

Iskreno - teško mi je uopće vidjeti koncastu algu. Negdje griješiš. Možda previše željeza..  To zna okinuti koncastu algu. Kakva ti je cirkulacija vode? Gdje je ulaz/izlaz pozicioniran? Temperatura vode?

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #6 u: Veljača 27, 2022, 00:45:27 prijepodne »
Što se cirkulacije tiče usis je lijevo -nazad inače ramo je napravljena uzvisina nekih 15 cm,tako da se praktički nalazi na pola dubine akvarija u gustoj rotali iza.
Ispust mu je ispod grijača(pogledaj na slici lijevo-naprijed) ide po cijeloj lijevoj bočnoj strani. Zanimljivo da lijevo s ovoga drveta po kojoj direktno piči izlaz vode ima končaste alge

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #7 u: Veljača 27, 2022, 01:07:16 prijepodne »
Temperatura je 24 stupnja. Mislim da pregnojavam nečim. U početku sam koristio pps metodu pa sam je nedugo zatim uduplao. Problem je što se sad ne mogu točno sjetiti u kojoj fazi su počele končaste alge. Znam samo da sam kupio rotalu koja je na sebi imala končaste i od toga trenutka lagana borba počinje. Nije to toliko puno alge ali svejedno, sviđa mi se akvarij još samo da se nje riješit ,to mi je cilj. Definitivno ova ei metoda mi se ne sviđa, najviše zbog toga što pojedine biljke nemaju boje ko prije ( normalno višak N). A i mijenjati 50 posto vode na tjednoj bazi po meni nije baš dobro jer se svaki put narušava nanovo parametri vode(moje laičko mišljenje).

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #8 u: Veljača 27, 2022, 13:19:04 poslijepodne »
Probaj spustiti temp na 22C. Ja tako držim u mojim akvarijima i to je stvarno OK.

Ne tako rijedak slučaj je pojava končaste alge na području gdje je jako strujanje (kao kod tebe npr. - izlaz na drvo).

Probaj smanjiti dozu gnojiva. Pa ćeš vidjeti kroz nekoliko tjedana.

Jel možeš algu nekako iščetkati ili se čvrsto drži za panj/biljke?

Kod Stronghold alge je gotovo uvijek rješenje tekući CO2. Ja to radim na sljedeći način.
1. Ugasim filter da nema protoka
2. U špricu sa iglom uzmem ca 5ml. tekuće CO2
3. Kada se voda totalno smiri u akvariju špricam po končastoj algi
4. Pustim ca 5 min.
5. Zbog prevelike doze tekućeg CO2 promijenim vodu

Sljedeći dan već se može uočiti kako alga promijeni boju na bijelu, a tada je vec Oticinclusi i Amano mogu pojesti i počistiti.

Ima vise vrsti končaste alge. Iz tvoje slike akvarija ne mogu uopće vidjeti o kojoj se radi.

Moje mišljenje je da doziraš nešto malo previše. Jako puno ljudi misli - e ja sa odabrao EI metodu gnojenja jer sam vidio par cool fotki akvarija s tom metodom - pa ću i ja tako.
To u 99% slučajeva dovodi do problema u akvariju - jer ljudi zapravo ne razumiju sto rade.

Može se odbrati bilo koja metoda i biti će uspjeha samo ako ljudi shvate sto trebaju i sto zapravo rade s takvim načinom doziranja.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #9 u: Veljača 27, 2022, 16:12:38 poslijepodne »
Hvala ti puno,pomažeš puno. Uslikam ti iz bliza kako izgleda ta alga. Alga je melana i može se skupiti četkicom za zube, dosadilo mi je svakodnevno akidati je mjesecima. Upravo tako se i desilo sa mnom i ei metodom,vidio par akvarija,učinilo mi se najlakše i to ke to. U praksi ei nikad neće dati onakvu crvenu boju nekih biljaka i to mi je velika mana. Vjerovatno pregnojavam nečim. Kasnije idu slike algi , i zamjena vode 50 posto

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #10 u: Veljača 27, 2022, 19:46:25 poslijepodne »
Evo koja slika algi

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #11 u: Veljača 27, 2022, 20:03:17 poslijepodne »
 Hvala na fotkama

Kada su se znale kod mene takve alge pojaviti onda sam bio siguran da sam previše Fe gnojio. I to mi se događalo kad sam koristio EasyLife Profito.

U svakom slučaju ja bi na tvome mjestu isčetkao koliko ide. Smanjio dozu gnojiva. Pogotovo mikroelemente i Fe. I to bi se trebalo povući kroz par tjedan. Nije tako strašno. Ali uzrok se prvo mora naći. A ja mislim da su mikorelementi i Fe.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #12 u: Veljača 27, 2022, 21:56:51 poslijepodne »
Hvala tebi puno na pomoći. Evo isčetkao sam većinu, ali malo sam se zamislio oko ove temperature vode, na termometru stoji da je 24 stupnja, na grijaču je bilo 26+, voda je pa osjećaj baš topla, sad ja razmišljam je li termometar uopće daje ispravne informacije. Mislim da 24 stupnja voda nebi trebala na dodir rukom biti topla, sad sam smanjio na grijaču temperaturu ispod 24 pa ću vidit.
Što se gnojenja tiče trenutno imam gotove otopine mikra i makra, ne doziram pojedinačno nutrijente. Smanjit ću malo gnojenje, posebno mikroelemente pa ću vidit šta će se desiti

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #13 u: Kolovoz 06, 2022, 23:06:33 poslijepodne »
Samo da javim grupi da sam riješio sve probleme s algama.prije toga sam probao svaku metodu ,borbe ,ništa nije palilo. Čim sam počeo koristiti Ro -vodu, svi problemi misteriozno nestaju.Trenutno u akvariju nemam niti jedne alge. Sve raste savršeno , nikad bolje. Znači za mene je ro-voda bila jedini spas, očito je nešto bilo u vodovodnoj vodi što je pogodovalo rastu algi

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Borba s končastom algom
« Odgovori #14 u: Kolovoz 07, 2022, 17:30:13 poslijepodne »
Može biti.
Inace što sam iz osobnog iskutva primjetio da je voda u Zg. puna silikata..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.