Ožujak 28, 2024, 11:20:54 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)  (Posjeta: 78098 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #100 u: Lipanj 12, 2020, 22:00:28 poslijepodne »
A sada nekoliko pitanja, a ko ima volje i strpljenja neka odgovori...☺️

1) U toku cikliranja, pretpostavljam da te 3-4 sedmice se voda uopšte ne mijenja (onih 15ak %)?? Da li sam u pravu ili?? Kada krenuti sa prvom izmjenom vode??

2) Ja sam pokrenuo i CO2, balončići su već danas polako krenuli... Nadam se da se nisam zeznuo... Da li u toku cikliranja dodavati CO2?

3) Uzeo sam i Easy Life FM... E sada... Prilikom izmjena vode, prije ubacivanja ribica kasnije jednom mjesečno sam pročitao da se dozira u vodu...
Da li ima potrebe da sada dam u vodu jednu dozu?

4) Da bi se ubrzalo cikliranja, pročitao sam da se ubaci koji listić hrane i to najbolje u filter... Da li je to tačno i potrebno?

5) !!!Svjetlo!!!
Za ovo vas molim odgovor, kakav god...
Koliko je iz većeg vašeg iskustva pametno držati u toku jednog dana svjetlo upaljeno?

Raznih kontradikcija sam se načitao... Nisam pametan...

Da li držati 10h odjednom?
Da li držati 8h odjednom?
Da li držati 4+2+4 (sa 2h pauze)?

Šta kaže vaše iskustvo???

Imam trenutno 2x10.5w (ca. 2x400 lum). Akvarijum je 110l.

Uskoro stiže i treća led svjetiljka...

A pretpostavljam da će brzo i alge...
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2020, 22:04:36 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #101 u: Lipanj 12, 2020, 22:20:04 poslijepodne »

Imam trenutno 2x10.5w (ca. 2x400 lum). Akvarijum je 110l.


Greška: ca. 2x820lum imam trenutno...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #102 u: Lipanj 12, 2020, 23:05:54 poslijepodne »
1. Ne mijenjaš vodu za vrijeme cikliranja dok ne dodaš ribe. Sam proces cikliranja traje oko 2 mjeseca pa ak se moš strpit bit će najbolje i za biljke i za ribe...

2. Dodaješ slobodno CO2, ionak nemaš životinja...

3. Nemaš potrebe, a i poslije nije nužno ak je sve OK...

4. Korisno, 1-2 put tjedno koji listić, nebi rekao ubrzalo nego pospješilo, a akvaristici nema brzanja...

5. Jako teško za reć, najbolje vidit iskustveno, ovisi o puno stvari, tipa dnevno svjetlo i još puno toga...


Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #103 u: Lipanj 13, 2020, 08:02:55 prijepodne »
A sada nekoliko pitanja, a ko ima volje i strpljenja neka odgovori...☺️

1) U toku cikliranja, pretpostavljam da te 3-4 sedmice se voda uopšte ne mijenja (onih 15ak %)?? Da li sam u pravu ili?? Kada krenuti sa prvom izmjenom vode??

2) Ja sam pokrenuo i CO2, balončići su već danas polako krenuli... Nadam se da se nisam zeznuo... Da li u toku cikliranja dodavati CO2?

3) Uzeo sam i Easy Life FM... E sada... Prilikom izmjena vode, prije ubacivanja ribica kasnije jednom mjesečno sam pročitao da se dozira u vodu...
Da li ima potrebe da sada dam u vodu jednu dozu?

4) Da bi se ubrzalo cikliranja, pročitao sam da se ubaci koji listić hrane i to najbolje u filter... Da li je to tačno i potrebno?

5) !!!Svjetlo!!!
Za ovo vas molim odgovor, kakav god...
Koliko je iz većeg vašeg iskustva pametno držati u toku jednog dana svjetlo upaljeno?

Raznih kontradikcija sam se načitao... Nisam pametan...

Da li držati 10h odjednom?
Da li držati 8h odjednom?
Da li držati 4+2+4 (sa 2h pauze)?

Šta kaže vaše iskustvo???

Imam trenutno 2x10.5w (ca. 2x400 lum). Akvarijum je 110l.

Uskoro stiže i treća led svjetiljka...

A pretpostavljam da će brzo i alge...

Ja sam ti krenuo sa svjetlom na oko 75% jacine (imam podesivo na njemu 25-50-75-100%) i od prvog dana sam krenuo sa 6 sati.

Svaki tjedan sam pojacavao 30 minuta vise. Sada sam trenutno na 9 sati s time da radi 3 sata pa je 1.5 sat pauza pa radi 6 sati.

Vjerovatno cu ostati na tih 9 sati ili mozda probam max. 10 i to je to, nema potrebe vise.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #104 u: Lipanj 16, 2020, 23:57:02 poslijepodne »
Prvo po ko zna koji put, hvala svima na odgovorima...

Sada trenutno stvar koja me kopka i tu rizikujem da se provalim, ali u pitanju je biljka limnophilla sessiliflora... Raste toliko brzo da je nevjerojatno... Ali kad raširi lišće pod punim svjetlom, mnogo moćno izgleda...☺️ E sada, ja sam je slikao bez svjetla, znači skupila je lišće svoje... Primijetio sam da skoro na svakom mjestu gdje iz glavnog stabla izlazi ogranak imaju niti bijele, kao da pušta korijenje... Em što je stvarno ružno postalo, em pomislio sam da nije neka alga u pitanju, ali nemoguće je da ide iz bukvalno istog mjesta na stablu i na netu bukvalno ništa ne mogu naći o tome... Svaka slike ove biljke je bez ovih korijenčića...

Da li je ovo neko korijenje ili nešto drugo? Da li je ovo normalno?

Inače mnogo sam zadovoljan kako biljke napreduju... Vida je još uvijek bistra, ali u sljedećim danima očekujem zamućene...
Bio CO2 Mi daje konstantno balončić svakih 7-8 sekundi, što naravno nije dovoljno, ali dobro... Po boji testa rekao bih da je vrijednost oko 7-8mg/l (između zelene i plave)...

Hvala...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #105 u: Lipanj 17, 2020, 00:02:37 prijepodne »
Korijenje...
Oće ona tako, a sad, jel moš to kak spriječit nebi znao...
Za nju, niš nenormalno...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #106 u: Lipanj 17, 2020, 09:19:19 prijepodne »
ne moze.......
Ono kaj mozes je to odrezati dolje nisko pa ti na mladima nece tak brzo potjerati ali....... i gro biljaka pusta korijenje u vodi a ne samo u podlozi, neke vise, neke manje ali tak se razmnozavaju u prirodi.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #107 u: Lipanj 17, 2020, 23:43:21 poslijepodne »
Hvala na odgovorima... Našao sam i članke na netu, ljudima se često to dešava... Jednostavno odrežu ako im smeta i to je to... Spriječiti ne mogu... U pravu ste... Teorija svakakvih, od toga da nedostaje minerala pa puštaju korijenje u vazduh do potrebe za ankerisanjem pošto se radi o visokom biljkama još ako postoji strujanje vode...

Sada... Već dva-tri dana mjerim parametre vide i ono što znam je, da je voda baš tvrda... GH ca. 18-20, KH ca. 10, PH ca. 8...

To su sve gornje granične vrijednosti ajmo reći urednog, ali baš gornje...

NO2 i NO3 nula...

Da spustim GH, je l' pametno dodati obične destilovane vode?
Ili da se još uvijek ne petljam oko toga... I PH mi je visok, poprilično visok... Da činim nešto povodom toga ili da čekam još, pošto su samo biljke u akvarijumu... Prije 5-6 dana je startovan...

Ako neko ima volje, da odgovori...:)

Hvala...
« Zadnja izmjena: Lipanj 17, 2020, 23:54:47 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #108 u: Lipanj 17, 2020, 23:52:11 poslijepodne »
Druga stvar, Vallisneria Asiatica je počela da dobija smeđu boju... Ja bih rekao da truli... Od polovine lista otprilike, ka vrhu... Kada uzmeš taj list u ruku, jednostavno se istopi u mulj ja bih rekao... Nekako postaje pretanka i premekana... I šarenkasta tamo gdje nije postala smeđkaste .. Nešto fali... Da li je to taj šok na početku ili nešto drugo?

Danas sam dobio tek mikroelemente sa željezom koje sam po vašem savjetu naručio i dodao propisanu količinu...
« Zadnja izmjena: Lipanj 17, 2020, 23:58:58 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #109 u: Lipanj 18, 2020, 00:30:07 prijepodne »
Ne petljaj bezveze i pusti biljke da se prilagode.
Nisu to nikakve prezahtjevne biljke.
Valisnerijama znaju na početku propadat stari listovi, a kak bu se dalje ponašala budeš vidio...
Pa nisu ti biljke još ni korijenje pustile u zemlju...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #110 u: Lipanj 18, 2020, 00:54:49 prijepodne »
 🤣🤣🤣👍👍

Dobar ti odgovor, neka si me sasjekao!😊

Kad sam prošli put pročitao tvoju repliku na moj post, da savjetuješ sa ubacivanjem prvih ribica tek nakon dva mjeseca (kad se baš u potpunosti završi proces sazrijevanja vode), okrenuo mi se stomak...🤣 Ja sam mislio nakon maksimalno četiri sedmice prve stanovnike ubacivati.... Kako sam pročitao u priručniku...
Ali laganim korakom učim se strpljenju, tako da ću sačekati ta dva mjeseca....😊
« Zadnja izmjena: Lipanj 18, 2020, 00:58:27 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #111 u: Lipanj 18, 2020, 16:21:59 poslijepodne »
Ja bi recimo nakon 3-4 tjedna stavio par kozica, dva mjeseca od početka jato kardinala, a nakon još mjesec ubacio Otocincluse jer su malo osjetljiviji.
Ak se ne varam priča je bila o toj kombinaciji.
Može se i nakon dva-tri tjedna ubacivat ribe, al ja sam više pobornik ideje da se akvarij stabilizira kak spada.
Takav akvarij puno lakše pretrpi kakvu grešku ili malo lijenosti.

Do tada stoj pred akvarijem i sa šublerom mjeri kolko ti je koja biljka narasla!  :D



Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #112 u: Lipanj 18, 2020, 16:46:26 poslijepodne »
Smijem ja?

Hvala!

 :D :D :D

U akvaristici jako malo stvari, gotovo niti jedna, idu po principu "kroz xy vremena ces raditi xy radnju"....

Ono sto je najbitnije, kriticna masa bakterija (da je tako nazovem) se nikada, ali nikada nece stvoriti od samo i iskljucivo vremena. Dan, mjesec, godina, ukoliko nema zagadjivanja, nema ni preradjivanja..... (uh, sto ovo zvuci proleterski)....

Znaci, manja je greska nakon 7 dana ubaciti 5 kozica, pa nakon dodatnih par dana ubaciti ancistrusa, pa opet nakon par dana 5 corya..... i tako do zeljenog broja riba, nego cekati 2 mjeseca, i onda istresti kantu ribe u akvarij, misljeci kako je on sad "spreman".... (izbor riba je karikiran, neke su osjetljivije, neke nisu, ali poanta stoji).....

Poanta nije cekanje xy vremena, vec je poanta postepeno povecavati kolicinu otpada i "opterecenja" sistema, da se bioloska filtracija stigne prilagoditi novonastalim zagadjivacima.

Naravno, kvalitetna filtracija i dovoljno filter materijala su osnovni preduvjet  da ovo gore funkcionira.

Jedan zgodan trik kojeg sam svojevremeno koristio, i nikad nije fulao - a svakiput je vizualno stanje povrdjeno testerima - je prvi dan, kad se napuni voda, i pokrene filter - ubaciti komadic ribe, bilo kakve.... mrtve, jasno. komadic srdele, pastrmke, a jos bolje je ubaciti jednu cijelu kozicu....

I onda gledas sto se desava...prva dva-tri dana nece nista, vec tamo od treceg dana, pocet ce se praviti na kozici kao paucina.... kako vrijeme prolazi, paucina ce biti sve izrazenija, a onda ce polako poceti nestajati. Par dana nakon nestanka paucine, od kozice ce ostati samo oklop.

Tada mjereni parametri ce pokazati ono sto se ceka - stetnih tvari u vodi nece biti, dakle, stvorila se dovoljna bakterijska masa da neutralizira proces truljenja u vodi, odnosno gomilanje stetnih tvari kao posljedicu truljenja mesa u vodi.  Amonijak i nitriti prvenstveno.

Ubacis sljedecu kozicu (a mozes i jastoga, ako se osjecas bas rastrosno), pa ces vidjeti da preskaces veliki dio faze "paucine", odnosno, kako kozica trune, tako se odmah i razgradjuje....

Da ne duljim (kao da ovo vec nije predugo) - samo polako opterecuj akvarij zivotom, a nemoj opterecivati zivot akvarijem....  :up:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #113 u: Lipanj 18, 2020, 17:33:16 poslijepodne »
Dobro pobogu, jel ti radiš buzaru il slažeš akvarij?  :D
Ma sve se slažem, bit stvari je u postepenom opterečivanju...
Trulog bilja već ima!  :D
Još koji listić hrane svakih par dana... pa koze... pa ribe... i na kraju Otići jer je njima u cijeloj priči najbitniji stabilan akvarij...
Tamburica je pametan i čovjek stvarno oće poslušat savjet, ali ja kao odgovorni član redakcije ovog portala uvijek razmišljam da ovu temu bude pročitalo i puno ljudi kaj uopće nisu ni članovi foruma, nego samo prikupljaju informacije čitajući.
A početnici su često skloni prepolovit informacije, pogotovo kaj im po nekim dućanima svašta ispričaju pa onda umjesto za dva tjedna ubace ribe za 3-4 dana, skalari završe u 60 litri i slične stvari...
Jel bu naseljavanje trajalo mjesec il dva, ak bu bilo postepeno, nebu neke razlike, s tim se slažem!
Za Otiće bi u svakom slučaju pričekal...
Iako, duže cikliranje ima jednu veliku prednost, a to je učenje strpljenju.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #114 u: Lipanj 18, 2020, 23:11:37 poslijepodne »
Eto vidite kvalitetne diskusije kad se hoće... 😎😏

Da @dante, imam već trulih biljaka u akvarijumu i to nije smiješno....🤣

@Damir_Sl
Brate, opširan post, ali vrijedan!!👍

Tako ću i da uradim... Nakon tri-četiri sedmice ubaciću 4-5 kozica, pa onda nakon desetak dana 3-4 pande, pa onda nakon desetak dana 7-8 kardinala i tek na kraju nakon još desetak dana 3-4-5 otocinklusa... Neka to bude hajmo reći plan...😎

E sada još dva pitanja:
1) Već osjetim kako voda pomalo.... Ne da smrdi, čudno miriše, na ustajalost, naročito kad se otvori poklopac od akvarijuma... Da li je to samo normalno u ovoj početnoj fazi dok sve te bakterije ne krenu da rade svoje ili se moram naviknuti na to kao konstantnu normalnu pojavu???
Žena će me udaviti, ako ostane tako...😳😳

2) Na difuzoru tačno na mjestu gdje izlaze balončići stvorilo se dosta sivkaste sluzi i čini mi se sve je više... Da li čistiti to? Šta je u pitanju?? Je l' to normalno, s obzirom da je mješavina na bazi kvasca? Ne vjerujem da su neke alge ili se varam?
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #115 u: Lipanj 18, 2020, 23:19:45 poslijepodne »
I apropo mojih trulih biljki, dok Hottonia palustris i Vallisneria izgledaju baš loše, naročito Vallisneria, Steurogyne repens izgleda fantastično... Jarko zeleno, zdravo, čak se sva raširila... E to nisam očekivao...😊
Trava samo stoji, bez ikakve promjene... Možda je malo krenula da žuti, ali čitao sam da je to normalno...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #116 u: Lipanj 19, 2020, 09:48:53 prijepodne »
1. Tak miriši akvarij!  8)
Iako neki tvrde da voda u akvariju nebi trebala imat miris, mislim da ti ljudi imaju samo slabiji njuh...  :D
Ja ju uvijek osjetim. Bila je scena da nam u dućan uđe neko kaj se nije prao sigurno 2-3 tjedna, meni se preokreće želudac, sam kaj se ne zbljujem i taktički se povlačim na drugi kraj dućana, a kolega priča z njim i nije ni skužil da ovaj smrdi.  :D
Al to se prek poklopca ne čuje tak da moš bit miran.
Osim ak ubaciš kakvu slanu srdelu unutra!  :D

2. Da si pročital link kaj sam ti dal za DIY CO2 vidil bi da mala boca služi kao filter baš poradi tih stvari!  :a045k:
A i rekel sam ti da kupuješ muda pod bubrege!  8)




Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #117 u: Lipanj 19, 2020, 12:11:55 poslijepodne »
2. Da si pročital link kaj sam ti dal za DIY CO2 vidil bi da mala boca služi kao filter baš poradi tih stvari!  :a045k:
A i rekel sam ti da kupuješ muda pod bubrege!  8)

Eto vidiš, pročitao sam tada ja to, ali pošto sam se odlučio za ovu sad opciju, ostalo je zanemareno negdje nazad u malom mozgu... Ali dobro... Uči se čovjek svakoga dana nečemu novome... 8)

Čuj, znači sljedeće:

Moja glavna kupljena flaša sa smjesom ima 0.75l... Znači ja slobodno dodam između jednu malu flašu 0.50l???
Napunim je do pola vode (0.25l) i crijevo iz glavne flaše do dna male flaše uvučem. A drugo crijevo iz male flaše ka akvariju, da li ono u maloj flaši takođe treba biti uronjeno u vodu ili samo malo kroz čep protureno i da bude u vaduhu u maloj flaši???
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #118 u: Lipanj 19, 2020, 12:33:36 poslijepodne »
ovo drugo...... zelis da ti voda bude filter a nakupljeni CO2 da izlazi van kroz drugo crijevo. Sto se bas i nece dogoditi ako je isto u vodi.

Kaj se tice mirisa........ akvarij u banani sa crkotinom se moze fino cuti  :dead: No i zdravi akvarij ima svoj miris, to se ne osjeti na otvorenima osim kad bas snifas iz blizine ali kod zatvorenih je skroz normalno da te malo oplahne kad otvoris poklopac. Tu ti temperatura zbog poklopca igra veliku ulogu. Obrati paznju na to kako je kad ga otvoris ujutro kad svjetlo ne radi ili navecer prije nego se ugasi..

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #119 u: Lipanj 19, 2020, 13:07:01 poslijepodne »
A kak tek krepani puž jabučar može usmrdit manji akvarij!  :dead:
A samo oni kaj su imali vodenu kornjaču znaju kakav je osječaj kad mijenjaš vodu pa ne zvučeš na vrijeme šlauf iz usta!  :D
Neopisiv doživljaj, dva dana pljuješ po stanu!  :D
A ti Tamburica lijepo kupi veeeliku bombonjeru i objasni da to akvarij ne smrdi neg miriši, tak da akvarij nebu moral selit na balkon nit buš ti moral selit na kauč!  :D

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #120 u: Lipanj 21, 2020, 11:02:02 prijepodne »
Ma ne smrdi voda, malo drugačije miriše, dogovorili smo se sve žena i ja...😊😎🤣

Sad ozbiljno, u pravu ste, naveče je miris jači kad se otvori poklopac nego ujutro, što je i logično...

Ali ok je to, jedva da se osjeti i to samo katkad... Nije to ništa strašno...

Sad ponovo koje pitanje:

1) Akvarijum je u pogonu već 10-11 dana... Ja očekujem stalno to zamućenje vode i ništa...😳
Voda je prilično bistra, jedino možda na površini se mogu primjetiti čestice prašine i možda minimalne flekice kao masnoće, ali baš minimalno...
Je l' to obavezna pojava zamućenje prilikom cikliranja ili?

2) Anubis nana - posadio sam je tako da bude uz kamen, tačnije korijen je dijelom ispod kamena i većim dijelom u šljunku, rizom je uglavnom iznad podloge, nije u podlozi...
Čitam sada kao da mora biti na kamenu ili drvetu... Kakva su vaša iskustva? Je l' greška ovo što sam napravio?

Hajde da preformulišem lakše je: Smije li se jednostavno posaditi u podlogu, s tim da joj rizom bude iznad podloge, znači ne na kamenu ili drvetu da bude posađena?😊
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #121 u: Lipanj 21, 2020, 11:51:09 prijepodne »
Ne sekiraj se, u biti se ćešće ne zamuti nego kaj se zamuti.
Nije neko pravilo.

Anubiasu rizom nesmije bit u podlozi, oni tanki korijeni mogu ak ti se baš tak više sviđa.
To korijenje služi da bi se Anubias primio za panj ili kamen, zato se obično prije vezivanja korijeni podrežu da bi se biljka bolje uhvatila...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #122 u: Lipanj 23, 2020, 09:06:01 prijepodne »
E ovako, instalirao sam u sistem sa bio CO2 malu međubocu od CocaCole (0.33l)... Napunio sam je do pola vodom... Cijev iz glavne boce uronio u vodu do dna, cijev ka akvarijumu samo 2-3 cm gurnuo u bocu - dakle kraj druge cijevi je u vazduhu... Rupe sam izbušio u čepu taman tolike da cijev može proći kroz njih i dodatno zabrtvio silikonom sa vanjske strane...

Ja kontam da sam uradio sve kako treba, ali...

CO2 se i dalje stvara, kao i ranije, balončić svakih 7-8 sekundi, to se vidi na vodi u međuflaši... E sada, sve je prenoćilo, dakle prošlo je 8-9 sati i u akvarijum CO2 uopšte ne ulazi,
na difuzoru se ne vide nikakvi balončići... Pretpostavljam da treba vremena da to sve proradi, da se uskladišti dovoljna količina CO2 u međuflaši, da bi mogao ići dalje ili se ja varam?????

Iskustva vaša??
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #123 u: Lipanj 23, 2020, 09:59:19 prijepodne »
tako nekako, moras imati dovoljno visoki tlak u toj drugoji boci. Odnosno dovoljno da ti probije membranu difuzora.

Ili ti ipak negdje pusta.....

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #124 u: Lipanj 24, 2020, 00:08:52 prijepodne »
Prošlo više od 24h, niti jednog jedinog balončića... Izgleda da negdje pušta... Na navoju čepa vjerovatno... Pokušaću sa novom flašom...


E sada... Čitam i uvijek nešto novo... U hodu se edukuje čovjek... Da li je pored mikroelemenata koje sam uzeo potrebno da dodajem u vodu zbog biljki i Makroelemente (NPK tečno đubrivo)? Imam ispod šljunka i substrat podlogu... Ako jeste, koje preporučujete?

Nikad' kraja...😳😊😎
I'll know my songs well before I start singin'...