Travanj 29, 2024, 16:37:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Kad CO2 poludi!  (Posjeta: 2923 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Kad CO2 poludi!
« u: Travanj 21, 2010, 18:38:34 poslijepodne »
 Danas nakon čišćenja akvarija,popalio sam svu aparaturu(filter,rasvijetu,namjestio co2) i prije izlaska iz kuće
 sve još jednom prekontrolirao da li ispravno radi i dozira.
 Nakon jedno tri,do tri i pol sata vratih se kući i slučajno pogledam na akvarij i imam što vidjeti,co2 piči kao lud
 u akvarij,drop se žuti kao dukat,a diskovi i sav ostali riblji svijet pliva po površini,možete samo zamisliti kako sam se tada,a i
 kako se sada osječam.
 Odmah sam promjenio dio vode,ubacio zrak na maximum i sada nakon jedno sat i pol situacija je malo bolja.
 Sve neonkice,pulcheri,coridorasi i ancistrus se ponašaju kao da se nije ništa dogodilo,a od sedam diskusa,dva pokazuju jako dobre znakove
 oporavka,dok ostatak(njih pet) se drži zadnjeg dijela akvarija i površine.
 Sad mi samo preostaje sjediti i čekati,te se nadati najboljem.
 A što je bilo sa co2,da li je kriv ventil ili ja,stvarno pojma nemam,ali kad riješim problem sa ribama napravit ću provjeru cijelog sistema.
 Morao sam ovo podijeliti sa vama inaće bih totalno pukao. :wall:
 
 Nadam se da je tema na pravom mjestu.
Who dares-wins!

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #1 u: Travanj 21, 2010, 18:43:13 poslijepodne »
Hm. -?
A imaš li igličasti ventil?

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #2 u: Travanj 21, 2010, 18:46:30 poslijepodne »
 Sve potrebne dijelove.
 Još su se tri diskusa odljepila od površine i pomalo počinju normalno plivati i ponašati se. :up:
Who dares-wins!

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #3 u: Travanj 21, 2010, 19:55:11 poslijepodne »
Sve potrebne dijelove??
Ja bi rekao da ti ipak nemaš igličasti ventil ;)

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #4 u: Travanj 21, 2010, 19:58:55 poslijepodne »
ili ti je boca pri kraju, kad je pritisak nizak sistem poludi, tak sam ja izgubio dva diskusa.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #5 u: Travanj 21, 2010, 20:03:55 poslijepodne »
 Da imam sve potrebne dijelove,pa čak i igličasti ventil.
 Boca je skoro puna,a i cijeli sistem sam provjerio i ispravan je.
 Što se tiće riba sve su ok,normalno se ponašaju i prihvačaju hranu,izgleda da sam navrijeme reagirao. :up:
Who dares-wins!

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #6 u: Travanj 21, 2010, 20:36:41 poslijepodne »
Meni se ista stvar desila dok nisam imao igličasti ventil, došao sam na vrijeme doma da spriječim katastrofu.
Otkad imam Fabco igličasti nemam više problema, čak i kad je boca pri kraju.
Ajde molim te, ako nije problem da staviš sliku redukcijskog ventila i igličastog koji ne radi baš svoj posao ili bar napiši koji je tako da ako još netko ima takav može pripazit ;)

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #7 u: Svibanj 02, 2010, 09:27:11 prijepodne »
Da ne otvaram novu temu , meni se to jučer desilo . sve je bilo uredu dok nisam ocistio taj drop ili kako se več kaže ono šta mjeri CO2 . ja ga očistio i stavio 3 kapi u njega i vratio ga u akvari . regulator nisam diro a on je techno co2 -regulator Wave tako piše na njemu , i ide mi od prilike 1 i pol u sek mjehurič u akvari . tako radi več 40 dana , boca mi je na polovici nije prazna . na ribama nisam ništa primjetio da nevanja . možda sam sa tim dropom nešta zeznuo . Izmjenio vodu smanjio mjehušice na 1 u sek i sada mi se čini da mi je nizak CO2 MI JE NA 12-16  . Prije  mi je bio  popodne od 4-6 i bilo mi je  :up: Kakve su vaše mjere .

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #8 u: Svibanj 02, 2010, 10:47:08 prijepodne »
neki dan slicna prica i kod mene.boca skoro skroz puna,a jedno 20 bara plina zavrsilo u akvariju.pogledam izlazni tlak kad ono 4 bara,a drzim ga inace na 2 bara.postoji mogucnost da sam ga ja slucajno dotegnuo dok sam prcko po ormaricu ili je poludio glavni ventil?sreca pa sam brzo dosao kuci pa sam uspio spasiti sve ribe...

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #9 u: Svibanj 02, 2010, 13:28:37 poslijepodne »
uh..dobro je završilo.. :)

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #10 u: Svibanj 04, 2010, 18:59:46 poslijepodne »
Kod mene opet problem sa co2 sinoč se je ugasio oko 7 sati a ujutro opet žuti indikator onaj drip  :'( :'( :'( . naravno prije posla izmjenio 30 % vode co2 sam ugasio zatvorio dotok co2 u akvari . a drip i dalje je žuti . neznam šta napraviti  :(  šta me zeza . Pomagajte ako znate kako .  hvala .  ribice su sve normalne normalno plivaju i ok se ponašaju .

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #11 u: Svibanj 04, 2010, 20:06:21 poslijepodne »
hm  -?
a imaš li atestiranu bocu?  8)

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #12 u: Svibanj 04, 2010, 21:08:32 poslijepodne »
Neznam sada kakve ima sada veze atest , možda prije manometar ali je novi kupio sam ga prije 40 dana i tada sam i bocu napunio 3 kile je boca i nije prazna oko polovice je . kako kažem od sinoč je ugašen a danas sam i na boci zavrnuo ventil . promjenio vodu a drip se žuti žuti nikako da počne zeleniti . ja nekako u njega sumljam .zato šta je bilo sve uredu dok nisam nove kapi ubacio i onda počelo sa problemima . :roll:

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #13 u: Svibanj 04, 2010, 21:22:34 poslijepodne »
hm  -?
a imaš li atestiranu bocu?  8)
Kakve veze ima ako je boca atestirana?


Da krenemo ispočetka..
Znači ovako bi to trebalo izgledat:
Boca puna co2 , na nju zašarafljen reducir ventil sa dva (nekad jednim) manometrom , nakon toga obavezno igličasti ventil i onda cijev ide u akvarij gdje se spaja na difuzor , ljestve, powerhead ili neki drugi ''gadged'' preko kojeg otapaš co2 u akvariju.

Drop checker služi za mjerenje razine co2 u akvarijskoj vodi i u njega se stavlja KH4 otopina i nekoliko kapljica ph reagensa.
Ako je KH otopina loše napravljena to može objasniti zašto ti je drop checker žut jer kažeš da je bio žut i kad si zatvorio ventil na boci.
Ako je co2 i nakon zatvaranja glavnog ventila i dalje odlazio u akvarij onda nešto sa ventilom ne štima.
Ako nemaš igličastog ventila onda je moguće da ti je redukcijski ventil kod promjene tlaka u boci pojačao dotok co2 zato treba obavezno imati i igličasti ventil .

Nešto od ovog kod tebe ne štima, daj fotke opreme ili bar bolje opiši što od opreme imaš i kako koristiš pa će se otkriti gdje je greška..

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #14 u: Svibanj 04, 2010, 21:42:16 poslijepodne »
ovako sada  :up: manometar mi je dupli od wave na struju je i on radi ubiti ne pušta co2 u akvari i kažem novi je . i kada ga isključi nema mjehuriča . a u akvariju mi je drip od JBL co2 plus ph . nadam se da znate na šta mislim jel neznam staviti slike mučim se sa tehnikom  ;)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #15 u: Svibanj 04, 2010, 21:46:33 poslijepodne »
A igličasti ventil? Imaš ga ili nemaš?

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #16 u: Svibanj 04, 2010, 21:57:05 poslijepodne »
neznam kako on izgleda valjda ga imam ali nisam siguran . vjerujem da ga imam jel to izgleda dosta veliko

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #17 u: Svibanj 04, 2010, 22:05:31 poslijepodne »
hm  -?
a jel su cjevčice koje vode co2 od boce do akvarija baš namjenjene za co2?

hm.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #18 u: Svibanj 04, 2010, 22:10:02 poslijepodne »
neznam kako on izgleda valjda ga imam ali nisam siguran . vjerujem da ga imam jel to izgleda dosta veliko

Pa ako imaš wave sa solenoidom onda ga imaš. To je onaj zadnji ventil na koji se spoji bužir za CO2, i s njim se regulira količina CO2 koji se ispušta u aq. Ventil na boci služi samo kao otvoreno-zatvoreno.

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #19 u: Svibanj 04, 2010, 22:23:01 poslijepodne »
 hvala  :) :) onda ga imam jel imam to  ;) a šta da napravim da drip opet promjenim one kapi . jel ja mislim da je on popizdio . a njega imam od JBL test co2 tako piše na njemu . a  dao sam 4 kapi kada sam mjenjo neznam gdje sam pogrešio

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #20 u: Svibanj 04, 2010, 22:32:00 poslijepodne »
Možda ti solenoid ne zatvara kako treba , pogledaj ovu temu: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=44403.msg485168#msg485168

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #21 u: Svibanj 04, 2010, 22:54:14 poslijepodne »
ja sam se nadovezo na tu temu da ne otvaram novu . ventil zatvara jel mi se gasi svjetlo jedno 10 min nakon šta mi se gasi co2 i nejdemi mjehuri u akvari to znači da zatvara ali ja sam još i zatvorio i bocu ujutro tako da nemože u akvari doči nikako co2 . moguče da me taj drip zeza .  ista stvar mi se desila u subotu pa sam stavio da mi ide 1 mj u sek i opet danas ujutro žuto .

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #22 u: Svibanj 05, 2010, 07:06:53 prijepodne »
da kažem sinoč sam u dripu promjenio kapi i ujutro je bilo skroz plavo fali co2 . tako da sam sistem ujutro opet pustio u funkciju da radi ide mi 1 mjeh u sek . pa ču vidjeti nadam se da če sada biti uredu .

Offline mega

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 185
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: ZADAR
  • ZADAR
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #23 u: Svibanj 05, 2010, 15:02:03 poslijepodne »
možda pomogne.......... :D
kad sam dobio naručeni "chameleon" drop checker, lijepo sam ga napunio (kh4 otopina) i stavio u akvarij............promučkao sam ga ali nisam išao za tima da pogledam da li je plav dok ga nisam montirao u akvarij.........nakon montaže sam pogledao a on već skoro žut!!!.......kažem sebi, nešto ne valja...
izvadim drop checker iz akvarija, ispraznim ga i ponovo napunim...a on opet iste boje u akvariju....ribice normalne, vesele......
ne budi lin, kažem ja sebi...imam i jbl drop checker kući.....nakon  par dana, naravno  8), nađem ga, operem, napunim i ubacim u akvarij.......
a on iste boje kao i onaj drugi!!!.....znači odmah skoro žuti........
to je tako stajalo u akvariju (par tjedana, uz normalnu izmjenu tekućine u drop checkeru) dok nije puknuo i voda iscurila van............
par sati nakon puknuća, kad sam išao skidati tehnikaliju iz akvarija oba su bila uredno plava.......
ni sam ne znam kako je odmah reagirao sa zeleno žutom bojom.........ali nakon puknuća akvarija sam se uvjerio da drop checkeri rade kako treba!!!!
ali nije više bilo što za mirit..... :'(

sad opet ima i opet se isto ponašaju.........ali ribe su žive i zdrave i to mi je jedino mjerilo........
koji put se probudim samo da bi mogao opet leći!!!

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #24 u: Svibanj 05, 2010, 16:34:17 poslijepodne »
ja sam sinoč drop izvadio i ponovo metnuo kapi u njega i bio je skroz plavi danas ujutro . popodne je na sredini kao da i fali co2 kroz par dana ču još malo pojačati . meni je bilo čudno šta je drop žut a biljke mi ne dišeju ( nema fotosinteze )  a inače uvjek ispuštaju zrak balončiče . jučer nisam ni jedan mjehurič  primjetio . Sve se vratilo u normalu

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #25 u: Svibanj 05, 2010, 16:36:58 poslijepodne »
Ja imam isti taj chameleon...i radi bez greške od početka. Na početku plavo, kasnije nakon 3-4 sata svijetlo zeleno. I tako već 2 godine.

Ne može odmah požutit ako je sve dobro smućkano. Treba proć vremena da se stvori ekvilibrij između co2 koji napušta akvarij, i co2 kojeg mi dodajemo.  

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #26 u: Svibanj 06, 2010, 06:58:13 prijepodne »
puno mi je lakše kada čujem da nije samo moj drip poludio . i ja ču kako i ti Mega ako mi se opet to desi pratiti ču ribice kako se ponašaju. Kada dođe do trovanja sa CO2 kako se ribice ponašaju , dali su sve na površini ili se nekako drukčije ponašaju .

Offline Riky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #27 u: Svibanj 08, 2010, 10:16:08 prijepodne »
možda si previše biljaka pokosio pa nije što imalo koristit taj CO2?
znam da je naklapanje, ali po meni i to je velika mogučnost
Carpe diem!
''...šaka suza, vrića smija...''

Offline dubravko 77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Dubrava
Odg: Kad CO2 poludi!
« Odgovori #28 u: Svibanj 08, 2010, 11:19:15 prijepodne »
Nije bilo košnje  ;) u  utorak sam promjenio i bilo je sve uredu do petka ujutro več se žutio   :o :o :o  više se ne zabrinjavam toliko jer vidim da ribicama nije ništa ponašaju se normalno .  u tester stavljam akvarisku vodu pa kada napravim KH4 otopinu onda ču vidjeti šta ču dalje , do tada ču promatrati ribice da nebi došlo do :dead: :dead: :dead:.