Ožujak 19, 2024, 11:44:54 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: kakva je to bolest?  (Posjeta: 2191 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
kakva je to bolest?
« u: Veljača 24, 2011, 21:59:14 poslijepodne »
Moj problem je poceo s danom dok sam udovice donjeo kuci. Tek sam onda sukzio da sam donjeo jednu bolesnu ribicu, imala je kao bijelu ranicu na repu  :(  .  Sada se je to pretvorilo  kao u mali cir. Prvo je bilo bijelo , a sad je pocrvenilo. Moze li mi tko reci o cemu je rijec i i dali je zarazno za druge ribice ,sto mi je uciniti? 


-   dimenzije/litraža,-60x40x30 oko 60l vode
-   temperatura,-26
-   parametri vode: pH-7.6, NO2-0, NO3-10, GH-14 i KH -7
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  -10 tjedana
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice, -6 tjedana 
-   koliko često i koliko mijenjate vode-dosta mi vode ispari tako da tjedno dolijem 3l
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija- ne
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)- unutarnji filter Reef PF800 / 750l/h
-   način i periodi čišćenja filter materijala  - jednom mjesecno operem spuzvice
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) -dvije spuzve (plavu i bijelu, sto su dosle s filterom) i keramiku

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  -mangrov panj i par granitnih kamenja, sluzi nema
-   grijač- da ,50w
-   pumpa za zrak -da
-   CO2 sustav – kakav-  da,uradi sam
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) -aquatan sam koristio za pripremu vode i bio nitrivec za bakterije dok sam ga ciklirao

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  -udovice=6kom,ancistrusi=2kom, Corydoras paleatus=4kom
-   starost ribica   
-   ima li potencijalnih „terorista“  -ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  udovice hranim 3-4 puta dnevno ali samo koliko mogu pojesti u kratkom roku dok hrana pliva na povrsin sa VITA VK, dok ancistruse i corye dva puta dnevno sa po 4 tabletice aquafin alge vafers. to je kolicina koju mogu pojesti bez problema.

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema) -ne
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris)-ne
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke -ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma- na slikama se sve vidi
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - cir na zadnjoj peraji
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...- zivahna je kao i ostale, jede, i drzi se u jatu
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)- normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili - dosla je s tim iz pet shopa
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima - nisam pokusavao jos nista 
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? osim nje niti jedna
-  stanje ostalih stanovnika- ok

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #1 u: Veljača 25, 2011, 10:15:42 prijepodne »
Pozdrav robyblack.

Na žalost više stvari ne radiš dobro u svom akvariju tako da imaš nevjerojatnu sreću što ti je bolesna samo jedna riba. Redom ću ti pisati što ne valja i što bi trebao napraviti da popraviš stanje.

1. VODU NE MIJENJAŠ VEĆ SAMO DOLIJEVAŠ - Moraš raditi redovite promjene vode bilo da svaki tjedan mijenjaš cca 15 do 20% bilo da svaka 2 tjedna mijenjaš cca 35 do 40% vode
2. NE USISAVAŠ PRLJAVŠTINU SA DNA - ovo je iznimno bitno jer upravo ta prljavština bude leglo patogenih bakterija i dr.
3. Ne trebaš imati pumpu za zrak jer kisik izbacuje CO2 koji dodaješ za rast biljaka. Jednostavno izlaznu cijev na tvom filteru usmjeri prema površini vode tako da će se O2 otapati mreškanjem vode
4. Ako imaš CO2 sustav trebao bi i gnojiti biljke barem sa mikroelementima predlažem Easy Life ProFito.
5. Vodu koju ulijevaš u akvarij moraš prethodno tretirati (zbog neutralizacije klora) sa nekim kemijskim sredstvom predlažem Easy Life FFM
6. PREVIŠE HRANIŠ RIBE - odrasle ribe se hrane jednom dnevno po malo a obavezno jedan dan u tjednu trebaju biti BEZ HRANE

Prvo što sam vidio na tvojim ribama jeste ŽARKO CRVENE ŠKRGE koje su znak da voda nikako nije dobra a najčće su znak iritacije amonijakom i klorom. Na repu se nalazi ili gnojni čir (Furunkul) koji je bakterijske etiologije ili se radi o tumoru virusne etiologije.

Predlažem da ideš u dva smjera:

1. smjer treba ići ka tome da popraviš sve ono što sam napisao gore s time da odmah napraviš promjenu 35% vode te da uliješ duplu dozu Easy Life FFM-a na litražu akvarija

2. smjer treba ići ka tome da izliječiš ovu ribicu a to češ napraviti na način da ribu izdvojiš u karantenu (može biti i staklenka od minimalno 5 litara) u koju češ usuti pola akvarijske vode a pola vode koja je odstojala 24 sata bez dodataka kemikalije za neutralizaciju klora. U vodu češ uključiti aeraciju te usuti propisanu količinu antiseptičkog lijeka (Serinog Bactopura ili JBL Ektol fluid-a) te predlažem dodatak nejodirane soli (Sera Ektopur), 5g (čajna žličica) na 50 litara vode.
Liječenje traje 4 dana a petog dana ribu možeš vratiti u akvarij.

Drži se gore navedenih uputa i nečeš imati problema sa boleštinama. Javljaj nam što si poduzeo i kako se razvija situacija, pozdrav i sretno.

PS. ispuni ostale podatke u svom profilu (u kojem mjestu živiš, godina rođenja i dr.) 

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #2 u: Veljača 25, 2011, 22:05:09 poslijepodne »
Evo izmjenu vode sam jos jucer obavio, no sto se tice kvalitete vode sto dodajem u akvari unjoj nema klora jer je iz mog bunara, a i nju sam testirao i parametri su isti kao i u akvariju samo su nitrati na nuli. Jedino sto ju ostavim da odstoji par dana.
Smeca na dnu nema , cak sam i rukom mahao i nema, jednostavno ga corydorasi dignu i filter ga pokupi.
Ribica to nije dobila kod mene, nego sam ju donjeo takvu iz trgovine jer sinoc je cir iscurio bez ikakvog ljecenja  evo budem sliku dao od sinoc i sad jednu od veceras.
To sa hranjenjem nisam znao , hvala na informaciji.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #3 u: Veljača 28, 2011, 11:32:34 prijepodne »
Odlično da je iscurio čir i da nema nove upale. Pokušaj koristiti FFM on je dobar za brže zacjeljivanje površinskih rana i opčenito za zdravlje riba i kvalitetu vode.

Bunarska voda je uvijek sumljiva glede bakterijske čistoće stoga se s njom treba raditi vrlo mudro jer nikada ne znaš što ubacuješ u svoj akvarij. Najbolje bi bilo vodu dezinficirati ako se radi o tipu otvorenog bunara...

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #4 u: Veljača 28, 2011, 23:22:27 poslijepodne »
Danas se vise ni nemoze prepoznati koja je bila bolesna, tako da se nadam da smo to prebolili.  Inace bunar je zatvoren, pa koristimo ga za pice, a i voda je bila na analizi. Uhh , vidi se da sam jos zelen u ovom, nisam ni znao koiiko treba svih tih preparata u akvariju. :roll: Sad tek imam hrpu pitanja oko svega zivog.. :D

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #5 u: Ožujak 01, 2011, 02:11:50 prijepodne »
Za tvoju informaciju, vodu bi bilo pozeljno minimalno 2 puta godisnje nosit na analizu jer se zna pokvarit vrlo lako. Moji na selu godinama piju vodu i odnesla je moja baka iz zafrkancije vodu na analizu i pokazala se da vise nije pogodna ni kao industrijska voda....  :dead:...a bila je prije testirana i bila je ok. To vazi i za tebe i za ribice  :up:

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #6 u: Ožujak 01, 2011, 06:10:48 prijepodne »
To je problem kod bunarske vode, no dok vidim kakva voda ide u gradski i s cime ju sve tretiraju  :nuclear:  tak da ni kod nje nema neke garancije. 

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #7 u: Ožujak 01, 2011, 10:32:01 prijepodne »
Da, ali vodovodna vode je bakteriološki čista jer amonij-klorid s kojim se ta voda tretira ubija bakterije, gljivice i neke viruse.

Problem je kod bunarskih voda što se uzorci nose na kemijsku a ne bakteriološku analizu pa voda iako je kemijski dobra može biti opasna za ljude zbog bakterijske zagađenosti.

Naime, gotovo sve bunarske vode posebice u selima onečišćene su nitritima i nitrozaminima koji prodiru u podzemne vode sa oranica a nastaju kao nusprodukt gnojenja umjetnim gnojivima...
Također su bakteriološki jako opsane bunarske vode u selima bez kanalizacije jer sve fekalije iz svinjaca i septičkih jama prodiru u podzemnu vodu te ju onečišćuju...

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #8 u: Ožujak 01, 2011, 22:28:53 poslijepodne »
A sad ispada po tvom da svi koji imaju bunare piju neispravnu vodu. :roll:

Offline c.e.z

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
  • Udomljujem vjeverice
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #9 u: Ožujak 02, 2011, 00:38:00 prijepodne »
Nemoj vjerovat nama, uzmi sterilan(cista posuda sa poklopcem i voda sa dubine cca 1m) uzorak vode iz bunara i odnesi u labaratoij na analizu. Garant ce ti pokazat.stefilokoke i ostale bakterije

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #10 u: Ožujak 02, 2011, 09:20:48 prijepodne »
A sad ispada po tvom da svi koji imaju bunare piju neispravnu vodu. :roll:

Ako se radi o površinskim bunarima, da piju bakteriološki neispravnu vodu posebno ako žive na selu zbog farmi stoke i dr.

Ako se radi o dubokom bunaru koji nije u kontaktu sa zrakom tada postoji vjerojatnost da je ta voda bakteriološki čista ali kako kaže kolega nije zgorega uzeti uzorak i odnijeti na bakteriološku pretragu.

Offline robyblack

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Ivanska
Odg: kakva je to bolest?
« Odgovori #11 u: Ožujak 02, 2011, 11:30:40 prijepodne »
Bas sa merta dubine uzeti uzorak kod mene nije izvedivo, posto je bunar   110mm u promjeru i dubok 72m. Mogao bi kad bi bio klasican bunar, ali ovako ne.