Travanj 25, 2024, 08:33:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Prostorna akustika i stojni valovi  (Posjeta: 2965 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Prostorna akustika i stojni valovi
« u: Studeni 21, 2014, 12:35:36 poslijepodne »
Imam problema sa stojnim valovima u boravku,na nekim mjestima previše basa a na nekima ga nema.

Pošto je profi akustički tretman jaaako skup probao bi sam malo poboljšati situaciju u boravku.

Jel se netko možda kuži u prostornu akustiku i izradu absorbera te kako ih smjestiti u prostor?

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #1 u: Studeni 21, 2014, 12:44:44 poslijepodne »
Zvucnike mozes micati ili im je lokacija fiksna?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #2 u: Studeni 21, 2014, 14:16:32 poslijepodne »
Mogu ih micati ali mi nije pomoglo.
Boravak je 5x5m i visine 2,6m , ne može biti gore  :(

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #3 u: Studeni 22, 2014, 00:37:32 prijepodne »
Uh, kvadratni tlocrt. A mozda teski zastori po nekim zidovima? Isprobaj s dekom ili dvije, za probu.

Odavno sam izgubio knjizicu koja se bavila upravo ovim problemima. Iz glave vise ne mogu izvuci sve detalje. Sjecam se da zvucnike treba odmaknuti od zida i da su idealni omjeri SxVxD otprilike zlatni rez, ili bar sve dimenzije razlicite.

Ali siguran sam da se da naci na netu kakav dobar pdf ili clanak na tu temu.
« Zadnja izmjena: Studeni 22, 2014, 00:41:40 prijepodne od viktori »

Offline n.ekv

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Srbija/Beograd/Barajevo
    • Šine
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #4 u: Studeni 22, 2014, 10:30:35 prijepodne »
Mnogo toga može da utiče. Bas sam po sebi se rasipa u prostoru, za razliku od visokih tonova koje možeš locirati tačno odakle dolaze. Zavisi i od samih zvučnika, da li stoje na podu, da li su udaljeni od zida... od oblika prostorije, od popunjenosti same prostorije...možda da uslikaš sobu i označiš gde sada stoje zvučnici. i da napišeš koji su zvučnici. To sa dekama bi možda i moglo da pomogne.
Dosada i drugi vidovi razonode

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #5 u: Studeni 22, 2014, 11:22:48 prijepodne »
Obavezno provjeri da nisu zvucnici u protufazi.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #6 u: Studeni 22, 2014, 16:27:55 poslijepodne »
Zvučnici su samostojeći B&W 603 S3. Koliko sam pročitao treba nešto puno deblje da bi uspjelo absorbirati bas ispod 100Hz i još treba imati neku membranu od kartona ili lesonit.Recimo kamena vuna 10cm,sa zadnje strane karton i još zračni prostor 15cm.Mislim da bi to bilo dobro samo nemam pojma koja bi veličina trebala i gdje bi ih smjestio.
Evo moj boravak

Offline n.ekv

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Srbija/Beograd/Barajevo
    • Šine
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #7 u: Studeni 23, 2014, 01:18:54 prijepodne »
Čekaj, pa gde je tu akvarijum?!  :blind:
Dosada i drugi vidovi razonode

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #8 u: Studeni 23, 2014, 12:27:56 poslijepodne »
Evo ga.

Offline n.ekv

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Srbija/Beograd/Barajevo
    • Šine
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #9 u: Studeni 23, 2014, 12:40:36 poslijepodne »
Pa, kao, idealan zbuk bi trebalo da ti bude tu gde sam obeležio.....
E sad, možda pravi problem i to što na tom zidu prekoputa zvučnika nemaš ničega + je prozor tu

mada, ima taj krevet......... nije baš da nema ništa
Dosada i drugi vidovi razonode

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #10 u: Studeni 25, 2014, 00:48:55 prijepodne »
nisi napisao dali ides na stereo i HT, prema slici vidim stereo. Ja cu onako sturo. Prva refleksija je dolje gdje ti je tepih, to je ok. Vidim da imas na desnom zidu neku policu a na ljevoj strani neiskoristen zid, znaci trebao bi ici apsorber, kako si rekao od staklene vune obucenu u filc, ili neka slika, ulje na platnu .. Ja bi stavio i te apsorbere na zid gdje su zvucnici u kutove izmedju ljevog i desnog zvucnika sa luftom od zida 10 cm(dovoljno), bas zbog pravokutnog oblika ja bi isao na visinu od 120 cm (kao sto su zvucnici) a u sirinu dok ne dodju do stalka/racka za komponente, ili mozda malo krace. iza racka nebi nista stavljao. Na onaj prozor od iza deblju zavjesu, mada mozda nece biti potrebno .. treba probavati sigurno je to vise od pola zvuka cijelokupnog sustava a kako kazes pravi akusticki tretman je preskup za nas smrtnike .. sto se tice akvarija , ja sam uglavio komad tepisona na bocnu stranicu koja mi dolazi do zvucnika, a kompromis sam napravio sa slikama u staklu preko puta akvarija, nije nesto ali covjeka veseli :up:   

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #11 u: Studeni 26, 2014, 08:38:21 prijepodne »
Pa, kao, idealan zbuk bi trebalo da ti bude tu gde sam obeležio.....
E sad, možda pravi problem i to što na tom zidu prekoputa zvučnika nemaš ničega + je prozor tu

mada, ima taj krevet......... nije baš da nema ništa
Tu gdje si obilježio je najgori zvuk,na sredini basa uopće nema.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #12 u: Studeni 26, 2014, 08:47:41 prijepodne »
nisi napisao dali ides na stereo i HT, prema slici vidim stereo. Ja cu onako sturo. Prva refleksija je dolje gdje ti je tepih, to je ok. Vidim da imas na desnom zidu neku policu a na ljevoj strani neiskoristen zid, znaci trebao bi ici apsorber, kako si rekao od staklene vune obucenu u filc, ili neka slika, ulje na platnu .. Ja bi stavio i te apsorbere na zid gdje su zvucnici u kutove izmedju ljevog i desnog zvucnika sa luftom od zida 10 cm(dovoljno), bas zbog pravokutnog oblika ja bi isao na visinu od 120 cm (kao sto su zvucnici) a u sirinu dok ne dodju do stalka/racka za komponente, ili mozda malo krace. iza racka nebi nista stavljao. Na onaj prozor od iza deblju zavjesu, mada mozda nece biti potrebno .. treba probavati sigurno je to vise od pola zvuka cijelokupnog sustava a kako kazes pravi akusticki tretman je preskup za nas smrtnike .. sto se tice akvarija , ja sam uglavio komad tepisona na bocnu stranicu koja mi dolazi do zvucnika, a kompromis sam napravio sa slikama u staklu preko puta akvarija, nije nesto ali covjeka veseli :up:   

To je HT samo nisam imao modele malih zvučnika a i oni ne rade problem.Kad gledam film ili slušam muziku kad se nagnem u jednu stranu je super bas a kad se nagnem na drugu stranu totalno se izgubi.Imam i aktivni sub i znalo se desiti da ga toliko pojačam da čujem da se hoće raspasti od vibracije a basa nigdje.
Jel bi mi mogao još malo pojasniti ovo crveno označeno i koliko velike absorbere da napravim. S jedne strane su vrata koja su skroz do zida od zvučnika pa tu ne mogu staviti absorber jer ih neću moći otvoriti.

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #13 u: Studeni 26, 2014, 15:47:29 poslijepodne »
sad povlacim ovo pitanje, dali je sta od sustava novo, zvulje , amp ? .. jer postoji mogucnost da nisu usvirani, pa je to normalno da bas ne dolazi iz sredine. Ja sam za seas driveri cekao 6 mjeseci dok se zvuk izjednacio, jer ovi bowersi moraju sibati dosta dobro u donjem dijelu spektra, btw. koji je sub u pitanju ?
sto se tice bas trapova ima na jubitou dosta primjera evo jedan od njih ..

ja sam stavio ovaj bass trap, nacinjen od savinutog tepisona zasarafljenim na lajsnu u krug da ide , i unutra natrpao sto vise tkanine, popluna i bas se popravio .. 120 cm u svaki kut (to se ne odnosi na ono crveno sto je pocrtano ) .. ovaj klip sa tuba se odnosi na to, sad sto se tice sirine i visine, malo je problematicno zbog vrata ali bi isao minimalno na visinu zvucnika duz tog zida gdje su frontovi , samo nebi zatvarao mjesto gdje ti se nalazi polica za komponete , mozda eventualno gore iznad komponenata
btw. ovi sa audiofila ne uskacu u pomoc ..hebiga treba sam pokusati, sigurno mozes samo dobiti na zvuku  :up:
« Zadnja izmjena: Studeni 26, 2014, 15:55:34 poslijepodne od galo »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #14 u: Studeni 27, 2014, 00:58:56 prijepodne »
Jesi provjerio protufaze?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Prostorna akustika i stojni valovi
« Odgovori #15 u: Studeni 27, 2014, 14:17:42 poslijepodne »
Jesi provjerio protufaze?
Jesam,sve je u redu.Problem je u prostoriji radi njezinog kvadratnog oblika.