Ožujak 28, 2024, 13:12:09 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog  (Posjeta: 11976 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #50 u: Ožujak 10, 2016, 14:58:55 poslijepodne »
Kod mene u morskima se voda mijenja tri puta godišnje, znači nije problem...hraniti i čistiti staklo ionako moraš u svakom akvariju...
Za ovo što pitaš mislim da nije problem.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #51 u: Ožujak 12, 2016, 15:19:10 poslijepodne »
OK, sad kad sam naručio akvarij imam još dva pitanja.

1. Kolika jačina grijača mi treba? Kod biljnih ide 1W na litru vode pa pretpostavljam da je i ovdje tako. Znači 200 W za akvarij od 200 litara?

2. Jesam li dobro pročitao da ciklide treba hraniti dva puta dnevno? Ako da, Iskra možeš li mi reći gdje si kupila automatsku hranilicu i koliko si ju platila? Vidio sam neke na eBayu za 23 dolara.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #52 u: Ožujak 13, 2016, 07:35:33 prijepodne »
E da... I jos jedno pitanje. Posto ce mi akvarij biti gotov kroz tjedan dana, a LED strip s eBaya doci tek za mjesec dana, jel se moze cikliranje napraviti vez svjetla? Ili je svjetlo vazno za cikliranje akvarija?

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #53 u: Ožujak 14, 2016, 09:10:41 prijepodne »
OK, sad kad sam naručio akvarij imam još dva pitanja.

1. Kolika jačina grijača mi treba? Kod biljnih ide 1W na litru vode pa pretpostavljam da je i ovdje tako. Znači 200 W za akvarij od 200 litara?

2. Jesam li dobro pročitao da ciklide treba hraniti dva puta dnevno? Ako da, Iskra možeš li mi reći gdje si kupila automatsku hranilicu i koliko si ju platila? Vidio sam neke na eBayu za 23 dolara.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk

aha,znači ipak ideš na 200 litara...
ja imam original Juwel grijač od 200w i dosta je
što se tiče hranjenja,tu sam negdje na forumu pročitala da dok su mali hrane se 3x dnevno a kasnije 2x...
ja imam Juwelovu hranilicu a ona ti košta između 170-200kn,ok radi svoj posao jer je ja koristim samo dok idem na godišnji.Ono što mi se ne sviđa kod nje je što ima mali vremenski razmak između 2 bacanja hrane,čini mi se 4h-možda 6h (nisam sigurna,moram provjeriti) i kod svih tih hranilica na bubanj moraš paziti da ako stavljaš listiće da bi ti trebali biti približno iste veličine (ja ih malo usitnim) jer će ti inače svaki put baciti drugačiju količinu hrane...i s obzirom da ćeš je ti koristiti stalno,pregledavaj je da ti se slučajno hrana ne upljesnivi

ove kineske ja nisam koristila ali mislim da za te novce koje spominješ možeš i na njuškalu naći pa da ne čekaš dok ti dođe sa ebaya.
Navodno je odlična Eheim 3581 koja ima ventilator da ti suši hranu ali ona ti je cca. 400kn

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #54 u: Ožujak 14, 2016, 09:17:10 prijepodne »
Ma da. Shvatio sam da nema smisla mučiti ribe u 120 litara.

Mislim da cu za automatsku hranilicu koristiti granule jer nekako me strah da bi se listići mogli zaglaviti. Ne znam... Ali svakako cu ju morati koristiti jer tokom radnog tjedna nikoga nema doma do 16 sati. Ove kineske su mi OK jer imaju LCD display pa pretpostavljam da imaju mogućnost bacanja hrane u točno određeno vrijeme. Samo kad bi netko znao kakve su. Izgleda da cu morati isprobati :) U početku cu svaki dan kad dođem s posla provjeriti je li sve OK s hranom.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #55 u: Ožujak 14, 2016, 09:29:28 prijepodne »
a,zašto ne složiš timer za svijetlo da ti se pali ujutro npr. na nekih 1h prije nego ideš na posao pa ih lijepo sam nahraniš....i onda opet da se pali predvečer...

tako sam si ja,možda je krivo ali meni je gušt da ih sama hranim...kod mene se pali ujutro na 2h pa onda opet predvečer

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #56 u: Ožujak 14, 2016, 09:36:07 prijepodne »
a,zašto ne složiš timer za svijetlo da ti se pali ujutro npr. na nekih 1h prije nego ideš na posao pa ih lijepo sam nahraniš....i onda opet da se pali predvečer...

tako sam si ja,možda je krivo ali meni je gušt da ih sama hranim...kod mene se pali ujutro na 2h pa onda opet predvečer
Vidis, to mi nije palo na pamet. Samo ne znam smeta li to ribama? Takvo kratko paljenje svjetla. Sad na biljnom mi je namjesteno da radi od 11 do 15 sati i onda od 16 do 21 sat.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #57 u: Ožujak 15, 2016, 04:35:36 prijepodne »
Samo da se ubacim sa odgovorom za cikliranje bez rasvjete. Rasvjeta za cikliranje nije pretjerano bitna. 4 tjedna cikliranja u mraku je puno bolje od 2 tjedna cikliranja sa rasvjetom.

Ako imas mogucnost pokreni proces cikliranja sto prije.

Sto se duze akvarij i filter ciklira, to bolje.

Ja sam znao tu i tamo pokrenuti cikliranje filtera u kanti, tjedan-dva prije nego je akvarij bio spreman. Naravno, uz izmjene 30-50% vode kao da je filter u akvariju.

Naravno da ovo u kanti nije "prava stvar", ali pomaze i ubrzava cikliranje samog akvarija kada na kraju bude slozen.

Viktor via mobile


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #58 u: Ožujak 15, 2016, 07:11:14 prijepodne »
Hvala za info. Pokrenut cu cikliranje cim mi čovjek napravi akvarij. Palo mi je na pamet da za svjetlo tokom cikliranja mogu iskoristiti svjetlo sa starog akvarija. Malo je manje ali postavit cu ga na neke daščice tako da daje barem nekakvo svjetlo dok ne dođe LED traka.
Jedino mi nije jasno ovo što kažeš za promjenu vode. Zar nije da se treba promijeniti 30-50% vode tek prije ubacivanja riba?

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #59 u: Ožujak 15, 2016, 13:14:04 poslijepodne »
Ovisi koga pitas. Mijenjanje vode za vrijeme cikliranja je tema oko koje nema konsenzusa. Osobno, probao sam i jedno i drugo. Oboje je rezultiralo akvarijima u kojima zive ribe. :-)

Viktor via mobile


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #60 u: Ožujak 16, 2016, 08:50:44 prijepodne »
Opet ja s pitanjem  :)
Negdje na forumu sam vidio savjet da stiropor koji stavljam na dno akvarija (ispod pijeska) premažem ljepilom i posipam pijeskom. Na taj način ako malawci uspiju prokopati do stiropora, neće se vidjeti stiropor nego pijesak. To mislim napraviti, ali nemam pojma koje ljepilo da koristim, a ne mogu više pronaći tu temu da pitam autora s čime je lijepio. Može savjet?

Offline krix

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 88
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Osijek
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #61 u: Ožujak 16, 2016, 09:50:19 prijepodne »
Uzmeš proziran ceresitov silikon i to je to. Neškodljiv za ribe.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #62 u: Ožujak 24, 2016, 13:25:36 poslijepodne »
Još jedno pitanjce vezano uz grijač. Kako mi je ovaj sadašnji grijač preslab (100 W), kupit ću jači. E sad me zanima isplati li mi se više uzeti TetraTec grijač od 200W za 160 kuna ili Juwel od 300W za 180 kn? Uzeo bi ovaj od 300 W ali ne znam može li grijač biti prejak za akvarij? Pretpostavljam da ne može ali ipak bolje pitati...

EDIT: Sad kad malo bolje pogledam, u Aquashopu vidim da bi mogao staviti i Jäger 150 W jer na stranici piše da grije akvarije do 300 litara. Je li to točno? Ako je, onda bi uzeo njega jer sam vidio jedan post na forumu gdje dosta ekipe hvali Jägerove grijače.
« Zadnja izmjena: Ožujak 24, 2016, 13:37:13 poslijepodne od sasha »

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #63 u: Ožujak 25, 2016, 06:19:47 prijepodne »
Može mi netko reći koliko se treba sušiti silikon u akvariju? Zalijepio sam silikonom stiropor na dno akvarija pa me zanima je li dovoljno 24 sata ili da ostavim duže?

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk


Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #64 u: Ožujak 25, 2016, 10:09:14 prijepodne »
uzmi jager, oni su jedni od najboljih. sto se tetre tice nemam dobra iskustva, takav od 200W mi nije mogao dovoljno zagrijati cca 250-300l vode u sistemu, preko noci pala temperatura s 24 na 21c. a jagger od 300w mi je drzao tank od 800+ litara. mislim da su njihovi najduzi pa obrati paznju na to da ga imas gdje ugurat, 300w je oko 50cm duzine, ali zato i griju dobro, 150w bi trebao biti nesti kraci.
-silikon ostavi par dana da se susi, 24h mu nije dovoljno, dobije 'koricu' i povrsinski je suh da se moze dirati ali iznutra nije suh sigurno(i svaki silikon dok se potpuno neosusi pusta otrove u vodu)