Ožujak 19, 2024, 05:27:05 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya  (Posjeta: 4104 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #25 u: Svibanj 19, 2020, 17:07:40 poslijepodne »
Može jedno pitanje u vezi purigena. Nije mi stao u filter pa sam ga stavio u najlon čarapu ispod filtera kao na slici. Hoće li imati efekta? Kad sam ga ugurao unutra onda nije mogao raditi balončiće.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #26 u: Svibanj 19, 2020, 17:35:30 poslijepodne »
Eto, ja prvi put čujem za to...  :D
Izgleda da su izmislili još jedno "čarobno" i skupo sredstvo za filtraciju...
Ak sve štima nema do obične, dobro zaciklirane spužve u što večoj to boljoj količini i eventualno neke finije vate za pokupit sitniji otpad...
Ne velim da ovo nije dobro, al sve mi se to čini ko politika za uzet što više para...  -?
Neznam kak smo dosad preživili bez svih tih čuda!  8)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #27 u: Svibanj 19, 2020, 20:44:26 poslijepodne »

Izgleda da su izmislili još jedno "čarobno" i skupo sredstvo za filtraciju...


Purigen, kao i ostali seachem proizvodi su dostupni vec duze vrijeme. Nisu losi, sve dok ih se tretira i dok im se pristupa kao tocno ono sto oni jesu - pomoc u filtraciji. Nikako ne magija koja zamjenjuje osnove akvaristike - kvalitetna mehanicka i bioloska filtracija, odrzavanje, i opcenito kvalitetno postavljen akvarij.

Iskreno, ne vidim nekakvu potrebu za koristenjem ICEGA u slatkovodnoj akvaristici, osim naravno kvalitetne bioloske filtracije i po potrebi aktivni ugljen. Sve ostalo su cudotvorne vodice, koje nisu stetne, neke su cak i korisne, ali sve u svemu predstavljaju veliko bacanje novaca na nesto sto je nepotrebno....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #28 u: Svibanj 19, 2020, 23:15:50 poslijepodne »
To me sve lagano podsjeća na brtvljenje navoja na vodovodnim cijevima...
Svašta su novoga zmislili... Teflon traka je već stara, ni loša al ima nedostatke, nemreš vratit unazad jer se strga recimo... Ljepila razna, drže ak si dobro napravil,al nebuš ih razljepil tak lak... Konci brtveni razni, super ak imaš namotat parsto malih navoja i sve treba bit nabrzaka no skupo poprilično... Al još niko ni smislil niš bolje od obične kudelje... Ima već dugo vremena svakakvih pasti za nju, a nekad su majstori jednostavno hračnuli masnjaka i to je bilo to!  :D
Jbg, danas to ni baš pristojno pa je elegantnije namazat pastom!  8)  :D

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #29 u: Svibanj 20, 2020, 19:48:20 poslijepodne »
Na žalost mali crni moli je uginuo.

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #30 u: Svibanj 20, 2020, 19:58:00 poslijepodne »
Trebam li sada promjeniti svu vodu? Taman sam danas promjenio 1/3 vode.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #31 u: Svibanj 20, 2020, 21:14:53 poslijepodne »
Ne treba, nije riba istrunula unutra pa da trebaš radit veću izmjenu.
Jesi uopće cikliro taj akvarij il ti ni to nisu rekli?  -?

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #32 u: Svibanj 20, 2020, 21:21:16 poslijepodne »
Sad je drugi tjedan da sam ubacio bakterije i i zamjenio 1/3 vode. Još ima bjelkastu maglu.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #33 u: Svibanj 20, 2020, 21:23:00 poslijepodne »
Jel akvarij bio u pogonu bar dva tjedna bez riba?

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #34 u: Svibanj 20, 2020, 21:50:27 poslijepodne »
Nije, pa nije valjda zato uginuo? Ostale 3 su ok

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #35 u: Svibanj 20, 2020, 22:06:33 poslijepodne »
Ma nije zato uginuo, al opet je prošla priča o čarobnoj vodici.
Te "bakterije", u biti sredstvo koje potiče njihov razvoj je dobro i super dođe u nekim "kriznim" situacijama, ali ipak ništa nemože zamijeniti prirodno cikliranje. A mali je akvarij pa je još teže uspostavit biološku ravnotežu nego u nekom većem...
Možda da probaš sad kojih mjesec dana radit izmjene svakih 3-5 dana kojih 25%...
Neznam točno koji je bio postupak nastanjivanja...
Neznam jel ti ko reko da se spužve iz filtera ne mijenjaju i ne peru pod pipom nego u akvarijskoj vodi...
Neznam kaj su ti objasnili točno, a kaj krivo...  -?

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #36 u: Svibanj 21, 2020, 12:04:52 poslijepodne »
Spužvu od filtera čistim u vodi koju povučem crijevom sa dna gdje ujedno očistim dno. Mi smo ribice stavili u akvarij u kojoj je pola bila voda koja je stajala 24 sata i nakapano sredstvo za vodu. Pola smo dobili u dućanu sa ribicama i tad smo stavili bakterije, neki besplatan uzorak. Rečeno nam je da više ne treba stavljati bakterije i da mjenjamo vodu svakuh 7 dana. To smo i radili ali voda je bila katastrofa. Onda sam otišao u aquashop gdje su mi dali purigen i bakterije. Rekli su da maknem 2/3 vode i da krenem ponovo ciklirati akvarij sa bakterijama. Sad mjenjam1/3 vode i dodajem bakterije po uputstvu. Voda je i dalje mlječno mutna. Eto to je cijela povijest.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #37 u: Svibanj 21, 2020, 12:51:33 poslijepodne »
Ta mlječna voda je pokazatelj da je započeo nekakav proces cikliranja. Zna se desit i kad se krene kak spada tak da nije zabrinjavajuče.
Trebalo bi se samo izbistrit. Najvažnije da voda ne smrdi. Probaj neko vrijeme radit malo češće izmjene. I ostavi vodu da odstoji jedan dan.
Možeš i iz pipe ak staviš nekog sredstva, al na tu količinu vode bolje da ju ostaviš da odstoji.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #38 u: Svibanj 21, 2020, 12:52:57 poslijepodne »
I opet se vracamo na isto....

Tema je "zasto entuzijast ne moze biti dobar trgovac"... i obratno....

Voda je nebitna u cijeloj prici. Stajala ona 24 sata, dodavane bakterije ili ne, ono sto u ovoj prici nedostaje je bioloska filtracija, koju obavlja filter. A da bi filter materijal poceo obavljati svoju funkciju, potrebno je vrijeme. Mozemo debatirati dali je to 10, 15 ili 30 dana, svejedno je.

Sve dok ne proradi bioloska filtracija, problemi su moguci. Ocekivani. Vjerovatni.

Ono sto bi ti sada mozda najmudrije bilo, povuci crtu, nikakve bakterije, nikakve cudotvorne vodice, hrani najmanje sto mozes, svaki dan promjeni litru-dvije vode s prethodno odstajalom vodom i cekaj.... Ova izmjena je tek toliko da malo pomognes uklanjati smece iz vode, a opet da ne sokiras pretjerano ni ribe ni cijeli sistem nekim drasticnijim izmjenama.

I ako si vec siguran da zelis u akvaristiku, pocmi razmisljati o daleko vecem akvariju, naravno ne pricam sad o 1000 litara, ali barem 50-100 litara, to financijski mozda je malo opterecenje, ali, mali akvariji nisu za pocetnike, suprotno misljenju i nekoj logici.

Voda, u akvariju s pravilnom filtracijom, a sto je jos bitnije - pravilno zacikliranom akvariju je bistra, bez ikakvog mirisa. Pa makar dnevno trpao kilu hrane i imao sto riba. Sve dok ne prelazis onaj fizicki limit svoje filtracije, nemas potrebe posezati za nikakvim purigenima, ili slicnim proizvodima. Veliki kapacitet bio materijala za filtraciju, dobra mehanicka filtracija, tjedne do dvodtjedne izmjene vode - recept za uspjeh.


Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #39 u: Svibanj 21, 2020, 14:45:42 poslijepodne »
Hvala svima na savjetima. Sad ću završiti taj tretman koji sam započeo. Budem svaki 3 dan promjenio litru-dve pa kad bude 7 dan opet trećinu. Voda nema mirisa. Kad to završi moram po novog mollya. Rado bi ja veći akvarij ali ga za sada nemam gdje držati. Možda bi smislio gdje ali trenutno financijski to nije moguće. Ovo je više za djecu, a ja sam se baš unio u to  :D
Sa većim akvarijem bi mi bio problem kad odem na more, nemam nikog ko bi brinuo o njima, ovo mogu prenijeti kod punica.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #40 u: Svibanj 21, 2020, 14:52:56 poslijepodne »
Neznam jel ti pametno stavljat novu ribu. Kak se uopće sad ponaša ovaj tlačitelj? Jel miran il se prebacil na drugoga slabijeg?

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #41 u: Svibanj 21, 2020, 15:27:39 poslijepodne »
Ne, skroz je ok. Interesantno, on i moly su bili skroz ok taj dan, kao da je znao da će riknuti pa ga nije ganjao. A moly koji je uginuo je taj dan baš puno plivo sa ostalima dok se nije zavukao pod filter i tu smo ga našli.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #42 u: Svibanj 21, 2020, 15:42:29 poslijepodne »
Sad si razmišljam, da nije možda bio bolestan...  -?
Jer se često desi da bolesnu ribu druge tjeraju od sebe...
Mislim, onak, malo mi je čudno, a i smiješno kaj imam doma Tialpiu buttikoferi i Neetroplus nematopuse, a raspravljamo se o Moliju Groznom!  :D

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #43 u: Svibanj 21, 2020, 20:21:33 poslijepodne »
purigen je  kemijska filtracija, po mome iskustvu kao aktivni ugljen, samo sto ga vadis nakon nekoga vremena i nemoj me drzati za rijec u izbljeljivacu reaktiviras ili necem 3. Nije los, ali nepotreban ako je akvarij zacikliran.

Za mollya steta, ali jedan manje pa bude stabilnije sada.

Iskreno, ne kupuj nijednu ribu vise.
Ove ako su male narast ce, ako su velike treba im mjesta za plivati.
Meni veliferi svih 200l svaki dan otplivaju, tako da na ovu litrazu nemaju mobilnosti. No, najbitnije bez bioloske filtracije bude ti tesko sa riba odrzati paranetre i bez bilja...
Zato sam i rekao da nije ova sretna kombinacija, a i problema da budes imao.

Znam da bi svi ovdje mozda neki mali zracni filter stavljali,  ali to bi zauzelo dosta mjesta, pa bi preporucio HOB filter neki, kao flaster neki.

Voda ti nije verovatno mutna od bakterijskoga bloma u vodi, nego radi bakterija koje dodas, te tekucine su neke mljecne tecnosti uvjek pa zaumute.
Stani malo sa dodavanjem, purigen ostavi nece skoditi te budi malo strpljiv, nikakvo dodavanje riba ni jaki uredenja sada.. Pusti ribe da proizvode amonijak i da se daljni procesi krenu stvarati.

Ako ti ovo nase objasnjavanje zbunjuje, procitaj nesto jednostavno oko stabilizacije akvarijskog ciklusa odnosno na eng i na yt mozes naci pod: nitrogen cycle



Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #44 u: Svibanj 22, 2020, 00:00:00 prijepodne »
Unutra je mali zračni filter. Budem pričekao da se voda stabilizira. Mali su još, a kad i ako narastu budemo ih valjda morali pokloniti. Onda ću staviti gupie kako su mi savjetovali.

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #45 u: Svibanj 23, 2020, 13:41:56 poslijepodne »
Nešto se očigledno dešava jer je još jedna uginula. Bojim se da nije neka zaraza......

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #46 u: Svibanj 23, 2020, 14:03:53 poslijepodne »
Jel imaš uopće grijač u tom akvariju?
I di su ribe kupljene?

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #47 u: Svibanj 23, 2020, 15:10:16 poslijepodne »
Nema grijač ali temperatura je ok po termometru. Kupljene u pet centru.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #48 u: Svibanj 23, 2020, 16:06:57 poslijepodne »
Tak sam si to nekak i zamišljal...
Molly je toplovodna riba i grijač je potreban osim ako se baš ni po noći temperatura ne spušta ispod kojih 22-23C i nema velikih oscilacija.
Temperature su zadnjih dana dosta varirale i ak grijanje nije upaljeno 15 litri se brzo ohladi.
Iako, vjerovatno nije samo do toga...
Mogu ti reć da ideš ispunjavat upitnik o bolestima, al ionak na forumu već dugo nema nekog stvarnog stručnjaka za bolesti. Ako na ribama nije bilo nekakvih vidljivih fizičkih promjena, bijelih točkica, nadutosti... mogu predpostavljat, al opet nemogu 100% tvrdit.
Vjerovatno riba slabije kvalitete, možda i malo bolesna, pošto tamo svašta prodaju, stavljena u nezaciklirani akvarij, debelo premali akvarij i to bez grijača...
Svaki problem sam za sebe i nije toliko zabrinjavajuč, ali sve skupa zbrojano može izazvati popriličan stres kod riba što automatski utječe i na zdravstveno stanje...
Bio si spominjo Aquashop pa mi nije bilo jasno da bi oni na tako nešto spali...

Offline sdkizo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
Odg: Hitno! Tražimo dom za jednog malog crnog molya
« Odgovori #49 u: Svibanj 30, 2020, 18:58:33 poslijepodne »
Pozdrav, sad se konačno sve ustabililo pa bi pozvao na g. Dante da mi se javi u vezi njegove ponude. (moja ponuda da ti dam po jedno 6 gupija i red cherry kozica i dalje stoji.) Sad su 2 molija sama i rado bi im našao neko društvo.