Ožujak 29, 2024, 02:31:18 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 421870 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #125 u: Siječanj 19, 2010, 00:21:21 prijepodne »
takve sam vidio u lidla 4kom za oko 40 kn samo su bile zelene boje...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #126 u: Siječanj 19, 2010, 07:57:48 prijepodne »
Nemam iskustva s tim papričicama, al da ih posijam koristio bi neku slabu neonku u složenom box-u, isto tako ugradio bi dva PC ventilatora.
Jedan bi upuhavao, a drugi ispuhavao zrak. Slabiju neonku bi približio na cca 2 cm od biljke i kak raste tako bi je podizao.
Time bi dobio da mi se biljka ne uzdužuje, nego da ide u širinu, a s ventilatorima bi dobio prirodni vjetar koji će u startu ojačati biljku...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #127 u: Siječanj 19, 2010, 13:10:33 poslijepodne »
Nemam iskustva s tim papričicama, al da ih posijam koristio bi neku slabu neonku u složenom box-u, isto tako ugradio bi dva PC ventilatora.
Jedan bi upuhavao, a drugi ispuhavao zrak. Slabiju neonku bi približio na cca 2 cm od biljke i kak raste tako bi je podizao.
Time bi dobio da mi se biljka ne uzdužuje, nego da ide u širinu, a s ventilatorima bi dobio prirodni vjetar koji će u startu ojačati biljku...


Ventilatori i svijetlo su nepotrebni cak i nepozeljni u prvoj fazi klijanja.  U kasnijoj fazi svjetlo je pozeljno ali ventilator previse isusuje i smanjuje vlagu, tako da sam u prethodnoj izvedbi growboxa koristio jedan veliki koji se palio nocu svaka dva sata na par minuta.
Papricice su vrlo zahtjevne po pitanju svjetla pa ih nikakva neonka nece stimulirait na grmolik rasto osim nebulozno jake zivine lampe uz koju dolazi pregrijavanje i sve sto ide uz to.
Nekoliko stednih zarulja u kutiji s folijom i povremenom venitlacijom je vise nego dovoljno da bi se desetak odraslih biljaka savrseno pripremilo za pocetak sezone.
Za grmolik i bujniji rast biljke se obicno desetak dana nakon presadivanja u krajnju lokaciju temeljito obrezu nakon cega se krasno rasire.


Za jacanje i cvrstocu malih biljaka je sasvim dovoljno jednom dnevno proci lagano rukom kroz njih,

Posto sam se ove godine odlucio igrati s papricicama u daleko manjoj kolicini nego prosle trenutno stanje je:



Od 18 sjemenki zasijanih 10.12. prva je niknula 18.12, a zadnja jucer - sve zajedno 7 komada



Kako to vec uvijek biva one koje prve krenu su najzdravije i pune snage:




Posto sam sacuvao desetak najboljih stabiljki preko zime imao sam dovoljno savrsenog polazisnog materijala za kloniranje sadnica, a za stvaranje idealne okoline dovoljna je jedna najjaca stedna zarulja i
toplina MaxTV prijemnika  :D



Dobra maticna biljka, ostar nozic, bocica Clonexa, malo vlage i eto dvadesetak savrsenih sadnica od provjerene biljke  :D



Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #128 u: Siječanj 19, 2010, 14:25:08 poslijepodne »
Papricice su vrlo zahtjevne po pitanju svjetla pa ih nikakva neonka nece stimulirait na grmolik rasto osim nebulozno jake zivine lampe uz koju dolazi pregrijavanje i sve sto ide uz to.
Nekoliko stednih zarulja u kutiji s folijom i povremenom venitlacijom je vise nego dovoljno da bi se desetak odraslih biljaka savrseno pripremilo za pocetak sezone.

Kazes da neonke nece biti dosta?!
Mislio sam da je ok kad si mi bio odgovorio:

Citat:
Sada sam pola metra iznad njih postavio sylvania neonku T8 od 18W!
Taman. Ja sam za 40 komada imao odlicne rezultate s dvije neonke.

Znaci bolje da maknem neonke pa da stavim stedne zarulju(od koliko W)?

BTW,vidi se iskustvo kod tebe,super ti to sve izgleda.... :up:
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #129 u: Siječanj 19, 2010, 14:42:38 poslijepodne »
Da da vidi se da je profi grower  :klap: :P
Mene zanima u kojemu stadiju si rezao biljku za klonove? Prije cvatnje(vegetacija)  ili poslije?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #130 u: Siječanj 19, 2010, 15:42:14 poslijepodne »

Citat:
Kazes da neonke nece biti dosta?!
Mislio sam da je ok kad si mi bio odgovorio:

Biti ce dovoljne da spremno docekas toplije dane ali naravno da biljka nece izgledati onako bujno kako bi izgledala da je prirodnim putem niknula iz zemlje kad za to dode vrijeme u maticnom podneblju  :)
Zato prakticiram rezuckanje kad mi se god cini da je malo previse otisla u visinu i kad ima dovoljno listova - odlican nacin da iskoristis reznicu za kloniranje, a biljka postaje grmolika.
Najvecu Nagu mi je proslog kolovoza oluja sredila i izgubila je cak tri od cetiri velike grane da bi se za mjesec dana gotovo pa regenerirala.
Gle primjer iste biljke:

Usred najbogatijeg uroda pocetkom jeseni:



Na kraju sezone sredinom desetog mjeseca.  Zanimljivo da su ovi plodovi u susenom stanju na nalizi pokazali oko 900k scotsvilea  :D


Najbolje stabiljke mozes sacuvati za sljedecu sezonu tako da ih i nadzemni i podzemni dio obrezes na cca. 10 cm i presadis u manju posudicu. dovoljna je ona od 1 litre.
Uvijek pokusaj ostaviti pokoji dio s mladim izdancima:


Ovo je ista ta biljka mjesec dana kasnije na juznom prozoru u relativno toploj prostoriji i zasadena u kantu od 20litara (sezonu je provela u 80 litara).
Namjerno je u vecoj posudi kako bi se brze razvijala jer je koristim kao izvor reznica:


One koje ne koristim za reznice stoje na hladnijem prozoru uz manje svjetla i jace su obrezane pa na pocetku izgledaju ovako:


Koji tjedan kasnije:


Ako im se da malo vise vlage/topline/sunca jako brzo prelaze u ovo:


Malo gnjavaze (nemjerljivo manje nego s akvaristikom  :D) ali u konacnici dobijemo ovo, dnevni urod u vrhuncu od 4 Nage i 4 Fatalii:



Ili nakon susreta sa susilicom:






Koristim stedne jer su mi prakticnije i sto ih imam, ali nemas razloga mijenjati neonke samo bih stavio jos jednu za drugu fazu, tj. kad ih razdvojis iz klijalista.


Citat:
BTW,vidi se iskustvo kod tebe,super ti to sve izgleda.... :up:

Hvala, ali ipak je sve do samih papricica koje su totalno nezahtjevne jer sam do sada ulozio sve zajedno sat vremena na ovogodisnju pripremu  :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #131 u: Siječanj 19, 2010, 16:07:26 poslijepodne »
Da da vidi se da je profi grower  :klap: :P

Nisam badava mjesecima proucavao indoor grow, a kako to vec biva u tome su najuspjesniji uzgajivaci "onih" biljaka i definitivno sam od njih najvise naucio, osim dijela s konzumacijom koji je nemjerljivo razlicit  :D


Citat:
Mene zanima u kojemu stadiju si rezao biljku za klonove? Prije cvatnje(vegetacija)  ili poslije?

Kad god zelis.  Na pocetku sam probavao sve moguce trikove pa cak napravio i bubbler za kloniranje, pa se gnjavio s kutom rezova, rezuckanjem pod vodom, CO2, uzimanjem reznica u tocno odredeno doba dana itd.
Ali na kraju shvatio da je tako svjedno i da si samo nepotrebno kompliciram zivot  :D

Prvo namocim dvadesetak ovih plocica (najbolje u kipucoj vodi jer full nabubre za par sekundi), zgrabim najbolju maticnu biljku i rezuckam reznice od cca, 10 cm negdje ispod dijela gdje izlazi barem dva lista i koja ima na vrhu barem dva-tri mala listica u zacetku.

Otrgnem ova dva lista na dnu tako da lagano ogule vanjusku koru, tu zarezem ostrim skalperom pod kutom od 45 stupnja i umocim u gel za kloniranje (koristim vrlo dobar Clonex kojeg kupujem na eBayju za par funti, mala bocica mi traje vec drugu godinu )
Prethodno probusim rupicu u podlozi da se guranjem ne skine gel, odrezem vecinu velikih listova s vrha, eventualne cvijetove  i ostavim samo male listice, evenutalno jedan veci.  Ako nema mladih listica prerezem velike i ostavim samo 1/3 lista.

Strpam ih sve u kutiju s prozirnim poklopcem, stavim na MaxTV prijemnik i gore prislonim lampu sa stednom zaruljom tako da je unutar kutije idealna temperatura od 20-23C.  Nekoliko puta dnevno dobro navlazim listice s rasprsivacem (akvarijska voda) i ostavim bez poklopca
na 5 minuta da uhvate malo zraka.  Nakon tjedan dana odradim probu tako da skinem poklopac i gledam reakciju: one koje ne promijene izgled su ocito razvile korijenski sustav pomocu kojeg crpe vlagu iz podloge i spremene su za vanjske uvjete, a one koje klonu ocito trebaju jos koji dan pod kupolom.  

Prema onome sto sam vidio u protekloj sezoni klonovi su jednako uspjesni kao i biljke nikle iz sjemena, a prema iskustvima sa stranih foruma kod nekih sorti nakon par generacija produciraju patuljaste biljke pa ih pojedini uzgajaju u bonsai stilu  :)

Sto se tici faza rasta, cvata i sl. to je kod starijih biljki nakon pola godine gotovo nemoguce utvrditi jer na istoj stabiljci u bilo koje doba godine moze vidjeti dozrele plodove i cvijetove koji samo sto se nisu otvorili :)
  




Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #132 u: Siječanj 19, 2010, 20:44:30 poslijepodne »
Tnx na odgovoru i odličan dnevnik  :klap:
Krečem i ja kad se dočepam sjemenki Naga Morich  :P

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #133 u: Siječanj 19, 2010, 22:32:35 poslijepodne »
dosta nas je zagrizlo bit će svašta a tek kakvih sve poma ima.... :zagrljaj:

Offline Davincie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #134 u: Siječanj 19, 2010, 22:33:48 poslijepodne »
Ajde, ajde Andrejx veseli me da kod tebe sve buja.Znaci bitit ce sadnica.Javi mi kada one dvije sadnice Fatalii i dvije Jolokie budu za preuzimanje.Dolazim po to.
Inace sto se tice mog uzgoja sadio sam po dvije sjemenke u jedan pelet i od toga sam dobio 3 peleta sa po dvije biljcice i 3 peleta sa po jednom biljcicom.
Sve mi je izaslo u roku 14 dana, tako da se bojim da nisam potrefio niti jednu sjemenku Jolokia, nego sve Habanerose.
Zato racunam na 2 Fatalii i 2 Jolokie od tebe kako smo se dogovorili.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #135 u: Siječanj 19, 2010, 22:39:06 poslijepodne »
dosta nas je zagrizlo bit će svašta a tek kakvih sve poma ima.... :zagrljaj:

Njih nisam nabrajao, a s njima sam jos opskrbljeniji i imam dvadesetak sorti  :D

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #136 u: Siječanj 19, 2010, 22:40:48 poslijepodne »
ima li išta sjemenki viška i koje vrste?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #137 u: Siječanj 19, 2010, 22:42:39 poslijepodne »
Ajde, ajde Andrejx veseli me da kod tebe sve buja.Znaci bitit ce sadnica.Javi mi kada one dvije sadnice Fatalii i dvije Jolokie budu za preuzimanje.Dolazim po to.
Inace sto se tice mog uzgoja sadio sam po dvije sjemenke u jedan pelet i od toga sam dobio 3 peleta sa po dvije biljcice i 3 peleta sa po jednom biljcicom.
Sve mi je izaslo u roku 14 dana, tako da se bojim da nisam potrefio niti jednu sjemenku Jolokia, nego sve Habanerose.

Od mixa sjemenki najvise je Naga, a vrijeme klijanja je prilicno nepouzdano.  Da, tocno je kako su Jalapenosi i Hungarian Wax relativno najbrzi, ali isto tako prve dvije najvece od mojih novoposadenih Nagi su izasle unutar tjedan dana.
Habanerosi su u pravilu jako spori, ponekad i po mjesec dana niti jedan ne promoli glavu.

Zato racunam na 2 Fatalii i 2 Jolokie od tebe kako smo se dogovorili.

Sad su Nage, a nakon njih kloniram Fatalii.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #138 u: Siječanj 19, 2010, 22:45:04 poslijepodne »
ima li veze ako su peleti za sjemenke od kokosa ili treseta, ja sam uspio nać samo od kokosa?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #139 u: Siječanj 19, 2010, 22:45:10 poslijepodne »
ima li išta sjemenki viška i koje vrste?

Jos tjedan dana i proslogodisnje Mountain Princess i Transparent ce biti spremne za sijanje i to je sjeme koje sam spremio od mojih plodova.
Ostalo je iz proslogodisnjih kupljenih zaliha pa ih nema nesto, a za koji tjedan krecem s Subartic i Glacier sortama koji vole hladnije uvjete.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #140 u: Siječanj 19, 2010, 22:47:11 poslijepodne »
ima li veze ako su peleti za sjemenke od kokosa ili treseta, ja sam uspio nać samo od kokosa?

Potpuno nevazno iako je kokos mrvicu bolji zbog manje kiselosti. Dosta iskusnijih sije u kamenu vunu ali kod nas nisam uspio pronaci vunu za ovu namjenu nego iskljucivo gradevinsku koja bi mogla biti tretirana s tko zna cime.

Offline Davincie

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #141 u: Siječanj 19, 2010, 22:52:47 poslijepodne »

Zato racunam na 2 Fatalii i 2 Jolokie od tebe kako smo se dogovorili.

Sad su Nage, a nakon njih kloniram Fatalii.
[/quote]

Samo javi kada budu sadnice za isporuku.Meni trebaju 2+2.Hvala.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #142 u: Siječanj 19, 2010, 23:06:44 poslijepodne »
ovi transparent to su žute pome?- sve pet vidio san sliku
« Zadnja izmjena: Siječanj 19, 2010, 23:18:04 poslijepodne od cactus »

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #143 u: Siječanj 19, 2010, 23:54:20 poslijepodne »
ovi transparent to su žute pome?- sve pet vidio san sliku

Prije vuku na bijelu ali je okus doista poseban - neobicna mjesavima paradajza i slatkog bijelog grozda.
Tko god svrati k meni obicno uvijek skrene u njihovom smjeru pa malo odmori   :D
« Zadnja izmjena: Siječanj 20, 2010, 00:40:57 prijepodne od AndrejX »

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #144 u: Siječanj 20, 2010, 00:29:40 prijepodne »
ajde da se dogovorimo za koju sjemenku.... :)

Offline Ikota

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1270
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Zagreb, Sv. Duh 0959152157
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #145 u: Siječanj 20, 2010, 12:15:06 poslijepodne »
Pozz!
Moje biljčice su sada u ovoj fazi. Dali da ih uskoro prebacim u veće posudice (one od jogurta ili ...?
Amerikanci su bijelci koji su natjerali crnce da se bore sa žutima za zemlju koju su uzeli crvenima ;-)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #146 u: Siječanj 20, 2010, 12:39:28 poslijepodne »
Pozz!
Moje biljčice su sada u ovoj fazi. Dali da ih uskoro prebacim u veće posudice (one od jogurta ili ...?

Ocito im jako fali svjetla pa su otisli u visinu sto nije dobro, duplice si trebao odavno maknuti jer bi to sad mogao biti problem (dobro namoci podlogu pa ih polako izvlaci prstima), presaduju se kad se pojave korijencici na dnu ili stranama.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #147 u: Siječanj 28, 2010, 18:53:48 poslijepodne »
vidi kako ovaj lik uzgaja hidroponski papricice uz pomoc akvarija tj. sve nutritijente i riblji otpad iskoristavaju njegove biljke

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #148 u: Siječanj 28, 2010, 18:59:40 poslijepodne »
Ili ovaj tip na terasi uzgaja svo povrce ispod kojeg ima veliku pvc bacvu sa ribama koje redovito hrani, a povrce iskoristava makroelemente koji nasteje od ribljeg otpada.
Kaze da nicim ne gnoji dodatno vec samo sto bilje uzme iz vode od ribljeg otpada cisto ekoloski bez kemije i gnojenja  :up:

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Vrijeme je za novi hobi ?
« Odgovori #149 u: Siječanj 28, 2010, 19:23:04 poslijepodne »
Koliko treba prosjecnoj papricici od kada je proklijala do jestivih plodova?
Bas sam danas posadio novu turu jer mi se stara smrzla,Gorski kotar i feferoni....hm....
Sada ih grijem u grow boxu i postavio sam reflektor sa Envirolite 125w cfl....pa cemo vidjet....
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2010, 09:35:56 prijepodne od ZeleniMrav »
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE