Ožujak 19, 2024, 05:56:40 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc  (Posjeta: 15929 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #50 u: Veljača 21, 2021, 16:48:31 poslijepodne »
pa mali je za sump. Cemu to kad imas preko nekoliko jednostavnijih i jeftinijih rijesenja za filtrirati tih 200l vode koliko bude unutra.

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #51 u: Veljača 21, 2021, 16:52:12 poslijepodne »
pa mali je za sump. Cemu to kad imas preko nekoliko jednostavnijih i jeftinijih rijesenja za filtrirati tih 200l vode koliko bude unutra.
Ja ne znam da ima jeftinija varijanta od ove a da dobro filtrira, eto daj koji prijedlog osim onog prvog.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #52 u: Veljača 21, 2021, 17:06:20 poslijepodne »
Pa napravi odma pregradni filter na zadnjoj strani akvarija.
Odi još 10cm u dubinu akvarija...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #53 u: Veljača 21, 2021, 17:16:38 poslijepodne »
druga i treca...... 
stavi na papir koliko te kosta staklo, pumpa, filter materijal........ prednosti i mane sumpa......pogotovo sumpa koji je u razini akvarija.
Ako je cijena faktor, onda nemas kaj razmisljati nego unutarnji.

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #54 u: Veljača 21, 2021, 21:40:10 poslijepodne »
Ovako sam mislio za filter i postaviti iza akvarija da ne zauzimam prostor unutar akvarija, a kasnije sam planirao svakako uzeti kanister filter.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #55 u: Veljača 21, 2021, 23:00:10 poslijepodne »
jedini je problem kaj to nije "samo cu ga staviti iza akvarija". Kak si zamislio da voda ide u njega? Kak se ta voda vraca natrag? Kaj kad nestane struje? Ljudi sump uglavnom rade ispod akavarija pa se voda preljava preko ceslja i prirodnim padom dolazi u sump. Dolje je pumpa koja ju vraca natrag. I sump mora biti veci nego sto je volumen vode koji se moze preliti preko tog ceslja.
Kad je gore, sto nije bas cesto, ond pumpa tjera vodu gore koja prirodnim padom ide natrag. Kad nestane struje, nikom nis. I to se u slatkovodnoj zove top filter, OK ali uglavnom bucno.
A ovo kaj ti hoces je u biti HOB filter koji je visok koliko i sami akvarij. Ako imas pumpu koja tjera vodu u njega, kaj ju vraca natrag kad su u istoj razini? Pumpa u njemu koja bi tjerala vodu van nema sanse da bi vukla istu kroz neku U cijev u filter. Na istoj su visini, tlak vode ne igra skoro nikakavu ulogu. Dvije pumpe? Taman i da su iste, sretno sa pronalaskom 2 koje ce uvijek pumpati identicno da ti se ne dogodi susa ili preljevanje.
Ako vec ne zelis odmah na vanjski fiter koji imas u planu kasnije  :question: onda jednostavno nemoj npraviti klasicni unutarnji pregradni di je jedna strana akvarija ujedno i dio filtera, nego to kaj si gore stavio, umjesto vani, stavi unutra. Par flekica silikona i drzat ce se. Kasnije to onda izvadis van kao sto smo vadili one juwel filtere.

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #56 u: Veljača 22, 2021, 01:10:20 prijepodne »
U krajnjem slucaju mogla bi proci ova zadnja ideja, a sto se tice onoga sto kazes da idu dvije pumpe to ne funkcionise tako nego ide samo jedna pumpa koja vraca vodu a cijev kroz koju ide voda iz akvarija u filter se potopi cijela u akvarij i dok je pod vodom zatvori se prstom ili necim drugim samo onaj dio koji ce ici u filter a drugi dio ostaje cijelo vrijeme uronjen u akvarij i tako zatvorena uroni se u napunjen filter i onda sklonis prst ili nesto sa cime je zatvorena bila cijev i voda sama krene iz akvarija u filter.

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #57 u: Veljača 22, 2021, 12:57:13 poslijepodne »
Prije nekih x godina, imao sam varijantu u jednom akvariju sa unutarnjim "staklenim" filterom. Ono što se sjecam da je bio prava gnjavaža za čišćenje..
Financijski je možda bilo mrvicu jeftinije od kanister filtera ali dugoročno sam odustao od tog koncepta. Smatram da je ideja ok za uzgojne akvarije ali za neku "produkciju" baš mi i nije sjeo.
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #58 u: Veljača 22, 2021, 12:58:26 poslijepodne »
U krajnjem slucaju mogla bi proci ova zadnja ideja, a sto se tice onoga sto kazes da idu dvije pumpe to ne funkcionise tako nego ide samo jedna pumpa koja vraca vodu a cijev kroz koju ide voda iz akvarija u filter se potopi cijela u akvarij i dok je pod vodom zatvori se prstom ili necim drugim samo onaj dio koji ce ici u filter a drugi dio ostaje cijelo vrijeme uronjen u akvarij i tako zatvorena uroni se u napunjen filter i onda sklonis prst ili nesto sa cime je zatvorena bila cijev i voda sama krene iz akvarija u filter.

Možda da razmisliš o nekom osiguranju od poplave.. :)
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #59 u: Veljača 22, 2021, 13:49:37 poslijepodne »
U krajnjem slucaju mogla bi proci ova zadnja ideja, a sto se tice onoga sto kazes da idu dvije pumpe to ne funkcionise tako nego ide samo jedna pumpa koja vraca vodu a cijev kroz koju ide voda iz akvarija u filter se potopi cijela u akvarij i dok je pod vodom zatvori se prstom ili necim drugim samo onaj dio koji ce ici u filter a drugi dio ostaje cijelo vrijeme uronjen u akvarij i tako zatvorena uroni se u napunjen filter i onda sklonis prst ili nesto sa cime je zatvorena bila cijev i voda sama krene iz akvarija u filter.

Možda da razmisliš o nekom osiguranju od poplave.. :)

Kanister filter mozda jeste laksi za ciscenje a sto se tice sigurnosti ja mislim da je lakse da ce procuriti i napraviti poplavu nego ovaj stakleni, ono je mozda i najsigurnije ubaciti ovaj stakleni unutra ali mi je estetski bezveze. Sto znaci da nema za sad idealnog rijesenja za filtraciju, da je funkcionalno i estetski fino a da je sigurno.☺

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #60 u: Veljača 22, 2021, 15:30:37 poslijepodne »
joj daj........a kao akvarij ne moze procuriti? Samo vanjski filter?

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #61 u: Veljača 22, 2021, 15:45:44 poslijepodne »
Čisto malo statistike..
U nekih 20 godina bavljenja akvaristike imao sam dosta poplava..

3 x popustio silikon
2 x hang on filteri
1 x overflow sistem

0 x kanister filter

Bitno je paziti na brtve i koristiti silikonsku mast kod čišćenja...

Juwel varijanta je po meni najsigurnija, no osobno je ne volim jer mi je komplicirana za čišćenje, malog je kapaciteta te naružnjuje akvarij.. Sve je stvar onog što je nekome bitno..

If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #62 u: Veljača 22, 2021, 17:35:59 poslijepodne »
joj daj........a kao akvarij ne moze procuriti? Samo vanjski filter?
Nismo ni pricali o curenju vode uopste, rasprava se i vodila u vezi filtera pa se doslo do mogucnosti curenja vode, a logicno jedino moze curiti ili na filter ili na akvarij nece sigurno na komodu 😁

Offline golff

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 52
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #63 u: Veljača 23, 2021, 12:42:20 poslijepodne »
Imam ponudu za Juwel Bioflow filter M sa pumpom 500 l/h koji se ugradjuje u Juwel Rio akvarije sta mislite da li bi mogao drzati cistim akvarij izmedju 200-240 litara?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #64 u: Veljača 23, 2021, 14:25:02 poslijepodne »
hmmmmmm......mozda. Nije to los filter no mislim da ce ti trebati jos jedna pumpa za cirkulaciju

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #65 u: Ožujak 25, 2021, 09:55:45 prijepodne »
Da malo ukradem temu i postavim pitanje.

Isto planiram saam raditi komodu za akvarij, vjerojatno 120x50x50 ili 100x50x50, još to vagam. Pola komode bi bio ormarić, za vanjski filter, a druga polovica bi moreale biti ladice (to mi je uvjet, da ie bolja polovica ima prostor za neke stvari ne vezane za akvarij).

Sad... jedna neodumica je da li moraju 4 vertikale za držanje, ili bi 3 bile dovoljne (s time da je središnja od 36m iverice). Pa da onda dodatno ukritim s još jednom popunom iznutra na kraj "rupe" da sriječim bočno ljuljanje.

Druga stvar kaj me muči je bušenje rupa za spojnice za vrata. U Elgradu su mi rekli da oni to ne rade, a malo se bojim toga jer znam da mora biti jako precizno da bi vrata stajala ravno. Nisam siguran s čime točno da to bušim i kak da si točno označim. Ima tko kakav savjet?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #66 u: Ožujak 25, 2021, 10:01:46 prijepodne »
Da malo ukradem temu i postavim pitanje.

Isto planiram saam raditi komodu za akvarij, vjerojatno 120x50x50 ili 100x50x50, još to vagam. Pola komode bi bio ormarić, za vanjski filter, a druga polovica bi moreale biti ladice (to mi je uvjet, da ie bolja polovica ima prostor za neke stvari ne vezane za akvarij).

Sad... jedna neodumica je da li moraju 4 vertikale za držanje, ili bi 3 bile dovoljne (s time da je središnja od 36m iverice). Pa da onda dodatno ukritim s još jednom popunom iznutra na kraj "rupe" da sriječim bočno ljuljanje.

Druga stvar kaj me muči je bušenje rupa za spojnice za vrata. U Elgradu su mi rekli da oni to ne rade, a malo se bojim toga jer znam da mora biti jako precizno da bi vrata stajala ravno. Nisam siguran s čime točno da to bušim i kak da si točno označim. Ima tko kakav savjet?
gle......nemoj si to raditi. Bolje se posvadajte prije i napravi to kako treba za akvarij nego da se kasnije svadjate 3x tjedno. Nikad nemas dosta mjesta ispod akvarija.......

Offline malizeleni

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 21
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #67 u: Ožujak 25, 2021, 10:11:53 prijepodne »
Ma nije bed za mjesto, realno mi treba samo mjesto za filter i struju.

I sada hranu i kemiju za ribe držim u radnoj sobi, a ostala oprema je u garaži, tako da kaj se toga tiče neće biti nikakava promjena.

Offline Caba1989

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 176
  • Spol: Muški   Lokacija: Grude
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #68 u: Travanj 17, 2021, 10:29:39 prijepodne »
Šta mislite o ovakvom nečemu? Od greda napraviti konstrulciju, kasnije se može prekriti,iveralom ,mogu se staviti nekakva vrata sa prednje strane i obojiti se u željenu boju. Ja sam to mislio sebi praviti.


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Komoda za akvarijum 130x50x40 pomoc
« Odgovori #69 u: Travanj 20, 2021, 01:34:46 prijepodne »
OK rješenje.. Znam ekupu koja je tako nešto radila..
Opet znam ekipu koja je radila konstrukciju od metala pa ju oblagala iveralom..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.