Ožujak 19, 2024, 06:27:43 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: to be or not be  (Posjeta: 4390 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tatanerko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zenica
to be or not be
« u: Veljača 10, 2021, 14:29:34 poslijepodne »
Opet pozdrav svima,nakon sto sam naisao na opravdanu kritiku admina odlucio sam se predstaviti na pravilan nacin i ispostovati pravila foruma koji je by the way super stvar. Zivim u Bosni,Zenica,akvarij je drzao i moj otac pa sam i ja nasljedio tu ljubav. Eh sad konkretno,akvarij je 104 litre.rasvjeta je dvije neonke neznam koje jacine :'( sto se tice filtera otprilike standardno,spuzva,pjesak,keramika,bio loptice,zracna pumpica,podloga sitni pijesak 1mm sloj debljine 10tak cm bez ikakvog dodatnog sloja gnojiva,pozadina crna tapeta.U akvariju su skalari njih 10 komada svi iste starosti i iz istog jata,jedan Muljar,jedan Algar i jedna Ajkulica. Sto se tice bilja TU i jest nastao problem,imam tri vrste bilja ne znam strucne nazive,ali sve je funkcionisalo odlicno,dok nisam primjetio da mi se na bilju pocele stvarati neke kao dlakice,nakon cega je pocelo trulit,te DLAKICE su mi se pocele pojavljivati i na stijenama koje su u stvari prelijepa sedra,i onda sam vjerovatno napravio najvecu gresku,sve sam rasformirao,opro,promjenio stijene,prepakovao filter.Sta se sad desava,kad voda miruje,poprilicno je ok,cim upalim pumpu,u akvariju se stvore te PROKLETE kao dlakice ja ih tako zovem i stvori se takav efekt kao da ima dima u vodi. I dalje mi bilje dobija te dlakice i odvratno izgleda,kako je to izvan mog domena znanja sad sam na diobi da se borim za akvarij ili da ga raspakujem.Ako neko od cijenjenih strucnijih kolega ima neki savjet a da nemoras biti vrhunski hemicar bio bih zahvalan.

Offline tatanerko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zenica
Odg: to be or not be
« Odgovori #1 u: Veljača 10, 2021, 15:10:43 poslijepodne »
Evo i jedna slikica

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: to be or not be
« Odgovori #2 u: Veljača 10, 2021, 15:44:50 poslijepodne »
imas previse skalara za tu litrazu kako god okrenes. Taman i da imas filter zapremnine 4x veci od volumena akvarija.
E sad, to moze donekle funkcionirati ali......cim imas neku malu promjenu koju pravilno postavljen akvarij niti ne osjeti, kod tebe nastaje totalni kaos jer sve utjece na sve.

dlake su alge. Neke. A obzorom da nemas bilja, smanji ta rasvjetu skroz. Ne pomaze ti.
Veci akvarij ili manje riba pa od toga mozes dalje

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: to be or not be
« Odgovori #3 u: Veljača 10, 2021, 16:09:17 poslijepodne »
Skalari dosta prljaju i imaš ih malo previše za tu litražu..
Što se tiće alge, najvjerovatnije se radi o crnoj nitastoj. Pokušaj najbaviti kojeg sijamca..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline tatanerko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zenica
Odg: to be or not be
« Odgovori #4 u: Veljača 10, 2021, 18:54:56 poslijepodne »
Hvala svima na predlozima što se tiče broja riba u tanku i prije ih je bilo toliko i sve je funkcioniralo odjednom je bilje počelo dlakavit.Neznam možda da manje koristim rasvjetu,pumpu stalno držim uključenu ali te proklete dlakice nikako da nestanu.Kad je pumpa isključena i voda miruje sve se to skupi na površini kad upalim pumpu sva se voda zaprlja s tim dlakicama.Hvala u svakom slučaju. :'(

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: to be or not be
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2021, 19:09:13 poslijepodne »
gle, alge se drze za nesto. Ako se nesto skuplja na povrsini onda nisu alge.
I nemoj gasiti filter pumpu.
I probaj staviti neki povrsinski skimer ako ti filter nije tako slozen ili ne radi to bas kak bi trebao.

Ali i dalje imas previse stvari tu koje ne stimaju. Ovo kamenje.....jel to uopce za akvarij. Tak debeli sloj sljunka sluzi cemu kad bilja nemas? Pogotovo u tak sitnoj granulaciji. Tko zna kaj sve nastaje tu unutra  :dead:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2200
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: to be or not be
« Odgovori #6 u: Veljača 10, 2021, 19:16:27 poslijepodne »
Potvrđujem sve kaj su kolege rekle.
10 skalara je puno previše za takav akvarij. Dobro, odmalena su očito skupa pa je kolko-tolko funkcioniralo.
Al, uz toliku riblju masu se vrlo lako desi disbalans koji je jako teško više vratiti u normalu.
Što se tiće biljaka, kolko mi se čini, ono lijevo i desno su Cryptocoryne, a ostalo mi je premutno...

Šta si uopće radio sa filterom? U čem si prao filtermaterijal? Na šta misliš "kad upalim pumpu"?
Koju pumpu? Od filtera? Pumpa od filtera mora radit cijelo vrijeme...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4040
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: to be or not be
« Odgovori #7 u: Veljača 10, 2021, 19:29:41 poslijepodne »
mozda mu plutaju crknute bakterije....  -?

i mozda angustifolia  :question:
« Zadnja izmjena: Veljača 10, 2021, 19:33:19 poslijepodne od kinggo »

Offline tatanerko

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zenica
Odg: to be or not be
« Odgovori #8 u: Veljača 10, 2021, 19:30:50 poslijepodne »
Potvrđujem sve kaj su kolege rekle.
10 skalara je puno previše za takav akvarij. Dobro, odmalena su očito skupa pa je kolko-tolko funkcioniralo.
Al, uz toliku riblju masu se vrlo lako desi disbalans koji je jako teško više vratiti u normalu.
Što se tiće biljaka, kolko mi se čini, ono lijevo i desno su Cryptocoryne, a ostalo mi je premutno...

Šta si uopće radio sa filterom? U čem si prao filtermaterijal? Na šta misliš "kad upalim pumpu"?
Koju pumpu? Od filtera? Pumpa od filtera mora radit cijelo vrijeme...

Druže kamen je Sedra neznam jesil se susretao s tim ali je ok kod nas dosta ljudi je koriste u akvariju,TRENUTNO nema puno bilja jer je uginulo,ista debljina je bila i prije i biljkama je bilo ok jer sam redovno prorjeđivao bilje,znači raslo je,množilo se da tako kažem.Neznam kontam da stavim neki papir na površinu u nadi da će pokupiti te dlakice.