Ožujak 28, 2024, 12:53:48 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)  (Posjeta: 10411 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #50 u: Kolovoz 07, 2010, 23:59:09 poslijepodne »



Citat:
eto što reći, titov osvojen i dan danas nisam shvatio što je vodiću bilo da kaže da. .....

Vjerojatno je los vodic, s koje god strane da gledas  :D


Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #51 u: Kolovoz 08, 2010, 00:17:24 prijepodne »
Sjajna tema, nastavite s pričom i slikama! :up:

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #52 u: Kolovoz 08, 2010, 11:57:38 prijepodne »
hvala, onda idemo dalje:D

1. maj 2009. ekipa planinarske škole se okupila (a jaki smooooo:D:D:D) i sa vodićem fehimom se zaputili na vrh lijepe naše, dinaru, vrh sinjal. iz smjera glavaš preko vrha u dom brezovac. tehnički lagano, ali čista hodačina. lijepa prostranstva, pred vrh nas oprala tuča.

noćni uspon na čavnovku, kroz minirano plje. bila je zajebancija da se ne bada sa štapovima van staze hahah



krećemo iz glavaša, pokraj stare ruševine














Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #53 u: Kolovoz 16, 2010, 21:03:25 poslijepodne »
da se vratimo malo na more....:D
krk, baška, staza prema veloj i maloj luci i vrhu corintia


Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #54 u: Kolovoz 16, 2010, 22:53:04 poslijepodne »
hvala, stavio sam pod bla bla temu slike iz prirode ali nitko nece da stavlja, htio sam ovdje postavit jos slika ali necu ici off



ja bi se ovdje kupao
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #55 u: Kolovoz 17, 2010, 18:03:47 poslijepodne »
sumnjam kad bi znao da rangeri patroliraju politički nastrojeni već sa bločićem za kaznu u ruci:D
i ja bi:D:D

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #56 u: Kolovoz 17, 2010, 22:38:38 poslijepodne »
sumnjam kad bi znao da rangeri patroliraju politički nastrojeni već sa bločićem za kaznu u ruci:D
i ja bi:D:D

zemlja je od boga dana covjeku na koristenje ja bi se kupao ne bi unistavao popisam mu se na taj blog i na status rangera
◄:))►  I <3 IGUANA

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #57 u: Kolovoz 18, 2010, 21:24:29 poslijepodne »
a kad bi to ucinilo onih parsto ticuca ljudi koji prođu tom stazom?
zabrana mora biti....

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #58 u: Rujan 16, 2010, 11:26:42 prijepodne »
ajmo jos slika malo drugacijeg ljeta:D...ja ni nisam isao cesto na more zbog guzve i tuđih kurjih očiju koja mi se trljaju po ručniku od gužve  :roll:

ali smo zato planinarili i uz more i po snijegu, mećavama, vjetru....

corintia na krku  :heart:









ovo je jako lijepa zimska tura, kad je sunčano. od baške krenuti prema uvali bunculuka i dalje uz obalu do jedne veeelike pješčane nudističke plaže. ima znak za skrenuti ulijevo u kanjon vrženicu. popeti kanjon i na križanju staza skrenuti desno (na kamenu piše vela luka) i spustiti se u uvale. za nazad dić se do ulaza u kanjon ali produžiti ravno za bašku do kampa.
imam i kartu ako nekom treba

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #59 u: Rujan 16, 2010, 12:04:01 poslijepodne »
predivno!
Al da se vratim na Norvezane,radim sa njima i potvrdjujem,oblokavanje,kultura,uvrijedljivi(jebo te ko mimoze su)i samo gledaju di ce bar sitnicu zakinut :D reda radi iako ima placu oko 30000 kruna(dok su nasi profesori u churcu )
A to sa trajektima,i Svedani se ukrcaju za Finsku i onda se oblokavaju do iznemoglosti,koji likovi!Nazalost nemam motor za takva putovanja(mal je) ali ici cu jednom!ima vremena,samo da upoznam okolne poludivlje destinacije
Slike su vam odlicne!

N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #60 u: Rujan 16, 2010, 12:14:27 poslijepodne »
tnx, ima vremena al požuri jer polako curi:D

penjač u smjeri "klin", slikano iz "mosoraša"


Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #61 u: Rujan 16, 2010, 12:48:18 poslijepodne »
Moram priznat da ste me izazvali... Evo par slika:)






























Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #62 u: Rujan 16, 2010, 12:53:16 poslijepodne »
A može i slobodno penjanje:











a može i malo kontroliranog pada:




Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #63 u: Rujan 16, 2010, 12:54:14 poslijepodne »
sSNIJEG SNIJEG SNIJEG...posebne su ti...gdje je to? savršeno!!!!!

zimski penjački na storžić- čez peto žrelo, pogled na kočne i grintovac (čuo sam da su kočne brutalno opasne, da se sve lomi i da nema sajli????? bio netko??)



logarska dolina, penjnje slapova, abseil sa centralnog ivovca




Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #64 u: Rujan 16, 2010, 12:57:28 poslijepodne »
sSNIJEG SNIJEG SNIJEG...posebne su ti...gdje je to? savršeno!!!!!

Zimski uspon na Konja (Kamešnica) neuspješan zbog predubokog snijega (do 1.5m smo na mjestima upadali)
Zimski uspon na Troglav (Kamešnica) sa sitnih -20 i burom koja dere tako da na mjestima nismo vidili niti gdje hodamo kad bi upali u neki oblak :)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #65 u: Rujan 16, 2010, 12:59:44 poslijepodne »
sSNIJEG SNIJEG SNIJEG...posebne su ti...gdje je to? savršeno!!!!!

zimski penjački na storžić- čez peto žrelo, pogled na kočne i grintovac (čuo sam da su kočne brutalno opasne, da se sve lomi i da nema sajli????? bio netko??)

Nisam žena zabranila sve uspone koji su teži od zelo zahtevnih (čak sad razmišlja ljestvicu spustit na zathevne) :)

Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #66 u: Rujan 16, 2010, 13:09:09 poslijepodne »
sve ima svoje čari jbg...

peto žrelo i dalje



vrh storžića, savršeno nešto



iza triglav i julijske alpe :heart:


Offline ozi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški  
Odg: Malo drukcije ljeto - Grossglockner (jako puno slika)
« Odgovori #67 u: Prosinac 23, 2010, 17:48:05 poslijepodne »
evo kratki tekst sa uspona na gros, završio sam ga

Cijeli se događaj dogodio upravo onako kako treba- brzo i jednostavno. U roku par dana stajali smo podno najvišeg vrha Austrije, Grossglocknera, 3798m. Dogovor je pao na jednom od vrhova Samarskih stijena, u sklopu redovnog izleta PD Kamenjaka iz Rijeke.  Okupilo nas se 7, sa svih strana, ali svi sa jednim ciljem. Više volim reći željom. Zapičili smo sa 2 auta i hrpom opreme. Vozili se nekih 6 sati do mjesta Kals, mjesta koje me očaralo i koje me rastuži jer je čisti dokaz da se jako lijepo može živjeti. Harmonično, srodno, elegantno i u skladu sa prirodom. Ukratko, na prvi pogled savršeno. Uređene kućice (sa ne rozim fasadama na kamene blokove kao moje selo), ceste, staze i livade koje se pružaju sve do rubova šuma. Pokoja domaća životinja, a na svakoj kući cvijeće.
Cesta vodi dalje do Nacionalnog parka Hohe tauern, a ulaz se plaća, ako se ne varam 9e po vozilu. Vijugavom planinskom cestom dolazimo do parkinga i polazne točke za Gross, sa prvom planinarskom kućom Locknerhaus na 1920 m.n.v.  Vadeći stvari, vidio sam da sam ponio polomljen mijeh sa vodom i da se sisaljka naravno izlila u desnu gojzericu. Izlivši litru i pol vode iz cipele, pomahnitalo sam trčao okolo tražeći bilo kakav...fen. I našao ga, u wc-u hotela. «Posušio» cipelu, natovarili stvari na leđa, ručnike na vrat, te laganim korakom polako napuštali dolinu. Ambijent je suvišno opisivati rječima, jer držim da se osjećaj u predjelu prsa teško može opisati. Blago onima koji su ga osjetili na bilo koji način.
Hodajući do drugog planinarskog doma, srećemo pantelije (moj izraz za stare ljude, iz filma Maratonci trče počasni krug, a Pantelija je bio starac koji je «nadživeo vek ipo»). Uglavnom, ljudi puni duha, osmijeha i zadovoljstva. Dosta porodica sa malom djecom ili straiji ljudi šetaju dolinom do prvog ili drugog planinarskog doma. Ručaju, uživaju na zraku i spuste se nazad. Staza koja presjeca makadamski put, dovodi nas do drugog planinarskog doma,  Lucknerhutte na 2241.m.n.v. Krajolik je savršen, a dom sagrađen na super vidikovcu prema dolini iz koje smo krenuli. Tu klopamo, sunčamo se, kupujemo suvenire, ja Milku naravno i krećemo dalje utabanom stazom. Lagano se naziru tragovi snijega, a svi jedva čekaju ući u zimsku opremu da zaborave na ljeto koje upravo peče Rijeku sa 38-40 stupnjeva. Laganim korakom napredujemo i prelazimo fleke snijega koje se nisu istopile. Dar ga je dotaknuti usred ljeta....
Dolazimo i do treće planinarske točke, Studlhutte na 2801m visine. Svi smo se iz prve složili da to nije planinarski dom, već hotel. Dom izgleda limenke, uređen je savršeno. Unutra sve novo, čisto, u planinarskom duhu, ali smo ipak odlučili sjesti vani i uživati u Suncu i laganom vjetru u kojem se osjećaju prve zrake svježine i hladnoće. Svi smo bili nekako tihi i usredotočeni na snijeg, bjelinu i plavo nebo. Igru sjenki na okolnim vrhovima, te izrezbarenom drvenom kipu sa strane doma. Napokon se «budimo», dižemo i oblačimo zimsku opremu. Smiješak ne jenjava. Iza doma pratimo desnu markaciju (koje su na štapovima u obliku žutih strelica sa natpisima) za Via normale smjer. Leda i snijega ima sve više, a savršenstvo je savršenije.
Dolazimo i na ledenjak ispod vrha, a iznad doma. Pogled ispred puca na vrh Austrije, a iza leđa vas odvodi u doline oko vrha, sve do Dolomita i ostalih alpskih vrhova. Pod nogama bijeli snijeg, kud i kamo pokoja stijena viri, nebo plavo i dobro raspoloženi ljudi koji nas okružuju. Poželismo penjat barem svaki dan. Laganim ali težim korakom napredujemo do grebena koji vodi u treći dom. Napokon došavši do stijena i grebena, skidamo dereze i nastavljamo uživati. Bilo je i ostalih ljudi, neki su se vraćali a neki penjali. Sam greben lagan je, ne treba se ni osiguravati, mada je dobro zbog gužve i turista u planini. Napokon, nakon nekih 6 sati dolazimo do trećeg i zadnjeg doma Johann-hutte na 3454. metra visine. Vrh sakriven u oblaku  ulijeva skepsu u sve nas. Ulazimo u dom, stvari ostavljamo u sobi namijenjenoj za tu svrhu, te okupiramo jednu klupu uz peć. Naručio sam kompot i 2 kriške ananasa sa recesijskom žličicom marmelade,platio 2,5e. Tada bi platio i 5.  Nakon rezerviranja sobe i smještaja, vraćamo se u dom i divimo se slikama grebena koji nas sutra čeka.
Žešća anegdota desila se u wc-u doma. Uđem i ostanem zapanjen kako je uredno, čisto i sve obučeno u drvo. Mali timer za svijetlo, jer energija se štedi. Školjka je bila poklopljena, a otvorivši poklopac, kao da sam otvorio vrata pakla. Rupa u zemlji, kroz koju je puhalo. Daljni prizor zadržat ću za sebe, ali ću napomenuti da je visokogorstvo ipak «težak» posao.
Legli smo u neko pristojno vrijeme i teško zaspali zbog visine. Nismo imali (barem ja) nikakav visinski trening prije. A i nakon Triglava 2864m, već sam i sad u domu srušio vlastiti rekord. Molio sam marginalno mjesto jer jako nemirno spavam i htio sam uznemiravati bolje jednu osobu nego 2 oko mene.
Osvanuo je i dan penjanja vrha. Nekakava nervoza prije kretanja jer ne znam što nas čeka. Nitko od nas nije penjao Gross prije. Dignuvši se, doduše naglo kao konj, skoro sam se onesvjestio. Visina u kombinaciji sa mojim niskim tlakom i nije nešto. Druge probleme osim ovog disbalansa nisam imao. Ja se prvi dignuo i pri ulasku u boravak, vidio siluetu kako trpa snijeg u kante, ulazi u kuhinju te ga stavlja u veliku bačvu da se topi. Dušu bih griješio da tvrdim da tu vodu prodaju 0,5l za 4,5e, jer sam kasnije vidio i kanistere s vodom na teretnoj žičari. Ali opet, nebi me iznenadilo. Stoga savjetujem jednu limenu laganu padelicu i kuhalo, jer voda je preskupa.  Obučeni, sišli u boravak, okupili se i počeli ispitivati ljude o situaciji koji su ulazili u dom. Neki su tek stizali iz doline, a neki se vraćali sa grebena jer su zapusi vjetra bili strašni. Mnogi su odustali, a mi odlučili čekati jer smo imali dan rezerve, ili viška, kako god. Za uspon smo se odlučili oko 11 ujutro, vidjevši da i Zadarski GSS kreće. Puni opreme, u navezima, napuštamo dom i krećemo se kroz maglu koja ne dozvoljava vidik dalje od nosa. Dolazimo do prvog uspona, oko 45 stupnjeva nagiba, kroz snijeg pršić. Savršeno, savršeno i savršeno. Krećemo se u navezu, mjesto za osiguranje niti ne postoji. I dolazimo do prvog sidrišta. Sreći kraja nema pri pomisli na stanje u gradu i autobusima javnog prijevoza, u kojima se redovno osjećam kao u spotu Thriller.
Penjući dalje, dolazimo do prvog osiguranja u obliku zabodene metalne šipke u stijenu. Visine šipki ne mogu reći jer je bilo dosta snijega. Poneka je virila 30cm, a neka pola m van snijga. Također su raznih izvedbi, od običnih ravnih, do onih sa ušicom na vrhu u koju se može ukopčati sponka i osigurati izlijetanje užeta uslijeg dužve i dinamičnosti na osiguranjima. Kolega i ja smo se odlučili na osiguranja sa trakama i sponkama, iz praktičnog razloga što ne ovisimo o ostalim navezima koji se ukopčaju iznad nas. Ovako samo skinemo traku i sponke i idemo dalje, bez da ikoga skidamo sa osiguranja da bi se mi iskopali. Mrvicu više vremena treba, ali ionako je bila gužva te se brže nije moglo. Također jako treba paziti pri mimoilaženju da se hoda ispod šipki, jer ako ima dosta snijega nemoguće je viditi kolika je streha snijega. Super napredujemo, neki odustaju, neki se vraćaju, a svakako moram pohvaliti neke Čehe koji su se sa ruksacima 60+lit vrtili nasred grebena i udarali bilo koga tko bi prolazio. U ovakvim se situacijama prepoznaje pravi planinar i čovjek. Uživajući u oblaku, koji bi se tek povremeno udostojio dignuti i dopustiti nam pogled na najveći istočno-alpski ledenjak Pasterz. lagano penjemo, zezamo se i nadglašavamo sa turistima.
Napokon dolazimo do najzanimljivijeg dijela, sedla prije Grossglocknera (postoji naziv ali ne pamtim). To je uski dio i treba naročito paziti na druge ljude oko sebe. Lako vas odgurnu, a stojite na stijeni širokoj oko pola m, osigurani derezama i cepinom u nekoj pukotinici. Strmina je velika, po par stotina metara sa svake strane, te zaista treba paziti (zbog gužve ponavljam ali i subjektivnih razloga). Nakon prolaska detalja, stižemo do sajle koja nas spušta 10ak m u sedlo. Između 2 klina koja je razapinju, nema međuosiguranja, pa ne preporučam pasti. Spustivši se na usko sedlo (metar- metar i pol), kreće opet zanimljiv dio, penjanje 20-ak m po nagibu, a barem 70-ak stupnjeva. S obzirom da sam osiguran ispod, nije me previše briga. Penjem lagano, promišljeno i polako, jer se ljudi nalaze i ispod i iznad mene, pa nema smisla srljati i žuriti. Stigavši na iduće sidrište, kao u Paklenici metalna alka, stavio sam kolegu na poluvrzni, te je i on popeo bez ikakvih problema. Tu smo već bili na vrhu, od kojeg nas je dijelilo 30ak dužinskih metara. Osmijeh na licu zategnuo mi je facu, uz konstataciju «ne vjerujem!!!!!».  Došavši na vrh, prvo sam oko križa (podnožja naravno) obavio traku i stavio sebe i kolegu na vrzni. Vrh je površinski jako malen i strm, te nije za igrati se. Nakon osiguranja uslijedila je relaksacija, zatvaranje očiju i dubok udah friškog alpskig zraka. Zahvala vrhu na puštanju, slikanje, snimanje panorame kad se oblak dignuo i spust, koji je uvijek teži nego uspon. Dogovor je pao da se spuštamo polako i bez srljanja. Tako je i bilo i sve je prošlo ok. Kasnije smo na grebenu zamijenili fotiće sa nekim ljudima, tako da imamo par slika sa maglovitog grebena. Pri zadnjem spustu, Branko nas je čekao ispod ulaza u smjer i glasom nas usmjeravao prema sebi, jer od magle se nismo mogli ni orjentirati. Došli smo u dom prezadovoljni, te se zaputili nazad preko prvog grebena sa sajlom do doma Studlhutte gdje smo planirali spavati. Tako je i bilo, a moram napomenuti savršenu meditaciju negdje između ova dva doma. Bio sam sam, Sunce je taman zalazilo i vrhove ispred mene obasjavalo zlaznim zrakama. Jednostavno mi se nije dalo protrčat, te sam sjeo na snijeg i podario si par minuta mira, tišine i prekrasne alpske studeni. Napunjen i polozatvorenih očiju, spustio sam se za njima u dom gdje smo ostali iznenađeni naplaćivanjem 5e za čuvanje cipela. Naravno da nismo platili jer nas nitko nije ni pitao. Dom je prekrasan, iznutra kao luksuzni hotel. Sve obučeno u drvo, mirno, čisto i divno. Pojeli juhu (svaka pohvala!!!), večerali te ostali sjedit najprije uz tekmu, a kasnije se separirali i družili. Moram napomenuti smijeh na račun mog kantarionovog ulja kojeg uvijek furam uz sebe. Ali dobro je došlo, jer je kolega bio spaljen na licu gdje ga nije pokrivala kapa. Imao je crveni krug nasred lica...

Noć smo super proveli, a na putu do spavaona nalazi se mali boulder. Nikom nije pao na pamet.
Sutra se brzo spustili do auta i u razlici čak jedan dan opažali promjene u pirodi. Manjak ledenih kapa i odvaljene blokove leda koji su se suprostavljali trenju žuborećih potoka. Nakon raspremanja i presvlačenja, sjeli u kafić, te pojeli po štrudlu ili sladoled (nije teško pogoditi da sam ja pojeo sladoled od čokolade i to 2 kuglice).
Zadovoljstvo je bilo na vrhuncu, osmjesi razvučeni a oči i duh bistri. Ili razbistreni. Grossglockner via normale, po mom je mišljenju super vrh i smjer ako se barata osnovnim tehnikama penjanja i ako tijelo može izdržati visinu. Nije opasno ako se osigurava, u biti jedina opasnost su loše vrijeme ili gužva. Siguran sam da ću se vratiti gore, jer Grossglockner je ipak Grossglockner. Također priznajem da sam blago utjecao na frendicu da ode na zimski tečaj da možemo skupa penjati. Ovom joj prilikom puno zahvaljujem!