Ožujak 28, 2024, 13:05:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Axolotl Resort  (Posjeta: 10209 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Axolotl Resort
« u: Ožujak 20, 2015, 17:11:54 poslijepodne »
Axolotl Resort

Pozdrav svima,
relativno sam novi na forumu, do sada sam uglavnom istraživao, priupitao par stvari, i uglavnom trgovao nešto sitno.
Ovu temu otvaram prvenstveno kako bi možda zainteresirao, a u krajnjem slučaju i pomogao nekome tko se odluči „udomiti“ Axolotle.  :)
Na internetu i razgovoru s ljudima sam nailazio na vrlo oprečne informacije, tako da je sve bilo potrebno uzimati s rezervom.
Iako sam odrastao uz akvarije (s ribicama) ovo je moj prvi akvarij kojeg sam krenuo slagati od početka do kraja.
Ne kažem da je ovo urezano u kamen, da bi ovako svi trebali raditi ili nešto slično, već samo u kojem smjeru sam ja otišao :)

Već prije nego li sam krenuo istraživati znao sam što želim u akvariju, i sav fokus je bio usmjeren na kako to i ostvariti.



Odlučio sam se za vodozemca Ambystoma Mexicanum u narodu poznatiji kao Axolotl.
Vrsta je specifična za dva jezera u okolici Meksika te se nalazi na CITES listi kao ugrožena vrsta.
Nažalost, istraživanje koje je provedeno 2013 godine pokazalo je da nema više živih jedinki u prirodi.

Zahvaljujući njihovoj mogućnosti regeneracije svih udova, predmet su raznih istraživanja po sveučilištima diljem svijeta, tako da je Axolotle i dalje moguće kupiti iz uzgoja.

--
Faza planiranja

1. Akvarij
Dimenzije su uvjetovane životnim, tj. slobodnim prostorom kojeg imam u stanu.
S obzirom da dimenzije nisu standardne jedina opcija mi je bila izraditi akvarij i ormarić po mjeri
Skice, stavljanje u prostor i sve ostalo je ziheraški odrađeno u Sketchup programu, te nakon toga i naručeno za izradu po mjeri.


Ono za što sam se  odlučio jest akvarij dimenzija 75cm x 35cm x 43cm.
Dakle cca 112L. Preporučuje se 30+ litara po jedinci. S obzirom da sam nabavljao dva komada, moja računica je svakome osigurati skoro duplo dakle 50ak L.


2.Podloga i biljke
Axolotli preferiraju  hladnu vodu, tj. optimalna temperatura im je između 16-18C, tako da odmah u startu sam bio vrlo ograničen s biljkama.
Također, poznati su kao dobri „vrtlari“ :), pa svojim plivanjem, komešanjem i slično često počupaju biljke van. 
Drugi problem je u tome što se axolotli hrane uvlačenjem tj.  kada im je hrana u blizini usta, usišu je unutra zajedno sa vodom. Što znači da sve što im stane u usta, će prije ili kasnije i završiti u njima, tako da postoji opasnost od usisavanja kamenčića i ostalih stvari.
S obzirom da gusti biljni akvarij nije dolazio u obzir, hranjiva podloga je otpala i jedina sigurna opcija za njih je bio pjesak. Tu sam uzeo JBL Sansibar Black

Od biljaka sam pokušao odabrati  nezahtjevne i one koje mogu preživjeti na niskim temp. No uletjela je i pokoja druga.

Početni postav se sastojao od:
Cladophora aegagropila
Echinodorus tenelus 
Eleocharis parvula 
Hygrophille angustifolia
Myriophyllum mattogrossense
Lysmachia nummulari


3. Oprema
-Rasvjeta je T5, 2x 24W – Nature Superb i Bio Vital.
Važno za napomenuti. Rasvjeta je u akvariju ISKLJUČIVO zbog "preživljavanja" biljaka i vizualnog dojma. Axolotli kao takvi vole tamnija mjesta (nemaju očne kapke) te ukoliko se koristi rasvjeta potrebno im je osigurati mjesta gdje se mogu sakriti u sjenu.

- Hlađenje
Kao što sam naveo prije, optimalna temperatura je između 16-18C.
U dnevnom boravku vrlo je teško održati tu temperaturu pomoću ventilatora, isparavanja i slično,
te sam se odlučio na jedino rješenje koje mi može osigurati konstantnu optimalnu temperaturu a to je komercijalni chiller, nažalost i najskuplja opcija.
Zbog veličine ormarića, količine vode i svega ostaloga odabrani model je TECO TK150



-Filter
Što se filtera tiče tu je priliku dobio Sicce Whale 200 sa 3 filter košarice
Filter materijal je odmah zamijenjen i nadopunjen prije prvog korištenja.

Tehnički podaci:
Protok - 700 l/h
Potrošnja energije - 6 W
Volumen spremnika - 4 L
Broj filter košara - 3
Za akvarije - 100 L - 200 L
Crijevo - 12/16 mm

Zamijenjen je nastavak na izlazu crijeva i dodan spray bar, kako bi se razbijala površinska napetost vode, ali i smanjilo kretanje iste, s obzirom da axolotli preferiraju mirniju vodu.

« Zadnja izmjena: Ožujak 20, 2015, 17:18:09 poslijepodne od Kajgod »
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #1 u: Ožujak 20, 2015, 17:12:44 poslijepodne »
Ubrzo je krenulo slaganje...

Prvo je stigao ormarić, a nedugo zatim i staklo, uz malo rezuckanja stiropora, sve je bilo na svome mjestu.


Nedugo zatim i poklopac je bio spreman (s obzirom da sam kupio konzolu i lampe posebno, trebalo se poigrati malo sa ljepljenjem i ucvrscivanjem) no kada je to bilo gotovo,
akvarij je bio spreman za početak uređenja!




U međuvremenu, dva zida dalje, u kupaonici su se radile ostale pripreme...
Ziheraš kakav jesam, prvo sam upogonio filter u sigurnoj okolini (čitaj bez parketa  :D) i uvjerio se da sve štima i ne curi.


Iza leđa u to vrijeme su se koristile količine vode dovoljne da napune olimpijski bazen.
Naime kupio sam JBL Sansibar Black pjesak, namijenjen za akvaristiku.
Rezultat?
Pjena, smeđa voda, pjena, smeđa voda i tako ukrug.  Znao sam da će biti potrebno dosta ispiranja, ali nisam očekivao ovoliku količinu s obzirom da je to podloga za akvarij, tj. mislio sam da je pročišćenija.
Imao sam 3 kante na raspolaganju, u svaku sam stavio 3kg pjeska. Svaku kantu sam isprao otprilike 15-20 puta no voda je i dalje bila jaaako mutna i prljava. (što će se vidjeti i iz kasnije priloženih slika punjenja akvarija).


362 ispiranja kasnije, došlo je vrijeme i za to..
Pa je ubačen i prvi pjesak


 a i kamen temeljac  :D


Akvarij poprimio svoj početni izgled prije dodavanja biljaka i vode..


To be continued..
...završilo radno vrijeme, treba ići doma.. :D
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline Mord

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 29
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #2 u: Ožujak 20, 2015, 18:33:55 poslijepodne »
 :up: zanimljiva tema! :)

Offline malimaks

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zg / Vrbani III
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #3 u: Ožujak 20, 2015, 20:22:39 poslijepodne »
vrlo pedantno i vidim da si se stvarno pripremao za ovaj projekt  :up:
pratim temu i sretno.

Offline chasseur bleu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
  • Say...We may try something...new?!
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #4 u: Ožujak 20, 2015, 20:26:07 poslijepodne »
daj brate nastavi! Ovo je kao da sam Evu Mendez odveo u krevet, oboje se skinuli pod pokrivačem, a ona se tada obuče i ode gledati "Crnu ružu"?!

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #5 u: Ožujak 20, 2015, 22:36:28 poslijepodne »
daj brate nastavi! Ovo je kao da sam Evu Mendez odveo u krevet, oboje se skinuli pod pokrivačem, a ona se tada obuče i ode gledati "Crnu ružu"?!
:D :D :D :D
moje isprike, nastavim čim dodjem do kompa..
u medjuvremenu --> http://goo.gl/wIZLH3

 :up:  :-[
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline chasseur bleu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 54
  • Spol: Muški  
  • Say...We may try something...new?!
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #6 u: Ožujak 21, 2015, 20:50:08 poslijepodne »
ah, lijepa poput testnog listića na kojemu su svi parametri vode usred zelenog područja  8)

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #7 u: Ožujak 26, 2015, 16:38:07 poslijepodne »
...i priča se nastavlja.

došao je red i na punjenje vode i stavljanje biljaka.
Nažalost kao što sam već spomenuo u prvom postu, nakon bezbrojno puta ispiranja pjeska, rezultati prilikom !pažljivog dolijevanja vode su bili slijedeći.

Močvara ™  :D

No strpljen spašen, uz par laganih promjena vode i nakon jednog dana više manje se sve sleglo na svoje mjesto..

U međuvremenu je stiglo i nešto biljaka za prednjih plan pa je krenulo i razdvajanje istih.



S obzirom da sam imao neku grubu ideju kako bih želio da akvarij izgleda,
 na nekim dijelovima nisam želio da mi se bilje širi pretjerano pa sam pribjegao slijedećoj metodi "obuzdavanja" korijenja :)
Također, s obzirom da nema hranjive podloge već samo pjesak, ovo mi se činilo kao dobra ideja da se hranjive tvari zadržavaju blizu korijena bar na neki način.
Da li je ovo bio dobar ili loš potez vrijeme će pokazati, no zasada nema nikakvih negativnih posljedica..



U medjuvremenu strujna letva je pričvršćena u ormarić.
Ledja su ostavljena šuplja zbog budućeg hlađenja, da topli zrak ima kamo van, a i spojen je i Sicce whale filter, te stavljen na svoje mjesto.
Nakon montaže istoga zaključio sam da mi je bez problema unutra mogao stati i JBL e901. Sada nakon nekog vremena korištenja stvarno nemam pritužbi ni na Sicce, beščujan je, odlično radi, i zasada obavlja svoju namjenu :)

Tada još uvijek nije stigao chiller, no nisam mogao dočekati sve pustiti u pogon pa sam se odlučio za naknadnu montažu chillera jednom kada dodje :)
Uostalom, trebalo je i zaciklirati taj akvarij prije nego beštije stignu  :)


Malo pikanja po pjesku, premještanja biljaka, borbe sa panjem koji se namakao 5 dana a i to mu nije baš bilo dosta itd itd..
prvi raspored biljaka i svega je bio gotov.


Kao potpunom amateru kada sam složio taj raspored, bio sam baš zadovoljan situacijom. Legnuo sam spavati i ujutro kada sam se probudio skroz druga priča.
Sve mi je nekako izgledalo prazno, htio sam više biljaka, shvatio da moram sve to dosta podebljati i tako je krenula daljnja nabavka.
Kroz slijedećih tjedan dva, tu i  tamo su kapnule neke biljkice i malo se sve to popunilo.

Dodano je par anubijasa za koje sam se namučio dok ih nisam povezao s panjem (ak ti početnički problemi), sitne biljkice se malo razrasle, podebljan je malo još fond pozadinskog bilja, te ja akvarij poprimio slijedeći oblik.






Ako mi netko može objasniti zašto mi je u jednom trenutku Anubias krvario mjehuriće bio bi zahvalan :)
Nekome je to možda uobičajena pojava, ali ja sam to promatrao dobrih pola sata  :D




Uz malo povuci potegni, bila je gotova verzija 2 igrališta za Axolotle, i prema mojem mišljenju tada, i finalna verzija.
Eh, kako sam se samo bio prevario, vjerujem kao i mnogi ovdje na forumu, jer u ovom hobiju čini se nikad nema mira, uvijek se nešto prčka i mijenja :o


U ovoj fazi akvarij se ciklirao otprilike 2-3 tjedna, uz dodavanje Easy Start. Prekratko, no onda je došao poziv da su Axolotli stigli, i valjalo se uputiti prema Sloveniji....

...to be continued...
vrijeme za zatvoriti fabriku, a i malo zen gledanja u akvarij nije na odmet. :D
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #8 u: Ožujak 28, 2015, 19:48:58 poslijepodne »
ljepo ljepo  :klap: :klap:
samo kad ti dođe chiller ništa ti od tog bilja neće preživjet ja u svom aq sa nima koji je na 17stupnjeva imam samo rogolist (i njemu je trebalo dosta da se prilagodi) i leču ostalo sve propada  :down:

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #9 u: Ožujak 29, 2015, 23:49:08 poslijepodne »
ljepo ljepo  :klap: :klap:
samo kad ti dođe chiller ništa ti od tog bilja neće preživjet ja u svom aq sa nima koji je na 17stupnjeva imam samo rogolist (i njemu je trebalo dosta da se prilagodi) i leču ostalo sve propada  :down:

Bok,
 akvarij je već startan i stanari su unutra. Nažalost nisam imao vremena paralelno pisati za vrijeme uređenja, pa sada pišem naknadno.
Chiller je stigao 07.02., vodu držim na 18 stupnjeva i svo bilje je zasada živo i zeleno. Iznenadilo je i mene moram priznati, jer su mi svi govorili da ce sve propasti u roku keks.
Budem postao par slika u nastavku.
 :up:
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #10 u: Ožujak 29, 2015, 23:52:48 poslijepodne »
ljepo ljepo  :klap: :klap:
samo kad ti dođe chiller ništa ti od tog bilja neće preživjet ja u svom aq sa nima koji je na 17stupnjeva imam samo rogolist (i njemu je trebalo dosta da se prilagodi) i leču ostalo sve propada  :down:

Bok,
 akvarij je već startan i stanari su unutra. Nažalost nisam imao vremena paralelno pisati za vrijeme uređenja, pa sada pišem naknadno.
Chiller je stigao 07.02., vodu držim na 18 stupnjeva i svo bilje je zasada živo i zeleno. Iznenadilo je i mene moram priznati, jer su mi svi govorili da ce sve propasti u roku keks.
Budem postao par slika u nastavku.
 :up:
ako je tako onda super  :up:
ja samo kazem kako je meni bilo  -?

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #11 u: Ožujak 30, 2015, 00:32:08 prijepodne »
Hmm, dobro vjerojatno dosta ovisi i koje si ostalo bilje imao unutra.
A koliki ti je fotoperiod bio tada dok si imao drugo bilje?
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline Danijel-CH

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Villeneuve, VD
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #12 u: Ožujak 30, 2015, 10:38:27 prijepodne »
Koji si ti perfekcionista :D Pratim :)

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #13 u: Ožujak 31, 2015, 11:51:57 prijepodne »
super projekt, samo prijedlog jedan, spray bar stavi na ljevu stranu imati ces puno bolju filtraciju u aq ..meni se ovaj sistem postavka spray bara na zadnju stranu pokazao dosta losim, s tim da nevidim nikakvu protocnu pumpu koja bi tjerala prema ulazu  :up:

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #14 u: Travanj 01, 2015, 09:45:52 prijepodne »
super projekt, samo prijedlog jedan, spray bar stavi na ljevu stranu imati ces puno bolju filtraciju u aq ..meni se ovaj sistem postavka spray bara na zadnju stranu pokazao dosta losim, s tim da nevidim nikakvu protocnu pumpu koja bi tjerala prema ulazu  :up:

Bok,

hvala na prijedlogu. Probat ću prebaciti spray bar na lijevu stranu, čisto da vidim razliku, jer zasada nisam uočio nekih problema što se filtracije tiče, ili ih ja ne znam prepoznati.  :o :P

Što se pumpe tiče, dobro si uočio..nema je. Razlog tome je što Axolotli preferiraju mirniju vodu, bez jake cirkulacije. Nadam se da oni svojim kretnjama ipak malo promješaju tu vodu  :D
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline neno73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: LABIN
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #15 u: Travanj 05, 2015, 13:20:10 poslijepodne »
Gdje je zapelo,ima li šta novoga?

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #16 u: Travanj 05, 2015, 15:18:06 poslijepodne »
Gdje je zapelo,ima li šta novoga?

hvala na interesu  :up:
Gazda je trenutno u fazi uskršnjeg cikliranja, pa je doci do tastature veliki uspjeh  :D :D
Ima novosti dosta, stavim nastavak ovih dana
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #17 u: Travanj 10, 2015, 16:25:08 poslijepodne »
I tako, stigao je poziv iz Slovenije da su Axolotli stigli.
Put pod noge, nogu na gas i pravac Ljubljana (moja greška jer su mi ih mogli dostaviti i u NM..ali nema veze) :)
Uzeo sam ih preko Mr.Pet ducana, i što se tiče osoblja tamo, stvarno svake pohvale..bili su vrlo susretljivi i vrlo informirani  :up:

Za put su ih zapakirali slično kao i ribice samo sve uvećano nekoliko puta. Čvrsta dupla vreća s vodom i zrakom, kartonska kutija, + izolacija kako bi im se održala niska temperatura.


Stigli su upravo onakvi kakve sam i tražio.
- 2-3 mjeseca stari
- Leucistic type (bijelo tijelo, crne oči, te crvene škrge)
- svi udovi i rep formirani
- trenutna veličina: 6CM


Prva fotka je pala



Tijelo im je još uvijek polu prozirno, te škrge blijedo roze, iako nakon malo dužeg plivanja i aktivnosti, može se vidjeti bolja prokrvljenost i crvenija boja u škrgama.
Prilagodjavanje akvariju je išlo na principu uranjanja vreće u vodu radi usklađivanja temperature, te postepenog dodavanja akvarijske vode radi lakše prilagodbe.

Čak i ovako mali odmah su pokazali svoju znatiželjnu narav. Reagiraju čim netko priđe akvariju te pozdravljaju s plivanjem prema osobi i udaranjem glave o staklo :D



U međuvremenu je i akvarij malo poprimio drugačiji oblik, neke biljke zamijenjene i dodane u odnosi na prošli put, pa evo i akvarij gdje se vidi u cijelosti.




 :hi:
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort

Offline marinjo

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #18 u: Travanj 10, 2015, 19:21:28 poslijepodne »
Bravo, bravo! Jako zanimljivo. I hrabro! Malci super izgledaju.

Offline Brigita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 219
  • Spol: Ženski   Dob: 46
  • Lokacija: kod Vinkovaca
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #19 u: Travanj 12, 2015, 22:15:02 poslijepodne »
Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii baš su slatki!  :up:
Sretno s njima!

Offline Kajgod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 42
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Axolotl Resort
« Odgovori #20 u: Travanj 13, 2015, 23:17:15 poslijepodne »
Je super su, ali mrcine stvarno rastu brzo:)

Evo jedan kratki filmić, ništa posebno, kada su tek bili stigli.
Moj Axolotl dnevnik -> Axolotl Resort